VM UNGDSOMSLAG: Grei start for de norske

De tre norske lagene som spiller Ungdoms VM for lag i Salsomaggiore fikk en ganske grei start.

Det norske jentelaget (U26W) tapte mot lederlaget Polen, men vårt lag vant alle de andre kampene sine i går relativt klart og ligger på 2.plass før søndagens spilling. Grunnspillet avsluttes mandag. Det er 16 lag i jente/dame-klassen.

U-21 laget startet godt og lå nr. 3 etter fire av seks kamper, men et par tap på slutten av dagen gjorde at de falt litt på listen. Åttendeplass (av 20) etter åpningsdagen er imidlertid en ok start som gir gode muligheter videre i turneringen.

For våre yngste representasjonsspillere i U-16 klassen ble det en tøff start med et stortap, men etter det plukket de godt med poeng og ligger på 11.plass av de 18 lagene i den klassen, et greit utgangspunkt for å kunne kjempe om plass i sluttspillet etter tre dagers grunnspill er over.

Mer informasjon finner du på NBF sin side i en artikkel som blir oppdatert, klikk her (VM Ungdomslag i Italia). På mesterskapsiden finner du alle resultater, live update, bulletiner og annen informasjon om mesterskapene i Salsomaggiore (det er fem klasser). Den siden får du opp om du klikker her. Merk at det også overføres kamper på BBO.

Her er et spill fra runde 4.

 

Der Johan Bjørkan og Jørgen L. Nordby (U-21) satt Ø/V meldte det ungarske paret 1NT-2 hjerter overføring, og da syd sa 2 spar passet nord. Det er ikke urimelig, og det meldingsforløpet ble kopiert ved en rekke bord. Men kortene sitter bra sammen som gjør at det er en ganske bra utgang med kun 24 HP til sammen og ikke noe spesiell fordeling. Ø/V har to hjerterstikk og trumfesset. Dermed må minorfargene løses uten taper. Det er to muligheter: enten må kløveren gir fire stikk, eller ruter dame kan sitte i saks. Kløveren forsøkes først av de to vinnersjansene. Da den fargen ordner seg med fire stikk er det ti enkle, en ruter forsvinner hos nord på syds fjerde kløver. Det er dog en fordel av trumfen sitter 3-2, for om den sitter 4-1 kan det bli trøbbel om forsvaret finner hjerterutspill og spiller tre runder hjerter må nord trumfe og ville i så fall hatt samme lengde i trumf som den med for eksempel esset fjerde. Motspillere bør da ligge unna to ganger med esset sitt. Spilles en tredje runde trumf da stikkes med trumfesset fulgt av en fjerde hjerter som fører til at den som eventuelt har fire trumf i mot får ett trumfstikk til for sin fjerde trumf.

Men det satt fint (3-2), så dette kunne være en sjanse for Norge om vårt N/S-par kunne komme seg i utgang.

Da Kristian D. Austad overførte til 2 spar sa Einar Osen 2NT (!) som jeg antar betyr maksimum med trekorts støtte. Da overførte Austad en gang til med 3 hjerter og løftet til 4 spar over syds 3 spar. En feil i motspillet gjorde at det ble ett overstikk, og med +450 og -170 ble det 7 IMP til Norge.