Mens vi venter på lagfinale (et spill fra Kina)

Fredag klokken 14.30 starter finalen i NM for klubblag på Storefjell. All informasjon om LAGFINALEN finner du her.

Mens vi venter på at lagfinalen skal starte får du et spektakulært spill som forekom i det kinesiske lagmesterskapet i april. 

Etter en sterk, kunstig 1 kløveråpning (16+ uansett fordeling) meldte N/S seg opp i 7 spar uten motmeldinger! Det er selvsagt alt for hardt, men når de først meldte som om de hadde stjålet kortene var det litt uheldig at trumfen satt 5-0.

En dame ved navn Guo Ke fikk imidlertid en sjanse da øst gjorde en uforståelig feil i første stikk. Min erfaring med kinesisk bridge er at det er haugevis med veldig gode kortspillere der. Så at øst etter hjerter 10 i utspill og liten fra bordet er det mildt sagt merkelig at øst la på kongen! Den feilen vil neppe koste noe i et slikt spill, og øst satt vel å koste seg da han hadde ett sikkert trumfstikk mot storeslem, Men var det så sikkert?

Syd vant med hjerter ess over kongen og spilte trumf til esset som avslørte sitsen. Det ser umulig ut, for det er ett sikkert trumfstikk til øst, ikke sant?

Guo tenkte i 20 minutter! Spar 8 er et viktig kort her. Øst måtte ha en bestemt fordeling av noen mulige (5-3-3-2, 5-3-4-1, 5-2-3-3 eller 5-2-4-2) for at dette skulle kunne gå via et trump coup mot slutten etter at øst må følge farge hele tiden. Men hvilken fordeling var det? 

Det ble spilt hjerter til damen fulgt av ruter konge og ruter til esset. Så hjerter knekt med kløveravkast siden øst fulgte farge. Kløver ess ble spilt, så kløver til stjeling. Da kastet øst en ruter. Posisjonen var nå blitt denne:

Spillefører visste nå hele fordelingen; øst hadde startet med 5-3-4-1. Hun trumfet ruter 7 med spar 7 og spilte kløver. Øst måtte sette i trumfnieren, hvis ikke stjeler syd med åtteren og kryss-stheler de tre siste stikkene de tre største trumfene. Så spar 9 kom på fra øst, overstjeling fra syd. Med tre kort igjen ble ruter dame spilt og trumfet med spar dame mens øst måtte undertrumfe! Så var det kun to kort igjen, og kløver fra bordet gjorde at østs "sikre" trumfstikk smuldret bort. Østs måtte følge på fra 10-6 i trumf før syd som satt med K-8. Tretten stikk!

Vinnervarianten var noe som kanskje kan kalles dobbelfinsse i trumf i en kryss-stjelingsituasjon? Uvanlig...

Får vi se noe slikt fra Storefjell i helgen? Det er vel ikke så sannsynlig, men at vi får se mye god bridge er jeg sikker på.