UFLAKS?

Her skal du få se noen spennende slemmer fra en kamp i Realbridge Online lag, åpen klasse.

Spillene er fra kampen mellom VESTLAND og RUBBEN. Dette kom allerede i det fjerde spillet:

(Giver vest, alle i sonen)

Hva er beste kontrakt?

Det er vel ikke så galt å melde 7NT med disse kortene? Det er tretten toppstikk om sparen gir full uttelling, altså 4-3 sits som det er i 62% av tilfellene. Det er dog litt for liten prosentsjanse for storeslem, men som du snart skal se er det ekstra sjanser i tillegg til sparsitsen.

Øst for RUBBEN (Jan Erik Nybø Hansen) foretrakk et kjapt meldingsforløp. Han åpnet med 2 kløver og fikk svaret 2NT fra vest, og det viste begge minor og positiv hånd. Da plasserte øst makkeren direkte i 7NT! 

Ved det andre bordet ble kontrakten 6 spar som viste seg å være rett denne gangen:

Sparen satt 5-2, og da ble det kun 12 stikk i 7NT (4+3+4+1=12) selv om ruteren ga full uttelling. I 6 spar ble det kun en spartaper.

Siden sparen satt ufordelaktig var det en bitte liten ekstra sjanse at kløver konge satt singel. Men merk at 7NT står selv med 5-2 sits i spar om nord og syd bytter hender. Hvis nord har sparholdet og kløver konge vil han bli skviset idet vest sine røde vinnere blir innkassert. Sluttposisjonen ville i så fall blitt denne:

Spillefører har tatt fire store spar og oppdaget den uheldige sparsitsen. Så innkasseres vinnere i ruter og hjerter. Fra øst har en spar forsvunnet på den fjerde ruteren. I diagramsituasjonen, idet den siste av vests vinnere tas (her: hjerter konge) blir nord skviset. Han må holde på spar 10, og dermed klarer kan ikke nord holde på kongen dobbel i kløver. Men så var det altså syd som satt med sparhold og kløver konge. Og da fungerer ikke skvisen fordi syd kaster etter øst.

Kontrakten 7NT hadde altså gode sjanser. Så det føltes nok som uflaks for lag RUBBEN å gå en bet som mot vunnet 6 spar ved det andre bordet kostet 17 IMP!

Lag VESTLAND ledet med hele 36-0 etter fem spill (av 32). RUBBEN kom imidlertid tilbake i kampen og det jevnet seg ut. Mot slutten av andre halvrunde kom dette spillet:

(Giver syd, ingen i sonen)

Samme mann som meldte 7NT i spillet over ble spillefører dette spillet, denne gangen i 6 spar som nord. Syd hadde åpnet med 2 ruter - Multi - og sagt 3 ruter over nords 2NT, og 3 ruter viste da en maks svake 2 med sekskorts sparfarge.

6 spar ble kontrakten ved begge bord. Det kom kløver ut til stjeling. Dette er egentlig en ganske god storslem i spar, og den kan vinnes. Men det går fort galt i storeslem siden vest har damen tredje i trumf. Lilleslem bør imidlertid vinnes greit, og 6 spar kan vinnes på flere måter. Det går for eksempel greit hvis spillefører passer på å få stjålet alle syds kløvere med trumf hos nord. En hjerter forsvinner fra syd på ruterhonnør, og det blir kun en trumftaper.

VESTLAND sin spillefører var uforsiktig og gikk bet. Underveis i jobbingen med å få stjålet syds kløvere tok han for spar ess, og da var det kun en trumf igjen hos nord. Den måtte brukes til å trumfe den siste kløvertaperen. Det beste i 6 spar ville vel egentlig vært å ikke røre trumfen i det hele tatt, for en trumftaper tåles i lilleslem. Da spillefører måtte trumfe seg over til syd for å stjele den siste kløveren valgte han å spille en tredje runde hjerter til stjeling i stedet for å stjele ruter. Men da stjal vest over og spilte sin siste trumf. Dermed ble nords siste trumf tatt bort, og spillefører ble hengende med en kløvertaper.

RUBBEN sin spillefører vant sin 6 spar. Med 14 IMP inn på det spillet tok de over ledelsen og vant til slutt kampen med 65-54 IMP.