Norske pallplasseringer i Ørebro og Praha

BUFFET CUP har pågått i noen dager og pågår fortsatt, og det har naturlig nok fått mye av oppmerksomheten. Samtidig har norske spillere gjort det bra både i Sverige og Tsjekkia.  

I en Grand Prix serie i Praha ble det to førsteplasser og en delt andreplass på Geir Morten Skar, Ole Berset, Morten Olsen og Erik Sælensminde. Jeg har vært i kontakt med dem for å få fatt i link til resultater, eller noen fine spill osv. da gjengen var ute å hygget seg etter det hele var overstått. Men der var det ikke mye å hente...

I Ørebro ble den svenske ELITSERIEN avsluttet i helgen. Den turneringen er toppserien i Sverige omtrent som det norske seriemesterskapets 1.divisjon. Det deltar som regel noen norske spillere, og i år spilte Lasse Aaseng, Stian Evenstad og Nicolai Heiberg-Evenstad på lag SMILE som til slutt kapret bronse. I tillegg til de tre norske var svenskene Peter Fredin og Jan Clementsson på laget. Elitserien ble vunnet av et lag med bl.a. brødrene Rimstedt og flere andre svenske landslagsplillere samt en amerikaner. 

Fra helgens spilling i Ørebro tar vi med et par fine svingspill. 

Kjapt meldingsforløp

Her var meldingene over på sekunder. Stian Evenstad (øst) valgte å åpne med 2 kløver med sine ni kompakte stikk. Syd gikk innpå med 2 hjerter med kort som de fleste nok vel hoppet til 4 hjerter med i gunstig sone. Det spilte ingen rolle hva syd meldte, for Aaseng syntes det fikk være nok "småprat" nå og smalt til med 7 ruter. Over til Evenstad: "står det tretten stikk i ruter så står det tretten i grandkontakt også", tenkte nok han og korrigerte til 7NT.

Spilleføringen var over på sekunder. Om ruteren hadde vært gående som den jo nesten alltid er med slik farge ville det vært 17 stikk! Men med kun tre ruterstikk var det akkurat 13 stikk. Merk at det slik det sitter er håpløst i 7 ruter med en trumftaper. Motstanderlaget var i nettopp den kontrakten med en bet, ganske uheldig må man ha lov til å si. Pluss 2220 sammen med +100 ga lag SMILE den hyggelige uttellingen 20 IMP!

Aaseng tar sjefsrollen

Det gikk to ganger pass før syd åpnet med 1 ruter. Da hoppet Aaseng til 3 kløver - sperr. Det ser unektelig ufyseilig ut med to ess og en konge ved siden av kløveren, men husk makkeren på østs plass hadde passet. Faremomentet med denne typen sperremeldinger er at makker stamper mot utganger motparten ikke kan vinne. Ikke for å forsvare sperremeldingen alt for mye, men her er Ø/V i ugunstig sone så en mislykket stampemelding av øst er usannsynlig. Det er vel mer sånn at om øst er med til 5 kløver så kan det stå i utgang Ø/V!

Uansett, sperremeldinger gjør det vanskelig for motparten. De får ikke funnet ut så mye om den samlede styrken.

Nord doblet negativt over 3 kløver. Og like etterpå var N/S i 4 hjerter (syd sa 3 hjerter som nord løftet til utgang. Da doblet Aaseng! Snakk om sjefsbridge! Hvor ofte ser man at den som sperremelder uten at makkeren har meldt noe som helst dobler motpartens utgang etterpå?

Det må alltid bli to bet i 4 hjerter doblet, men en frustrert spillefører skjønte ikke helt hvordan dette så ut og gikk til slutt tre doblede, SMILE +500. Det normale på spillet var delkontrakter i hjerter med åtte stikk. Ved det andre bordet i SMILE sin kamp ble det dog utgangskontrakt, men Fredin (nord) var i 3NT som han vant! Pluss 400 sammen med +500 var verd 14 IMP.   

 

 

 

BUFFET CUP: EUROPA på topp!

I BUFFET CUP er Europa på klar førsteplass med 163 poeng etter tre dager lagspilling, "point-a-board". Det er nesten 30 poeng foran Kina og USA som begge oppnådde 134,5 poeng.

Mandag og tirsdag skal det spilles to dager INDIVIDUAL. Det er såvidt jeg forstår fortsatt LAG POINT-A-BOARD, men i denne delen skal spillerne ha sine forskjellige lagkamerater som makker i kampene.

I forrige innlegg fortalte vi om et fint innspill utført av det amerikanske supertalentet Finn Kolesnik. Talent er vel et understatement, han er jo allerede verdensmester etter seieren i Danmark i sommer. I den neste kampen i Kina kom imidlertid tidlig et spill hvor samme mann gjorde noe som virket veldig merkelig i en spilleføring mot Bakke-Brogeland. Men som ofte før, når en spiller i verdensklasse gjør noe som rett og slett ser dumt ut, er det ofte en slags forklaring på hvorfor. Du kan jo forsøke deg på spilleføringen i 4 spar spilt av øst (grandåpning og overføring til spar fra vest) med disse kortene:

Syd spiller ut kløver 9. Hvordan ser du på å kunne vinne denne utgangen?

Svært ofte blir det tre hjertertapere med en slik farge om ikke motparten hjelper til og spiller hjerter. For å unngå det må samme motstander ha begge hjerterhonnørene, eller en må finne honnør dobbel på en av sidene og spille liten gjennom den spilleren til egen honnør som blir stukket, så dukke rundt en hjerter slik at den med A-x eller K-x må bruke honnøren sin «på luft» slik at spilleførers andre honnør blir til stikk. I tillegg til hjerteren kan det fort være en kløvertaper, for etter kløver 9 i utspill er det ikke særlig sannsynlig fargen sitter 3-3.

Det er et klassisk poeng med hensyn til en sånn sidefarge som denne kløveren, typisk når man har 5-3 i trumf. Det er en ekstra sjanse for å unngå kløvertaper hvis fargen sitter 4-2 (eller 5-1), og det er at den motstanderen med to kløvere ikke har mer enn to trumf. Det kan spilles kun to runder trumf, så i gang med kløveren. Hvis den sitter 3-3 etter å ha tatt ut trumfen sitter den 3-3 også mens en motstander har igjen en trumf! Og etter to runder trumf og tre runder kløver tas selvsagt den siste trumfen ut om begge faktisk følger fare på tre ganger kløver. Ekstrasjansen er at hvis den med kun to kløvere ikke har motpartens siste trumf kan den fjerde kløveren trumfes hos øst, og stjeling på den korteste trumfhånden gir jo ekstra stikk. Skjer det blir det maks tre hjertertapere etterpå og utgangen er sikret.

Kolesnik tenkte nok omtrent i de banene, men var vel litt for rask på labben da han stakk med kløver konge og spilte spilte kløver mot bordet i andre stikk. Da ramlet taket i hodet på amerikaneren, for slik så hele spillet ut:

Kolesnik må ha tenkt noe sånt som at om syd følger med kløver i andre stikk stikkes hos vest, så trumf til øst for å ta to runder av den fargen fulgt av nok en kløver mot vest. Om syd da kan trumfe er det med motpartens siste trumf, og vest kan i det stikket følge med liten kløver. Går det slik vil vests fjerde kløver - en honnør - gi avkast for en hjerter, og det blir ti stikk fordi øst fortsatt har igjen en trumf og ingen motstander har igjen trumf. Det spillefører muligens glemte var at kløveren kunne sitte 5-1 (?). For spilleføringen fungerte absolutt ikke. Brogeland trumfet i andre stikk. Så hjerter over til nord som tok også for den andre hjerterhonnøren sin før han spilte kløver slik at syd fikk sitt andre trumfstikk. Til slutt fikk Bakke også ett trumfstikk med hjerter fra syd til stjeling. Nitrist utvikling for USA og to bet, Europa +100!

Som du ser ville hjerteren blitt løst med kun to tapere slik det sitter. Så denne utgangen ville mest sannsynlig blitt vunnet av de fleste klubbspillere. Som du også ser funker også den planen vi nevnte med å ta kun to runder trumf og spille kløver mens en motstander har igjen en trumf. Nord som blir sittende med den siste trumfen må følge farge idet kløverhonnørene spilles så vests fjerde kløver kan trumfes hos øst og det er ti sikre. Da blir det fort elleve stikk også siden hjerteren sitter fordelaktig.

Ved det andre bordet spilte Danuta Kazmucha-Fiona Brown Ø/V for Europa. Der kom kontrakten på vests hånd, og da kom selvsagt hjerterhonnør i utspill. Dermed var kontrakten safe allerede. Nord skiftet til ruter konge i andre stikk. Kamucha så det nevnte ekstrapoenget i kløver og tok kun to runder trumf før hun gikk i gang med kløveren og fikk trumfet den fjerde kløveren mens det fortsatt var trumf hos øst. Så ved det bordet ble det kun to hjertertapere og elleve stikk i samme kontrakt som USA sin spilleefører fikk ni stikk, Europa +450 og 1-0 på spillet.

Fra Buffet Cup: det gyldne ekstrastikket

Søndag er siste spilledag av lag-delen i BUFFET CUP før det skal spilles singelturnering i to dager. Det spilles Point-A-Board, dvs. den minste mulige margin mellom scorene ved de to bordene gir vunnet/tapt poeng.

Der USA møtte Europa søndag morgen kinesisk tid fulgte jeg med på BBO-bordet der den unge amerikaneren Finn Kolesnik (21) satt øst. Han ble tidenes nest yngste Bermuda Bowl vinner da USA vant VM i Danmark i sommer. Syd ved det bordet var Michal Klukowski som ble tidenes yngste BB-vinner (i VM 2015). Allerede i det første spillet kom en interessant spilleføring: 

Kolesnik viste god «card-reading» i dette spillet selv om han fikk bitte litt hjelp av motspilleren på nords plass. Ved begge bord ble kontrakten 3NT av øst etter at nord hadde åpnet med 1 ruter. Begge på syds plass spilte naturlig nok ut ruter 10 som ikke akkurat var noen trussel for spillefører. Det gikk ruter 10, knekten fra bordet og damen fra nord. Hvis øst stikker med esset har nieren og åtteren vokst opp til de nest største kortene i fargen! Donati som spilte 3NT for Europa lasjerte imidlertid. Nord visste ikke om syd hadde ruter 9 eller ikke, så han fortsatte med ruter til østs nier som beholdt stikket. Så kløver 9 som fikk seile rundt til nords konge. Derfra kom spar 10 som øst stakk, så kløver til finesse som holdt idet nord kastet en ruter. Donati dro hjerter dame som stod rundt før han tok med seg kløver ess fulgt av nok en hjerterfinesse. Da ble det tre sparstikk, tre hjerterstikk, to ruterstikk og to kløverstikk, ett overstikk og +430 som egentlig et greit resultat. Men Kolesnik gjorde det litt bedre.

Også mot han gikk det ruter 10 ut til knekt og dame fra nord, men Kolesnik stakk med det samme. Så kløver 9 som fikk løpe til kongen. Nå skiftet nord til hjerter, et litt merkelig valg, kanskje. Det er jo tre sikre hjerterstikk uansett her, men hjerterskfitet ble faktisk litt hjelpsomt for spillefører slik det utviklet seg videre. Hjerterskiftet fra nord fikk gå til tieren, så ruter opp mot gjenværende 9-8-2. Nord måtte legge liten, for stikker han med kongen får øst to ruterstikk. Ruter 9 vant det stikket, og amerikaneren tok for A-K-Q i spar. Da så det slik ut:

Etter spar dame spilte Kolesnik kløver til åtteren som vant stikket (det spiller ingen rolle om syd legger tieren), men så lot han kløversaksen (A-J, eller A-8 over syds Q-2 om syd hadde lagt tieren i andre kløverrunde) ligge igjen på bordet og tok to hjerterstikk til via finesse over nords konge. Med tre kort igjen ble spar 7 spilt. Syd stakk med knekten, men bare for å være nødt til å spille kløver til bordets saks. Dette ga det gyldne ekstra stikket, det ellevte (+460) og 1-0 til USA.

Ps. Med forbehold om at BBO-operatøren har tastet riktig var det dog en liten skjønnhetsfeil mot slutten. Etter spar dame (se på det siste diagrammet) og kløver til nieren viser BBO-filen at det ble spilt liten hjerter fra vest fra damen dobbel gjenværende. Da kunne nord lagt på kongen og forpurret festen for spillefører. I så fall får ikke spillefører innkassert det tredje hjerterstikket og vært inne på østs hånd etterpå siden hjerter dame er igjen hos øst. Og spillefører vil jo helst være inne på østs hånd etter tre hjerterrunder for å spille inn syd på spar knekt idet det er igjen tre kort. Om det ble spilt liten fra Q-4 i hjerter ville kongen fra nord ført til at N/S ville fått to stikk mot slutten i stedet for ett - uavgjort spill. Men om spillefører drar hjerter dame mot slutten kan ikke forsvaret nekte spillefører det andre overstikket.

Fiona Brown (Europa) fikk også elleve stikk i 3NT i den 3NT'en i kampen mot Kina, og Europa vant poenget da det kinesiske Ø/V-paret fikk kun ni stikk mot Bakke-Brogeland.