Et innlegg fra bloggen GeOs blogg GeOs blogg

Ungdoms VM: Norge videre i U26W

De norske damene/jentene er videre til sluttspillet i sin klasse i Ungdoms VM for lag. De ble nr. 3 i sin klasse (U-26W) i Round Robin som ble avsluttet i dag, en meget bra prestasjon.

Dessverre blir det ikke kvartfinale for de to andre norske lagene i U-21 og U-16 klassen, så de spillerne må over i BAM turneringen som starter i morgen.

U-21 laget var inne på topp-8 før siste kamp, men et ganske lite tap mot USA i den siste kampen gjorde at de røk ut bare 4-5 VP bak 8.plassen som ville gitt viderespill.

U-16 laget var ikke så langt unna heller da det dro seg til siste kvalik-dag, men de greide ikke å kjempe seg inn og sikre kvartfinaleplass.

Her er et spill fra dagens spilling hvor motspillet og motspillsavtaler spilte en rolle. 

At nord havner i 4 spar med disse N/S-kortene er ikke så merkelig i lagkamp. Og det er ingen dårlig utgang, den avhenger normalt av at sparen ordner seg, for det er bare to hjertertapere og en rutertaper. Men som du ser er det en trumftaper denne gangen siden øst har spar dame tredje, og da er det jo en bet i 4 spar - i teorien. Men selv om det er fire "opplagte" tapere kan slike utganger fyke hjem, og det skjer ganske ofte og...

Øst spiller ut stor hjerter. Så spørs det hvilke avtaler man har. Noen bruker fordeling med damen tredje eller mer i bordet, andre bruker forsatt styrke/svakhet. Begge deler har sine fordeler, men denne gangen var å bruke fordeling fantastisk i den possen, fordi Sofie Sjødal (de bruker fordeling med damen tredje på bordet) visste at makkeren hadde enten toeren singel, eller trekorts hjerter. Det var mest sannsynlig det var singel, så Sofie spilte liten hjerter i andre stikk, og Kaja Brekke kunne trumfe. Den lille hjerteren fra øst var Lavinthal (lavt for laveste farge), og kløver fra Kaja i tredje stikk kunne Sofie trumfe, så ruter til esset og nok en kløver til stjeling - to bet! Norge +200.

Ved det andre bordet tok også øst for hjerter ess mot Erleta Plana (nord) og Marit Idland Sægrov sin 4 spar. Men øst spilte (uvisst av hvilken grunn) hjerter 10 i andre stikk. Det oppfattet vest også som Lavinthal, men her var det høyt kort og ba om høyeste farge. Ikke urimelig underspilte vest ruter ess, men da vant Erleta for den single ruterkongen og kunne like etterpå notere +620 og 13 IMP til Norge på vei mot kvartfinale i VM.

 

 

 

 

Kommentarer

Logg inn for å skrive kommentarer.