Et innlegg fra bloggen
GeOs blogg
Spilleprøve - Et kritisk valg
I denne spilleprøven handler det om å være fremsynt. Det er også viktig å ikke være for rask på labben. Det får være nok "hjelp" før du prøver deg på en normal slem.
Giver syd. Alle i sonen
Ved begge bord i en lagkamp havnet syd i 6NT etter 2NT åpning som viste 20-21 HP.
Vest spilte ut spar 10 ved begge bord. Her tar du over. Hvordan spiller du?
Det er egentlig ikke noen komplisert analyse i dette spillet. Hvis kløveren ordner seg er det tolv stikk. Det gjør den veldig ofte, 2-1 sits er jo ikke noe problem. Og om en av motspillerne har alle de tre uteværende kløverne går det også bra om det startes med honnør fra riktig side slik at det oppdages at en kan ta en markert finesse gjennom den motspilleren som har damen tredje. Men sitter det 3-0 og en legger ned feil honnør blir det bet i slemmen!
Bestem deg for hva du gjør før du ser på det fullstendige diagrammet.
Ved det ene bordet i den nevnte lagkampen dengte spillefører ned kløver ess etter å ha vunnet det første stikket på hånden. Da kunne ikke kontrakten vinnes lenger siden det satt slik:
Det var litt uflaks dette, men det går an å gjøre det bedre.
Ved det andre bordet tenkte spillefører at det kanskje kan gå an å innhente informasjon før det kritiske kløvervalget. Og det kan jo ikke bli tretten stikk uansett, så hvorfor ikke gi bort ett stikk og så cashe vinnere i sidefargene før valget i kløver gjøres. Kanskje kan det komme nyttig informasjon på den måten.
Derfor spilte han i andre stikk en liten hjerter fra begge hender. Det så merkelig ut, men det var fremsynt. Øst vant det stikket og spilte spar tilbake. Syd kom inn og tok for den tredje sparhonnøren også. Da oppdaget syd at øst hadde startet med kun to spar og vest femkorts farge. Sjansen for at øst hadde kløverlengden (hvis en av dem satt med tre kløvere fra start) økte. Så ble de to hjerterhonnørene tatt. Så sannelig, vest hadde startet med fem kort i hjerter også!
Nå var det nesten sikkert at øst var den som satt med trekorts kløver hvis fargen var fordelt 3-0. Men spillefører tok omhyggelig en ruterrunde også. Hvis vest hadde vært renons i ruter ville det faktisk snudd helt, da ville vests fordeling vært som en åpen bok, 5-5-0-3 sånn at kløver ess burde bli spilt først. Men siden vest fulgte farge i første ruterrunde var han markert med ti kort i majorfargene og minst en ruter. Det er allerede elleve kort tilsammen. Dermed kunne ikke vest ha trekorts kløver lenger så det var 100% sikkert å gå på kløveren med kongen først og være sikker på suksess.
Slik det satt ga denne omhyggelige spilleføringen full uttelling, for vest var faktisk renons i kløver. Deretter ble den markerte kløverfinessen tatt - slem til notering.
Merk at alt det spillefører gjorde i dette spillet ville ganske ofte vært til ingen nytte, for normalt ville jo kløverfargen vært fordelt 2-1 sånn at absolutt alle vinner tolv stikk. Men om kløveren sitter 2-1 og det ved mange bord er claim tolv stikk etter noen få sekunder, så så sitter kløveren 2-1 litt senere også.
Kommentarer