Et innlegg fra bloggen GeOs blogg GeOs blogg

Hoftaniska og Heiberg-Evenstad leder OPEN PAIRS FINAL!

Etter den første sesjonen i A-finalen for par leder Thor Erik Hoftaniska og Nicolai Heiberg-Evenstad med 65,8%. Fire par har skilt seg litt ut med mer enn 63%. Bak dem er det en luke til nr. 5 som har 55,1%.

Her er et spill fra en tidligere sesjon i parmesterskapet hvor Thor Erik og Nicolai vurderte godt:

Med Nicolai som vest og Thor Erik øst gikk det pass, pass og 1 hjerter fra øst. Syd meldte inn 1 spar, og med passet hand strakk Nicolai seg til 2 ruter. Hele meldingsforløpet ble slik:

Over vests 2 ruter hoppet øst altså som du ser til 3 spar - Splinter (kortfarge med rutertilpasning). Da ble vest sine kort enda bedre med null og niks i spar, bra sekskorts farge og ett ess. Det er også litt ekstra at det esset er en dobbelton. Så vest kontrollmeldte 4 kløver. Etter to kontrollmeldinger til kom 4NT - Key Card Blackwood - og konklusjonen ble 6 ruter. 

Ganske naturlig spilte nord ut spar konge. Om det skiftes til trumf i andre stikk som vel ser naturlig ut (?) ser det ikke så lett ut siden hjerteren sitter skjevt. Jeg har ikke fått detaljer om hvordan spillet gikk videre, men kontrakten ble i alle fall vunnet. Pluss 1370 var delt topp med ett annet par og 97,4% på veien til seier i semifinalen. 

Kommentarer

Logg inn for å skrive kommentarer.