Et innlegg fra bloggen GeOs blogg GeOs blogg

Fra Åpent VM: Det trettende stikket

Lørdag ble første sluttspillkamp avviklet i OPEN TEAMS, Round of 64. Fem lag med norske spillere gikk videre fra kvalifiseringen, og tre av dem avanserte til Round of 32 som skal spilles  søndag: lag ANDRESEN som vant kvalifiseringen (se forrige innlegg), Rosenthal (Bakke-Brogeland) og MILANBRIDGE (Bogø-Evenstad). 

I dameklassen skal Ann Karin Fuglestad (lag CASTOLDI) spille kvartfinale på søndag etter 4.plass i kvalifiseringen.

Parmesterskapene har nå startet med kvalifisering (to dager). Vi kommer tilbake til de mesterskapene i neste innlegg.

Dette innleggets overskrift kan stilles som et spørsmål: Hvilket kort gir det trettende stikket i det spillet du her får presentert?

Spillet er fra Stian Evenstad og Kåre Bogø sin kamp som var en berg og dalbane-kamp. De tapte første sett med 49 IMP, men vant andre sett med 58! Det ble fulgt av +42 og -20 i siste sett. Totalt +32. Her satt det Stian vest og Kåre øst mot Sabine Auken (nord) og Roy Welland som tidligere i VM var på vinnerlaget i mix-lag. Meldingene gikk slik:

Over Aukens spreke 2NT (begge minor) med kun 5-4 i minorfargene sa Bogø 3 ruter som var krav med sparfarge. Neste gang meldte han 6 kløver som storeslemsinvitt, og Evenstad var med på notene med 6 ruter, cuebid. Kontrakten ble 7 spar, og syd spilte ut sin single ruter 3. Det er tolv stikk ved hjelp av hjerterfinessen (7+3+1+1=12). Hvordan kan det bli tretten stikk?

Hjerterfaregen kunne gitt bedre uttelling (damen tredje hos syd). Det gjør den ikke her. Nord er plassert med ruteren, og fordi syd har firekorts hjerter med damen må de holde hver sin røde farge. Hvam skal da holde kløveren? Mønsteret er for en klassisk tosidig skvis, men de to motspillerne vil bli skviset i forskjellige stikk. Bogø stakk med ruter ess og kjørte i gang med sparfargen. Før den siste sparen så det slik ut:

På spar 3 må syd holde firekorts hjeter med damen. Hvis ikke får spillefører fire hjerterstikk via finessen gjennom syd. Så syd må kaste seg ned på singelton kløver. Nord kunne i det stikket kaste en hjerter eller en kløver. La oss si han kastet kløver 8. Det spiller ingen rolle hva han kaster på det tidspunktet bortsett fra at han må holde ruter konge. Fra bordet forsvant ruter dame, men ruter 10 er jo trussel mot nord. Så ble hjerter ess og hjerter til tieren spilt. Idet det tredje hjerterstikket blir innkassert ser det slik ut:

Nå er det nord sin tur å føle presset. Hun må holde ruter konge, for kastes den forsvinner kløver 3 fra øst og ruter 10 gir det trettende stikket. Så nord holdt på ruterkongen og måtte derfor ned på singel kløver hun også. Fra øst forsvant ruter 10. Kløver til esset tok ut de to siste kløverne som nå satt 1-1. Kløver 3 (!) ga altså det trettende stikket. Gjettet du det allerede da spørsmålet ble stilt lenger oppe?

 

 

 

Kommentarer

Logg inn for å skrive kommentarer.