Lag ANDRESEN til topps i OPEN TEAMS-kvaliken!
Lag ANDRESEN vant kvalifiseringen i OPEN TEAMS under Åpent VM i Polen. De lå på 11.plass etter halvspilt kvalifisering, og andre spilledag startet med et tap. Så kom tre strake, store seiere, og de føk rett opp på 1.plass.
På det laget spiller Martin Andresen, Nicolai Heiberg-Evenstad, Thor Erik Hoftaniska, Christian Lahrmann (DK), Adam Kaplan (USA) og Radu Nistor (USA).
Antall stikk teller mer enn antall HP!
I dagens siste kamp meldte Nicolai Heiberg-Evenstad som om han hadde stjålet kortene, men det var jaggu rett!
De spiller med åpning 1K med noen sånne kort som nord satt med, fordi de spiller med varierte grandåpninger alt etter soneforholdene. Noen oppvurderte nord sine kort til sterk 1NT (15-17). Det er på grensen til det med 14 fine og bra femkorts farge, og uten at jeg er helt sikker på Nicolai og Christian Lahrmanns avtaler så må vel Christian ha vist sterk NT, for meldingsforløpet ble i alle fall slik:
Syds 4 kløver var Splinter med hjerterstøtte, singelton kløver. Det er mildt sagt ambisiøst etter den starten med Nicolai sine kort selv om 6-4 hender er veldig spillesterke om det finnes tilpasning. Og det fantes! Siden Christian hadde helt perfekte kort mot syds singelton kløver ble 4 kløver-meldingen en inntertier. Christian gikk rett i 4NT - han kunne ikke ha bedre kort etter denne starten - og de fant lilleslemmen 6 hjerter med 22 HP (!) til sammen. Den kontrakten er nedlegg om ikke det sitter fryktelig skjevt.
Spillet viser med all mulig tydelighet at av og til er det ikke antall HP som teller, men antall stikk! Merk at både 6 spar og 6 hjerter står. Det er 11 stikk i majorfargene pluss ruter ess, og kun en kløvertaper. Hjerterkontrakt er bitte litt bedre da det pga. hjerter 10 er visse sjanser selv om hjerteren sitter fordelt 4-0, hvis øst har alle fire.
Slik det satt var det «claim» 12 stikk nesten med det samme, og en knallsterk +980 på blokka. Det klarte (selvsagt?) ikke motstanderlaget å kopiere, 11 IMP til ANDRESEN.
Flere andre lag med norske spillere gikk videre til dag 3 hvor nesten halvparten av lagene får spille utgslagskamper (Round of 64 av 137 lag). Vi kommer mer tilbake til det i neste innlegg.
I dameklassen er det en dag til med kvalifisering før det blir kvartfinaler. CASTOLDI med Ann Karin Fuglestad på laget leder den kvaliken. De to andre lagene med norske spillere har slitt så langt og vil neppe klare topp-8 plasering som gir plass i kvarfinalen.
Legg til kommentar