Et innlegg fra bloggen
GeOs blogg
Uheldig kamp mot Bulgaria
Det er egentlig ikke så ofte man kan eller bør klage på uflaks i bridge. Men i morgenkampen mandag synes jeg de norske spillerne var uheldige. Flere spill galt selv i kontrakter som ble spilt med oddsen.
Her er et spill Bulgaria vant stort, men det kunne godt fått motsatt utfall.
Giver syd, ingen i sonen.
N/S har fin-fin tilpasning. Det kan godt stå slem her. Både 6 hjerter og 6 spar ser ganske bra ut. Hvilken slem er best?
Det avhenger selvsagt mye av sitsen i mot. Men om man ser kun på N/S sine kort ser 6 hjerter ut til å være bra, og antagelig en bedre slem enn 6 spar. Hva om du får vite at vest har begge minor (minst 5-5)?
Vel, Bulgaria havnet i 6 spar. Vest spilte ut sin single hjerter. Spillefører kunne trumfe to kløvere hos nord, men for å komme seg hjem for å stjele den siste kløveren måtte en ruter trumfes. Og for å komme seg hjem etter det for å gå på trumfen måtte enda en ruter trumfes. Dermed var spillefører nede på kun fire trumf før trumffargen var spilt. Så kom spar ess og mer spar. Det satt heldig, sparen satt 3-2 og den som hadde singelton hjerter hadde kun to spar. Om sparfargen hadde vært fordelt 4-1 ville kontrakten kollapset (trumfmatt med mer kløver), og om den med singel hjerter hadde hatt tre små trumf ville de betet slemmen med en hjerterstjeling. Men Bulgaria noterte ganske heldig +980.
Norges N/S-par kom i 6 hjerter. Den hadde gode sjanser, men da det viste seg at hjerteren satt 4-1 gikk den slemmen bet etter en ganske normal spilleføring. Etter ruter ut som ble trumfet hos syd gikk det ikke å få tatt to sparfinesser. Med -50 ved det bordet måtte Norge finne seg i 14 IMP ut, litt symptomatisk for denne kampen.
Norge tok inn innpå litt mot slutten etter at det hadde vært en ganske stor bulgarske ledelse, men det ble likevel tap med 13-35 IMP, 4,62-15,38 VP.
Etter den kampen ligger Norge på 5.plass. De er imidlertid mindre enn 4VP bak nr. 2 som er Nederland. Danmark leder mesterskapet 8VP foran Nederland. Danskene har etter seks kamper fem fine seiere, og kun ett tap som kom mot Norge i runde 2.
EM er en veldig lang turnering, spesielt for lagene i OPEN. Det går nesten ikke an å komme seg gjennom et så langt mesterskap uten noen få sånne kamper som den i morges. Og Bulgaria er et godt lag, en av nasjonene som ofte kvalifiserer seg for VM (Bemuda Bowl) fra Europa. Det norske laget tåler det, og jeg håper å kunne bringe hyggeligere nyheter allerede etter de to siste kampene i dag.
Kommentarer