Et innlegg fra bloggen
GeOs blogg
Spill fra VM-finalen
Man bør egentlig ikke klage så mye på dårlig gli i bridge, eller uflaks om du vil. Det tror jeg heller ikke Brogeland, Bakke og deres lagkamerater gjør etter å ha tapt VM-finalen. Eller etter at de vant sølv i VM går det også an å si!
I det lange løp jevner det nok seg ut med sånne tilfeldige flaks eller uflaks ting. Men fra «tilskuerbenken» så ser det likevel ut som om laget med de to norske spillerne hadde sin del av ugli i første halvdel av finalen. Fire spill i første sett kostet til sammen 45 IMP for lag ROSENTHAL. Det var på ingen måte opplagt at alle de IMPen skulle bli fordelt så ensidig.
Kampen startet med to ganger -11 IMP. Først en utgang som sånn som det satt i mot tilfeldigvis ble spilt fra feil side av ROSENTHAL sitt par. Det ble en bet, FLEICHER vant utgangen.
Så kom dette i spill 2, et svingspill hvor det til slutt ble et rent valg som kostet 22 IMP.
Ø/V for ROSENTHAL meldte 6 spar! Dette har vel ikke så mye med slem å gjøre, så ærlige må man være. ROSENTHALs danske spiller Martin Schaltz og makkeren Chris Willenken (USA) kom for høyt, men spillet er jo ikke tapt før det har blitt bet i sånne hardmeldte kontrakter!
Jeg kjenner ikke detaljene i deres system, men det startet med 1 spar fra øst, 2 kløver i svar og 3 kløver fra øst. Å støtte sparen nå virker vel ganske logisk i et «vanlig» system? Det bør kunne gå an for vest som har en bra 17-poenger å finne ut at åpneren er veldig svak. Men vest meldte 3 hjerter over 3 kløver. Da trodde ikke øst at det fantes spartilpasning, så han hoppet til 5 kløver! Vest måtte gjette, og han hoppet til 6 spar som er alt for hardt når øst har en så minimal åpningshånd.
Syd spilte ut ruter mot 6 spar, og det var ingenting annet å gjøre enn å ta finessen. Den gikk bra, første hinder gikk altså greit, men det var et godt stykke igjen. Spar ess ble spilt, så spar mot hånden. Nord fulgte først med spar 7 og så spar 9. Det er en 50-50 sjanse med hensyn til å legge tieren (rett om nord har knekten) eller damen (rett om nord har kongen) hvis det sitter 3-2. Men nord kan jo ha K-J fjerde også. Da blir tieren som i så fall vinner stikket rett, for ved å spille spar en gang til senere fra vest blir det i så fall kun en spartaper også med den 4-1 sitsen. Så å legge tieren gir større sjanse, og det ble gjort. Kongen kom på fra syd – andre hinder var passert! Nå gjenstod «kun» en ting, å tippe hvem som har kløver dame. Spillefører tok sidestikkene i håp om å få noe informasjon, men ble ikke særlig klokere av det. Det var jo en bitte liten sjanse for Q-J-10 tredje i hjerter også. I så fall ville hjerter A-9 gitt to stikk etter å ha stjålet en hjerter som han gjorde, og med så heldig hjetersits ville det blitt to kløveravkast fra østs hånd. Sånn satt det ikke. Det eneste spillefører egentlig visste var at syd hadde ruter konge, spar konge og hjerter knekt, og at sparfargen satt 3-2 med dobbelton hos syd. Til slutt tok han for kløver ess og spilte på kløver dame hos syd, men nei:
Det ble en bet med en spartaper og en kløvertaper. Fortjent kanskje, men 11 IMP ut i stedet for 11 IMP inn hvis han hadde tippet rett i kløver. I så fall ville det stått 11-11 etter to spill i stedet for 0-22.
I spill 7 så N/S sine kort ut slik:
Er dette en bra slem?
Det er ikke en forderdelig slem i alle fall, men det skal ikke så mye til før det blir bet. Bessis-Lorenzini for FLEICHER meldte 6 ruter spilt av nord. Øst spilte uheldig ut kløver rett oppi nords Q-10, og da var det fire kløverstikk. To spar kunne senere kastes på kløveren. Det var to sjanser etter den starten, null rutertaper eller vellykket hjerterfinesse. Men hjerter konge satt hos øst, så spillefører måtte finne ruteren. Bessis spilte ruter konge og ruter til finesse! Innerblink, øst hadde damen tredje i trumf. Dermed ble det +1370 og 13 IMP siden N/S ved det andre bordet spilte utgang.
Hva tenker du om disse N/S kortene? Delkontrakt eller en sprek 3NT?
Vel, majorkortene må gi stopper både i spar og hjerter, hvis ikke er det umulig å vinne 3NT. Det skal ganske lite til før det blir minst en eller to bet, for eksempel med fire eller fem stikk i den ene majoren, og de har jo stikk i den andre majorfargen også. I det verste skrekkscenariet blir det helt nitrist, kanskje fem sparstikk til Ø/V (hvis øst har spar ess) og fem hjerterstikk hvis denne hjerterkombinasjonen ikke gir en stopper. Om det går så galt blir det seks sonebet i 3NT, -600 i stedet for det de egentlig satset på, +600!
Riktignok har nord en fin og lang kløverfarge som selvsagt kan gjøre at det kan være en bra «kløvergrand» som de sier, men de har kun 13 + 9 = 22 HP til sammen. Og med tynne saker i majorfargene er det vel greit å spille delkontrakt? Selv om spillefører får ett majorstikk i starten i 3NT er det kun åtte stikk, så ruter konge må sitte i saksen også.
FLEICHER sitt N/S par (Bessis-Lorenzini igjen) meldte 3NT. Rosenthal – Silverstein stoppet i 3 kløver, og slik så hele spillet ut:
Alt satt gull for N/S så 3NT kunne ikke rokkes. Med N/S +600 og kun +130 i kløverkontrakten ved det andre bordet ble det 10 IMP til laget som til slutt vant VM.
Etter kampens 10 første spill hadde ROSENTHAL notert seg for kun 1 IMP, FLEICHER 46! Siden andre sett også gikk klart i favør av FLEICHER var det veldig sterkt av ROSENTHAL å komme tilbake i kampen og nesten hente inn den store ledelsen. Opphentingen ble dessverre ikke helt god nok.
Kommentarer