Et innlegg fra bloggen GeOs blogg GeOs blogg

Norge forsvarte EM-tittelen!

Norge vant EM for nasjonslag i åpen klasse i år som for to år siden. Det skjedde på en imponerende måte. EM-tittelen var ikke matematisk sikret før siste kamp, men mye skulle til om det gikk galt selv om Norge spilte  . Det ble egentlig ikke spennende, og Norge var til slutt mer enn 16 VP foran Danmark på 2.plass. Bronsen gikk til Israel.

Gullvinnerne er som de fleste vet Geir Helgemo, Nicolai Heiberg-Evenstad, Tor Eivind Grude, Erik Berg, Boye Brogeland og Christian Bakke. NPC var Tolle Stabell og Sten Bjertnes var coach. Alle bidro i massevis - en skikkelig lagseier. Dette er en skikkelig rutinert gjeng selv om Nicolai er bare 18 år!

Jeg skrev "egenlig ikke spennende", vel...det gikk kanskje et lite støkk i mange da Norge i den siste kampen tapte det andre spillet med 17 IMP! N/S utgang i kortene, de manglet A-K i hjerter. Ved begge bord åpnet øst med  Multi 2 ruter med femkorts hjerter og veldig svak hånd. Det gjorde at det ikke ble så lett å melde N/S sine kort med styring. Og begge lag havnet i slem. Det var enten 11 eller 13 stikk, alt etter utspillet. Frankrike fikk tak i de to hjerterstikkene, men det gjorde ikke Norge. Dermed ga altså spillet 17 IMP ut! Men det var ingen fare. Kampen ble riktignok tapt, men med kun 12 IMP, dvs. Norge fikk 6,72 VP som var mer enn nok. Halvparten av lagene var i slem! Ved fire bord ble det notert +1460 for 6 spar med tretten stikk. Utover i kampen forsvant det som eventuelt var av nerver hos dem som så på, også fordi nærmeste utfordrer Danmark var i ferd med å tape sin kamp. Til slutt var det altså god margin i favør vårt gull-lag!

Det er ikke bare meg som er mektig imponert over hvordan dette norske laget har spilt i EM. Alle tre parene hadde en solid butler. De spiller skikkelig "power bridge". Spillerne tør å gå for ting. Det er ikke det at de gambler, men de er ikke redde for å satse når det ser riktig ut. Om det går galt av og til blir det de gjør mye oftere rett. I disse dager snakkes jo om fotball nesten hele døgnet. Hvis en skal sammenligne dette norske bridgelaget med et fotballag er det på en måte sånn at de vinner de fleste kampene med 4-2, 5-3 og den typen resultater, aldri 1-0. 

Damelaget gjorde en heroisk innsats mot slutten i et siste forsøk på å komme seg på pallen. To store seiere siste dag bragte dem opp på 3.plass før den siste kampen. Det ble dessverre tap mot Frankrike i siste runde, og da ble det 5.plass til slutt. England vant dameklassen. Nederland ble nr. 2 og Sverige kapret bronseplassen.

Alle EM-resultatene, bulletiner, butler osv. finner du her.

 

Kommentarer

Logg inn for å skrive kommentarer.