Et innlegg fra bloggen
GeOs blogg
NM JUNIOR 2025
Lørdag startet NM JUNIOR i Sola. NBF er arrangør i samarbeid med Sola bridgeklubb. Det hele avsluttes søndag.
Juniormesterskapet er et av høydepunktene for unge bridgespillere. De koser seg i Sola med masse bridge og mye sosialt utenom den tiden de befinner seg ved bridgebordet. Det deltar totalt 62 par fordelt i tre klasser. Foruten hovedmesterskapet (født i 2000 eller senere) er det klasser for mer urutinerte spillere; TRIO Junior (født i 2000 eller senere, og max 15 MP) og TRIO Junior rekrutt (født i 2013 eller senere, og max 3FP).
Etter første spilledag leder Sebastian Lillejord - Alfred Johan Skråmestø Brandel (Farsund) med 3,1% til neste par etter at de scoret hele 64,1% over 60 spill. Hele resultatlisten for den klassen samt spillene finner du her.
I TRIO JUNIOR leder Jonas Birkeland - Olea Austad Rom (Flekkefjord) som fikk opp sterke 65,3%, hele 6% foran nr. 2. Resultatene etter første dag i den klassen finner du her.
I klassen for de aller yngste, TRIO JUNIOR REKRUTT er det helt jevnt mellom nr. 1 og 2: Tobias Berget - Mattias Knutsen (Sandnes) moterte 63,8% og Signe Kjetilstad - Fam Eggum (Sandnes/Oslo) er like bak med 63,4%. Og alle resultatene for den klassen kan du finne her.
Her er et spill fra dagens spilling hvor Ø/V måtte kommunisere godt i meldingene om de skulle finne frem til toppkontrakten:
Nord giver, alle i sonen.
Ved en del bord åpnet nord med 3 kløver. Det anbefales å melde inn 3 spar med østs kort, ikke doble opplysende selv om en kan se for seg at makkeren har hjerterfarge og kanskje singelton eller renons i spar. I dette tilfellet fungerte 3 spar godt siden vest hadde tilpasning.
Hva bør vest si over 3 spar fra øst og pass fra syd?
I en sånn situasjon kan den som melder inn være ganske sterk. Så vest må si fra om at hun har en god 4 spar-melding. Det gjøres ved å melde motpartens farge, her 4 kløver. Om den som meldte inn har minimum for meldingen sin slår han av med 4 spar. Her har øst en hyggelig hånd og bør være med på notene med 4 hjerter. Da kan de (eller bør de) vel finne frem til 6 spar?
La oss si syd spiller ut ruter ess og en ruter til. Kongen vinner andre stikk. Hva spiller du i stikk tre?
Det eneste som kan gå galt nå er at det blir trumftaper. Da må en dem ha alle de tre uteværende trumfene og spillefører legge ned feil honnør først. Her handler det om "ledige plasser". Nord har trolig syvkorts kløver og har allerede vist minst to-korts ruter, dvs. minst ni kort i de to fargene. Det betyr at syd som har mange flere "ledige plasser" er storfavoritt til å ha tre trumf om en av dem har tre trumf da. Derfor spilles liten spar fra vest til kongen i tredje stikk. Sitter trumfen 2-1 er det uinteressant, men slik det satt i Sola i dag var det viktig å spille trumfen rett vei:
Idet det spilles liten spar fra vest kaster nord et kort i en annen farge, og den markerte finessen over syds dame tredje tas. Tolv stikk.
Det var tre Ø/V-par som delte bunn i den retningen da de gikk bet i 6 spar. Å vinne tolv stikk i utgang ga -1 til Ø/V. Fem av 12 Ø/V-par meldte og vant 6 spar.
PS. Det var selvsagt mange som passet med nords kort i faresonen. Etter pass fra nord bør Ø/V ha en veldig bra sjanse til å finne frem til slem. Men om nord passer har ikke spillefører noen indikasjon på det med "ledige plasser" og hvordan trumfen bør spilles. I så fall er det "random" hvem som eventuelt har tre trumf, og å legge ned feil honnør som fører til en bet i den konteksten er bare uflaks.
Kommentarer