Avansert søk


Meldeprøve

I dagens siste kamp ble det knepen seier for det norske U21-laget mot Sverige, mens U26-laget tapte tilsvarende knepent mot Portugal. Totalt sett har det vært en bedre norsk dag enn i går. Det eldste laget har avansert til 5.plass, mens U21-laget nå ligger på 7.plass.

Vi skal se nærmere på et av spillene som dukket opp i dagens siste kamp. Vestspillerne fikk følgende meldeprøve:

Du er altså i ugunstig sone, og makker har doblet opplysende over 2 hjerter. Hva ville du meldt over 3 hjerter fra syd?

Ved flere av bordene gikk meldingene som dette:

Øst har ingenting å høyne med etter å ha doblet opplysende med 13 honnørpoeng og kjedelig fordeling. Likevel ser vi at utgang i spar er meget godt spillbart.

Her følger et mulig meldingsforløp til sparutgangen:

Det er såpass mye å tjene på å melde utgang i sonen at vest rett og slett bør strekke seg til 4 spar selv om han har "bare" ni honnørpoeng. Det er mange minimumshender hos makker som gir godt spill for utgang. Et viktig poeng er at makker ofte har firekorts spar. I så fall har vi nikortstilpasning. Det faktum at motparten melder og støtter hjerter øker også sjansen for at makker ikke har bortkastede poeng i hjerter. 

Som vi ser står utgangen alltid om sparen sitter 2-2. Når sparen er fordelt 3-1 er det fortsatt to sjanser til å vinne utgangen. Enten kan ruteren gi fire stikk, eller så kan kløver knekt være plassert hos nord. Med andre ord er dette virkelig en utgang vi vil være i!

I U21-klassen ble utgangen meldt ved fire av ti bord, mens ni av 22 bord meldte utgangen i U26-klassen. I tillegg ble 4 hjerter doblet ved to bord i U26-klassen. Men samlet sett var det mindre enn halvparten av bordene som meldte utgangen øst-vest.

Resultater etter dag 2 i MSIBT

Etter andre dag av Marit Sveaas International Bridge Tournament 2019 er nederlenderne Meike Wortel og Jacco Hop i ledelsen med 57,4 % score. På andreplass følger Jorg Dombrowe (Tyskland) og Waseem Naqvi (England) med 56,9 %. Disse to parene har fått en luke til resten av feltet. Først blant forfølgerne er Roy Hugo Olsen og Jonny Reinholdtsen med 55,0 %.

Det er nå spilt 96 spill. I morgen gjenstår åtte runder á tre spill.

De ti beste etter andre dag:

Resultatliste

Det deles også ut premier basert på handicap-beregning. Før siste dag er det Linus Hjelvik og Nicolai Heiberg-Evenstad som leder foran Leif Theodorsen og Tonny Tran, mens Anders Brogeland og Are Landsvik er numme tre. Linus, Nicolai, Anders og Are skal fra mandag spille på det norske U16-laget i Ungdoms-EM.

Resultatliste med handicap


Jacco Hop og Meike Wortel er i ledelsen før siste dag av MSIBT 2019.


På bord 1 i lørdagens siste runde møttes fra venstre Meike Wortel, Kjell Ove Helmersen, Jacco Hop og Kay Strand.

Det deles også ut premier basert på handicap-beregning. Før siste dag er det Linus Hjelvik og Nicolai Heiberg-Evenstad som leder foran Leif Theodorsen og Tonny Tran, mens Anders Brogeland og Are Landsvik er numme tre. Linus, Nicolai, Anders og Are skal fra mandag spille på det norske U16-laget i Ungdoms-EM.

De ti beste på HCP-lista:

Resultatliste med handicap


Linus Hjelvik (til venstre) og Nicolai Heiberg-Evenstad leder HCP-turneringa i MSIBT.

Lørdagens resultater i EM

Etter en solid dag med drøyt 47 VP på tre kamper har det norske U26-laget avansert til femteplass.

Her følger resultatene til det norske U26-laget i dag:
Norge – Skottland                  17,61 – 2,39
Norge – Israel                        18,81 – 1,19
Norge – Estland                     10,63 – 9,37

Stilling etter seks kamper, U26

U21-laget åpnet dagen med storseier før det ble tap i midtkampen. I dagens siste kamp ble det seier i prestisjekampen mot Sverige. Totalt sanket laget drøyt 32 VP i løpet av dagen.

Her følger resultatene til det norske U21-laget i dag:
Norge – Israel                       17,03 – 2,97
Norge – Italia                          4,62 – 15,38
Norge – Sverige                   10,91 – 9,09

Stilling etter seks kamper, U21


Christian Fredrik Johnsen (15) og resten av det norske U21-laget kunne smile etter seier mot Sverige.

Søndagens program

Søndag står tre kamper for tur både i U26- og U21-klassen. Dessverre blir det ingen norske innslag i dagens BBO-kamper. Men dere får følge med på resultatoppdateringene og heie på våre lag etter beste evne!

De norske lagene har følgende program i dag:

U26 Open
10:00: Norge - Bulgaria
12:20: Norge - Danmark
16:00: Norge - Tyskland

Running scores U26 Open

U21
10:00: Norge - Frankrike
12:20: Norge - Polen
16:00: Norge - England

Running scores U21

I dag skal Marit Sveaas International Bridge Tournament avgjøres. De åtte siste rundene spilles fra klokka 10. Resultater

I tillegg starter NBFs sommerleir hvor det i år settes ny deltakerrekord med hele 93 juniorer!

Motspillsprøve

I lørdagens siste runde dukket det opp en instruktiv motspillsprøve. Hvordan ville du som vest planlagt motspillet mot 4 spar etter at makker spiller ut kløver konge?

Siden det spilles lagkamp er det som vanlig beiten som skal jaktes. Hvilke muligheter ser du denne gang?

Du har riktignok firekorts trumf, men sitter foran spillefører. Om spillefører tar dypvannsfisken, kan du ikke være sikker på mer enn ett trumfstikk. Om det i tillegg skulle være to kløverstikk, mangler det fortsatt ett stikk før vi kan notere beit.

Et forslag er å stikke over kløveren å returnere ruter 10. Da vil du åpne muligheten for å få ei ruterstjeling. Forutsatt at spillefører har dobbel kløver holdes forbindelsen til makker i kløver åpen slik at han kan få gitt deg ruterstjelinga.

La oss si ruterreturen går til esset i bordet. Spillefører ber så om spar 9. Nå må du som vest på nytt være våken! Spar 9 må dekkes slik at spillefører ikke får sjansen til å seile den.

Om du legger liten risikerer du at spillefører får tatt tre runder trumf før du får komme inn. Da har du ingen flere trumf å stjele med!

Hele spillet så slik ut:

Om du dekker med knekten, kan spillefører stikke med dama. Men hva så?

Prøver han å spille bordet inn i ruter, kan du stjele. Ett stikk til i hver av de svarte fargene må forsvaret også få. Dersom han i stedet tar for spar ess og spiller nok en spar, vil du komme inn på spar kongen. Du kan følge opp med liten kløver til makkers dame før makker avslutter det vellykkede motspillet med å gi deg ruterstjeling.

Skal man lykkes i motspill gjelder det å være på høyden i de avgjørende fasene. Det er viktig å gjøre en vurdering av stikkpotensialet og prøve å finne en mulig vei til beit!

I U26-klassen ble det meldt og vunnet 4 spar ved syv av 22 bord. I tillegg var kontrakten 3 spar doblet med ett overstikk ved ett bord. I U21-klassen ble utgangen meldt ved tre av ti bord. Ved ett av disse bordene fant øst-vest veien til beit.

Ganske mange stoppet i delkontrakt. Det er kanskje ikke bare enkelt å melde ut i praksis. Men om vi ser nord og syds kort mot hverandre er det en sjanserik utgang. I praksis står den på å løse trumfen med en taper, men det er klart at faren for ruterstjeling er overhengende.

JUNIOR EM og MSIBT, dag 2

Det norske laget i U-26 under junior-EM klatret bra å¨lørdag med tre strake seiere. Etter seks kamper ligger de som nr. 5.

I U-21 vant Norge to kamper og ligger som nr. 7. Detaljerte resultater kan du finner her, på mesterskapssiden, eller i en bloggartikkel postet av Kristain B. Ellingsen, her

I Sveaas-turneringen begynner det å dra seg til før avslutningsdagen. Nederlandske Meike Wortel-Jacco Hop leder. På 2.plass ikke langt bak ligger Dombrove-Naqvi (Tyskland/England) før det er en liten luke til et kobbel bestående av mange skumle par, ett av dem far og sønn Tor og Fredirk Helness. De har hatt en tendes til å komme sterkt utover i denne turneringen tidligere år og har jo vunnet den to ganger tidligere. Det er nok tid på søndag til at mange par kan blande seg inn i tetkampen før avslutningen i to-tiden. 

Her et et typisk parturningsspill hvor mange "haiet" litt for parturneringspoengene (Nord giver, ingen i sonen):

Meldingene gikk på forskjellig måte. Noen steder åpnet nord med 1 minor (oftest 1 kløver). Syd meldte spar og viste senere lang spar. Makker var med og meldte, du vet etterhvert at han trolig har hjerter og kløver. Det blir kamp om kontrakten, spar N/S og hjerter Ø/V. Du og makker konkurrerer til tre-trinnet (i alle fall). Hva om motparten da er med til 3 spar, dobler du?


Mange gjorde det (doblet 3 spar), og andre hørte Ø/V melde 4 hjerter. Enkelte steder doblet N/S 3 hjerter. Det er ofte i sånne spill at det blir mange doblede kontrakter, ingen vet helt sikkert hivlken side som "eier" spillet. 

Ved seks bord var kontakten 3 spar N/S doblet med hjemgang, N/S +530. Selv om trumfen satt skjevt fikk ikke Ø/V mer enn fire motspillstikk (to i spar og to i kløver). Fem Ø/V-par var i 3 hjerter doblet som Ø/V og vant den for +530.

Lederparet satt Ø/V mot 4 spar og noterte +50 som ga +12. Helness-Helness gikk på en trøkk i akkurat dette spillet, de satt N/S og doblet 3 hjerter som ble vunnet. Det ga det norske paret -53 (61 er maksimum).    

Søndagens EM-resultater

Det ble spilt tre runder både i U26- og U21-klassen søndag. Det norske U21-laget kom godt ut av dagen etter å ha møtt tre motstandere som alle kjemper i toppen, mens U26-laget hadde en litt tyngre dag.

U21-laget er nå akkurat halvveis med sin EM-turnering og har møtt alle lagene. Det spilles dobbel serie, og i morgen går man i gang med en ny runde med de samme motstanderne. Halvveis har Enland fått en liten luke til Nederland og Polen. Deretter er det en ny luke ned til forfølgerne, deriblant Norge. Norge er foreløpig nummer syv med nokså nøyaktig middels score, men det er ikke mer enn drøyt to poeng opp til Frankrike på fjerdeplass.

I U26-klassen er vi ennå ikke halvveis. Der er det spilt ni av 23 runder. Norge er foreløpig nummer åtte. I toppen har Frankrike og Sverige fått en luke til resten av feltet. Norge har alle muligheter til å klatre med en god dag i morgen. Vi krysser fingene!

Her følger resultatene til det norske U26-laget i dag:
Norge – Bulgaria                     12,62 – 7,38
Norge – Danmark                     8,19 – 11,81
Norge – Tyskland                      2,97 – 17,03

Stilling etter ni kamper, U26

Her følger resultatene til det norske U21-laget i dag:
Norge – Frankrike                    15,56 – 4,44
Norge – Polen                          14,39 – 5,61
Norge – England                        6,25 – 13,75

Stilling etter ni kamper, U21

Sommerbridge 2019

 Da er endelig sammenlagtresultatene lagt ut. De finnes HER

Junior EM, dag 3

Søndag lå Norge på 5-6 plass i U-26, men et litt stygt nederlag mot Tyskland (2,97 VP) bragte dem ned til 8.plass. Det er imidlertid god kontakt med lagene foran, og de har spilt kun 9 av i alt 23 kamper.

Også U-21 har spilt 9 runder, for dem av i alt 18 så de er nå halvveis. Norge U-21 ligger som nr. 7 med omtrent middels, og det er flere lag rett foran vårt lag.

U-26 Women og U-16 starter spillingen i dag (mandag).

Mandag vil alle klassene være i gang i junior EM som spilles i Stokke

Jeg vet ikke hvilke mål laglederne for de forskjellige norske lagene og spillerne har satt seg, eller om de i det hele tatt har satt seg konkrete resultatmål før mesterskapet. Det beste er jo å konsentrere seg om hver enkelt kamp, eller egentlig hvert enkelt spill: Ett spill av gangen. Så teller man opp etterpå uten p fokusere for mye på stillingen underveis og hva det kan bli til slutt. Men oss som er litt utenfor det hele har lov å tippe og spekulere. Det er vanskelig, ikke lett å vite nivået til andre nasjonenes juniorlag da utskiftninger selvsagt skjer når noen blir for gamle for å delta i de respektive klasser. Men jeg kaster meg uti det med noen tips og er ganske optimistisk (no pressure ).

På det etter hvert rutinerte norske U-26 laget spiller Christian Bakke-Espen Flått, Marcus Scheie-Joakim Sæther og Thea H. Hauge – Sofie G. Sjødal. Mitt tips: Bronse

U-21 stiller med et ganske ungt og ferskt lag, men spillere som allerede har vist de kan gjøre mye bra. Det er Marius D. Austad-Markus Lund, Carl-Otto Curran-Arne O. Devik, Christian Fredrik Johnsen-Magnus Sætre. Mitt tips: over middels, medaljesjanse med full klaff.

I Women-26 stiller Norge med Kaja Brekke, Katarina Ekren, Thea Lucia Indrebø, Agnethe Hansen Kjensli, Ida Marie Øberg. Disse unge damene har spilt mye de siste årene og vist stor fremgang. De kommer til å bite godt fra seg i mesterskapet som for den klassen altså starter i dag. Jeg kjenner ikke så godt til nivået for de andre lagene, men likevel, mitt tips: bronse

U-16 laget vårt har svært unge spillere (selvsagt), men flere av dem har allerede vært å se høyt oppe på resultatlister i flere år nå! Laget består av: Anders Brogeland, Nicolai Heiberg-Evenstad, Linus Hjelvik, Are Borgar Landsvik, Jørgen Lindaas Norby og Thomas Tøsse. Mitt tips: Bronse