Avansert søk


Spilling 2.påskedag

 Vi spiller mandag 2.påskedag, 5.april kl 18.30. Lenke til spilling: https://play.realbridge.online/cs.html?p=210405124273&q=AsBk050421spiller  

 

Vel møtt! 

Ha en god påske.

Den uheldige engerdøl tenker store tanker

Den uheldige engerdøl hadde med interesse fått med seg tilblivelsen av Super League. Denne nyvinningen skulle favne de beste lagene i Europa og la de konkurrere uten frykt for å rykke ned - en slags moderne fotballs føydalsamfunn. Det var stor skepsis ute blant fansen, men den uheldige engerdøl hadde ingen slike innsigelser; hvorfor skulle ikke de beste kunne få lov til å møte de beste? Var det ikke lov å være god lenger, kanskje?

Tanken var egentlig besnærende, kanskje var dette noe for bridgen også? Den uheldige engerdøl var jo generelt lei av å være uheldig i lag med spillere som like gjerne kunne strikke mens man spilte bridge, og trodde skvis var en variant av kaffebrød. Istedet for en slik bingo-tilværelse ville det passe vår venn mye bedre å ha mulighet til å spille med de beste, hver uke. Han var jo sjøl blant disse, så hvorfor ikke?

De neste dagene utviklet tanken seg mer og mer, og når det endelig nærmet seg tirsdag hadde han et format klart og motet seg opp til å inkludere noen spesielt utvalgte i planene.

Når han da kom til runden mot noen av kretsens bedre våget han forsiktig frem om "ikke vi skulle prøve ut en lags Super League for oss bedre i bridgen...?" Han fikk ikke noen gode svar, men så istedet at han var utdelt følgende kort:

Eksperten i syd åpnet med 2 ru, kjapt alertert av makker og annonsert som en multi-variant med 100-vis av varianter. Den uheldige engerdøl var generelt utålmodig med slike varianter; ordflommen vitnet om ei pakke med mye fin innpakning, men lite innhold - og hovedessensen var vel at det var en destruktiv sperreåpning med en ukjent 5-6-korts major, 3-7p. Makker passer mens nord legger 2NT frempå filten, oppfulgt av en forklaring med en rekke forskjellige varianter. Den uheldige engerdøl lot seg ikke affisere av slikt og la kjekt 3 kl frem på bordet. Syd passet og dermed kunne makkeren i vest like etter melde sluttkontrakta 3 NT.

Kontrakta var det egentlig ingenting å si på, men nord plukket allikevel med seg de første 6 stikkene i ruter for to bet:

Snakk om destruktiv åpning av syd! Men ingen blir lengre arrestert på 2-trinnet, og i gjettekonkurransen ble 3 NT en grei sluttkontrakt, men med et uheldig sluttresultat. Ved de andre bordene hadde det selvfølgelig ikke gått slik. Nord hadde som oftest meldt av ruteren sin, og det endte i minor-delkontrakt den ene eller andre veien.

I spillet etter virket det mer tilforlatelig:

Makkeren i vest åpnet 2 spar, 3 ruter, pass fra den uheldige engerdølen i øst før syd sluttfører det hele med en real 3 NT. Vest finner kløver ut, men spar hadde ikke gjort saken annerledes - tilslutt hadde spillefører ni stikk for hjemgang etter en safe-variant i ruter underveis. Spillet så ganske så greit ut, og overraskelsen var derfor stor når ingen andre bord hadde turt seg på utgangen, men spilte delkontrakter NS. To rene topper til motparten, og business as usual for vår venn.

"Skal vi se, hva var det du spurte om?" spurte så den eksperten: "Det var noe om en suppe-liga, sa du...?"

"Bare glem det, bare glem det...." svarer vår venn tilbake, og de storslåtte planene fordufter mens runden skifter over og nye fjes dukker opp på skjermen.

BBO-spilling i april

LBK spiller på BBO i hele april – også 2. påskedag. 5. april.

24 spill fra kl. 1830.

 

Kr. 60 i tillegg til BB-dollar, og for spillere som ikke er medlem i noen klubb, kreves en ekstra avgift (som vi faktureres fra forbundet) på kr. 50. Regning kommer på mail etter siste spilledag i måneden.

 

Premiering til 1.,2., 3. plass, til beste Lørenskogpar, midten og også trøstepremie til en av de 5 siste – alle premievinnere må ha vært med minst 3 av 4 ganger.

 

Velkommen!

Innkalling til Årsmøte 2021

 Innkalling til årsmøte i Flesberg Bridgeklubb

mandag 24. mai 2021 kl 18.30

Lampeland hotell og teams-møte

 

På grunn av corona restriksjonene så er det pr dags dato kun tillatt med 20 personer med fast tilvist plass i møterom, derfor velger vi å avholde møte på Lampeland Hotell der vi har mulighet for å koble opp resten på teams.

 

 

 

Saksliste:

1.     Velkommen og valg av ordstyrer og referent.

2.     Godkjenning av innkalling og dagsorden for møtet

3.     Styrets beretning. Ny terminliste for sesongen 2021-2022 kommer når situasjonen er mer avklart.

4.     Regnskap og budsjett

5.     Kontingent fastsettelse.

6.     Spilleavgift for A og B medlemmer..

7.     Innkomne saker.

8.     Valg av styremedlemmer og valgkomite

 

Innkomne saker må være styret i hende innen 10. mai 2021

 

Endelige årsmøtedokumenter blir sendt ut på mail, lagt inn på Flesberg bridgeklubb sin hjemmeside 18. mai 2021

 

Mvh

Styret

GOD PÅSKE!

 Styret ønsker alle en riktig god påske.

MELDESTIL: Støtte svarers farge med kun tre kort?

Bør du støtte svarers majorfarge etter hennes 1-over-1 svar med kun trekorts støtte?

Vi har vært inne på dette temaet før, også her i bloggen, men etter noen oppfordringer går vi gjennom dette stilspørsmålet en gang til.

Da jeg lærte bridge for nesten 50 år siden var det med å melde fire-korts farger noe av det viktigste, også for majoråpning. Det vanlige var, som det fortsatt er i Norge åpning med «laveste fire-korts» (med 4-4) for å ha best mulig sjanse til å finne en trumftilpasning med minst åtte kort til sammen.

Den tanken om å finne trumftilpasning gjelder selvsagt i aller høyeste grad den dag i dag også, og for begynnere er det slik jeg ser det best å starte med slik tankegang. Å melde naturlig innebærer å fortelle om farger med minst fire kort (eller flere, selvsagt) først – det føles naturlig og logisk. Å endre til mere moderne meldemetoder, som for eksempel fem-korts major og kanskje «kortkløver» vil for ferske spillere ikke bli så vanskelig å tilpasse seg til ETTER at de har lært naturlige meldinger og grunnprinsipper for alle meldingsforløp. Hva er det meldingene egentlig dreier seg om!

I meldingene er det i grunnen to ting som spesielt gjelder:

1. Å finne tilpasning (minst åtte kort til sammen) for trumfkontrakt (spesielt i majorfarge)

2. Å finne makkerparets samlede styrke for å finne ut hvor høyt vi skal

Så teorien i «gamle dager» tilsa om det ble åpnet med 1 i minor og det kom svar 1 i major som viser minst firekorts farge, skulle åpner støtte til 2 i den fargen med fire-korts støtte.

Åpneren må også forsøke å få sagt fra om styrken for at de skal kunne løse «problem» nr. 2, spørsmålet om hva makkerparets samlede styrke er. Følgelig skal han for eksempel melde 3 spar i denne situasjonen med en hånd verd rundt 15-16 poeng.

Med færre enn tre kort i svarers farge måtte åpneren i tradisjonell meldeteori finne en annen melding, men slik er det ikke vanlig å tenke lenger. Det er mange åpningshender hvor ingen gjenmelding (åpners andre melding) er perfekt, og da kan alternativet å støtte svarers farge med kun tre korts trumf være den beste «løgnen».

For at åpneren skal kunne støtte med hopp i svarers farge, for eks. si 3 spar i eksempelet over, må han ha fire kort. Men med ordinær åpningsstyrke kan man støtte til 2 spar med kun tre kort i fargen, hvis hånden passer godt for majorkontrakt og andre gjenmeldinger blir misvisende.

(de som spiller med såkalte "kløverføringer" slipper dette problemet etter åpning 1 kløver, men har det samme dilemmaet etter åpning 1 ruter og svar 1 i major).

Først og fremst blir min anbefaling å nesten alltid gjenmelde 1NT med jevn fordeling med mindre man har fire kort i svarers farge. Det er særlig med ubalanserte hender det er fristende, og trolig i det lange løp det beste å høyne svarfargen. Her er et eksempel på den mest opplagte håndtypen hvor en slik støttemelding er bedre enn alternativene, du har:

Hva bør åpneren melde nå?

Å melde 1NT stemmer med hensyn til styrken, men det se ikke særlig appetittlig ut med singel hjerter. Han kan ikke si 2 ruter da det er en reversmelding og viser meget sterke kort. Hvis å støtte svarers farge alltid må innebære fire kort i fargen gjenstår 2 kløver. Det er en grusom melding med disse kortene, og det innebærer nesten alltid sekskorts farge. Så svareren vil ofte (og bør) passe med svake kort og kanskje singel kløver.

Med dette er 2 spar en god melding. Det er blink om svareren har femkorts farge, og om svareren er svak er det greit så godt som alltid selv om han har fire-korts spar. Å spille 2 spar med 4-3 i trumf kan godt fungere veldig bra med slike kort og de unngår en dårlig 1NT eller 2 kløver-kontrakt.

Det er flere andre fordelinger åpningshånden kan ha hvor høyning med tre trumf i andre melderunde er det beste alternativet. For eksempel vanlig åpningsstyrke og 3S-4H-1R-5K, 3S-4H-5R-1K og slikt hvor 2 hjerter med fire-korts fargen i andre melderunde blir revers.

Så har vi visse hender hvor vi for så vidt har en grei gjenmelding som stemmer med teorien/systemet, men hvor å støtte med tre likevel blir min anbefaling.

1NT blir en ufyselig melding med dette, men her har åpneren en "korrekt" 2 kløvermelding andre gangen da det jo er naturlig og viser normalt minst fem ruter og minst fire kløver. Å melde 2 kløver er ikke feil, og det kan godt føre frem. Likevel er dette en hånd hvor å høyne til 2 spar trolig vil fungere bedre i det lange løp. Hver gang makker passer på 2 spar er vi i en grei delkontrakt. Slike hender spiller ofte bra (stjeleverdi hos åpneren) på 4-3, og svarhånden kan jo godt ha en svak hånd med femkorts farge også.

I dette tilfellet hvor en «korrekt» gjenmelding eksisterer er det slik at dess sterkere åpneren er, dess viktigere er det å melde sidefargen. Det er fordi svarhånden kan være sterk også, og da kan det være slem på gang i sidefargen (her kløver). Hvis svarhånden er sterk går han videre over 2 kløver og du får vist hånden veldig godt.

Altså blir det sjelden noe problem med en stil hvor svarhåndens farge støttes med kun tre korts støtte om svarhånden er svak, ikke sterk nok til utgang eller utgangsinvitt. Hvis svarhånden er sterk og går videre kan det dog være et problem, for det kan godt hende vi for eksempel hører hjemme i 3NT og ikke 4 spar på 4-3 tilpasningen. Svarhånden må forsøke å finne ut om det er tre- eller firekorts støtte, og mange bruker til det formålet 2NT som en slags «check-back»-melding etter en slik start på meldingsforløpet:

Denne 2NT kan avtales som konvensjonell melding pga. den stilen jeg her forfekter, og ikke som naturlig invitt som kan passes.

2NT spør først og fremst om åpneren har støttet med tre- eller fire-korts støtte. Om denne 2NT’en bør spilles som utgangskrav, eller MINST utgangsinvitt kan diskuteres. Uansett får åpneren en fin mulighet til å vise håndtypen sin veldig bra. Husk åpneren har etter denne starten vist en normal åpningshånd (ca. 12-14/15 poeng). Hans meldinger over 2NT hvis han har fire-korts støtte kan derfor defineres slik:

Minimum er altså innenfor det intervallet han vist så langt, så dette viser en helt minimums åpning, 12-13, kanskje 11 poeng av og til. Hvis 2NT meldingen er avtalt som «minst invitt» kan makkerparet stoppe i 3 spar nå.

Eksempel:

_______________________ 

 

Åpneren kan ha bedre 12-14 hånd enn eksempelet over, og melder da:

Eksempel:

  

Mange legger til to meldinger til i opplegget for å vise fire-korts trumf. Det er hopp i en av de to umeldte fargene over 2NT som Splinter:

Merk at svareren vet at ikke åpneren har særlig mye mer enn dette, for i så fall ville han med slik fordeling hoppet til 3 spar over 1 spar med en hånd verd ca. 16 (give and take).

________________________ 

 

Så har vi det med at åpneren kan ha kun tre-korts støtte av og til, men husk, da med en håndtype som passer for støttemelding. Hvis svarhånden går videre med den konvensjonelle 2NT-meldingen må åpneren med slike kort fortelle om det. Meldingene kan for eksempel gå:

__________________________ 

 

Andre meldinger enn de som beskrevet over viser at åpneren har fire trumf viser tre.

Det er mange som går videre med bruken av denne konvensjonen og har flere nyanser osv., men det som er beskrevet er essensen i opplegget.

Det gjør at vi kan komfortabelt støtte med tre med de riktige håndtypene, og svarer har ingen problemer med å finne ut mer om hvordan åpnerens kort ser ut om svareren går videre.

Oppegget er glimrende for å finne riktig utgang og også om svareren er sterk er det godt for å finne ut mer om åpnerens kort hvis slem er mulig.

I denne artikkelen har vi sett på det med åpners støtte med kun tre-korts etter starten 1 i minor – 1 i major. Det kan også være en del hender hvor det ser best ut å støtte, og trolig er best å støtte til 2 spar med kun tre spar etter starten 1 hjerter – 1 spar. Samme opplegg kan i så fall benyttes i de videre meldingene om svarmelderen går videre.

Noen går enda litt videre og støtter også med tre-korts om de har relativt jevn fordeling. Det kan være noen slike åpningshender hvor det er fristende å støtte, for eksempel:

Etter å ha åpnet med 1 ruter og fått 1 spar fra makkeren er det mye som taler for å høyne til 2 spar. Hvis makker passer på 2 spar er det nesten helt sikkert en grei kontrakt. Skulle makker «spørre» med 2NT får åpneren si 3 ruter som sier «femkorts farge, og jeg har kun tre spar».

Generelt tror jeg dog det er greit å unngå frekvente høyninger med tre-korts hvis hånden forøvrig er grandfordelt. Det vil veldig ofte være greit å heller melde 1NT i andre runde.

Det er klart at ingen opplegg gir fullklaff hele tiden. Så ikke fortvil om du skulle havne i en elendig delkontrakt på 4-3 i major etter å ha støttet svarers farge etter en slik start. All erfaring viser at denne meldestilen er bra i det lange løp, og det er det som er viktigst!

Til slutt tar vi med en nydelig eksempel på bruken av «2NT-spørsmålet» og åpnerens nøyaktige beskrivelse av hånden sin fra en turnering forleden:

En glimrende lilleslem.

Noen ville sikkert meldt den uten spesielle avtaler av den typen vi her beskriver, men i så fall ville slemmen kanskje blitt meldt uten full styring.

Øst øyner slem, men om vest har minimum og relativt balansert fordeling, eller kortene ikke passer så godt sammen som her (for eksempel singel ruter i stedet) kan det godt være helt håpløst i slem.

Her vet øst at de har minst åtte spar til sammen, men bruker likevel 2NT, i dette tilfellet for å finne ut mer fordi det kanskje kan være slem i kortene. Og han får drømmesvaret 4 hjerter som er Splinter, singel hjerter (og fire trumf). Dermed ved øst at kortene må passe veldig godt sammen og melder slemmen etter å ha spurt om Key Cards med 4NT.

Innlogging til Påskebridgen

Her finn du lenka til påskebridgen onsdag 31.mars kl 11 (logg inn seinast 1045). Sèt deg på lågast bordnummer som er ledig. På det høgaste bordnummeret lagar me eit makkertorg for dei som ikkje har para seg med nokon.

play.realbridge.online/cs.html

Realbridge turneringer i Påsken

Tirsdag 18:30: Helgeland JBK - kr 50 pr spiller som vippses til nr: 516428 eller betales til bankkonto: 4750 58 94134. Juniorer spiller gratis.
Lenke: https://play.realbridge.online/cs.html?p=210330123521&q=SpillerKlubbkveldLarvikogHelgelandJuniorBK300321

Onsdag 18:30: Trondheim BK - kr 50 pr spiller for å delta. Betaling foretas på Vipps til TBK 563996 eller til konto 4202.39.67302.
Lenke: https://play.realbridge.online/cs.html?p=210331122526&q=9IG4YdFMFQbN

Torsdag 19:00: Inderøy BK - kr. 50 pr. spiller. Betaling foretas på Vipps til IBK 651815 eller til konto 4451.21.24264.
Lenke: ???

Innbydelse Skien Skjærtorsdag http://brekk.0x.no/innbydelser/Skien_April_1_2021.pdf

Innbydelse HJBK Langfredag: https://helgeland.bridgeklubb.no/wp-content/uploads/2021/03/Invitasjon-Real-cup-Langfredag.pdf

Innbydelse Solklubben 4. og 5. april http://brekk.0x.no/innbydelser/Solklubben_April_5_2021.pdf

Det legges også ut RealBridge-turneringer på https://www.bridge.no/Turneringer/Turneringsoversikt

TBK Vår 2021 - sluttresultat og premiering

 I vårturneringen premieres de 10 bestes 10 beste resultat. Par som har spilt hele turneringen sammen, deler premien. I tillegg premieres det par som har kommet nærmest middels som her vil være 500 poeng. Det gir følgende liste:

 

1.plass     1000.- delt på Sørhøy - Buchmann    590,76 p

2. plass      800.- delt på Helmersen- Kammen  568,36 p

3. plass      500,- Kay Strand                              567,35 p

4. plass      500,-  Andreas Patay                       552,97 p

5. plass      400,-  Willy Teigen                           549,46 p

6. plass      400,-  Sissel Helmersen                  538,66 p

7. plass       200,- Finn Nicolaisen                     535,34 p

8. plass       200,- Nils Åsmul                             535,05 p

9.plass        200,- Tore Furevik                          534,82 p

10.plass      200.- Terje Førland                         534,37 p

Nærmest middels: Jim Lurie - Bjørnar Yttersian 500,21 p

Premier sendes via VIPPS og vi gratulerer!

Referat fra årsmøtet i Myre Bridgeklubb 29.03.21.

 Årsmøtet i Myre bridgeklubb ble avviklet på Løftingen 29.03.21. med 7 deltakere.

Link til referatet finner du her REFERAT