Avansert søk


Ny nyhetsartikkel

men det ble ikke de helt store resultatene på en jevn kveld, de fikk 58,8 mens Tore og Terje delte 2.plassen med Stein og Per Kristian på 56,94. Edd Robert og Jan Gunnar tok seg av siste poengplass på 53,24. Det startet 10 par + singel og var omtrent 3 spillere mindre enn forventet. I sammendraget skjedde svært lite, det er jo også nærmest bare æren man spiller om ettersom julebordet blir en gedigen høstpremie til alle.

 

Rapport fra klubbspillingen i oktober.

I oktober var det hele 39 medlemmer som plasserte seg topp 3 i de lokale klubbkveldene i Fredrikstad, Gressvik, Torsnes, Sarpsborg og Råde. Veldig bra med tanke på at alle klubbene utenom Sarpsborg kun hadde 4 spillekvelder. Denne gangen var det Flemming som gikk av med seieren med 16 poeng foran Svein med 11 og Atle med 8 - etter poengskalaen 3 poeng for 1. plass, 2 poeng for 2. plass og 1 poeng for 3. plass. Flott at mange kommer på pallen i en av klubbkveldene i løpet av en måned. Trykk Les mer... så får du hele oversikten.

Seriemesterskapet

I tillegg til de 2 lagene Nøtterøy BK har med i 3. div., spiller også Verina Dahl - Tor Erik Hermansen på Vestfold 6, lag Brændvang.  Det spilles 2 1/2 kamp á 24 spill lørdag 14., og 4 halvrunder á 12 spill søndag 15.  Spillingen foregår i våre lokaler på Borgheim og starter kl. 10.00.  Det vil bli live-resultatoppdatering av kampene på internett.

Tønsberg/Nøtterøy har også med et lag i 4. div. som spilles i Horten også med start kl. 10.00.  Laget består av Elin G. Dahl, Ivar Gjerde, Roar Langlete, Petur Ludviksson, Robert Veland, Arnold Vesterlund, Finn Zachariassen.

Vi ønsker alle lagene lykke til

Månedens medlem i oktober - Tore Farbrot!

Det måtte bli Tore Farbrot som ble månedens medlem i oktober! Han fikk som tidligere nevnt i annen artikkel Ranik Halles pris for 2014. Dette er bridgejournalistenes pris. En pris Tore fikk for alle de flotte artiklene han publiserer i avisene og på nettet. Trykk på fanen "Fredrikstad bridge" til høyre ovenfor og velg deretter årstall på høyre side, så finner der Tores artikler med resultater, spill-analyser og opplæring!

Utover det så er Tore en ildsjel som står på for klubben som kasserer og tilrettelegger for at vi får gjennomført klubbkveldene med både kald og varm drikke. Og Tore har kjørt kurs for nybegynnere. Gratulerer med prisen  Tore og takk for innsatsen på klubbkveldene 

Tirsdag 10/11-15

4 1/2 bord hvor Ingvar og Eilert stakk av med seieren på 59,7%, tett fulgt av Halvard og Helge med 58,3%, den siste pallplassen gikk til Jens Ivar og Bjørn Torgeir med 53,5%.

Vi gratulerer med pallplassen.

Turneringen totalt leder Halvard og Helge med et hav på 303,5% og det er 2 kvelder igjen av turneringen. 

Hadde du gått beit her, Christian Bakke?

1370 var uavgjort spill i semifinalen mellom Kina og Norge i Paris. Øst spilte ut ruter til esset og så dro unge Bakke kløverknekten fra bordet. Vest dekka, men det hadde vært spennende å se hva som hadde skjedd om vest legger en liten.



Det er noen som mener at de er magiske i slike situasjoner og alltid treffer. "Jeg følte på meg at det var rett på spille sånn eller sånn". Jeg har mer tro på matematikkens lover, så jeg vil stukket med kongen om vest legger lavt. Hvorfor det, spør sikkert noen?

Sitter fargen 2-2, er det hipp som happ om knekten seiler eller om spiller til kongen. Det som er interessant er derfor 3-1 og da hjelper det ikke så mye om knekten seiler til singel ess. En kan riktignok kaste en hjerter på ruteren og prøve å stjele seg hjem i hjerter. Da tåler en ikke 4-2 sits i hjerter med dobbelton i vest, så en ender kanskje opp med å legge ned kongen. Derfor tror jeg det er best å spille til kongen og få med seg damen singel når fargen sitter 3-1.

Eller tar jeg feil?

_______________________________________________________

Århundres utspill?

Jeg får tårer i øynene når syd, etter å ha meldt spar, spiller ut spar dame (!) mot 6NT i øst. Stakkar spillefører. Han kan ikke tro annet enn at for å vinne kontrakten, må nord har sparesset singel. Fra meg nomineres dette utspillet til konkuransen om årets spill.

Helten selv, Hallstein Ofstad, sendte med denne mailen.

"Hei, Snorre!

Jeg var som vanlig innom spalten din idag, og der leste jeg Helges artikkel on Boyes gode melding av 6 grand. Paul Bang og jeg spilte mot meget sympatiske og velspillende karer fra Lag Bugge (Vaardal-Midttveit). Meldingsforløpet var tilsvarende som Boyes, og de hadde kommet til 5 hj da det var åpenbart at mannen som hadde «stenberget» ikke hadde sparkontroll. Åpneren så faren for sparstjeling mot 6 hjerter, og hoppa til 6 grand.

Da rant det meg i hu et spill jeg hadde i en Oslofinale for ca 30 år siden. Arne Olsen og jeg hadde meldt oss opp i 6 i en majorfarge. Jeg hadde vist singel ruter under meldingsforløpet. Ruter dame kom ut fra en av de kjente «gamlekaran», og Kxxx lå i bordet. 11 stikk var klare, og det 12. måtte komme på ruter konge. Så jeg gikk igang med å stjele god ruter konge. Etter hvert kom det for en dag at utspilleren hadde AQJ10xx i ruter. Siden har jeg vært på utkikk etter en mulighet for å kopiere dette.

Muligheten kom søndags morgen, og jeg stolte på motparten og la spar Q i bordet. Spilleren telte stikk. 5 kl, 3 ru, 2 hj – og 2 sparstikk hvis esset satt single bak. Det spilte han på. 

Regards,

Hallstein Ofstad"

 

Mosterhånd 2 fra KM lag i Vest-Agder

Jeg satt syd og gjorde meg klar til å åpne med 4NT, som spør etter spesifikke ess. Det fikk jeg ikke sjansen til, fordi makker åpna!



6sp var selvsagt ikke sving i de fleste av kampene, men litt moro likevel. Et par meldte 7NT, men dessverre fra nord. Øst hadde et litt lettere utspill enn hva vest ville hatt.
_______________________________________________

Høstturnering Sluttresultat

Gratulerer til Johnny og Bjørnar som vinnere av høstturneringa!

 

1 J.Holmbakken-B.Hagen   124,0
2 V.Larsen-O.Bjørnstadjordet 101,0
3 H.Morken-K.Pedersen   76,0
4 S.Fossheim-S.E.Blomberg 41,0
5 E.Morken-M.Barnes   28,0
6 O.Øiumshaugen-S.Frøyse 26,0
7 T.Nordgård-S.T.Nordgård   13,0
8 K.Frydenlund-H.Korsvold   3,0
9 E.Bystadhaugen-B.I.Halseth -55,0
10 H.Aaby-A.Aaby   -110,0
11 Ø.Wahlquist-S.Loddengaard -139,0

Steinhardt fra Kina

Det står ikke i Vugraph-arkivet hva Norge gjorde i dette spillet, men av sesjonsscoren ser det ut som Norge meldte bare utgang. Ikke ufornuftig, men med kongen dobbel i kapp var det 12 greie stikk. Med mange andre fordelinger går det tungt i sparslem og norsk sving i stedet. Det hadde vært mer enn nok til finale i Paris.



Jeg synes syd meldte steinhardt. Kløverrenons var ikke det beste han kunne få fra makker. Ruteresset er et fint kort, men ellers var det mørkt. Over 4hj hadde i alle fall jeg meldt bare 4sp, men det er mulig  nord villle gått på en gang til.

Vel hissig på grøten, Tor Eivind Grude?

Det er lett å spille bridge når en ser alle korta, men jeg synes 4sp var i overkant. Enda er ikke motparten i utgang og de har neppe  noe på 5-trinnet å gjøre. Derfor hadde det etter min mening holdt med 3sp. Da kan også makker være med på å vurdere hva en skal gjøre over 4hj. Denne gangen en fantomstamp for - 300. Selv 3hj er vel beit.




__________________________________________________________