Avansert søk


BRONSE TIL BROGELAND OG BAKKE!

Det ble bronse til Boye Brogeland og Christian Bakke, en veldig bra prestasjon i det knallsterke feltet i IMSA World Masters. Det lå og vippet, men mot slutten virket det nesten som om det var ganske god kontroll for å sikre tredjeplassen. Selv et uheldig spill helt til slutt var ufarlig, det var til slutt mer enn en topp-bunn sving margin til fjerdeplassen.


Dette spillet føltes nok litt surt å få i fleisen helt til slutt, i det aller siste spillet. Minus 1390, og populær kontrakt rundt omkring i slaen var 3NT. Boye og Christian kunne bare se på at det ble mager uttelling uten at de kunne gjøre noe med det. Men for å være ærlig, lilleslem i ruter er helt glimrende med disse kortene, og da må man vel bare si det er rettferdig at den står. Ville du og din favorittmakker funnet frem til 6 ruter?

Heldigvis spilte det ingen rolle hva som skjedde i dette spillet. Hva det norske paret scoret på det siste spillet betydde ingen ting, marginen opp var for stor, og marginen ned til 4.plass var trygg.

Underveis siste spilledag snuste det norske paret flere ganger på de to nederlandske parene som lå foran, men det ble aldri helt nok til å komme seg opp og forbi.

Simon De Wijs-Bauke Muller (Nederland) vant etter å ha ledet størstedelen av turneringen.

Sjoert Brink-Bas Drijver (Nederland) ble nummer 2.

Boye Brogeland-Christian Bakke var 18 MP bak sølvplassen og 18 MP foran fjerdeplassen. En topp var verd 10 MP.

I dameklassen var svenske Jessica Larsson og Kathrine Bertheau nær en pallplassering. På et tidspunkt i nest siste sesjon ledet de. Det ble 4.plass til slutt bak Zuo-Wang (Kina), Dhondy-Senior (England) og Sarniak-Kazmucha (Polen). Alle resultater, bulletiner osv. fra mesterskapene i Kina finner du her.

Christian Bakke og Boye Brogeland på vei mot 3.plassen

At Boye er på et nivå til å kunne ta medalje i det ypperste selskap er velkjent, det har han jo vist en haug med ganger. Veldig positivt, om ikke akkurat overraskende var det dog at unge Christian Bakke - han er fortsatt bare 23 år - med all mulig tydelig (igjen) viste at han allerede er god nok for det aller høyeste nivået i verden.

Det er godt å se at vi nå har enda en internasjonal klassespiller i Espen Lindqvist midlertidige fravær. Og han kommer tilbake! Om Lindqvist blir klar for VM i september vites ikke. Vi håper jo det, alle vet hva han står for både som enkeltspiller og i det knallsterke makkerparet med Brogeland. At Norge har flere som kan hevde seg i toppen mot de aller beste i verden kan ikke være annet enn veldig bra!

I siste sesjon spilte de to andre norske parene også bra. Terje Aa og Allan Livgård kom sterkt og var veldig nære fjerdeplassen. Det ble «bare» 6.plass til slutt med to kinesiske par like foran dem - en sterk prestasjon.

Ulf Tundal og Nils Kåre Kvangraven slet endel hele veien i parturneringen, men de spilte pluss mot slutten og ble nr. 10. Det paret er slik jeg oppfatter det kanskje mer for «bygget» for lagkamp enn parturnering, spesielt når det gjelder systemet deres, og i et slikt parturneringsfelt er det da ikke så lett å få uttelling.

En skal også merke seg hvor jevnt det var. Sisteplassen (et fransk par) ble besatt med noe over 46%. Vinnerparets score var 56,5%, altså kun 10% forskjell på første- og sisteplass!

Uansett, for alle de tre norske parene som deltok i Kina har dette mesterskapet vært en veldig god gjennomkjøring. Å spille mot denne typen spillere i runde etter runde medfører et enormt press, og en slik erfaring er derfor gull verd for fortsettelsen.

Det blir veldig spennende å se hva Norge kan få til i VM i september!

Sommerbridge 3

 6 bord kvelden før dagen og en sommer i anmarsj    Herman og Rolf N krabbet begge over 60% score og har lagt seg i teten i kamp om sommermestertittelen. Så er det opp til oss andre å ta opp kampen - sommeren har nettopp begynt! 

Resultater:

1. Herman Larssen - Torstein Kjærvik  61.11%.    

Rekrutt-turnering

Av: Øystein Mauritzen

Bridgeklubben Kløver Ess på Jevnaker har arrangert en såkalt rekrutturnering. Det spesielle med denne type turnering er at et par består av en rutinert spiller og en nybegynner, kalt rekrutt. I militær sammenheng er gjerne rekruttene ca 18 år, mens alderen på deltagerne i denne turneringen varierte fra 16 til 86 år, det er aldri for sent å starte med noe nytt.

Spesielt Asker BK har vært veldig flinke til å få med seg ungdommer til å bli aktive deltagere. Hele 8 par hadde tatt veien fra Asker til Bøndernes Hus på Jevnaker for å delta, de fleste så ut til å være ungdommer i tenårene, veldig imponerende nybrottsarbeid med sikte på at få med flere ungdommer inn i det gode bridgemiljøet som er både spennende og lærerikt. Selv om fotball stort sett er den dominerende idretten i ungdomsmiljøene så er det gledelig at mange velger bridgen som sin utfordring. I motsetning til fotballen er denne idretten forskånet for skader samtidig som den er billig.

Halvard Fallang er alltid en å stole på når det er behov for en dyktig turneringsleder slik tilfelle var denne gangen også. Til sammen 23 par deltok denne søndagen og etter 26 spill og nesten fire timers konsentrasjon der det stadig vekslet i tet så fikk resultatlisten (for de over middels) dette utseendet: 

1 Terje Larsen - Arvid Haugen Hen BK - Brandbu BK 59,62

2 Inger Jakobsen - Erik Eriksen Kløver Ess - Hen BK 57,88

3 Kent André Lieng - Mari Anne Grini Enger Brandbu BK 56,92

4 Torkild Hagen - August Gude Asker BK 56,73

5 Hilde Nes - Oddny Christoffersen Kløver Ess 56,46

6 Roger Olafsen - Kristian Carlenius Asker BK 55,58

7 Tron Skiaker - Leif Kristian Alm Brandbu BK 53,27

8 Rune Stolen - Ole Mikkelsen BK Sølvknekt 52,92

9 Halvard Fallang - Hans Kristian Gaarder Brandbu BK 51,67

10 Brit K. T. Kitson - Martin Raaen BK Sølvknekt 51,15

11 Jan Ove Øiahals - Ingeborg Haakenstad Kløver Ess 50,96

12 Paolo Romanello - Christoffer Olafsen Asker BK 50,77

13 Kåre Bjertnæs - Øystein Mauritzsen Kløver Ess 50,00

 

Arvid Haugen og Terje Larsen snøt arrangørklubben for seieren

Fullstendig resultatliste

Sommerbridge 3

6 bord til tross for kvelden før dagen og sommer i anmarsj    Herman og Rolf Normann H har foreløpig lagt seg i teten for sommermestertittelen da de begge sleit seg over 60% denne kvelden. Vi andre må skjerpe oss --. Og skjerpe seg kan vel kamphanene på bord 1; Roar - Johnny og Bjarne Per Arild også, da kampen om et stikk var nær ved å ende i håndgemeng før de fikk reprimande av Simon.  Det beste som kan sies er at det fremdeles er futt i senilgjengen   

Resultat:

1. Herman Larssen - Torstein Kjærvik (fant formen på treningsleir i Belek)   61.11%.  2. Espen Bård Johansen - Rolf N Hansen  60,37%.  3. Sofie G Sjødal - Agnethe H Kjensli  56,30%.  4. Kurt Ellingsen - Jan Steinar Mydland  55,93%.  5. Knut Karlsen - Leif Jansen  55,56%.  6. Roger Kristiansen - Øyvind Bronken  54,07%.  7. Torill Haakenstad - Simon Rasmussen  52,22%.  8. Per Arild Kvist - Bjarne Erlandsen  49,26%.  9.Roar larsen - Johnny Moen  45,93%.  10. Dag A Lie - Olav Hjerkinn  45,56%.  11. Rolf Thorsen - Gøte Bertelsen  33,7%.  12. Tone Kvist - Solveig Lie 30%  - men like blide for det    . Geo har i Bridge i Norge stadig artikler om at gode avtaler er mer verdt enn selve meldesystemet. Undertegnede meldte 2 spar, som naturlig, inn over Torills 1 NT. Dag oppfattet det som YESLEK, da vi brukte det da vi spilte det sammmen i høst  . Slikt kostet etterhvert 1100 til to meget fornøyde motspillere. Det mer seriøse er følgende: 1 NT - 2 kl = begge major. Hvor mange i klubben har nå avtalt at 2 ruter ber makker velge major? Men dette er bare begynnelsen, for han viser viktige meldesituasjoner i både 3. og 4. ledd!  I siste nummer tar han for seg åpningen 2 kløver med mange gode tips for meldesekvenser.  Les og lær   . 

Fra sist kveld; Du sitter med K2, KQ42, J, AKQ1092.  Du åpner med 1 kløver og makker melder 1 ruter (naturlig): Hva melder du nå? 

Makker åpner med 1 kløver.  Du sitter med 1093, K8654, 5, J963.  Passer du eller melder du på hånden? 

I siste runde (spill 27) viser hvorfor Agnethe og Sofie har mange gode resultater: 

K987

Q2

AK8764

4

A4 QJ2

AKJ87543 109

5 J9

Q6 KJ10952

10653

6

Q1032

A873

 

Pass hos Agnethe i Syd, Dag åpnet med 1 hjerter, dobler hos Sofie, 1 NT hos meg, så videre 

2 spar - 4 hjerter - 4 spar - dobler hos meg og pass rundt etter noe grukk hos Dag.

To ganger hjerter ut til stjeling. Agnethe lot en liten spar løpe???  til min knekt. Kløver knekt stakk Agnethe med esset og ny spar til Dags ess. Nå "glemte" han å la meg få for spar Dame en passant    (Kveldens siste spill og sløvheten hadde forlengst lagt seg over makkerparet).

Nå ble det hjemgang + 590 og topp på jentene. Men poenget mitt er at 3 par får lov til å spille 4 hjerter Ø-V. Ett par var i 6 ruter i Nord og -100 var nesttopp! Ett par var i 5 hjerter doblet med pådytt (2 ganger ruter ut?). Agnethe må spille spar til Kongen og ny spar - da står 4 spar alltid.

Turneringer

Agnethe og Sofie inviterte spillere til "Bridgemaraton" på Nesoddenf ra lørdag 1. juni kl 1100. Det blir flere turneringer med noggo attått  Hyggelig om vi kunne støtte opp om arrangementet, som skal være en sosial happenning!. Det finnes sikkert info på Nesodden Bridgeklubb sin hjemmeside.

 

 

 

Husk sommerbridge hver torsdag i Folkets Hus, Ski kl 1815. Vel møtt!

 

 

 

 

 

 

 

DAMELANDSKAMP MOT NEDERLAND

I helgen spilte Norge damelandskamp mot Nederland. På det norske laget spilte Ann Karin Fuglestad-Marianne Harding, Liv Marit Grude-Gunn Tove Vist og Maja Rom Anjer-Stine Holmøy.

I en artikkel på NBF sin hjemmeside forut for landskampen fortelles om opplegget (for å lese det, klikk her), og om den styrtrike nederlenderen Hans Melcher som i år som mange ganger tidligere finansierer det hele for å forberede sine landslag godt før mesterskap. Og det har gitt resultater!

I år hvor VM skal spilles i september får deres spillere bryne seg i en rekke oppgjør mot sterke europeiske bridgenasjoner. Så det drypper på andre også, bl.a. Norge, og disse kampene er selvsagt meget nyttig trening før VM i Kina.

I helgens landskamp ble det spilt med seks par fra hver nasjon. Ett ankerbord ble scoret mot de to andre bordene, så det ble to kampresultater. Norge var på høyde mot de nederlandske damene selv om Nederland totalt sett scoret flest IMPs.

Den norske innsatsen i helgen lover bra for Norge damer, man skal huske at Nederland blir en av gullfavorittene i Venice Cup (VM) i Kina i september.


Stine (t.v.) og Maja i aksjon i Nederland

Detaljerte resultater kan du finne her.

Noen spill fra landskampen:

I slemspill er det viktig å tråkke riktig. Her en fin slem meldt av Gunn Tove Vist og Liv Marit Grude:


Lilleslem i spar er bra selv om de ikke har den samlede styrken som normalt skal til. Nord har en sånn hånd som av og til kan produsere slem mot en 12-14 grand, men da må åpneren ha de riktige honnørene. Det spiller ikke så stor rolle om åpneren har 13 eller 14 poeng i slike spill, det som er avgjørende for om det er en god slem eller ikke er hvilke honnører hun har. Derfor kan det av og til være litt farlig å melde slemmer som er avhenig av akkurat de riktige kortene. Her er slemmen i praksis avhengig av en av to finesser, spar- eller ruterfinessen må gå – totalt sett en veldig god sjanse.

Merk at spar 10 og ruter 10 er viktige kort som gjør at sjansen for tolv stikk er så god. Med for eksempel AJx mot Qxxx i ruter, og de heller ikke har spar 10 så ville det også vært brukbare sjanser, men ikke så bra som det var nå.

For Liv Marit og Gunn Tove startet det med 1 kløver fra syd, 1 hjerter som viser spar i svar fra nord (kløverføringer), og 1 spar fra syd (tre-korts spar). Det er en bra start, og nå kan nord kreve til utgang med 2 ruter fulgt av en liten sleminvitt etterpå. Det gjorde nord, og med litt optimisme stod de på til 6 spar.

Om de har en annen avtale etter den starten er det kanskje enda bedre styring (?):

1K-1H

1S-?

Nå 3 hjerter fra nord over 1 spar som Splinter (kortfarge). Da har syd perfekte kort og vil bidra i de videre slemundersøkelsene. Esset og ingenting bortkastet i singelfargen er bra, og de andre honnørene syd har er også glimrende for sparkontrakt. Syd bør ikke tenke så mye på at hun har flat fordeling her, det tar makker seg av!

Hvis det ikke spilles med overføringsvar på 1 kløver vil syd gjenmelde 1NT over nords svar 1 spar. Nord kan så kreve til utgang (for eksempel med såkalt XY-grand, dobbel checkback) og får vite om tre-korts spar hos syd. Om nord så avgir en sleminvitt kan ikke syd ha særlig bedre kort enn dette (har begrenset hånden allerede) og vil være med på notene og vise interesse. Det bør være mulig å snuse på slemmen, men det kan være litt «pushy». Det er klart at 12-14 granden godt kan ha gode kort som likevel ikke passer så godt mot nords kort, og da kan de ende for høyt.


Uansett, Norge meldte altså 6 spar som stod mens det ved de andre bordene ble stoppet i utgang.

Gunn Tove og Liv Marit fant frem til slem!

MERRIMAC COUP - en sjeldenhet


Marianne og Ann Karin viste gryende form i helgen

Et motspill av Marianne Harding vakte oppsikt. Det er en klassiker som ikke forekommer så ofte i praksis, men er mer vanlig i bridgelitteraturen. .

Spillet er fortalt flere steder i sosiale medier, men vi tar med en kortversjon av det her og. Mot syds 3 grand kom spar ut til esset. Spillefører gikk på kløveren med liten til tieren. Marianne lasjerte, men stakk den neste kløveren. Nå ser det ut til at spillefører har fått godtspilt seg fire kløverstikk ialt, men ikke mot den norske damen. Hun klasket ruter konge i bordet! Det er sannelig et uvanlig skift fra kongen tynt fjerde, men hensikten var klar: ta bort det eneste inntaket til nord siden syds tredje kløver blokkerer fargen. Spillefører får da kun to stikk i kløver i stedet for fire! Ruterskiftet ga riktignok ett ekstra stikk i den fargen til spillefører, men at det ble kun to stikk i kløver i stedet for fire kompenserte godt for det for forsvaret. Kontrakten var etter dette helt uten sjanser.

Et slikt motspill kalles Merrimac Coup, og det er altså å skifte til en ugardert konge som i dette spillet, for å ta bort et ess som er et vitalt inntak til den hånden.

Vakkert motspill!

Turneringer

Agnethe og Sofie inviterte spillere til "Bridgemaraton" på Nesodden lørdag 1. juni kl 1100. Det blir flere turneringer og noggo morro attåt. Hyggelig om vi kunne stille opp og støtte et sosialt arrangementet!     

 

Så kom melding fra Rolf Sjødal, Nesodden BK.

Bridgeahtlon med noko attåt: Nesoddparken 1. juni kl. 11.00.    

Vi inviterer til en hyggelig og leken samling i Nesoddparken på sommerens første dag - 1. juni - med spill, moro, overraskelser, kreativitet og - god mat.

Hva skjer? Det blir flere bridgeturneringer, noen med en vri ("Hinder-bridge" kreert av våre spenstige juniormestere, og kanskje også lyn-bridge). Vår eminente quiz-master Stein lager kreative hindere som utfordrer skarpe bridgehjerner på andre hold enn rundt kortene. For de sjakk-kyndige blir det mulig å delta i raske hinderløp over bønder og tårn (=lyn-sjakk). Fra Nederland kommer sjoelbak-spillet som utfordrer koordinering og som krever slapphendthet. Dessuten spiller vi Dart.

 

Kom med forslag: Det kan være vi finner på andre ting også: Vi oppfordrer dere til å komme med spenstige og kreative forslag egnet til å få fram smil og glede, og gjerne konkurranseånden. Snakk med noen i festkomiteen, som består av Karin, Nico, Grethe, Stein og Ane.

 

Detaljert opplegg kommer siden -  men vi vil begynne klokka 11 med en velkomstdrink, og begynner den første turneringen ca 11.30. Det blir så lunsj, og deretter diverse aktiviteter. Litt utpå ettermiddagen setter vi oss til "det seriøse bridgebordet" igjen, og regner med å avslutte ca kl. 19, med premieutdeling. Deretter spiller vi mer bridge, om noen har lyst til å fortsette ...

 

NB! Det er mulig å være med bare deler av dagen, om det er interesse for det. 

Praktisk:

Deltakeravgift: Kr 100, som dekker mat og drikke, og alle aktiviteter. 

 

Vin og øl (også alkoholfritt) og mineralvann kan kjøpes. Det kan også nytes medbrakt.

 

Påmelding: Med tanke på innkjøp av mat og drikke, samt turneringsopplegg, trenger vi påmelding så snart som mulig, og aller senest 24. mai, til Ane. Ane.haaland@gmail.com og Nico: nico.keilman@econ.uio.no. 

Vi sender rundt lister 7. mai og 22. mai.

NB: Alle bridgeinteresserte m/venner er velkomne. BRUK JUNGELTELEGRAFEN - si fra til folk som ikke vanligvis leser Bulletinen vår!

 

 

 Husk sommerbridge hver torsdag kl. 1815 i Folkets Hus, Ski. Kretspoeng. Alle er velkomne!