Avansert søk


"Noooooormaaalt 15-17p og balansert"

Odd Harald hadde flydd inn ekspertise fra Rendalen til å bidra frem mot klubbmesterskapstittelen, og Oddgeir innfridde mer og mer utover kvelden. Tilslutt sto gutta igjen som ensomme svaler på topp. Svein Ove og Geir holdt i korta igjen og har inntatt en nokså trygg 2. plass. John og Svein ligger sammenlagt på 3. plass.

Det har gått en debatt inne på Facebook-gruppa FaceBridge de siste dagene der det spørres om hvor honnørsvak en hånd kan være før den ikke er lovlig å åpne med. Med en helt normal fordeling; 4432 eller 4333 eller 5332 f.eks., sier vi i kurs-sammenheng at man skal åpne med 12 honnørpoeng. Honnørpoeng er imidlertid ingen vitenskap, bridge er et stikkbasert spill, og vi bruker honnørpoeng mest som et verktøy for å anslå hvor store muligheter det er for å få det antall stikk man trenger. Andre verktøy som brukes er "Taperberegning" og "Loven". I tillegg til honnørpoeng regner også mange fordelingspoeng. Også har vi de som sier at en knekt ofte ikke er så mye som 1 hp, mens et ess er mer enn 4 hp. Noen regner også palmstrømske verdier (mellomkort), noen oppvurderer med fargelengder osv.

Kortvurdering er en vitenskap i seg sjøl, eller burde vi si håndtverk? Erfaring må til, og for den som liker å lese litt bridgelektyre er også dette en god mulighet til å bli bedre i å vurdere kort.

Hånda som ble diskutert på FaceBridge ser omtrent slik ut:

7 hp, men svært spillesterk. 3 sp i åpning vil være en ren undermelding, her er det lite som skal til før du vil være i utgang med makker, og non ganger også slem. I tillegg har du 4kort hjerter. Samtidig reguleres åpningsstyrken av bridgeregelverket. I 1. og 2. hånd må du ha min. 8 hp for å kunne åpne på 1-trinnet. I 3. hånd er "alt lov". Årsaken til reguleringa er for å hidre destruktiv bridge som særlig for mindre rutinerte spillere blir vanskelig å forsvare seg mot. Jeg skal ikke gå lenger inn i diskusjonen enn dette; du kan jo selv gjøre deg opp en mening. Er det fornuftig med slike reguleringer, eller ødelegger det bridgen fordi det blir fokus på kun honnørpoeng når spillet egentlig er stikkbasert?

Så til overskriften. Makkerskapet er pliktig til å avgi gode forklaringer på de systemavtaler de har. Hvis det er forventa at makker kan åpne med 8hp med fordelingssterke hender så skal det opplyses om dette. En måte å gjøre det på er ved å si at "åpningen er normalt 12hp med balanserte hender, men kan avvike med fordelingshender." En "spøk" vi som var til Oppdal i januar har er å si "noooooormaalt" med litt trykk for å kunne understreke at det som oftest er slik, men ikke alltid.

Denne tirsdagen hadde Frank følgende hånd i nord:

Hva ville du ha åpna med?

SLUTTRESULTAT VINTERTURNERINGA!

 Nr 1   Arvid og Helge      Nr 2 Rune og Per       Nr 3 Jorunn og Inge.

MED H.CAP :

Nr 1 Astrid og Hans Gunnar       Nr 2 Elin og Anne    Nr 3    Bjørn Egil og Anne Marie

Svært jamnt begge stader. Kjekt! :)

Årsmøte

Vi tar årsmøte Tordag 28.03 kl 17.40. Viktigste saker er nytt styret og premiering på klubbkvelder. Klubbmesterskapet prøver vi å ha Fredag 29.03 hvis lokalet er ledig. Vi kjører den som åpent mesterskap så alle klubber i omegn er velkomne.

Ludvig og Anne nummer 8 i Simultanturneringen på landsbasis

Ludvig og Anne oppnådde 66,67 % (1. plass) lokalt og 65,07 (8. plass) på landsbasis. Roger og Vibeke 62,15% og delt 2. plass lokalt. På landsbasis derimot havnet de på 57,47 noe som holdt til 66. plass. Lokalt delte de 2. plassen med Trond og Bent, men de gjorde det langt bedre blant de 385 parene som deltok der. De ble nemlig nr 20 med 62,50 %. Vidar og Jan Ingar ble nr 4 lokalt med sine 58,68 %. På landsbasis holdt dette til 44. plass med 59,75 %. Odd A. Frydenberg (nr 6 og 56,25%) havnet på 61. plass nasjonalt med 58,27%. Stian og Bjørn (8. plass og 53,13%) snek seg også inn foran Roger og Vibeke på 65. plass med 58,87%. De pleier forøvrig ofte å score bedre nasjonalt enn lokalt.

Horten BK arrangerte også lokal pulje. Deres beste, Tommy Brønstad - Laurits Farstad,  havnet på 5. plass og viste at formen var på topp før Sandemesterskapet. De har nemlig meldt seg på der sammen med 16 øvrige par. Som minnet om flere ganger så er det plass til flere så "løp og Kjøp" eller enda bedre ta kontakt med meg eller Bjørn for å melde dere på. Fristen går ut ved midnatt natt til lørdag.

Trykk dere inn og se hvor dere selv havnet og studer gjerne spillene. Det er mange sider å bla seg gjennom

Det kan fremdeles bli meldt inn noen etternølende puljer så resultaene er ikke garantert endelige før utpå torsdagen.

 

 

JIL

 

 

 

Klubbmesterskap 2019 - Sammenlagt resultat etter 9.spillekveld

1. 458,73 Jan Bergslien - Kåre Tore Halvorsen

2. 444,73 Harald Alsvik - Flemming Knutsen

3. 435,59 Ingunn Aasebø - Hans Lauritzen

4. 433,26 Even Helge Høgbråt - Jon Hagelia

5. 417,53 Arvid Haugen - Svein T. Røed

6. 368,81 Per Einar Pedersen - Hans Magnar Bjervamoen

7. 352,59 Elin Garthe - Raoul Matson

8. 330,49 Thor A. Ausland - Stig Hansen