Avansert søk


Det nærmer seg sesongstart

Kalenderen viser 15. august. Skolene starter opp igjen til uka og ferien er over for de fleste arbeidstakerne. Kornet er for det meste høstet inn så da er det bare å glede seg til en nye sesong "rundt det grønne bord". Noen har også denne sommeren spedd på glodvarme sommerkvelder med litt sommerbridge, noen har vært i Fredrikstad og spilt en eller flere turneringer i årets Bridgefestival. Så nå er det bare å sette et stort kryss i kalenderen rundt tallet 2 i September. Da starter vi opp med en enkeltkveldsturnering. Forslag til terminliste sendes om noen dager det enkelte medlem på mail og dere vil finne det her på hjemmesida. Et av høydepunktene er at vi for første gangen har gleden av å ha et lag i 3. divisjon. Ikke nok med det: Vi har blitt plukket ut til å arrangere pulja. Det betyr at denne sesongen blir det ikke 1 Sandemesterskap, men 5. Dette betyr at flere av oss får lov til å gjøre en jobb for å få dette til å komme i havn på en tilfredsstillende måte. Nærmere detaljer kommer vi tilbake til - som det heter i enkelte fora. Sandemesterskapet 2015 blir ikke arrangert søndag 15. februar siden Kommunelokalet er bortleid til bryllup den helga. Ny dato blir sannsynligvis søndag 22. februar som er ledig i kretsens terminliste og også fri for divisjonsspilling. Forhåpentligvis vil datoen være spikret når vi sender ut terminlisten. Fortsatt God Sommer og velkommen til spillestart 2. september.

Selv de beste svikter!!

Boye hadde ingenting i mot at jeg skreiv om dette spillet. "Stålegg er det eneste ordet som dekker" sier han, "men det forteller noe om hva som skjer oppi hodet når en begynner å bli sliten." 

Du kan jo prøve å finne ut hvordan det er mulig å gå beit når Boye i vest tok kløverkappen.

  Nord spille ut hjerter til syds knekt og han skifter til ruter 9.

"Jeg tenkte i dette sekund at nå sitter ruteren DJx(x) bak, men det kan jeg klare", sier Boye. 

Han tok ut trumfen i tre runder, kappa kløveren og kasta en ruter på kløverdamen. Så ruterkongen og hjerter. Nå ville syd bli innspilt og den siste ruteren forsvant på hjerter/kløver til dobbelrenons.

Så hadde Garner i syd ruterdamen som han tok beita med!!

"Jeg var rett og slett blind", sier Boye. "og skal selvsagt ta for ruterkongen FØR jeg bestemmer meg for hva jeg skal kaste på kløverdamen. Når jeg ser at ruteren sitter, kaster jeg selvsagt en hjerter og gir bort ruterstikket. Flaut!"
     
     

Det tetner seg til i toppen av sommerbridgen

Per Brekke - Sven Erik Andresen vant siste kveld med hele 66,7%. På 2. plass fulgte Svein Magne Granheim - Thorbjørn Willoch med 62,2%. Det medførte kraftig avansement for disse i sammendraget som nå ser slik ut for de aller beste:

185,7 Pål Harreschou 50,8   62,3 68,5 54,9 59,5
184,7 Thorbjørn Willoch 62,2 54,0   68,5   50,9
184,6 Bernt Ivar Amundsen 50,8 57,6   58,7 55,9 68,3
182,6 Svein Magne Granheim 62,2   61,7 58,7    
182,4 Einar Størkersen 58,8 50,9 65,5   58,1 52,8

I B-gruppen avanserte Henrik til ledelse med Per B. hakk i hel:

169,1 Henrik Lund 61,1 37,5 52,0 43,1 46,9 56,0
164,5 Per Brekke 66,7     43,9 53,9 43,5
162,8 Audun Røneid   57,6 41,6 46,7 54,3 50,9
159,9 Paolo Romanello   55,2 50,0   54,7 34,3
158,5 Arne Orsten 58,1 54,2 46,7 46,2   56,2

Fullstendige lister finnes på Sammenlagtsiden:  http://askerbk.org/Sammenlagt2/Sommerbridge/Sommerbridge-2014

 

Fint av sponsoren!

Nationals kan bli avgjort av kvaliteten på sponsorparet. De må spille to sesjonen (32 spill). Schwarz har Allan Graves og Richard Schwartz, mens Monaco har Franck Moulton og Pierre Zimmermann. Det blir også spennende å se hvordan de bruker sposorparene. Det mest vanlige er at de spiller tidlig og ikke er med i de avgjørende 16 eller 32 spillene. Vi får se. Aller mest moro hadde det vært med Boye og Espen mot Tor og Geir i siste sesjon der resultatet hadde vært jevnt.

Her er et fint spill av Richard Schwatz og Allan Graves. Slemmen  ble ikke meldt på det andre bordet i semifinalen.

Bridgefestivalen, EM 2015 og NM par framover

Det blir ikke noe Festival i 2015. Eller sagt med andre ord, Festivalen skal flyttes til Åpent EM i Tromsø. Jeg har en sterk følelse av at den skepsisen som var til å legge mesterskapet så langt nord, er i ferd med å snu. Tidligere har jeg kritisert norske toppspillere som har baksnakket neste års mesterskap, men nå både håper og tror jeg alle skjønner at EM 2015 har alle forutsetninger for å lykkes. Det var mange, mange av f.eks parene som stilte i NM Mix og NM Mixlag som hadde konkrete planer om å ta turen oppover. Hver og en har et stort ansvar!

Jeg hadde en fin prat med president Jostein Sørvoll i ettermiddag og han kunne fortelle at det er flere viktige milepæler i ukene framover. Å forankre økonomien i EM-prosjektet er pri en . Der er det ting på gang. Han ønsker ikke at jeg enda skulle gå ut med detaljer, men nyheter kommer. Sørvoll var ikke så bekymret for dyr overnatting, fordi det både finnes og jobbes med alternativer. Utleiemarkede i regionen er stort. Det gjelder private boliger/leiligheter og camping/hytter.

Det er styremøte helga 27.august og rett etter det har han lovet fyldig referat og oppdatert informasjon.

Så er det kontrakten med EBL, det europeiske bridgeforbudet, som skal reforhandles. Sørvoll har tidligere sagt at det er elementer i det foreløpige utkastet som ikke er bra nok, men han har håp også her om å få bedre avtaler for NBF. Ikke minst gjelder det hvilke oppgaver vi selv kan ta oss av. Husk at NBF gjennom snart femten år med Bridgefestival har opparbeidet en kompetanse som selv EBL skal slite med å matche. Det gjelder ikke minst logistikk rundt kortene. I tillegg har vi dyktige turneringsadministratorer og turneringsledere. Kan vi slippe å betale eksterne tjenester på en del av  disse områdene, er det mange penger å spare.

Så ønsker jeg snart å starte en debatt om framtidens NM Par. Jeg har vært en pådriver for å flytte NM par ut av Festivalen og er glad for at så har skjedd. BridgeFestivalen har ikke funnet sin endelige form, men endringene i år er etter min mening et godt skritt på vei. Mixturneringene drar par og lag som aldri før og Åpent NM lag har jeg hørt kun godeord om. Skal det være noe å sette fingeren på, så er det at det var kun A-sluttspill. Andre steder er det en parallellvei til medalje (Chairmans Cup) ellers så arrangeres det B og C finaler eller en Monrad for utslåtte lag. 




Kanskje er det også en turnering for mye under Festivalen. Åpent NM par var på mange måter en suksess, men jeg følte at det ligger noe uforløst her. Kanskje skal også denne turneringa ut av Festivalen og finne en samkjøring med det "andre" NM Par. Deltakelsen på slutten av Festivalen har alltid dalt og det tror jeg skyldes at det er en dag eller to for mye.

Jeg synes ikke det er noe poeng i å nekte bridgespillere å være med i turneringer. Det er akkurat det som skjer med NM par som kvalifiserer gjennom kretsenes KM. For  noen tiår siden hadde det sin misjon, men nå har det nesten et komisk skjær over seg  når det i en krets nesten holder å melde seg på til KM for å komme til NM mens det i andre steder er knivskarp konkurranse om den ene plassen kretsen har. KAn det være en tanke at ordningen omtrent slik den er i dag opprettholdes og at de som kvaller gjennom f.eks kretsmesterskap, Grand Prix og andre storturneringer, får dekket reise, opphold og startkontingent. Ut over det er det fri påmelding for andre, men de må dekke sine kostnader selv. 

Dette har jeg diskutert med blant annet Boye Brogeland og han savner å kunne spille flere NM Par. Det er ikke så lett å finne tid og sted for å kvalle, pluss at etablerte makkerpar gjerne tilhører ulike kretser og derfor ikke er komfortable med å "lure seg med" i et kretsmesterkap i en krets de ikke har noe forhold til. Et åpent NM par over tre dager, der noen har fordeler gjennom å ha prestert bra tidligere i sesongen PLUSS at alle de som ikke slapp gjennom nåløyet kan melde seg til tjeneste hvis egen lommebok føler seg komfortabel med det?

Joda, det er prestisje med å komme til NM Par i den form den har i dag, men en turnering på to hundre par der alle de beste er med, kan da ikke være SÅ ille?

Tusen takk!

sa Espen og Boye til Piekarek etter denne litt sløve spilleføringen. Espen greip sjansen han fikk og vant dermed 6 IMP istedet for å tape det samme siden det ble spilt 3sp +170 på det andre bordet.



Espen startet med ruter til knekt og ess. Så hjerter til bordet og kløverkapp. Nå gikk toget! Espen fortsatte med kløver, stakk hjerteren med esset, spilte inn Boye i ruter og fikk kløverstjelilngen sin. 

Jeg og du har selvsagt tatt ut trumfen med en gang og aldri latt ØV få denne sjansen, men det er noe med å ta de mulighetene en får ved bordet.

_______________________________________________________________________________

Her er et spill til i samme kategori, men denne gangen med Fisher - Schwarz som gribber.


Syd spilte ut kløverdamen som han fikk beholde for. Skift til tre ganger hjerter. Nå måtte øst trumfa med esset og kappa på tieren i bordet for å finne Det klarte han ikke og en beit. Det ser sløvt ut å ikke stikke den første kløveren, men øst ville vel vente å se hva som skjedde før han skulle ut å gjette trumfdama. Det slapp han!! All ære til syd som i stikk to fant hjerterskiftet. Det er fort gjort å spille med kløver.

Boye og Espen stoppa i 3sp på det andre bordet og vant 5 IMP istedet for en utgangssving ut.

Noreg - Kina på BBO

Dei norske juniorjentene møter Kina laurdag kl. 09.00, og kampen går på BBO. Best å stå tidleg opp og gjera kaffien klar!

Blei dessverre tap mot Kina, men spennande kamp var det. Kampen kan sjåast i opptak her

Fin storeslem

Jeg halshugde Thomas Charlsen i EM for å løfte 6kl til 7kl uten å være sikker på at trumfen var god nok. I dette spillet tok Espen mot til seg og meldte 7hj uten å være helt trygg. Spillene er overhode ikke sammenlignbare, for det er vanskelig å se for seg hva makker Brogeland skal ha for sin 5NT uten fin trumf. LIkevel, likevel. :-) Uavgjort spill forteller om at nivået er høyt.

 

mens i spillet under fikk Boye kjeft av Ramakommentatorene for å passe 3NT med sine fem kontroller. Kanskje skulle Espen meldt ruteren sin en gang til? 6ru i øst en en veldig fin kontrakt. Det kommer helt sikkert spar ut og da spiller 12 stikk seg selv.

Storeslem av Geir og Tor

Det er ikke ofte en ser at par bytter trumf på 7-trinnet og denne gangen synes jeg Tor Helness gjorde en god vurdering, men var litt uheldig. Kanskje kunne Geir meldt bedre?



Jeg er ikke 100% sikker, men det ser veldig ut som 3sp er sleminvitt med ruter. 4kl er cubid, 4hj det samme. Nå spør Geir i Blackwood og Tor viser EKD i ruter. 5NT er storeslemsinvitt. Tor ser at makker har EKxx(x) i kløver for å melde sånn og forslår 7kl. Flytt f.eks hjerterkongen til kløverdamen så en dette en strålende kontrakt.

Kunne (burde) Geir meldt 6kl for å spørre om tredjekontroll der eller ville det vært forslag til spill? Det ser hardt ut å melde 5NT når det fint kan være en kløvertaper i ruterkontrakt.

Eller det slik at 3sp viser kløver og Geir spør i 4NT med kløver som trumf og tror at de har EKD i fargen?

Graderte oddeballkast!

I helga har jeg gleden av å spille Lyngdalsturneringa med Boye Brogeland. Etter dag 1 kan jeg fortelle deg at det er en utsøkt glede, men hvis du tror at de som spiller på landslaget og er proff alltid finner utspillet eller alltid kapper damen rett vei, stemmer ikke det. De er mennesklige som deg og meg, men det er noen områder de rett og slett er flinkere. Det gjelder spesielt motspill når det gjelder kommunikasjon med makker.

Tidligere har jeg skrevet mye om Oddeball. Det betyr at du så tidlig som mulig i motspill prøver å fortelle makker om utspillet var vellykket eller ikke. Høy-lav i spilleførers første farge sier at "Makker, jeg tror vi traff blink", mens lav-høy betyr at "Makker, vi bør se oss om andre steder enn i utspillsfargen etter stikk". Når jeg lykkes med dette, er jeg oftest svært godt fornøyd med meg selv, men i helga fikk jeg opplæring i en dimensjon til med Oddeball. (Smiths kast)

  Vest åpnet med 1NT og kom i 3NT etter å ha vist 3-4-3-3 fordeling. Jeg startet med kløver som bordets knekt vant. Så spar til kongen og spar til knekten. 

I nord la jeg spar syv og spar åtte for å fortelle at utspillet ikke var vellykket. Boye stakk med spar damen og spilte etter en lang tenkepause kløver !!  I mitt stille sinn tenkte jeg at "Kan ikke verdensmestrene dette en gang?"

"Du må legge spar 7 og så spar 10, Snorre!!" "Du ser at kløveren er død og at jeg MÅ spille hjerter. Det formidler du på den måten. La oss si at du har kløver konge og hjerter ess. Da sier du med 7-8 at hvis jeg som makker har fin hjerter selv (DKn f.eks) skal jeg spille hjerter, ellers er kløver rett. Spillefører kunne nå hatt KJ i hjerter og ED10 i kløver. Da må jeg spille slik jeg gjorde!"


Et fint spillepoeng som ble oversett var at kløveren skal vinnes hjemme og i stikk to en liten spar til knekten. Da rekker ikke nord signalisere noe som helst. Å legge med kongen er korrekt for å gardere seg mot damen singel bak, men slik sitter det ikke i dette spillet. Da har utspilleren fem spar og ville startet i den fargen.

Her er enda et spill der Boye mente jeg svikta. "Du spiller kanskje til vanlig med makkere som straffer deg for å prøve å skape et spill. Det gjør ikke jeg og når jeg dobler slilke kontrakter, er det for at du skal finne et utspill du ellers ikke ville klart. Er det beit med et normalt utspill, ville jeg aldri dobla."




Vest Nord Øst Syd                                                      
       pass                                       
 1NT  2ru*  3NT  dobl                
 pass  pass  pass                      

Når makker passer i  åpning og jeg sitter med to honnørpoeng, er det posisjon for å prøve å skape et spill. 2ru inn viser en major, men når Boye dobla ønsker jeg å grave meg ned i sanda. Motparten har næremere 30hp tilsammen og da står dette. Jeg spilte ut spar knekten og håpet at vi kunne få tiol noe i neste spill i runden. Dette spillet var i alle fall tapt.

Hadde du klart å tolke makkers dobling som gående hjerer?