Avansert søk


Hva er egentlig å gamble her?

I en treningskamp forleden var det nesten utelukkende "kjedelige" og relativt enkle spill. Så lagene utvekslet kun noen få IMP her og der, men ett spill ga voldsomt utslag. Ta syds plass og vurder selv hva som bør gjøres. 

Nord er giver og alle i sonen.

Nord åpnet med 1NT. Syd meldte Stayman 2C og fikk 2 ruter fra makkeren - ingen majorfarge. Fortsettelsen var 3 ruter, utgangskrav og minst femkorts farge. Da løftet nord til 4 ruter. Det bør egentlig bety god ruterstøtte og benekte kløverkontroll, for 4 kløver i den meldesituasjonen kan ikke være noe annet enn ruterstøtte og første- eller andre rundes kontroll i kløver. Men slikt "glemmer" mange spillere og løfter fornøyd til 4 ruter fordi de har så god ruterstøtte. 

Uansett, du går nå på med Key Card Blackwood for å spørre om nøkkelkortene (essene, trumf konge og trumf dame). Makker svarer to nøkkelkort pluss trumddamen.

Hva, han har trumfdamen? Men den har du jo selv?

Vel, det må bety at nord har fem- eller sekskorts ruterstøtte så han vet at trumfen er god nok (du har jo vist minst femkorts farge) med ti- eller elleve trumf til sammen selv om damen skulle mangle. Det betyr at nord må ha en 5332 eller 6322 fordeling. Du går på med 5NT - spørsmål om spesfikke konger - for å ta høyde for at makker har "glemt" å vise kløver konge (glemt å si 4 kløver cuebid), for har han det kortet så er det stor sjanse for storeslem. Og joda, der kommer 6 kløver som lover kløver konge. Hva vet du så langt? Hva melder du nå? 

Makker har hjerter ess, ruter ess femte eller sjette og kløver konge. Det er kun 11 poeng. Det er sannsynlig at grandåpneren som må ha minst fire HP til har noe fint i hjerter i tillegg til esset, men det plass til de poengene i kløver/spar. Men hva med fordelingen? Hvis makker har dobbelton hjerter er det en helenkel stoerslem i ruter. Og har han trekorts hjerter og dobbelton kløver er det også en sikker 7 ruter da kløver dame i så fall gir avkast for en hjerter fra makkers trekortsfarge. Det enrste som kan gå galt om du melder 7 ruter er at makker har spesifikt to spar, trekorts hjerter uten damen, femkorts ruter og trekorts kløver. Skulle han ha den eneste fordelingen som ikke er bra kan han jo hjerter A-Q-x - da er 7 ruter nedelgg - eller A-J-x slik at det i alle fall er en sjanse. Og har makker sekskorts ruter må han ha enten dobbelton hjerter eller dobbelton kløver, og da er 7 ruter bombesikker.

Hvor stor sannsynlighet er det for at nord har feil fordeling (og ikke noe ekstra i hjerter)? Vel, det er altså to mulige dobbeltoner (hjerter og kløver) som ordner saken, en dobbelton hvor det kan bli feil med storeslem (spar). Og den "feile" dobbeltonen er i så fall i den fargen du har singelton, mens du har fire og tre kort i de andre fargene som nord kan ha kun to kort i.

Hva er en gamble nå, å melde storeslem eller å melde 6 ruter?

Neon få ganger har makker sekskorts ruter, da er 7 ruter nedelgg. Og i 2/3 av tilfellene har makker rett dobbelton, i 1/3 av tilfellene har han dobbel spar som ikke er bra. Så syd meldte 7 ruter som noen vil kalle gambling, mens andre vil hevde det med den gitte informasjonen er gambling å stoppe i 6 ruter.

Slik så N/S sine kort ut, en gedigen fiasko for han som meldte 7 ruter:

Nord hadde ikke noe ekstra i hjerter og akkurat den fordelingen som gjorde 7 ruter var en sjanseløs kontrakt!

Ved det andre bordet stoppet N/S i 6 ruter og vant dermed 16 IMP. Om en flytter en hjerter eller en kløver over til spar blir det 13 IMP andre veien, 29 IMP i sving på ett spill. 

 

Uhyre spennende i NM for mixlag

Avslutningen av NM for mixlag ble omtrent som det var mixpar forleden, en svært spennende batalje. Mot slutten var det flere lag som kunne vinne, og da siste kamp var ferdfigspilt var det mindre enn 5VP mellom de fire beste lagene.

Det ble gull til BOEKmix, et lag med to far-datter kombinasjoner: Bjørn Olav og Katarina Ekren og Vegard og Kaja Brekke. På 2.plass kom lag Kid Bridge med Nicolai Heiberg Evenstad, Gunn Tove Vist, Virginia Chediak og Jonny Hansen. Bronsen gikk til det dansk -norske laget Nordic Fours med Roy Hugo Olsen-Katrine Martensen Larsen og Svein Arild Naas Olsen-Tone Torkelsen.

Hele resutalisten finner du ved å klike her.

Vi tar med et spill fra gårdagens spilling. Det inneholder en meldesituasjon som handler mye om avtaler, men det blir også en spilleprøve hvis det meldes optimistisk.

Giver nord, N/S i sonen

Nord åpner med 4 hjerter og øst melder inn 4 spar. Hva bør øst si da?

Her blir det selvsagt snakk om avtaler, for hva betyr de forskjellige meldingene etter en innmelding på så høyt trinn?

Selv mener jeg at en må ta hensyn til at innmeldingen 4 spar over 4 hjerter er avgitt i en svært presset situasjon. En kan ikke låse seg på sparkontrakt i den situasjonen, for innmelderen må av og til legge hodet på blokka uten spesielt god og/eller lang sparfarge. Derfor bør ikke 5 kløver eller 5 ruter fra svarhånden være kontrollmelding, men egen farge. Vest kan jo godt ha singel eller renons i spar og en meget lang og god minorfarge. Om dette er avtalt så gjenstår 5 hjerter og 5 spar som sleminvitter.

Det som godt kan være et problem er at svarhånden kan ha så og si «alt», men mangler kontroll i hjerter. Så en grei måte å avtale sleminvittene på her er at 5 spar viser det, vest er simpelthen for sterk til å passe og inviterer til slem, men han/hun har noe sånt som to-tre små hjertere og er redd for at det er to tapere i den fargen. Og hvis vest i stedet melder 5 hjerter er det også sleminvitt, men da lover vest kontroll i hjerter. Stort mer er det neppe mulig å få plass til i denne situasjonen, men har man sånne avtaler er det i alle fall mulig å få kommunisert noe.

En god del par var i slem. Men hvordan spiller du 6 spar etter hjerter knekt ut fra syd?

Trumfen viser seg å sitte 1-1. Nord har trolig åtte hjertere, åpningen på fire-trinnet var tross alt i ugunstig sone. Dermed har syd sannsynligvis ruterlengde. Hvis syd har firekorts ruter går det bra å stjele to rutere og få god den femte som en hjerter kan kastes på. Da blir det kun en kløvertaper. Men om ruteren sitter 5-1 går ikke det, i så fall må ruterfinessen tas. Det blir galt bare om nord har damen dobbel eller tredje i ruter.

Etter kampen var det utenfor spillelokalet ganske bred enighet om at i slem er beste sjanse å ta ruterfinessen gjennom syd, men slikt er jo alltid litt ekkelt. I dette tilfellet måtte den spilleføringen til for å vinne 6 spar:

Åtte N/S par fikk være i fred i 4 hjerter og noterte utgang den veien (kan betes med en kløverstjeling), og noen få par fikk spille 5 hjerter med en bet. Elleve Ø/V-par gikk bet i 6 spar da de forsøkte å godspille ruteren med stjelinger og endte med en taper i hjerter og en i kløver. Så kom en lang rekke med 4 og 5 spar som lett ble vunnet. Fem Ø/V-par vant 6 spar, to av dem fikk den doblet (+1210).