Avansert søk


Månedens spiller i mai

Hele sommeren kårer vi månedens beste spiller på klubbens sommerbridgekvelder.
I mai ble det Lars Helgesen, som i tillegg også var leder for Tindlund skoles representanter i NM i skolebridge i Bodø den siste uka i mai. De fem unge 6.- og 7.-klassingene gjorde sine saker bra og kom et godt stykke opp på resultatlista, ikke minst takket være Lars sin ukentlige undervisning hver tirsdag siden skolestart i august i fjor.
Lars er en allsidig kar sommer som vinter med ski, jakt, fiske, skyting og båtliv i tillegg til bridgen.
De fire beste i mai:

 

Nr
Navn
2.mai
16.mai
23.mai
30.mai
Sum
1
Lars Helgesen
17
3
13
6
39
2
Tom Gjøs
17
 
13
6
36
3
Kirsten Langseth
9
 
9
14
32
4
May Liss Lian
9
 
9
14
32

 

BRU27-24

Ingen grense for overaskelser med bridge?

Spiller man bridge må man være forberedt på at helt spesielle utfordringer kan oppstå, men følgende spill fra Gressvik BK i 1. runde mandag denne uka «tar nok kaka» ! Det var spill 1 mot Anne og Herlov Langgård som satt mot Arne (Ø) og meg (V) med ingen i faresonen. I 4. hånd som Vest opplevde jeg å få en veldig spesiell hånd med AD9 i toppman av en 8- korts hjerterfarge, KDJx i ruter og singel kl 7. Da skal det sært lite til hos makker før det kan stå utgang her vår vei, hj 10 og ru10 er nok for å kunne kapre 10 stikk tenkte jeg, så da Anne (N) åpnet med 1 spar, pass fra Arne og 2 spar i svar fra Herlov hoppet jeg like godt direkte til 4 hjerter. Men det var bare starten, for meldingene fortsatte slik!

V(Tore)

N(Anne)

Ø(Arne)

S(Herlov)

 

1 sp

pass

2 sp

4 hj

4 sp

5 hj

5 sp

Pass?

pass

dobler

Pass

Pass?

pass

 

 

For meg virket det umulig å fastslå hvor høyt vi burde melde, men pass over 5 spar kan tolkes som beskjed om at jeg likevel kan ha kort med en viss sjanse for å melde videre. Likevel godtok jeg makkers betedobling, for jeg var jo ikke honørsterk men hadde svært god fordeling!

Arne spilte ut hj J, og hj K fra bordet kunne jeg stikke, ta for ru K som vant 2. stikk og spilte opp ru 3 som Anne på msinn side kunne stjele. Det så bekmørkt ut nå for 6 hjerter var jo utapelig ved å fiske opp hj K som uventet satt i Syd hos Herlov. Hele fordelingen var:                 

               Sp AD9872

                              Hj 10

Ru 2

                              Kl ADJ84

Sp -

Hj AD965432

Ru KDJ3

Kl J

Sp 1053

Hj J8

Ru A95

Kl K10952

                              Sp KJ64

                              Hj K7

Ru 108764

Kl 63

Anne som dermed kom i 5 spar doblet så ganske optimistisk på situasjonen, for hennes kontrakt sto bare kl K befinner seg i Vest, men den gang ei! Da hun spilte kl 3 fra bordet til  kl D kunne Marthinussen ta beten! + 100 vår vei var likevel snau - minus, -2.

Av de 6 bordene som spilte var bare ett i 6 hjerter. Ikke overraskende var det Jan P. Johannesen (V) som ble spillefører i 6 hjerter med Morten Andresen som makker i Øst. Over 5 spar ble det fightesp A kommut til røff og da Nord hadde vist gode kort var det nok rimelig å satse på Hj K der, altså røff og hjn A ble lagt ned i håp og singel konge bak, men da var det -1, 50 ut og bunn.

 

I siste spill var det også ren tur eller utur  for oss ved «tilfeldighetenes svøpe»! Vi satt Ø-V og se bare på våre kort nå i 1. omgang. Syd giver og ingen in faresonen (spill 27)

               Sp

                              Hj

Ru

                              Kl

Sp J9

Hj K52

Ru KDJ932

Kl A7

Sp AKD1085

Hj A6

Ru 5

Kl 10963

                              Sp

                              Hj

Ru

Kl

Meldingsforløp:

V(Tore)

N

Ø(Arne)

S

 

 

 

Pass

1 ruter

pass

1 spar

Pass

2 ruter

pass

6 spar

Pass

pass

pass

 

 

Hvilken farge bør peke seg ut for utspill her? Det må vel være hjerter eller kløver og Syd hadde DJ1095 i hjerter og K62 i kløver damt 2-3 i spr og ruter, bare smått! Hj D ut virket trygt og godt men  da hadde Arne ingen problemer med å vinne lilleslemmen. Bare kløver ut kan gi bet, men det er i praksis umulig å finne men var det Øst som hadde fått utspillet med tre små spa og run A10x og kl DJ984 er jo angrep i kløver med kl D trolg best, og det beter jo lilleslemen, for motparten får etablert et stikk i tide og ru A beter senere. Rub A ut med håp om singeltom hos makker hadde vært «skudd fra hofta» Flaks- og slik er det også ganske ofte i spillene vi skal bryne oss på.

 

Gressvik BK 1/7, 12 par, M = 0

1.Morten Adamsen- Morten Olsen + 24

2.Hans Petter Starum- Egil Meyer + 24

3.Morten Andresen- Jan P. Johannesen + 9

4.Hellen Ødegaard- Lars Emil Rode + 8

5.Liv Winding Sørensen- Rønnaug Greaker + 4

6.Øyvind Bronken- Roy Grønberg + 3

7.Arne Marthinussen + Tore Farbrot + 2

 

Fredrikstad BK 2/7, 14 par, M = 0

1.Morten Pettersen- Ove Gundersen + 75

2.Kirsten Langseth- Thor Kjennbakken + 40

3.Jørn Johansen- Egil Hansen + 24

4.May Liss Lian- Knut Molander + 18

5.Torfinn Wilhelmsen- Frode Rostad + 14

6.Thomas Feilberg Jacobsen- Gunnar Pettersen + 8

 

Sarpsborg BK 4/7, 18 par, M = 0

1.TommyLødding- Roar Johansen + 98,4

2.Thor Kjennbakken- Frode Rostad + 57

3.Ivar Rotefoss- Arne Bjerkenes + 46,6

4.Per Rømoen- Knut Molander + 36,9

5.Grethe Marie Belboe- Narve Granøien + 35,6

6.Tom Gjøs- Jon Martin Tøsse + 27,6

7.Gerd Skjærstad- Turid Nordby + 15,3

8.Terje Haug- Kjell Aadahl + 13,6

9.Tone Annette Olsen- Tore Farbrot + 5,2

Mandag 03.06.24

 Seier til Jan Erik og Steinar i kveld.

Norsk fest i Danmark

EM i Herning, Danmark ble som allerede rapportert et riktig festlig mesterskap sett med norske øyne. Det var store forhåpninger til de norske lagene, men gull både i OPEN og LADIES var nesten i overkant. 

(Bildene er sakset fra EM bulletinen)

Laget i åpen klasse hadde i realiteten god kontroll mot slutten. I dameklassen var det mye skumlere, men det holdt akkurat til slutt. Begge lagene blir blant favorittene i neste års VM. 

Dessverre klarte ikke de norske seniorene målet om å kvalle til VM.  Det ble den litt kjedelige 9.plassen bak Danmark som kapret siste VM-plass. Nederland vant den klassen.

I mix-klassen gikk det ikke så bra for Norge (19.plass), men laget fikk gjennom dette mesterskapet nyttig erfaring så det kan bli en bedre plassering ved neste korsvei. De vant halvparten av kampene sine, men tapene var ofte for store.

Fra avslutningen tar vi med ett av mange spill hvor de norske spillerne i åpen klasse vurderer bedre enn motstanderlaget. Det handler kanskje litt om system og avtaler også. 

Giver syd, alle i sonen

La oss si syd åpner med 1 ruter, og vest dobler opplysende. Hvordan synes du disse kortene skal meldes?

Syd åpnet nesten over alt med 1 ruter, og nord sa 1 spar etter dobling fra vest. Øst passet. Hva bør syd si nå?

Enkelte liker å bruke hopp til 3 kløver etter 1-over-1 svar i majorfarge som Minisplinter, dvs. singelton kløver og firekorts støtte til majorfargen. Spilles slik må gjemelding 2 kløver defineres som krav (eller semiforcing). Jeg synes det er klønete og er tilhenger til en litt mer gammeldags tilnærming hvor hopp til 3 kløver etter 1 ruter-1 i major tar seg av de beinsterke hendene med ruter og kløver. 

Boye Brogeland satt syd og hoppet til 3 kløver i andre meldrunde. Da støttet simpelthen Christian Bakke kløveren og de fant frem til 6 kløver.

Det er jo egentlig en ganske bra storeslem siden de har elleve trumf til sammen. Det ble imidlertid en trumftaper, Norge +1370.

Omtrent halvparten av N/S-parene stoppet i utgang. Finlands N/S meldte 1 ruter - 1 spar, 2 kløver og endte i utgang, 13 IMP til Norge.

Ingen bridge 6. Juni

Det blir ingen bridge 6. Juni, vi prøver igjen 13. Juni, håper alle som har lyst til at det skal bli bridge i sommer møter opp 

EM ungdomslag i Polen

EM ungdomslag i Polen

Norge stiller med lag i fire klasser - U26, U21, U26W og U16 - i EM ungdomslag i Wroclaw, Polen....

NM-PAR

 NM-PAR             finale på Kragerø Resort 20.-22. september

 

Finalen blir spilt i Skåtøy 1 og 2, den store salen, og i Jomfruland 1,

som er en av salene ut mot terrassen.

 

Vi trenger hjelpemannskap i salene alle dagene:

Fredag                3 personer

Lørdag               2 personer

Søndag              1 person

 

Dessuten trenger vi hjelp til rigging og demontering:

Torsdag             4 personer

Søndag              4 personer

Torsdag kan vi antagelig starte rigging ca. 13:30.

Demontering søndag starter umiddelbart etter premieutdelingen.

Det vil være en fordel at de samme som rigger, også demonterer.

 

Hjelperne i salene må regne med å være til stede fra spilling starter til

spillingen er avsluttet for dagen. Klubben betaler lunsj for disse og for

dem som skal hjelpe til med rigging og demontering.

 

Daglig tidsplan finner en på nmpar.com under Program.

 

Finalen er åpen for tilskuere. Dersom noen av klubbens medlemmer

ønsker overnatting, kan vi tilby de samme prisene som til finalistene.

 

03.06.24 / 

Ungdoms-EM i gang i Polen

 Ungdoms-EM spilles i den polske byen Wroclaw i perioden 7. til 12.juli. Norge deltar med lag i klassene U26 Open, U21, U26 Women og U16. De to førstnevnte klassene startet spillinga søndag 7.juli, mens de to sistnevnte kommer i gang tirsdag 9.juli.

Norges U21-lag fikk en fin start og ligger på tredjeplass etter første dag, mens vårt U26-lag fikk en tyngre start ogforeløpig ligger lengre ned på tabellen. Heldigvis er det lenge igjen!

Mandag har U21-laget oversitt i første runde, og spiller dermed kun én kamp. Det er mot England klokka 13:30.

U26-laget møter Belgia til BBO-overført kamp klokka 10:00. Deretter har de oversitt i midtkampen før de møter Finland klokka 16:15.

John Hallvard Skoglund har sitt første mesterskap som lanslagskaptein for Norges U21-lag etter å ha overtatt etter Lars Eide. John Hallvard har skrevet en rapport fra første spilledag hvor det norske laget fikk en bra åpning på mesterskapet som du kan lesse under.

Rapport fra dag 1, av U21-kaptein John Hallvard Skoglund

Her er noen andre relevante lenker:

Harestua Cup

Til informasjon så vil det på Hadelandsmesterskapet/Harestua Cup bli spilt maks 48 spill og tre spill i runden.