Avansert søk


Re: NBF Haugaland

Svar til: NBF Haugaland

Vi gratulerer årets klubbmestere!

Og det ble Nils- Otto Eliassen og Jan Erik Lübker  

Andreplassen gikk til Svein Elserud  og John Arnesen og nr 3 ble Børre Hummel og Steinar Høiby.

Grattis til alle kara ! 

Kretsting og KM-par 20.april

 Vi minner om at Kretstinget blir avhold 20.april.10.00 på Havnaberg Frisklivssenter, i forkant av KM par, som starter kl.11.00

 

Påmelding til KM- par via Bridge.no sine sider eller ved å trykke her 

Ved mer enn 20 par blir det følgende premiering:

 

Premiering HCP:        1.plass kr. 1000,-                          

Premiering Scratch:    1.plass deltagelse NM par (KM – tittel)

                                     2.plass kr. 1600,-

     3.plass kr. 800,-

                   Beste par* med max hjerternål (under 100 mesterpoeng)    kr. 500,-

                   Beste par* med max ruternål    (under 30 mesterpoeng)      kr. 500,-

                    Beste par* med max kløvernål  (under 8 mesterpoeng)        kr.500,-

                                                     * Begge spillerne i paret må oppfylle kriteriet

 

Årsmøte!

I kveld ble det avholdt årsmøte hos oss. Styreleder Liv Pedersen orienterte om ståa, og årsmøte var fornøyd med en god sesong og stabil økonomi.

Det ble ingen endringer i det sittende styret. Liv fortsetter som styreleder, Steinar som nestleder, Bodil som sekretær og Tore som kasserer.

Vi avsluttet kvelden med spilling som forøvrig ble vunnet av de ferske klubbmesterne Nils-Otto og Jan Erik knapt foran Svein og John 

 

Resultat KM Par

Resultata vert oppdaterte på denne lenkja www.bridge.no/var/ruter/html/1500/2024-03-16.htm

Gudbrandsdal BK tar tidlig Påskeferie

Vi tar tidlig påskeferie og avlyser bridgen 21.03.

 

God Påske!

KM - MIX PAR

 Kolbotn bk  https://www.kolbotnbk.org/

Inviterer på vegne av Østfold og Follo bridgekrets til

KM mix par

Lørdag 20. april 2024 kl 11.00 – 18.00

I Kolben 3.etg. (Kolbotn kulturhus).

Vi spiller 42 (maks 45) spill.

Startavgift kr. 400,- pr par. Kretspoeng.

Vi håper mange spillere med uten/kl/ru- nål blir med.

Egen premiering i uten/kl/ru.

Det skal bli hyggelig å møte dere.

Påmelding i https://www.bridge.no/Turneringer/Turneringsoversikt

Evt. kontakt: Knut Karlsen tlf. 95997820, knutkarlsen55@hotmail.com

Utspillsprøve

Det har blitt spilt påskebridge en rekke steder i landet og resultater finner du på NBF sin side.

På Berkåk deltok småpene 34 par. Turneringen ble vunnet av Lars Arthur Johansen – Tove Stoen. Resultatene finner du her.

Her får du en utspillsprøve fra Berkåk, et valg som blir kostbart om det bommes.

Giver syd, alle i sonen

     VEST

Jeg har ikke fått fatt i det eksakte meldingsforløpet fra det bordet historien er fra. Men syd har vist en kjempesterk hånd med lang ruterfarge. Det kan hende vest meldte inn 2 kløver med dette selv om det kanskje er i minste laget for en innmelding på to-trinnet i sonen. Nord har vist sparfarge, eller kanskje noen steder doblet negativt og dermed vist begge major. Det er opplysningene du får, og kontrakten ble 6 ruter av syd. Du får altså utspillsprøven. Hva spiller du ut?

Slem ble meldt bare ved ett bord, og der spilte vest ut en liten kløver. Det var en utspillsbom som kostet fra ren topp til ren bunn siden hele spillet så slik ut:

Er dette en bra lilleslem i ruter om en ser kun på N/S sine kort?

Ja, 6 ruter er ganske bra. Det som normalt må til er at ruteren ordner seg uten taper. Det er 2-2 sits eller damen singel om fargen toppes, eller en vellykket ruterfinesse pluss damen singel bak (honnør spilles først) – brukbare sjanser.

Men i praksis er det en god del større sjanse for å vinne tolv stikk i ruterkontrakt, for vest må finne spar ut så de får tatt for esset. Uten spar ut kastes syds ene spar på hjerteren. Med kløver ut rett opp i saksen fikk Ø/V kun for trumfdamen.

Burde vest funnet spar ess i utspill?

Kanskje.

Det er nesten aldri noen garanti når det gjelder utspill. Det er ikke så lett å spille ut ess fra ess-dame, men mot slem har det mye for seg å denge ned esset sitt. Spesielt i parturnering kan det være gull, noen ganger blir det tretten stikk om ikke esset tas, andre ganger er det beten som forsvinner om ikke man legger ned esset sitt. Det kan dog selvsagt hende at utspill av et ess fra ess-dame gir spillefører kontrakten. Men å spille aktivt kløver ut unna kongen fra en hånd med så mange HP er sjelden bra. Motparten har meldt slem, og utspilleren kan derfor neppe forvente noe som helst fra makkeren. I slike tilfeller er utspill unna en konge ofte feil. Hvis man for eksempel har kun en konge og ingen andre HP er det større sjanse for at utspill fra kongen treffer makker som fordi utspilleren har så lite selv i så fall vil ha endel HP.

I dette tilfellet vet vi ikke om spillefører ville vunnet 6 ruter om vest hadde tatt for spar ess. Det går jo an å gjette rett i trumffargen. Men med kløver ut var det enkelt, og det ble ren topp til Hilde Aas Nøst og Einar Aal for +1370. Ved alle de andre bordene var kontrakten 3NT med fra ti til tolv stikk.

Klubbmesterskap 10. kveld

Ble vunnet av Erik - Bjørn Børre. Kjell Terje - Trond Kåre på andre og Arild - Tom Andre på tredje.