Avansert søk


Re: Profil

Svar til: Profil

Spill fra sommerbridge

Det pågår sommerbridge overalt i landet, både face-to-face og online. De som spiller face-to-face sliter dessverre mange steder med å få oppslutning. Online er det lettere. Så fra en som ikke er så stor fan av online bridge må det innrømmes online fungerer bra når det gjelder det med oppslutning i alle fall.

Vi tar med et spill fra BK MISSKLIKK sin sommerbridge en kveld i mai. Det deltok hele 62 par fra store deler av landet, og noen utenlandske til og med. Lise Blågestad (Topbridge) - Mads Eyde (Danmark) vant klart, og på 2.plass kom Dag Loe (BK Missklikk) - Wenche Hansen (Nettbus BK, Trondheim). Etter dette spillet var Wenche fornøyd, og hun fikk fortjent ros både fra makkeren og motparten.

Først på et motspillsproblem, nord er motspilleren, øst er blindemann:

Du har hørt at vest har åpnet med 1 ruter og senere vist en balansert hånd med 12-14 poeng, og øst har vist hjerter før hun løftet vests 1NT-gjenmelding til 3NT. Det ser ikke så fristende ut med hjerterutspill nå så du sender i vei kløver knekt som ser bra ut idet blindemann kommer ned. Makker stikker med kløver ess og spiller kløver tilbake til damen. Hva legger du?

Å legge åtteren gjør jo at tieren står etterpå, men hvis makker har nieren bør du avblokkere tieren så makker kan få stukket over kløver 8 med nieren og tatt flere kløverstikk. Du vet at makker ikke kan ha særlig flere honnørpoeng pga. av meldingene, og du blir sittende med den blokkerende tieren hvis du er redd for at vest kan ha nieren tredje og legger din minste kløver. Har vest nieren gir du henne stikk for den hvis du avblokkerer. 

Nord la kløver 8, og da var forsvarets kløver blokkert siden det så slik ut fra start:

Vest hadde kun kløver 7 så å ablokkere tieren ville fungert godt, syd ville fått sine kløverstikk (fire i alt) så snart nord kommer inn og spiller åtteren.

Syd burde lagt styrke på utspillet i stedet for å stikke med esset. Det indikerer at syd har kløverlengde og ønsker å sikre seg inntak i fargen, for med andre kløverkombinasjoner stikkes bare før det spilles en kløver tilbake.

Men nå hadde Wenche Hansen fått en sjanse. Hun vant for kløver dame i andre stikk og spilte spar til knekten og hjerter opp. Nå kunne antagelig nord gjort det litt vanskeligere for spillefører slik hjerterspillet gikk også etter ikke å ha funnet avblokkeringen i kløver. Men Wenche fikk greit ordnet seg to hjerterstikk, og situasjonen ble slik etter at også sparstikkene bar innkassert:

Nå visste spillefører at nord hadde en hjerterstopper, og sjansen var at han også hadde ruter konge. I diagramsituasjonen fridde hun seg med hjerter 8. Nord kom inn og måtte spille unna ruter konge til kombinert saks slik at damen ga stikk og det ble ni stikk. Pent!

Resultater fra siste kveld i maiturneringen.

 Med 66% score ble det en klar førsteplass for Ronny og Arne. Dette var siste kveld i maiturneringen. Neste uke starter sommertureringen. I sammendraget for maiturneringen troner Martin og Ole øverst oppe på reultatlista. Deretter kom Ronny og Arne. På bronseplass finner vi evigunge Åse og Trygve.

Sommer 2

Ringrevene Alf Jan og Ole Martin vant den andre av 13 sommerbridgekvelder. I HCP vant brødrene Vannebo, men vel så gledelig var det å se Hanne og Jørgen på fjerdeplass. Neste spille kveld er 13. jumi, vi spiller ikke på 2. pinsedag. Velkommen tilbake til revansjeoppgjør.

Ny nyhetsartikkel

Bernhards turnering er avlyst grunnet få påmeldte par.

Finn Åge Jahnsen vant sommerbridgen 2022

Sommerbridgen ble arrangert hver tirsdag og torsdag i månedene juni, juli og august.
De sju beste resultatene med forskjellige makkere, hvorav minst én med maksimum kløvernål talte i sammendraget.

Det har lenge vært klart at Finn Åge kom til å vinne, og nesten like lenge vært klart at Tommy ville kapre andreplassen. Spenninga har bare vært om plassene bak de to. Der trakk Flinken til slutt det lengste strået, og fikk dered den siste plassen på pallen.

Vi gratulerer tettrioen og alle andre deltakere med innsatsen!

Sluttresultat
Spillere med maks kløvernål er markert med grønn tekst.

Sommerbridge kveld 6

Sjette kveld i Sommerbridgen ble vunnet av Sverre Selfors og Olav Valstad med 61,0 foran Martinus Birkelund og Gerd Marit Harding med 60,0. På tredjeplass fulgte Marianne Fagerdal og Helge Stanghelle med 51,0.

I sammendraget leder Roger Fagerdal med 293,1 foran Martinus Birkelund med 286,7.

Se alle resultatene under les mer... 

Sommerbridge 27.06.22, av PHL

 9 par også tredje spillekvelden. Suverene vinnere ble Jørgen og Kjetil med supre 68.1%, et flott resultat å ha med seg i sammendraget! Resultater finner du under resultater på toppen av siden vår. Her er stillingen i sammendraget for de med 3 tellende resultater og som er over middels:

1. Per Egil Westin                        171.5%

2. Tor Birkeland                            170.8

3. Espen Lindqvist                        167.40

4. Bjørn Torgeir Larsen                 158.4

Håper at spillere fra andre klubber setter pris på vårt sommerbridgetilbud og dukker opp for en spillekveld eller flere? Hver mandag på Lunderød med spillestart kl 18.00!