Avansert søk


MEDALJEDRYSS PÅ LILLEHAMMER

Dame- og veteranmesterskapet for lag ble avsluttet på Lillehammer søndag.

I dameklassen ledet IS OG BRUS ganske klart, men de gikk seg på et tap i siste runde. Det kunne på en helsvart dag kostet seieren. Det var lag THE WOMEN på nedre del av tabellen som sto for den fine prestasjonen da de slo vinnerlaget og skape litt spenning. Men det holdt for IS OG BRUS, og norgesmestrene heter Ann Karin Fuglestad, Marianne Harding, Gunn Tove Vist og Torild Heskje.

Til slutt var lag BLOODY MARY kun 4,06 VP bak og vant sølv. På det laget spilte Ranja Sivertsvik, Ida Wennevold, Ingunn Uran og Siv Thoresen.

Bronse gikk til lag MADAM MIMM med Mari Fonkalsrud, Ingeborg Andersen, Marian Grude, og Maria Dam Mortensen.

I veteranklassen ble det enda jevnere mellom gullvinnerne NORD OG VEST og sølvvinnerne JUNIORS DISIPLER. Også bronsevinnerne YOUNG BOYS kunne med en større seier i siste kamp kapret førsteplassen.

Gull: Tor Bakke, Asbjørn Kindsbekken, Peter Marstrander, Jan Trollvik og Paul Bang.

Sølv: Lars Eide, Thorvald Tande, Olav Lomsdalen og Asbjørn Bjellånes

Bronse: Odd Frydenberg, Trond Wiborg, Johnny Holmbakken og Petter Lindquist.

Jeg vet det er dumt å spekulere om enkeltspill og se dem mot utfallet til slutt, spesielt i turneringer med så mange spill (100). Men vi journalister kan ikke dy oss.

Her er et spill fra innbyrdes oppgjør mellom gull- og sølvlaget i dameklassen. Prøv deg på utspillsprøven som BLOODY MARY sin vest fikk med disse kortene Giver

N/S var Vist-Heskje, og meldingene gikk slik:

Nords dobling viser hjerter. Forklaringen på 2NT er at det ikke er naturlig, men den såkalte «Good-bad-2NT» hvor 2NT brukes som en melding med (normalt) kløverfarge, meldingen 3 kløver er en annen måte å melde kløver på. Dette er for å differensiere mellom sterke hender og en god, lang farge, og hender med lang farge men ikke så mange poeng, kort som man også ønsker å konkurrere med.

Vest vet at nord har hjerterfarge. Den 3 rutermeldingen tyder vel kanskje på at det er femkorts hjerter hos nord også, eller kanskje nord bare ønsker å sjekke om det er god nok stopper i ruter?

Hva ville du spilte ut mot 3NT?

Vest valgte liten spar, men det var ikke tingen denne gangen:

Med liten spar ut til damen som vant stikket rasket Heskje med seg sine ti stikk, og hun fikk det ellevte på kjøpet da øst som ikke visste at syd hadde fire ruter kastet unna for mange ruter.

IS OG BRUS: +660

Ved det andre bordet startet meldingene likt, men øst melde ikke 2 ruter der. Hun passet over nords dobling, og der kom 3NT på nords hånd som vel er nokså naturlig. Fuglestad (øst) skulle spille ut. Hun spilte lydig ut spar 8, makkers farge. Harding vant med spar konge og så det ikke var særlig forhåpninger i den fargen. Vel vitende om at nord hadde fire hjerter skiftet hun til hjerter 3, invitt inni spillet. Spillefører la på tieren, og øst vant med damen. Så elegant hjerter 8 tilbake fra A-9-8, og vest vant med kongen før en tredje runde hjerter sagde opp nords hjerterhold temmelig effektivt. Ø/V fikk dermed fire hjerterstikk og to sparstikk, to bet og +200.

Sammen med resultatet ved det andre bordet var spillet verd 13 IMP for gull-laget som vant kampen med 3 IMP (11,14-8,86 VP).

Om 3NT hadde gått bet ved begge bord, eller utgangen hadde blitt vunnet begge steder – og alt de andre som skjedde resten av turneringen hadde skjedd på samme måte som det gjorde (!) – ville de to lagene byttet plass på pallen. Men det var jo et godt motspill mot 3NT, så gevinstspillet var fortjent. Og altså, det blir som sagt ren spekulasjon og tenke se på enkeltspill på denne måten. Men vi gjør alltid det likevel…

Ny nyhetsartikkel

 Vårturneringen avlyst. Forhåpentlig oppstart høsten 2022 ((september) Mail blir sendt ut.

Klubbmesterskap Mandag

Spillested: Hostvedt Skole, Hostvedtveien 420
Spilling på nettet Følg lenke:

21, 28 februar, 7, 14, 21, 28 mars, 9,25 april,  5 av 7, Plassiffer100

Sammenlagt under les mer...

Vårbarometer: 7 kvelder teller sammenlagt.

Vinter 1 Kveld 4

Fjerde kveld i Vinter 1 ble vunnet av Håkon og Anne Irene Bogen med 62,5 foran Frank Bogen og Tommy Kristiansen med 62,3. På tredjeplass fulgte Roger Fagerdal og Leif Riksvoll med 55,0.

I sammendraget ble Håkon og Anne Irene Bogen best med  256,5 foran Tommy Kristiansen og Frank Bogen med 223,0.

Se alle resultatene under les mer...

 

Klubbmesterskap Torsdag

 Spillested: Hostvedt Skole, Hostvedtveien 420

Påmelding Rekrutturnering 30. april

Påmelding Kongsbergturneringa 26. mai

Spilling på nettet Følg lenke:

24, februar 3, 17, 24, 31 mars. 7, 21, 28 april  5 av 7, plassiffer 100

 

Sammenlagt under les mer...

Årsmøte 10. mars 

 

Ny nyhetsartikkel

 Her er forslag til årmselding som skal behandles av årsmøtet tirsdag 22. februar

Turnering med video: Motspill

Tirsdag 8. mars kl 18:00 blir det igjen turnering med videogjennomgang. Denne gangen er temaet motspill. 

Turneringen er åpen for alle, og gjennomgangen passer nivå Spill Bridge 2/Spill Bridge 3. 8 spill, 9 min/spill. Turneringen koster 25,-/spiller, og det er makkergaranti. De som har medbragt makker setter seg på laveste ledige bordnummer, mens de som søker makker setter seg ved høyeste bordnummer.

Spillerlenke