Avansert søk


Kveldsturnering 04.03

 HER kommer det link til turnering.

Legger restultatet her også.

Fint om alle ute i kretsen gjør en jobb for å prøve å få med flere på disse torsdagskveldene våre

 

Mvh styret

Engerdal med knepen seier i sin første runde av RealBridge Online Lag

Engerdal har ett påmeldt lag til NBFs landsomfattende lagserie på nettbridgeportalen RealBridge. Svein Ove, Geir S, Svein og John - og Eva fra Rendalen utgjør laget. De hadde sin første kamp forrige tirsdag og vant knepent med ett IMP. Resultater fra kampen kan du finne HER.

Engerdal spiller i pulje mot 7 andre lag i innledende gruppespill, og vil måtte spille seg videre derfra for å delta i cupspillet videre.

Frank Shorter

Tirsdagens kveldsturnering var åpen for spillere også utenfor kretsen, og tilslutt var vi i alt 6 bord samlet. Jon S og Eivind vant hele kvelden.

Sjøl hadde jeg funnet men en annen makker enn min vante for kvelden; i seg sjøl veldig lærerikt og fint. Frank hadde også funnet seg en annen makker, og i møte mot meg dro han frem et utspill som virkelig satte meg på prøve.

 

Når makker "slår av" i 3 ru velger jeg heller utgangen i ruter enn 3 NT. I ettertid var jo dette selvfølgelig feil, men ved bordet må man ta avgjørelser ut fra de opplysninger man har. Jeg tenkte at Q singel i kløver ble for tynt mot en makker med markert minimum, og gikk heller til 5 ru.

Frank i vest kom frem med ruter knekt i utspillet. Hva nå?

Utspillet er vanskeligere enn man kanskje vil tro. Det kan være knekten fra Jx eller Jxx, eller det kan være singel knekt. De to første er mer vanlige og gir best sannsynlighet. Samtidig var det noe med hele situasjonen som ledet meg til å tenke det var singelton. Slik meldeforløpet gikk er ofte trumfutspillet bare til hjelp for spillefører (nord er egentlig ikke markert med noen god ruterstøtte), og ofte vil man forvente noe annet ut.

Valget for hvilken fordeling du vil spille på må du gjøre nå, det blir for sent senere. Jeg "kjente lusa på gangen" og gikk for en spilleplan som ville kunne få hjem kontrakta hvis trumfen var fordelt 4-1 i mot, med lengden i øst.

Knekten vinnes med dama, så spiller jeg kløver dame til esset i vest. Vest spiller opp igjen spar. For å kunne klare meg må jeg korte ned trumfen min, og derfor stikker jeg med spar konge og spiller en liten kløver til stjeling på hånda.

Nå tar jeg spar ess og en spar til stjeling, og situasjonen jeg ser for meg er omtrent slik:

Inne i bordet spiller jeg nå kløver konge som jeg kaster hjerter dame på. Nå har jeg full kontroll. Jeg kan spille nok en kløver, men øst kommer på mellomhånd med sin trumf og kan bare få ett ruterstikk i sluttspillet. Hvis han unnlater å trumfe, men heller kaste hjerter, så vil jeg kaste spar dame. Neste kløver vil jeg trumfe (hvis øst kaster nok en hjerter), så kan jeg ta for hjerter ess og tilslutt fri meg med ruter 9. Øst kan stikke, men må avslutte med å spille opp igjen i min saks.

Litt av et kalasspill, og jeg kan røpe at jeg sjøl er veldig fornøyd når jeg har tråkla hjem slike utganger.

MEN....for det er selvsagt et lite "men"....

Frank hadde såklart ikke spilt ut singel trumf, korta så nemlig slik ut:

Ruteren satt helt normalt ut, og alt jeg trengte få var en rutertaper og en kløvertaper. Så, i sluttposisjonen over, når kløveren ble spilt fra bordet kunne jeg til min forfjamselse se at Frank fornøyd stjal med ruter 10!

Så mye for hard tenking og vanskeliggjøring av korta, og hjemme i Granberget satt en lang stake og gliste fra øre til øre!

 

 

Informasjon om Femund Bridgefestival

NBF har fremlagt forslag om å få gjennomført en rekke av sine utsatte aktiviteter i tidsrommet før, etter og under Femund Bridgefestival. Du kan lese mer om dette HER. Som en del av dette ber forbundet kretsene uttale seg. Engerdal BK har i den forbindelse gjort en egen uttalelse til kretsen som de kan bruke i sin videre uttalelse:

"Styret i Engerdal BK tar til etterretning NBFs ønske om å gjennomføre seriemesterskap samtidig eller i helgene rundt Femund Bridgefestival. Vi vil støtte opp om NBFs ønske, og vil i tilfelle avlyse årets Femund Bridgefestival."

Styret i Engerdal BK avventer altså NBFs avgjørelse i saken før vi tar endelig avgjørelse. Denne vil foreligge om noen uker.

Vi ønsker å understreke at en eventuell avlysning av Femund Bridgefestival ikke er en katastrofe. Slik situasjonen er nå blir det å arrangere en turnering der mye er uvisst i forkant, og som antagelig vil ha så mange forholdsregler at det kan bli krevende å gjennomføre for en liten stab. Det er derfor bedre at forbundet, med sin posisjon, får gjennomført sine aktiviteter.

 

BM Lag - Sluttspill

Kampoppsettet for BM er nå klart og finnes her: Kampoppsett

Resultater Semifinale

Resultater Finale

 

SLUTTSPILLET i BM lag går lørdag 10. april på RealBridge. De 4 beste lagene går videre til semifinale, der vinneren av gruppespillet får velge motstander til semifinalen blant 3. og 4. plassen. Det blir semifinale etterfulgt av finale/bronsefinale, begge over 32 spill.

Ved uavgjort vil høyest rangerte lag i kvailken gå videre.

SPILLESTART 10:30 på lørdag.

 

10:30-12:30 Semifinale 1:1
12:30-14:30 Semifinale 1:2
14:30-15:00 Lunsjpause
15:00-17:00 Finale/Bronsefinale 1:1
17:00-19:00 Finale/Bronsefinale 1:2

SPILLERLENKE SEMIFINALE

SPILLERLENKE FINALE

MarsCup

Anne og Martin vant MarsCup  sammenlagt

 

Trygve og Robert vant 4.kveld 24.mars   BBO

Anne og Tor vant 3.kveld 17.mars   BBO

Magnar og Rune D vant 2.kveld 10.mars   BBO

Bjarne og Sigmund vant 1.kveld 3.mars  BBO 

Ny nyhetsartikkel

 Terje og Egil suverene i kveld, gratulerer! Håper flere kan bli med fremover

Valg - åpnerens andre melding

Etter å ha åpnet og fått et svar er åpnerens andre melding viktig for å få beskrevet kortene bedre. Alle har system og avtaler, men ikke sjelden får man hender som ikke passer helt til noen system-melding i andre melderunde. Da må det velges, en må finne den meldingen som passer best, lyver minst.

Geir Brekka spiller i OCBL Super Cup på lag SCORWAY (Skottland-Norge) sammen et par skotter og Terje Lie, Jo-Arne Ovesen, Øyvind Saur og Nils Kåre Kvangraven. De har startet bra i turneringen, og slo bl.a. råsterke lag LEVINE i runde 5.

I runde 4 fikk Geir Brekka en sånn meldeprøve hvor det var snakk om å velge melding i andre melderunde med disse kortene (syd er giver, ingen i sonen):

Han åpnet med 1 ruter og fikk 1 hjerter hos makker Kvangraven. Hva ville du meldt nå?

Det står mellom:

1RU - 1HJ

?

- 3 kløver som de fleste spiller som utgangskrav, og hvor man helst ønsker å ha minst 5-5, men man kan vel ikke få alt man vil her i verden. Er kortene sterke nok til å kreve til utgang med? Kanskje.

- 3 ruter som viser omtrent riktig styrke på hånden, men den meldingen gjør at det ikke er særlig mulighet for å finne kløverkontrakt, for eksempel en mulig kløverslem. 3 ruter er vel likevel den meldingen som lettest kan føre paret til 3NT om det er en fin kontrakt.

- 2 kløver som slik de fleste melder i moderne bridge kan være med hender opp til 16-17 poeng hvis hånden er litt for svak til utgangskravet 3 kløver.

Av de 40 parene som satt N/S melder antagelig omtrent noe over 30 par etter ganske standard, naturlig system, og det startet 1 ruter-1 hjerter ved de bordene. Kun noen få på syds plass valgte 3 ruter som sin andre melding. Noen flere hoppet til 3 kløver, men omtrent 80% sa 2 kløver!

Det meste kan fungere i enkeltspill. Hva som er best i det lange løp i denne situasjonen er ikke godt å si. Det går kanskje an å gjøre en datasimulering med noen millioner mulige svarhender og finne ut hva som oftest vil fungere. Ved bordet har man ikke tid til det, det må simpelthen meldes noe…

Brekka hoppet til 3 ruter. Siden det fikk satt fokus på ruterfargen/lengden og styrken førte det til at Kvangraven ble sleminteressert med kun 9-x i ruter.

De endte i en ganske hardmeldt 6 ruter. Den er langt i fra sikker, men på den annen side kan det stå i 7 ruter også!

Hvordan spiller du 6 ruter med kløver dame ut til esset?

Det er flere muligheter her. Å stjele kløver hos nord er et alternativ, men det behøver ikke bli så bra om kløver sitter 5-2. Hvis det går bra med en kløverstjeling (4-3 i fargen) er det tolv enkle om ruteren sitter 3-2. Etter en vellykket kløverstjeling spilles tre runder trumf. Skulle den sitte 4-1 er fortsatt hjerterfinessen en mulighet for å vinne kontrakten.

Et alternativ er å ta hjerterfineses med det samme. Men ryker den blir det ikke så lett, for da må det stjeles kløver for å å bli kvitt alle de tre taperne i de sorte fargene, og i så fall må hjerterhonnørene tas mens motparten fortsatt har trumf igjen hvis de skifter til spar. Da må hjerteren sitte 4-3 også.

Uten å ha kalkulert prosenter og slikt for de forskjellige spilleplaner tror jeg at å trumfe kløver er best. Da er det et poeng i å trumfe med nieren. Hvis kløveren sitter 5-2, kan det jo hende den som har dobbel kløver ikke har verken trumfknekten eller tieren.

Brekka tok for kløver konge i andre stikk og spilte kløver til trumfnieren. Men øst stjal over og spilte trumf. Trumfen som satt 3-2 fra start ble tatt ut, og så måtte hjerterfinessen prøves. Da den lyktes var det to avkast på hjerterstikkene for en kløver og en spar, og nordmannen vant slemmen:

Av de 40 parene spilte åtte par ruterslem og vant den. Resten var i utgang, unntatt en spillefører som var i 7 ruter, men han gikk to bet.

Det kan vinnes 7 ruter om det ikke kommer spar ut, men da må hjerterfinessen tas. Så trumfes den femte hjerteren god (forutsetter 4-3) slik at det blir fire hjerterstikk i alt, spar ess, kløver ess-konge og seks trumfstikk = 13. Sparutspill tar bort inntaktet til hjerteren siden den må godspilles og hentes. 

Ny nyhetsartikkel

 mandag 08/02/21