Avansert søk


Norsk Bridgefestival 2020 Norsk Bridgefestival 2020

Ungdoms VM for LAG: Trøbbel i starten for norske medaljevinnere

De to norske parene i U-26 Women, Sofie G. Sjødal/Agnethe H. Kjensli og Ida Marie Øberg/Thea Lucia Indrebø måtte finne seg i et solid favorittstempel forut for lagturneringen i Ungdoms-VM etter at de vant henholdsvis sølv og gull i parturneringen. Men slikt er ikke matematikk, og dette er en helt ny turnering. Lag-kvalifiseringen startet med en oppskriftsmessig seier, men så kom to ganske store tap. Deretter kom våre jenter i gang og vant tre store seiere. Etter første dag ligger de på 4.plass. Det er tre kamper til å spille i den klassen før det blir kvartfinaler. 

I lørdagens siste kamp vant det norske laget som kaller seg Sofies World 28-0 mot Chile som lå midt på tabellen før kampen. Her er et spill hvor et valg i spilleføringen er helt avgjørende.


Vest var giver og Ø/V i sonen. Vest åpnet på ett-trinnet, med 1 kløver for noen, 1 ruter for andre. Det var ganske populært å melde inn 1spar som nord i gunstig sone, og i så fall dobler øst (= hjerter), og syd støtter spar til 2 spar eller 3 spar. Det ender i 3 grand spilt av vest og nord spiller ut spar 5 til syds konge og esset. Hva ville du spilt i andre stikk?

Det ser kanskje naturlig ut å spille hjerter, men det er ikke sikkert det er riktig spilt. Slik det så ut ble det galt:

Hjerter fra vest i andre stikk til damen ble stukket med esset. Så spar tilbake gjennom A-10, og forsvaret fikk godspilt fargen sin. Dermed hadde spillefører kun to stikk i hver majorfarge samt, tre i ruter. Det er kun syv, og siden ikke rødfargene var medgjørlige måtte kløver angripes, men da hadde nord to godspilte sparstikk. Noen gikk to bet, andre en bet, mens flertallet gikk hjem kontrakten.

Hvordan? 

Det går bedre om det startes med kløver i andre stikk. Det er fordi nord har kløver ess. Hvis nord hadde hatt hjerter ess i stedet og ikke kløver ess ville spillefører ligget bedre an ved å spille hjerter først. For det handler om å beskytte sparkombinasjonen sin. Her var kløverspill tingen. Liten til damen vinner stikket. Så mer kløver og nord vinner det stikket. Nå er vest sin sparkombinasjon A-10 beskyttet, og det spiller ingen rolle hva nord gjør. Hvis hun spiller spar er det er rett opp i saks. Spilles hjerter til syds ess for å få spar gjennom har spillefører TRE hjerterstikk som sammen med tre i ruter, to i spar og ett i kløver er nok til vunnet utgang.

Sofie/Agnethe som N/S fikk fatt i en bet i 3 grand mens Ida Marie/Thea Lucia noterte utgang som var verd 12 IMP for SOFIES WORLD (Norge).

 

 

Terminlisten

 Terminlisten for kommende sesong ligger inne under linken "terminlister", men jeg legger den her også under nyheter, les mer. Jeg tar også med noen utskriferer av listen på mandag.

Terminlisten

 Terminlisten for kommende sesong ligger under fliken "Terminlister" og her under les mer. I tillegg tar jeg med noen eksemplarer på mandag.

Fra Festivalen

Rolf N Hansen og Johnny Holmbakken snytt for bronsen i siste runde!  

Før siste runde lå Rolf og Johnny fra Lillehammer på tredjeplass. Da skulle de møte Mæs*lingene i siste runde som lå på tiende plass - ingen drøm å disse møte poenghungrige sørlendinger. Da røyken hadde lagt seg så hadde parene byttet plass, desverre for vår mann. I følge Rolf var det egne feil og noe systemgevinst for Kristansandparet som ga et stort utslag på runden.

Resultat: 1. Lunde - Hantveit  773,8.  2. Frydenberg - Wiborg  608.5.  3. Mæsel - Mæsel  501,3.  4. Sverre Johnsen - Jan Mikkelsen  476,7. 7. Kurt Ellingsen - Jan Steinar Mydland  389.4.  10. Rolf N - Johnny H  354,7. 33. Jens GUndersen - Herman Larssen  88.9.  86. Johnny M - Roar -304.8.. 

Et spill:(95)

K5

Q984

AQ873

107

A6432 J109

J2 AK1063

KJ 62

AK93 J74

Q87

75

10954

Q852 

En Mæsel i Vest er i 3 NT og får liten ruter ut.

Med åpne kort er det nå bare 7 stikk, men mye skjer ved bridgebordet. Hvordan motspillet gikk er ukjent, men det ble hele 10 stikk på Ø-V og +39 på spillet. Men motspillet har et poeng: På ruteren må Rolf legge 5 (eller 4). Da spillefører nå må på med knekten, så vet Nord fordelingen og han kan toppe ut kongen når han er inne på hjerter. Vel, ikke lett når det er slutten på et hardt mesterskap, men i toppfrom, så Rolf    ?  Rolf sier at de måtte ha snudd to spill for å ha berget bronsen. Men likevel, en sterk turnering. Vi gratulerer med god innsats! 

I Monrad-par startet Andreas og Ludvig meget godt, men desverre falt de langt ned andre dag. Dermed ble Eva Lund best, for sammen med Aud Veseth ble hun nr. 9 i NM-damer. Gratulerer og bamseklem!    

Resultater på NBF sin side.

 

På'n igjen med klubbspilling i kveld kl 18.15.  Tre kvelder igjen av sommerbridgen. Møt opp!

 

Ungdoms VM: Direkte semifinale i U-26W (dame/jenteklassen)

I forrige innlegg sa vi at det er noen kamper søndag før det avgjøres hvem som skal spille kvarfinale, men vi nå fått opplyst at det ikke er kvartfinale i dameklassen, men direkte semifinale for de fire beste. Det norske laget SOFIES WORLD lå på 4.plass etter første dag og har en fin sjanse til å klare den "cutten". I så fall kan det bli nok en pall-plassering for våre fire dyktige, unge jenter etter den fantastiske parturneringen. Først og fremst gjelder det altså å bli på topp-4 etter ni runder (Det deltar 10 lag i den klassen).

I yngsteklassen (U-16) deltar Are Borgar Landsvik og Anders Brogeland for Norge på lag SHARKS. De norske guttene har med seg to lagkamerater fra England og en svensk spiller på laget. De ligger før siste dag i kvalifiseringen på 5.plass, og det skal bli spennende å følge dem utover søndagen! 

 
Vi får håpe lag SHARKS kan haie til seg mange poeng i dag (søndag)! (For ordens skyld, han eneste vi ser ansiktet på er ikke ukjente Peter Bertheau, og han spiller ikke...han er for gammel til å spille i "Under 16")

All informasjon og resultater fra UNGDOMS VM finner du her.

 

BM lag 2019

Påmeldingen til BM Lag ligger nå ute på bridge.no.

Påmelding her

 

Se mer info i innbydelsen

Gratulerer Thea og Ida!

 Åpent VM for ungdom pågår for øyeblikket i Kroatia. I klassen for jenter under 26 ble det dobbelt norsk, og aller best var Thea Indrebø og Ida Marie Øberg. Etter 3 dagers innsats vant de til slutt finalen med god margin. Vi er imponert - og håper de kan fortsette fremgangen i lagturneringen som følger!