Avansert søk


INFORMASJON OM KM-PAR 2019

KM-PAR 2019 I M&R KRETS

Dato: 06. april 2019

Start: Kl. 10:00      Slutt: Ca. kl. 19.00

Spillested:  Øverland Grendahus (se egen nyhetssak nedenfor)

Turneringsleder: Helge Bremnes (spillende TL)

Annen info Det er 16 par påmeldt. Det vil bli spilt 15 runder, med 4 spill i runden (totalt 60 spill). Hver runde er satt til 30 minutter + 5 minutters tid til sjekking av resultater og skift. Det vil bli en pause ca. kl 14.30 - 15.00. 

 

Nordisk for ungdomslag, dag 2

I Nordisk for ungdomslag gjør de norske lagene det ganske bra. Etter grunnspillet er over fredag kveld gjenstår finale og bronsekamp i de respektive klassene. Link til informasjon og resultater finner du her.

Laget i jenteklassen slet litt i de første kampene, men så har det blitt et par fine seiere.

Våre to U-16 lag har vunnet flere kamper, og det ene ligger på andreplass på tabellen med to kamper igjen å spille.

I U-26 har Norge tapt kun en kamp, og det var mot Sverige U-21 som til tross for at de er veldig unge virker som et sterkt lag.

Her et par spill fra kampen mot dem, en kamp som ble overført på BBO.


Hva åpner du med her i første hånd, ugunstig sone?

I Norge og er det nokså vanlig med «laveste fire-korts farge», dvs. med 4-4 i minor åpnes med 1 kløver. Også mange andre steder er stilen å porioritere åpning med 1 kløver. Det er nok litt tilfeldig hvordan det slår ut om man åpner med 1 kløver eller 1 ruter. Selv er jeg tilhenger av å ha muligheten for å åpne med 1 ruter med 4-4 i minor. En fordel er at da har man i alle fall vist en farge hvis det blir konkurranse i meldingene. Kløveråpningen viser for de fleste 2+ eller 3+ kløver, og man vet kanskje ikke at det er rutertilpasning idet meldingene har kommet ganske høyt. Et poeng er dog at mange bruker kløverføringer, dvs. svareren melder 1 ruter med hjerter og 1 hjerter med spar, noe som er et bra system. Det kan være en av grunnene til at så mange velger å åpne med 1 kløver.

I dette spillet ble de enklere med 1 ruteråpning som svensken valgte, mens nordmannen på vests plass sa 1 kløver. Slik så hele spillet ut:


Det norske paret ved det andre bordet fikk ikke ruterfargen på bordet etter 1 kløver fra vest. Nord meldte inn hjerter, øst viste spar, og før Ø/V visste ordet av det var N/S i 3 hjerter. Skulle øst konkurrere på firetrinnet uten å vite om tilpasning hos makkeren? Det var klart for øst at makkeren hadde noen hjertere, tre og kanskje fire, så 4 ruter behøvde ikke være så gull. Svenskene fikk spille 3 hjerter som gikk en bet.

Da svenske Sandin som du ser åpnet med 1 ruter viste også øst frem sparfargen etter 1 hjerter fra nord, men i neste melderunde meldte øst 5 ruter i trygg forvissning om en fet trumftilpasning, og i ruterkontrakt er øst sin hånd veldig god. De vant tolv stikk, 11 IMP til Sverige.

Norge U-26 kom litt på etterskudd mot Sverige U-21, men det bedret seg utover i kampen. Her fikk Sjødal-Bakke et bra spill selv.

N/S har utgang, og Sverige noterte +450 i 4 spar.

Jeg synes øst satset veldig friskt etter at vest hadde viste lang hjerterfarge. Det behøver ikke være all verdens med minortilpasning der borte, og det var det ikke heller

Motspillet startet litt uheldig da nord spilte ut spar ess. Men deretter var motspillet bra, og de fikk kontrollert inn +800, Det ga en redusering, 8 IMP, og kampen ble til slutt tapt med kun 5 IMP.

Om Spillelokalet og parkering KM-par

 Spillelokalet vil være på Øverland Grendahus (Google map)

 

Det skal ikke parkeres på område rett utenfor spillelokalet (Se markeringen "No Parking" i bildet under. 


 

Det er to områder der en kan parkere, og forventes at dette blir respektert. Dette er: 

 

  1. Ved Enensenteret (markert med "P" nederst i bildet over)
  2. På gjesteparkeringen som er på planet over spillelokalet (markert med "P" øverst i bildet over)

 

For å gjenta meg selv: Gjesteparkeringen er på planet over spillelokalet (se bilde under)

 

 

 

Ny nyhetsartikkel

Vinnere sist tirsdag ble Siri Sandnes og Helge Mæsel knepent foran Håvard og Svein Audun. Neste tirsdag starter mai-turneringen med nye muligheter. Vi ses!

Redaktøren er fersk kretsmester

Redaktøren kan endelig skryte på seg en kretsmestertittel etter at han sammen med Lisbeth Eide fra Hamar BK spilte seg til topps i helgas KM Mix i Rendalen. Dette synes undertegnede er veldig artig, og han føler seg veldig heldig med valg av makker. Lisbeth er mor til Eide-brødrene, alle kjente bridgespillere, og det trenger ikke være tvil om at gutta også har fått bridge inn med morsmjølka.

Suksessformelen var enkel og grei bridge, ingenting fancy, men svært få feil underveis. Det var om og gjort å la motparten gjøre feila istedet, og da kom poengene av seg selv. En veldig artig og hyggelig dag for undertegnede. Det var som sagt få spektakulære spill underveis, og under har jeg plukka frem et spill der det mest av alt handlet om å gjøre rett ting til rett tid:

Det var normalt å komme i 4 hj NS, og jeg valgte å spille ut liten hjerter fra øst. Inne i bordet spiller spillefører spar til kongen og esset. Når jeg nå ser bordet ser jeg at jeg må skifte til en av minorfargene, men hvilken?

Kløver-ess hos makker vil sjelden eller aldri bli borte, så det virker greit å lure i vei en liten ruter fra Axx. Nå fikk nord et tidlig valg; spille på at kløveren løser seg for fire stikk eller velge riktig i ruter. Nord gjorde det de fleste gjør, hun spilte lavt fra bordet, og dermed hadde vi tre motspillsstikk. 10 stikk til NS ga oss ren topp da alle andre bord hadde 11.

Her har vi makker, tydelig fornøyd etter sitt andre kretsmesterskap for vinteren. Lisbeth ble nemlig også vinner av KM Mix i Hedmark og Oppland.

Norske juniorer gjorde (nesten) rent bord!

Under nordisk mesterskap for ungdomslag gjorde Norge nesten rent bord og vant tre av fire klasser! Dette er en fantastisk prestasjon som bare bekrefter den flotte trenden vi har hatt i mange år i norsk juniorbridge.

Undertegnede spiller selv nå i påsken, men lover å komme tibake med noen flere spill fra mesterskapet i Danmark.

Alle resultater og annen informasjon finner du her. 

Her er noen bilder tatt av Ida Marie Øberg og Kristian B. Ellingsen under premiesermonien.

U16 blå (vinnerlaget i den klassen): fra venstre Kristian B. Ellingsen, Nicolai Heiberg-Evenstad, Anders Brogeand, Thomas Tøsse, Linus Hjelvik og Are B. Landsvik. 

U16 rød: fra venstre Elias Veines-Jensen, Jørgen Lindaas Nordby, Sigrunn Faag, Maren Idland Sægrov, Kristine Bjørbekk Kjellin og Kristian Barstad Ellingsen.


Gull i U26: fra venstre Lars Eide, Joakim Sæther, Marcus Scheie, Sofie Græsholt Sjødal og Christian Bakke.


U21 (bronse): fra venstre Lars Eide, Magnus Sætre, Christian Fredrik Johnsen, Arne Osnes Devik, Marius Dalemark Austad og Markus Lund.


Gull i U26W: fra venstre Kaja Brekke, Ida Marie Øberg, Thea Lucia Indrebø, Katarina Ekren, Agnethe H. Kjensli, Sven-Olai Høyland og Elisabeth Græsholt Sjødal. 

Vårturnering 2019- 4dje av 6

Interessen holder seg på topp og 11½ bord spilte som vanlig 27 spill monrad.

Og da siste spill var i boks sto Frank og Nils Anders på toppen av lista med Rolf og Tommy på andre. På delt tredjeplass kom Dag og Finn og Bjørn og Gunn. Gratulerer!

Minner om påmelding til Sommeravslutning tirsdag 30. april. 

Påskecup, Årets spiller, sommerbridge

Vi gratulerer Dag og hans svenske makker som tok en overlegen seier i årets Cup. les mer....