Avansert søk


Heia Jon!

Jeg tillater meg å være litt personlig i headingen til dette første blogginnlegget fra Parfinalen 2017 som spilles i Stavanger. Men jeg tror jeg har mange med meg i ønsket om at Jon Sveindal skal gjøre det godt i denne turneringen.


Jon Sveindal - en gigant både i norsk og internasjonal bridge

Mange vet at Sveindal har slitt, og sliter med alvorlige helseproblemer. Derfor var det langt i fra sikkert at han kunne dra til Stavanger for å delta i denne parfinalen som han hadde kvalifisert seg for sammen med Tor Bakke. Men han bet tennene sammen og deltar altså, med mye mer pågangsmot enn fysisk form!

Ingen kan være overrasket over å finne Sveindal-Bakke høyt oppe på en resultatliste. Denne gangen er det imidlertid av Sveindal en bragd bare å kunne delta, men så langt tyder alt på at spillingen også er av godt, gammelt merke.

Etter vel en tredel av finalen er unnagjort er det ungdommene Tor Eivind Grude-Lars Arthur Johansen (Midt-Trøndelag) som leder. På 2.plass ligger det andre paret som har over 60% så langt, nevnte Sveindal-Bakke (Hordaland) som ledet store deler av dagen. Formparet Karlberg-Thomassen (Helgeland) som vant «alt» på Steinkjer forleden innehar 3.plassen etter 63 av i alt 159 spill.

Resultatene så langt finner du her.

Vi tar med et spill fra første dag.


Normalkontrakten var 4 spar spilt av syd. Vanlig utspill var ruter 10 etter at øst hadde åpnet med 1 ruter. Det ser vanskelig ut å få fatt i overstikket. To hjerter kan nok stjeles hos nord, men idet A-K i ruter tas for å kaste unna to kløver trumfer vest og frir seg med hjerter. Idet øst kommer inn på trumfesset over kongen (ingen flere trumf hos nord) spiller han ruter, og vest får uppercut for trumftieren – forsvarets tredje stikk. Noen stjal en hjerter i andre stikk og kastet hjerter 10 på ruter ess, så kløver mot hånden. Hvis øst stikker den og spiller trumfesset fulgt av ruter får også forsvaret tre stikk, vests spar 10 vokser opp til stikk. Men i den situasjonen ble det spilt mer kløver fra enkelte, og mer hjerter fra noen andre. Da ble det elleve stikk, noe som skjedde ved åtte bord (av 27), og N/S fikk +19 for +450. Det vanligste var +420 som ga akkurat middels. Lederparet satt mot 4 spar med ti stikk. Sveindal-Bakke noterte +450 for +19, mens treerne spilte mot et av de fem parene som gikk bet i 4 spar, og det ga +22 til Ø/V.

Merk at med for eksempel kløver ut til esset og et ganske naturlig skift til spar ess og mer spar bør det bli elleve stikk. Spillefører har da ti sikre (5+2+2+1), og idet han tar alle sparstikkene og kløver kongen blir øst skviset i ruter og hjerter.

Meldeprøve

I dag tar vi med en meldeprøve fra Round of 16 i HCL Championship i New Dehli, India. Jeg synes ikke at dette var enkelt.

Du sitter nord (Øst giver, Ø/V i sonen).

Øst passer, og makker på syds plass åpner med 1 spar, pass fra vest. Hva ville du meldt nå?

4 ruter er en melding de fleste ville valgt, spesielt om det viser renons.

Denne hånden er imidlertid en så spesiell svarhånd, spesielt når makker åpner med 1 spar, at det ikke nytter å tenke på å telle honnørpoeng. Alt avhenger av hva slags honnører makker har. ER det A-K i kløver og hjerter ess (11 hp) er det nedlegg storeslem. Hvis ikke makker har kløverkontroll står ikke mer enn utgang.

Og det er ikke slik at om du svarer 4 ruter (enten renons, eller hos de som bare bruker Splinter singelton), så har du ikke benektet kontroll i kløver (som du gjør om det dreier seg om en cuebid-sekvens). Så idet makker slår av med 4 spar over 4 ruter er du nesten like langt.

Hva ville du gjort nå?

Det er klart åpneren kan ha mange HP i ruter, og da er det ofte to tapere i dette spillet. Men du har jo selv "alt" i spar, så et eller annet sted må makkers åpning være! Men det er vanskelig å få han med på noe da han jo har elendig trumffarge. Jeg har dog sympati for svenske Hult som etter å ha sagt 4 ruter gikk videre over åpnerens 4 spar. Men da var det allerede for sent, svenskene kunne ikke gå pluss i dette spillet:

 

Idet Hult gikk på en gang til med 5 ruter så benektet han kløverkontroll, men sa også at han omtrent hadde resten dekket opp. Da åpneren slo av i 5 spar kunne ikke lenger slem stå, og Hult passet. Men slemforsøket kostet IMP da motstanderne stoppet i 4 spar, selv om det om du ser kun på N/S sine kort ser ut som 5 spar ofte vil stå. For slik det litt uheldig satt hentet Ø/V raskt en bet i 5 spar med kløver ut, A-K og kløver til stjeling.

Egentlig så var vel dette spillet ikke en prøve som kan løses på noen logis måte, det var mer en "gjette-prøve".

Av de seksten lagene klarte kun fem å stoppe i 4 spar og notere +420. Av de resterende var tre par i 5 spar med bet, og hele åtte N/S-par meldte 6 spar som var helt håpløst uansett utspill.

Klarte du å bremse?

 

 

Høstens første spillekveld (torsdag 7. sept.)

Høstens første spillekveld samlet 7 bord. Arvid og Britt stakk av med seieren med 59,7 %%, foran Erik og Per Gøran med 59 %, og med John Roar og Egil på tredje med 58,3 %. Snarvei til resultatlisten finner du HER.

 

 

Høstturnering - 1. kveld

Thomas og Odd til topps i 1. kveld av årets høstturnering. Vin også til Arild og Trond M på 2. plass. 5 av 7 kvelder teller i sammendraget og turneringen blir scoret som singel (altså ikke 3-mannspar som tidligere).