Avansert søk


Du kan velge, du...

Mens vi venter med spenning på andre dag i EM etter en fin start for det norske laget, og bra plasseringer i dameklassens parturnering, kan vi dvele litt ved dette spillet som Sølvi Remen omtalte i sin blogg i går kveld:

Her kom en konvensjon i bruk som har fått stadig større popluaritet i moderne bridge, den såkalte "Pick-A-Slam". Charlsens 5NT sa altså: Vi skal spille slem, men jeg vet ikke hvor. I dette tilfellet var det sett fra hans synsvinkel mest sannsynlig i 6 kløver eller 6 ruter. Remen redegjorde bra for hvordan Charlsen (trolig) tenkte da han meldte 5NT, "Pick-A-Slam". Det var sannelig en sprek avgjørelse, men en innerblink, og lilleslemmen ga kjærkomne IMP til det norske laget i kampen de  tapte mot et velspillende israelsk lag da Israels N/S noterte +500 mot 4 hjerter doblet. Merk at med de perfekte kortene Hoftaniska hadde var minorslem veldig bra, selv noe skjevsits tåles. Det er helt klart at "Pick-A-Slam" er et nyttig redskap i mange meldesituasjoner. Dessverre er det også sånn at når en konvensjon blir veldig populær så vil mange brukere bli overivrige og ta redskapet i bruk i situasjoner hvor det er helt unødvendig, og kanskje til og med dumt. La oss se litt på dette, og drøfte i hvilke situasjoner det kanskje heller bør meldes annerledes.

Med (stor) fare for å bli vurdert som gammel og nærmest utgått på dato vil jeg nevne en konvensjon som har kommet helt bort, "Store Frie 5NT". Da jeg voks opp lærte vi tidlig den konvensjonen som handler om å sjekke trumfkvaliteten med hensyn til å melde lille- eller storeslem. Årsaken til at nesten ingen lenger har "Store Frie" på systemkortet lenger er at en annen konvensjon dekket opp behovet i veldig mange tilfeller, Key-Card Blackwood. Den gir den samme informasjonen med hensyn til ingen, en eller to topphonnører i trumf. Dermed ble det da Key-Card kom i bruk plass til noe annet for meldingen 5NT, og takk for det. For "Pick-A-Slam" er som sagt et veldig bra redskap. Når?

5NT som "Pick-A.Slam" er typisk nyttig i meldingsforløp hvor man ikke har hatt nok plass til å utveksle informasjon, som for eksempel Hoftaniska-Charlsen sin slem i kampen mot Israel. Den som ser vi bør satse på slem har kanskje ikke fått nok informasjon om makkerens fargelengder, eller han har selv ikke fått vist sine farger. Og det er ikke mer plass til å undersøke hvor vi eventuelt har tilpasning. Av og til kan det være mange aktuelle kontrakter, en av flere trumfkontrakter, eller kanskje 6NT. Dette fungerer godt. Hvis den som går på mot slem selv har en voldsom to-seter (6-5 og lignende) bør han kanskje heller bare hoppe til 6 i den laveste rangerte fargen og be om preferanse. 

Når er det da unødvendig med "Pick-A-Slam"? 

Hvis vi får melde i fred og meldingene er på relativt lavt meldetrinn er det ingen grunn til å forhaste seg med å hoppe til 5NT. Da er det bedre å melde videre til vi har funnet ut hva vi behøver av informasjon, så sette trumfen, og deretter gå på mot slem. I de situsjonene (vi har godt med melderom), behøver ikke 5NT være definert som "Pick-A-Slam". Og i de situasjonen kan vel vi som er litt gammeldagse få lov til å slå et slag for konvensjonen alle glemte, Store Frie 5NT?

Men sa jeg ikke nettopp at Store Frie har utspilt sin betydning? Key-Card Blackwood tar seg av det behovet? Vel, ikke helt. Hvis man har renons i en farge hjelper ikke 4NT - Key Card - men da kan den såkalte Exclusion løse problemet. Ikke alltid...

Dette med Store Frie som et alternativ i noen spesielle situasjoner er langt i fra frekvent, men det er likevel litt interessant å vurdere, spesielt for de som er over middels interessert i system og konvensjoner. Og poenget med at 5NT som "Pick-A-Slam" er unødvendig om vi har masse melderom er gyldig. Så her kommer en litt ekstrem historie fra en turnering forleden, hvor nord hadde fått utlevert en nokså spesiell hånd, med makker som giver og alle i sonen:

  Nord

--- 

K kn 9 6 4 2

E K D 10 6 5 4

---

Makker på syds plass åpnet med 1 kløver. Nord meldte 1 ruter (det viste 4+ hjerter, såkalte kløverføringer). Da kom syd tilbake med 2 hjerter som viste firekorts hjerter og typisk 12-14 NT. Hva ville du meldt nå? Nord tenkte vel og lenge, så sa han like godt 7 hjerter. Å spørre om Key-Cards ville ikke hjelpe han, og Exclusion Blackwood ville heller ikke være særlig nyttig i dette tilfellet med to (!) renonser! Å si 7 hjerter er en sats, den kontrakten er enten helt nedlegg, eller helt sjanseløs. Slik så makkerens hånd ut:

 

Syd

K kn 10 9

D 8 7 5

8 2

E K 6

Åpneren hadde 13 HP, men da 11 av de var i feil farger i forhold til hva nord ønsket var det en latterlig storeslem som dog kunne vært nedlegg med bare 4HP hos syd - hjerter Ess..

Her i denne meldesituasjonen er det vanskelig å se at 5NT som "Pick-A-Slam" kan ha noen verdi. N/S har allerede funnet hjertertilpasningen, og det er massevis av melderom hvis man ønsker å undersøke mer. Men alt melderommet er ikke til hjelp med slike ekstremkort som nord hadde her. Ved hjelp av gammeldagse "Store Frie" går det bra i dette spillet. Et hopp til 5NT spør da etter trumfens kvalitet. Med hjerter som trumf er svarene:

6 kløver = ess eller konge i trumf

6 ruter = trumf dame

6 hjerter = ingen trumfhonnør

7 hjerter = to topphonnører (noen bruker, eller mer korrekt brukte 6NT for å vise to topphonnører)

Okey, denne lille historien var ikke ment helt alvorlig som noe seriøst med hensyn til systemutvikling, tiden går fremover og det samme gjør systemutviklingen i bridge. Men det er kanskje noe å tenke på at noe av det "gamle" ikke behøver å være helt utdatert, og kanskje heller ikke, om man har det på systemkortet, behøver å være på bekostning av nye, moderne metoder.

 

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

Årsberetning 2015-16

Her finner du styres beretning for sesongen 2015-16 som ble presentert og godkjent på årsmøtet 28. april.

Spill 26

Dette spillet er et lærebok-spill. Ingen av spilleførerne på tirsdag klarte prøven, men den har et enkelt spillepoeng som også klubbspilleren fint kan mestre. Du sitter i syd og skal spille 4 hjerter etter et uforstyrra meldeforløp. Ut fra vest kommer en liten ruter:

Denne plukker opp knekten i øst og din konge. Ser du veien til 11 stikk?

Ny mann i tet!

I kamp om tusenlappen for spillere inntil kløvernål har jeg helt glemt Sigurd! Heldigvis har han en snill makker som følger med, det er ekte kameratskap det. Sigurd leder an i racet med 48p, og har sålangt 7 deltakelser. Beklagelser uteblivelsen sålangt, men nå er du med i regnestykket, Sigurd.

Sommerferie

Hei!

Igår møtte det kun 10stk på bridge, så da tar vi sommerferie!

Det blir ingen spilling 23/6 eller 30/6!

Oppstart blir 11/8-16 :) Håper mange finner veien til oss da :)

God sommer!

Elisabeth

Engerdals-tillegg

Hele 16 par i Rendalen på mandag må være sesongbeste i antall deltakelser, og også to Engerdalspar hadde ramla ned Misterlia for å vri korta. På vei ned fant de tillegg, og du kan jo sjøl finne utspillet med disse korta, og etter følgende meldeforløp:

 

2NT er utgangskrav med 4-kortstøtte i hjerter (Stenberg), 3 sp viser spar og ei tilleggshånd, 4 ru er cue (1. kontroll), 4hj er avslag, 4NT spør om ess og 5 ru viser 0 eller 3 ess (av fem). Deretter har engerdølene enkelt og greit lagt 6 hj i bordet, og da spiller du ut?

 

Sommerferie

Hei!

Igår møtte kun 10stk til bridge :( Så da tar vi sommerferie!

Det blir ingen spilling 23/6 eller 30/6!

Oppstart blir 11/8-16 håper mange stille da :)

God sommer!

Elisabeth

UKE27

Motspillsprøve.

 Motspill kan være vrient å mestre på beste måte. Vi tar et eksempel fra Sarpsborg BK torsdag denne uka. Ø giver og Nord- Syd i faresonen. Ø åpner med 4 hjerter med pass rundt. Skjul Nord og Øst sine kort og planlegg hvordan du som Syd legger an motspillet.

                               Sp K76

                               Hj K10

                               Ru DJ8632

                               Kl 65

Sp D85                                 sp 1032

Hj J                                        hj AD987642

Ru K954                               ru 10

Kl AJ872                               kl 3

                               Sp AJ94

                               Hj 53

                               Ru A7

                               Kl KD1094

 Du spiller vel ut kl K og spillerører stikker direkte med esset, Nord legger 6-eren og Øst 3-eren. På hj J stikker Nord med kongen, Øst vinner med esset og tar for hj D der Nord legger 10-eren men på neste trumfrunde saker både du kløver og Nord  ruter 2. Så spiller Øst ru 10. Hva gjør du videre? Dere bruker små kort som styrke.

 La du merke til at Øst har 8- korts trumffarge. Da er det bare 5 kort igjen, ru 10 er allerede vist, men hva med de siste fire? I kløver er bare 5-eren ute og makker må nokså sikkert ha ruter dame (la jo styrke). Det kan selvsagt tenkes at Øst har ru J10 dobbel og har et valg, men legger du 7-eren går det galt om Øst bare har 10-eren singel for da vil sikkert kongen bli prøvd. Du spiller vel derfor esset, men hva vil du fortsette med? Tar du kl D blir jo knekten godspilt og er Øst renons da og har minst dobbelton ruter er det bare å notere vunnet kontrakt.

 Men hva om Øst har lengde i spar, hva kan da gjøres? Har du håp om å bete spillefører er vel sjansen best for flere stikk i spar. Hvordan få det til?

 Fasit er å spille på at makker i Nord har spar konge. Hvordan utnytte det? Jo, Syd kan spille sp J, da fanges sp D og med aktuell sits går Øst bet. Spiller Syd liten spar kan Øst legge lavt fra bordet, Nord må på med kongen og senere vil Øst kunne få stikk for sp D ved å spille ny spar mot bordet.

 6 par vant 4 hjerter, tre av dem var doblet, ingen klarte å bete utgangen.

 Fasit var altså å «vri finessen»- vanskelig nok og spesielt i motspill!

 

Etablering av langfarger, avblokkering og lasjering.

 Så snart spilleføreren kommer inn i grankontrakt skal han normalt forsøke å godspille sin eller sine langfarger slik at også småkortene blir høye kort. Ofte er innkomstkortene til den hånden hvis langfarge skal godspilles (som oftest blindemann) ikke sikre. I blant kan det også hende at det ikke finnes inntak i sidefargen(e). Teknikker med å «avblokkere» og «krype» blir da viktig. Leif Rostad har laget en enkel oppsummering:

 

 Hvis en farge er ujevnt fordelt mellom blindemann og spilleføreren, må den ene hånden ikke blokkere den som har flere kort i fargen. Vi antar nå at det ikke finnes noen innkomst i sidefargene, og blindemanns langfarge er oppgitt:

                AD943

                (bordet)

                KJ10

Her er det ingen problem med å få 5 stikk, men man må passe på å ta høye kort fra hånden (Syd) først. Spill kongen, deretter knekt (eller 10-er) og spill så siste kort på hånden og stikk over i bordet som deretter kan ta de to siste stikkene. Spiller du 10-er til esset og etterpå 3-er til knekten er alt spolert. Kongen alene igjen sperrer og de to siste stikkene får du ikke hentet.

                AKD43

7             (bordet)              J65

                10982

Her må Syd passe på ikke å legge 2-eren for tidlig. På esset legger man f.eks 10-er fra hånden, på kongen legger man f.eks 9 og på D saker man 8-er. Da vil man etterpå få for 4-er og 3-er siden 2-eren ikke sperrer. Spiller man uforsiktig med å legge 2-er under honør vil man siden knekten sitter tredje imot bare få 4 stikk. Skulle Øst vvise renons i 1. runde (der esset tas med kast av 10-er) spiller man ny farge hjem og kan fiske opp knekten i Vest (som hadde J765). Ved å seile 9-eren og hvis Vest setter i knekten spille 3-er til 8-er og til slutt 2-eren til damen og avslutte med 4-eren som står. Har Øst J765 og altså hold, oppdages det når 1. honør spilles. Det beste man kan gjøre da er å spille lavt mot hånden så Øst får for knekten. Du får likevel 4 stikk i fargen men det er bedre enn bare 3. Du må selvsagt vurdere om det er tilrådelig å spille slik, kanskje må du skifte ben til andre farger for ikke å få for mange tapere.

 

 Når en hånd inneholder en langfarge (og ikke har noe innkomstkort i sidefargene), må spilleren i blant frivillig gi fra seg ett eller to stikk før han tar for toppkortene.

                AK9854

                (bordet)

                72

Her disponerer du en farge med i alt 8 kort, altså har motparten 5 kort, og håpet ditt er at fordeling er 3-2 som forekommer i 68% av tilfellene. Tar du for A og K vil minst ett høyt kort være ute og du får bare 2 stikk. Spiller du først ett lite kort fra begge hender, altså gir vekk stikk til motparten, kan du kanskje høste 5 stikk etterpå om fargen da er gående.

                AD732

                (bordet)

                654

Her er beste plan først å spille lavt fra begge hender og la motparten ta stikket. Neste gang Syd kommer inn på hånden fortsetter hun med fargen og tar finesse med damen. Esset blir spart til tredje gang fargen spilles, og da er sannsynligvis fargen godspilt. Å gamble på å ta esset i 2. runde er uklokt, for Kx mot xxx (x= lavt kort, under honør) er ikke med oddsen. Kxx mot xx er langt mer hyppig.

 

Unødvendige feil i motspill.

 Å spille motspill er mye mer usikkert enn å spille selv, for der ser man jo alle ressurser man disponerer over. Et eksempel der Øst- Vest ikke spilte korrekt imot og Syd fikk 12 stikk i 3 grand med sp 9 ut.

                               Sp AJ4

                               Hj K65

                               Ru A7

                               Kl KJ983

Sp 9876                                sp 102

Hj J3                                      hj D1072

Ru 962                                  ru DJ54

Kl D1065                              kl 742

                               Sp KD53

                               Hj A1084

                               Ru K1083

                               Kl A

Hvordan tror du dette kan være mulig? Syd har jo ikke mer enn 10 stikk direkte.

 Svaret var at Vest syndet mot regelen «lavt i 2. hånd» og Øst mot «legg lavt kort men unngå at motparten får billig stikk».

 Sp K vant .1 stikk og på hjerter mot bordet la Vest i knekten! Kongen vant, og på ny hjerter valgte Syd å stikke Øst sin 7-er med 8-eren. Spar til knekten og på ru 7 sjanset Øst ved å legge lavt og Syd fikk for 10-eren.

 Øst skulle ikke brukt hj J, det kostet ett stikk og Syd fikk 4 stikk der det ellers med heldig valg kan få 3 stikk. Øst skulle brukt honør i ruter og Syd må miste ett stikk i sluttfasen.

 

Torsnes BK 4/7. 19 par, M= 0

1.Fred Hansen- Johnny Bråthen +58,2

2.May Liss Lian- Knut Molander +49,5

3.Geir Holth- Tommy Lødding +48,5

4.Britt Holt- Tore Falch +32,3

   Bjørn Brovold- Tore Farbrot +32,3

6.Leif Rostad- Svein Grimstad +22,6

7.Steinar Fugleneb- Per Rømoen +19,4

8.Veronika Pettersen- Lars Mosby +14

9.Kirsten Langseth- Thor Kjennbakken +12,9

10.Christoffer Heldahl- Alexander Heldahl +0

 

Fredrikstad BK 5/7. 26 par, M= 0

1.Jørn Johansen- Egil Hansen +116

2.Willy Kristiansen- Rolf Karlsen +53

3.Leif Rostad- Thor Kjennbakken +52

4.Atle Evensen- Arild Simensen +46

5.Hellen Ødegaard- Johnny Bråthen +43

6.Jan Thotr Karlsen- Kjell Aadahl +41

7.Olav Kirkebø- Torfinn Wilhelmsen +33

8.Monika Bråten- Trond Juliussen +30

9.Per Rømoen- Svein Grimstad +28

10.Jan Wilskow- Arne Hafstad +27

11.Tone Annette Olsen- Tore Farbrot +24

12.May Liss Lian- Knut Molander +14

13.Per Baardsen- Egil Meyer +10

14.Frank De Kinder- Egil Sten Hansen +1

15.Jon Jahnsen- Magnar Andersen +0

 

Sarpsborg BK 7/7. 25 par, M= 0

1.Knut Molander- Svein Åstrøm +52

2.Monika Bråten- Vidar Kvigne +50

3.Tom Gjøs- Lars Helgesen +32

4.Jens H. Gundersen- Jan Steinar Mydland +31

   Jørn Johansen- Egil Hansen +31

   Per Rømoen- Lars Mosby +31

7.Bjørn Brovold- Jan P. Johannesen +25,6

8.Roar Johansen- Ove Gundersen +24

   Trond Juliussen- Tommy Blom +24

10.Jon Martin Tøsse- Gunnar Pettersen +17

11.Kirsten Langset- May Liss Lian +10

12.Grethe Brandstorp- Arild Lysaker +4

   Inger Opsund- Irene Pettersen +4

14.Svein Kaaterud- Gunnar D. Andersen +3,3

15.Morten Pettersen- Christoffer Heldahl +2   

Lederlaget

EM DAG 2, morgenkampen

Det er alt for tidlig å legge noe særlig i stillingen etter så få kamper i en så lang turnering. Men vi ser på på resultatlisten uansett. Overraskelsen første dag var nok Kroatia som tok ledelsen. De har et ganske sterkt lag, men jeg kan vanskelig forestille meg at de blir å finne i toppen til slutt. I runde 5 skulle de møte Monaco på BBO, en kamp som ble fulgt med argusøyne. Norge spilte mot Hellas (ikke på BBO).

I går satt jeg med opplysninger (fra den offisielle EM-siden) om at presidenten i Monacos Bridgeforbund (Allavena) skulle være femtemann for Monaco. Det synes ikke å være riktig, og i dagens morgenkamp satt Martens og spilte med Multon. Martens står ikke oppført på startlisten en gang. Vel, han er en klassespiller, og jeg tror derfor Monaco blir å regne med i medaljekampen i dette EM. 

Det så imidlertid ikke sånn ut i går kveld da Monaco i en mareritt-kamp de tapte 0-20 mot Frankrike.

Så over til Monaco-Kroatia.


Da stillingen var 8-7 til Kroatia kom dette:

 

 

Helgemo sin 3 NT var en frisk gamble, og der ville han spilt om han ikke hadde blitt doblet. Faktisk kan ikke 3NT rokkes siden kløverfinessen går og fargen sitter 3-2. Men da syd doblet kunne nesten ikke Helgemo stå med, for det kan fort bli forferdelig kostbart. I 4 kløver fikk han ti stikk, +130.

Meldingsforløpet ved det andre bordet var nokså overraskende:

Vest Nord Øst Syd

3 Ruter         Pass          Pass

4 Kløver Pass                  4 Ruter          Pass

5 Kløver Pass                 5 Hjerter         Dobler

Pass rundt 

Hva er det som har skjedd her?

Uten ha fått det bekreftet så er det grunn til å tro at øst kanskje oppfattet vests 4 kløver som såkalt Leaping Michaels, eller i dette tilfellet non-leaping Michaels, hvor 4 i minorfarge over 2 eller 3 åpning viser den fargen pluss en majorfarge, minst 5-5. Noen annen forklaring på østs meldinger er det vanskelig å finne. Uansett, en misforståelse må det ha vært, og dette "eventyret" kostet 800, 14 IMP til Monaco.

Et par spill senere satt øst (Tor Helness og Marina Pilipovic) med dette:

  

(Øst)

D 10 5 2

10

E D 8 4

K D 10 4

  

Helness åpnet med 1 kløver, Pilipovic med 1 ruter. Syd doblet, og vest sa 1 spar. Hva ville du meldt nå?

Pilipovic vurderte litt forsiktigere enn Helness og sa 2 spar, mens Helness vurderte det til en hånd sterk nok til 3 spar. Han sa 3 hjerter som er minisplinter, singelton hjerter, firekorts spar og minst kort gode nok til 3 spar. Ved begge bord var syd med en gang til, og kroatene lot til slutt Martens spille 4 hjerter med en bet. Da Helgemo fikk minisplinter fra makkeren meldte han 4 spar med dette:

  

K kn 6 4

kn 7

K 10 9 6 5

9 6

 

Det var selvsagt en knallhard utgang, men med gode sjanser, og det endte med ti stikk, +420. Det ga ytterligere 9 IMP til Monaco som på dette tidspunktet ledet med 30-10.

I spill 12 kom et uvanlig resultat da det ble fem bet i 3NT ved det ene bordet, men kroatene fikk fatt i syv bet (!) ved det andre mot Martens sin 3NT. Det ga 5 IMP til Kroatia.

Underveis i denne kampen, og i tidligere kamper, skjedde det flere ganger at BBO-operatørene mistet oversikten. En kontrakt som gikk flere bet ble registrert som vunnet med to overstikk osv., så det er ikke alltid like lett å følge med. Ved å kryssjekke mot EBL sin "running-score" får man vel sånn noenlunde riktig bilde av kampen og resultatet, men hvis våre rapporter ikke alltid stemmer får dere ha oss unnskyldt. Vi får håpe operatørene får litt bedre taket på det etter hvert som de får litt mer erfaring.

Mot slutten av kampen Monaco-Kroatia skjedde ikke all verden, og lederlaget (nå ex-lederlaget) Kroatia måtte tåle et tap, 15-33 i IMP (5,4-14,6 VP).

Helness-Helgemo har vært litt opp og ned så langt, men de har også vært nokså uheldige (særlig mot Frankrike). Personlig tror jeg de kommer sterkt utover og da blir Monaco som vanlig å regne med i medaljekampen. De ligger i skrivende stund på 15.plass, mens Kroatia falt fra ledelse til 3.plass. 

For Norge gikk det lenge ikke så bra mot Hellas. Grekerne spilte solid ved begge bord og ledet hele veien, men nordmennene ga seg ikke. I det nest siste spillet ble det en dobbelt delkontraktsving (6 IMP), og ytterligere 12 IMP i det siste spillet for Hellas gikk bet i en ugtgang nesten alle vant. Dermed endte det uavgjort, og Norge ligger med det på 4.plass etter å ha vært nede på 8.plass underveis i kampen. 

Idet dette blogg-innlegget avsluttes er det Finland som har tatt ledelsen (etter runde 5) foran Ungarn og nevnte Kroatia. Det er nok en trippel få ville ha prikket inn om det skulle vise seg å være sluttresultatet.

Men det er mange kamper som skal spilles (37). Fryktelig mange!