Avansert søk


UKE05

No chicken bidding pleace!

I den lettere terminologien betegnes ofte forsiktige meldinger med CHICKEN- bid, her er eksempel på det motsatte.

 I Fredrikstad BK var det oppstart for 5 kvelder med klubbmesterskap. I vinterferie uke holdes årsmøte og da bare vanlig klubbturnering. Første kveld ble det kalas seier til Jorn Fjæstad- Gunnar Pettersen som etter 2 runder satt fast ved bord 1 (Monrad, 1. bord for lederparet). Mange tunge svingspill, også med gode kort og mulighet for slem. Siste i 9. runde var med S giver og ingen i faresonen. NS hadde gode kort:

                               Sp AK743

                               Hj AJ

                               Ru 6

                               Kl DJ865

Sp                                          sp

Hj                                           hj

Ru                                          ru

Kl                                           kl

                               Sp -

                               Hj KD94

                               Ru AJ75

                               Kl A10972

  Det er nødt til å stå 6 kløver og 7 kløver om trumfen spilles uten taper. Men 6 NT er usikker om ikke kløverfargen gir 5 stikk. Bare 4 av 10 bord meldte likevel slem. Ibrahim Manjothi (S) og Reidar Larsen (N) meldte slik: 1 kl (2+) - 1 sp (4+) og S som har 14 HP og god fordeling kan fristes til revers (2 ruter egentlig best, for har N også 4- kort hjerter blir den fargen automatisk meldt neste gang. Aktuelt valgte S bare å gjenmelde kløverfargen og da fant N tiden moden for 4 NT, vanlig 4- ess Blackwood. Ibrahim måtte jo svare 5 hjerter (= 2 ess) og Reidar kunne da med 5 NT spørre etter konger. S hadde en konge men 6 ruter satte jo press på N som ikke kunne være sikker på hvilken konge det er. Larsen valgte å avslutte med 7 kløver! Om det gikk bra?

 Ø (Gunnar Saxegaard) hadde sp 109862- hj 10- ru KD10983- kl K og da Ragnar Helgesen i V startet med kl 3 var alt over da kl K kom på i 1. stikk!

 Et poeng her er at for de som bruker den moderne 5-ess Blackwood der trumf konge er opphøyd til ess vil jo NS oppdage at ett av de 5 nøkkelkortene mangler, og siden det kan våre et ekte ess er jo storeslem helt uaktuelt å melde. ØV måtte bare ta imot en ren bunn med gratulasjon til NS for heldig resultat! Flemming Johnsen- Magnus Larssen fikk nest topp for 6 NT som sto akkurat.

 

Smith signal- for forbedret motspill.

 Dette signalet kalles også Smith Peter eller Odd Ball og er normalt brukt ved utspill av et tallkort (ikke honør) mot grandkontrakt motparten er kommet i. Det kan være av typen invitt (der man lover minst honør, men også være forsøk på å «finne makker», altså utspill «topp av ingenting». Ofte vet man ikke på forhånd om utspilt farge er gunstig eller ugunstig for oss selv. Det kan skape usikkerhet.

 Ved utspillet vil dere av og til vinne første stikk og bruke normal fortsettelse i samme farge (om okke skift er mer aktuelt) vil oftest ikke by på problem. Anta makker spiller ut sp 2, det ligger sp 64 i bordet og du har sp DJ5. Du bruker selvsagt knekten. Hvis du beholder stikket spiller du opp igjen damen. Men hvis spillefører stakk din knekt med kongen kan ikke makkeren din som nå trolig har A10xx(x) vite om du eller spillefører har sp D!

 Hvis det altså er spillefører som vinner 1. stikk og deretter spiller en farge han har gode kort i, og der dere bare må følge farge når han vinner stikk kan dere da gi makker en beskjed ved første anledning om tilstanden i deres utspilte farge: Poenget er at dere kan vise om dere har mer å by på i deres egen utspilte farge, eller om dere ikke har det. Du kan nå få vist at du har et høyt kort til i spar, og makker kan få vist om hans beholdning i spar er god, f,eks A1082 eller dårlig, A832 ev 9832.

 Da denne signaltypen ble introdusert ble høy- lav brukt for å vise god interesse og lav- høy for å vise svak interesse. Dette er jo identisk med gammel måte å vise styrke eller svakhet på.

 Via makkers signal oppnår man å få enklere valg når man senere kommer inn. Skal opprinnelige farge spilles opp igjen eller vil nytt angrep i en tredje være bedre?

 Nå bruker de fleste såkalt «omvendt Peter»: Lavt kort viser interesse (dere har mer enn vist i 1. stikk) og høyt kort viser at dere ikke har mer i angrepsfargen å bidra med. Signal gis av dere begge i paret som spiller motspill. Videre eksempler der lavt avkast brukes som positiv interesse for «vår farge».

 Eksempel: S åpnet med 1 NT og N løftet til 3 NT. V spiller ut hj 5

                               Sp

                               Hj 73

                               Ru AJ82

                               Kl

Sp                                          sp

Hj A1085                             hj DJ2

Ru 1064                               ru 753

Kl                                           kl

                               Sp

                               Hj K964

                               Ru KD9

                               Kl

 Din knekt (ikke damen, da benekter du knekten!) blir stukket. S spiller ru K, fulgt av D og tar sine stikk der. V spiller først ru 4, det viser interesse i hjerter, og Ø spiller først på ru 3 som også viser mer i hjerter. Både V og Ø vil om de kommer inn fortsette i hjerter, helt trygt. Hadde Ø i stedet hatt hj J62 skal hun på 1. ruterkast bruke 7-eren for å advare mot mer hjerter om V skulle komme inn først av dem. Ø kan ha kl A og V sp K, tar S finesse i spar vinner V, kan slutte seg til at kløver gir mulighet. Og da vinner Ø med kl A og hjerter opp (lystrer makkers anbefaling) gir bet.

                               Sp KJ86

                               Hj K76

                               Ru AJ2

                               Kl 983

Sp D105                               sp 9743

Hj 83                                     hj 10942

Ru 976                                  ru K83

Kl AK652                              kl J7

                               Sp A2

                               Hj ADJ5

                               Ru D1054

                               Kl D104

 S åpnetx med 1 NT, N meldte 2 kløver (Stayman) som S svarte 2 hjerter på og deretter meldte N 3 NT. V har ingen inntak og spiller ut kl 2 som går til 8.J og D. Så spiller S hj 5 til kongen. Hva legger Ø og V?

 Ø ver ikke at makkers kløver nå står og må vise svakhet, han legger derfor hj 9 (eller 10-er) men V som håper makker minst har en kløver til legger hj 3, styrke i kløver! Velger S finesse i ruter vinner Ø med kongen og gir kløver tilbake for 1 bet. S kunne vunnet ved å ta finesse i spar, men valg er valg.

 

Vellykket taktisk trekk!

 Ikke sjelden må spillefører vise beste teft for hvordan kortene best kan spilles. I motspill er det på samme måte. Man leter ofte etter en god taktisk plan å følge.

 Mange har i tiden først på nyåret deltatt på bridge ferier. Noen drar til Tenerif, andre til Thailand og mange andre arenaer som f.eks på cruise er det bridge å kunne fordrive tid med.

 

Eva og Tormod Eriksen har i mange år på rad tatt turen til Thailand for sol, varme og bridge. Det spilles gjerne en sesjon på ettermiddagen, men også utenom turneringene er det hyggebridge i mer uoffisiell kontekst.

For leden spilte Tormod «hagebridge», Einar Grønnevik var makker og Terje Skjæran (S) og Jan Eriksen (N) var motstandere.

 Et spesielt artig spill ble dette der N åpnet med 1 NT og S hoppet direkte til 4 spar (for spill, de brukte overføring på 2. trinnet). Leserne bør skjule ØV sine kort og delta i planleggingen Skjæran måtte foreta.

                               Sp AD

                               Hj ADJ64

                               Ru A1054

                               Kl 75

Sp J84                                   sp 92

Hj K7                                     hj 109832

Ru 9732                               ru DJ

Kl A964                                kl K1032

                               Sp K107653

                               Hj 5

                               Ru K86

                               Kl DJ8

  Tormod spilte ut kl A, fikk 2-er fra makker og skiftet til hj 7 i 2. stikk. Hvordan synes du S bør spille? Ser du tegn til farer som kan tenkes å true kontrakten?

 Skiftet til hjerter setter jo press på spillefører. Man kan satse på hj K i V og ta finesse, men er hj K i Ø får man jo da en unødvendig taper. Er det bedre å stikke opp og seile hj D rundt hvis Ø ikke dekker? Kanskje bør sp A og D tas etter hj A (om det velges brukt i 2. stikk) for å sjekke om det er taper i trumf (sp J kan jo sitte 4.)

 

 S valgte å satse på hj K i Ø, gikk opp med esset og spilte hj D, og da det kom liten fra Ø også i 2. runde ble taperen i ruter saket. Det skulle vise seg å bli kostbart. Du kan nå se på V sine kort, på utspill kl A la jo makker styrke og din hj K sitter jo gunstig plassert i saks! Kan utgangen betes?

 Tormod vurderte det slik at om S kunne forledes var det en sjanse. Hj 7 kunne illudere svak beholdning, og som håpet stakk S opp med esset og spilte på vridd finesse. Men på hj D som fikke seile kunne jo Tormod stikke med kongen, spille kløver til makkers konge og Ø så jo tegningen klart. En tredje hjerter gjorde at V var nødt til å få stikk for sin sp J som ellers bare kunne toppes ut. Virkelig elegant motspill og som der sitter er S sjanseløs når ren finesse i hjerter ikke blir valgt.

 

Gressvik  BK 1/ 2. 15 par, M= 0

1.Per Even Melbye- Jens Henrik Utne +44

2.Svein Morten Andresen- Jon Egil Andersen +29,3

3.Isaac Holm- Jan Erik Holm +20,3

4.Siggen Holden- Kari Gudmundsen +18

5Anne Kari Svendsen- Arne Marthinussen +16

6.Tor Martinsen- Jan P. Johannesen +15,8

7.Hilmar Frønningen- Leif Olsen +10,1

8.Anite Skaldebø- Egil Gabrielsen +5

9.Willy Kristiansen- Hans Petter Brynildsen +4

10.Britt Slorer- Lars Emil Rode +3,4

 

Torsnes BK 1/ 2. 20 par, M= 0

1.Rolf Karlsen- Flemming Johnsen +76

2.Svein Åstrøm- Knut Lerfald +70

3.Leif Rostad- Svein Grimstad +63

4.Johan Wedeen- Magnus Larssen +60

5.Ragnar Helgesen- Tore Farbrot +44

6.Kirsten Langseth- Thor Kjennbakken +31

7.Jan Thore Karlsen- Kjell Aadahl +27

8.Anne Lise Amundsen- Britt Holt +23

9.Lise Klev- Ingebjørg Berger +3

10.Ove Gundersen- Anders Fugleneb +1

 

Fredrikstad BK 2/2. 1. av 5. klubb-mesterskap, 20 pae, M= 0

1.Jørn Fjæstad- Gunnar Pettersen +98

2.Atle Evensen- Arild Simensen +58

3.Johan Wedeen- Kent Karlsson +36

4.Flemming Johnsen- Magnus Larssen +27

5.Arne Marthinussen- Fred Hansen +21

6.Tommy Lødding- Ove Gundersen +12

7.Tom Gjøs- Jon Martin Tøsse +11

8.Barbro Spillum- Rene Eriksen +7

9.Magnar Andersen- Jon Jahnsen +0

 

Råde BK 3/2. 8 par, M= 0

1.Eivind Ruud- Egil Meyer +14

2.Kai Martin Pettersen- Ole Bøhn +6

3.Jan Martinsen- Jan P. Johannesen +4

4.Helge Koren- Svein Skaufel +3

UKE04

Vei til en topp.

 Når man melder er det ofte strategiske valg å kunne foreta. Går man litt utenfor den vanligste vei kan det gi gode eller dårlige resultater. Det vil vise seg etter fullført spill hva resultatet blir. Et eksempel er følgende spill fra Sarpsborg BK torsdag denne uka. S giver og ingen i faresonen.

                               Sp AK

                               Hj J763

                               Ru A5

                               Kl KD765

Sp D10964                          sp J873

Hj K105                                hj D92

Ru J1092                              ru D843

Kl 9                                        kl AJ

                               Sp 52

                               Hj A84

                               Ru K76

                               Kl 108432

N har 17 HP, det er innen vanligste grandintervall, men fordeling 5-4-2-2 er ikke helt etter boka (to dobbeltoner). Likevel var 8 av 13 bord i grand delkontrakt. Vanligst var åpning 1 NT av N med pass rundt. S har ikke styrke til invitt med bare 7 HP. Bare tre par kom i utgang, men 5 kløver var alltid bet og 4 hjerter var ikke vinnbar selv med 3-3 imot i trumf. Her har trolig N åpnet med 1 kløver og reversert i hjerter etter svar 1 NT eller 2 kløver fra makker. Men mot Bjørn Brovold- Jan Johannesen fant NS gullkontrakten. Ingebjørg Guslund (N) åpnet med 1 kløver og da Åse Johansen (S) støttet med 2 kløver viste N sterk hånd med gjenmelding 2 NT (normalt 18-19 HP) og da kunne S legge på til utgang. Eneste par som fant en utapelig 3 NT fant Jan P fort ut etterpå. Selv om Bjørn traff beste utspill, liten spar var det umulig med aktuell sits å bete 3 NT. Bra meldt!

 

Lavinthal, et signal til nytte!

 Lavinthal er et signal for ønske om skift til ny farge. Man må nøye avtale med makker i hvilke situasjoner dette signalet brukes. Her er det hovedsakelig når det er åpenbart at et skifte til annen farge er aktuelt. Men også avanserte signaler kan gis i tilfeller der man bare følger farge på motpartens spill. Rekkefølgen kan da angi signal.

 Vanlig da er at et høyt spilt kort angir ønske om høy farge tilbake og at et lavt kort angir ønske om lav farge fra makker ved neste høve. Har man ikke klare ønsker spiller man er «nøytralt» kort.

 I grandspill kan et eksempel være slik.

                               Sp D86

                               Hj J97

                               Ru AD963

                               Kl J5

                                               Sp 543

                                               Hj 642

                                               Ru K7

                                               Kl 972

S åpnet med 1 NT og N løftet til 3 NT. Makker spiller ut sp A fulgt av K og 7. S følger med  6, 10 og J, men avblokkerte damen i 3. runde.Ikke på sp J spiller S ru J som løper og du stikker med kongen. Hva returnerer du?

 Svaret er at V trolig hadde 4- kort spar og nå har godspilt den siste som er 2-eren. I 3. runde kunne V spilt enten 7 eller 2 men valgte 7-eren, høyt alternativ, og da er hjerter ønsket. Om kløver var ønsket skulle V spilt sp 2 opp i 3. spar runde. V hadde sp AK72- hj 103- ru 852- kl A64 og S går bet. Returnerer du hjerter vil 3 NT gå hjem med 10 stikk.

 

 I farge kontrakt er utspill fra lang farge men også fra kort farge ofte aktuelt. Er man heldig kan da ofte stjelestikk senere i spillet oppnås.

                               Sp KJ8

                               Hj DJ94

                               Ru D10963

                               Kl 10

Sp A97                                

Hj A2                                   

Ru 8753                                              

Kl J873                                 

 S åpnet med 1 hjerter (4+), N støttet med 2 hjerter og da S med 3 hjerter inviterte til utgang la N som har max på til utgang 4 hjerter. Som Ø velger du nøytralt utspill, ru 8, og på ru 9 fra bordet legger makker knekten og S vinner med esset. Liten hjerter kommer opp. Hvordan vil du som V vurdere motspillet?

 Her kan det være at du traff utspillet maksimalt. Har makker singel ruter (ikke usannsynlig med tre rutere i S) skal du da stikke med hj A og spille ny ruter. Stjeler makker må du når 2. ruter spilles vise fargepreferanse: Du spilte vel ru 7, høyere har du ikke, og kanskje Ø etter stjeling da vil spille spar og ditt sp A gir inntak for nok en ruter til røff, S kan jo ha 3-4-3-3 i fordeling!

 

                               Sp KDJ5

                               Hj DJ74

                               Ru K65

                               Kl K3

                                               Sp A8763

                                               Hj 6

                                               Ru D83

                                               Kl A962

 S har åpnet med 1 hjerter og N meldte 2 NT, Stenberg med hjertertilpasning og krav til utgang. S avslutter med 4 hjerter, det viser minimum åpning. Sp 10 til J og ditt ess som vinner 1. stikk. Hva er beste fortsettelse?

 Fasit er å spille sp 3, du håper makker kan stjele og da vil kløver i retur gi deg nytt stikk og nok en spar går til 2. stjeling og bet. S kan ha f.eks 942- hj AK983- ru AJ10- kl D5

 

                               Sp DJ94

                               Hj K743

                               Ru K652

                               Kl 8

Sp 653                                 

Hj 108                                  

Ru 97                                   

Kl AKD763                                         

 S har åpnet med 1 spar (5+), du gikk innpå med 2 kløver og N «ga opp» slemforsøk ved å hoppe til 4 spar. Du spiller ut kl A, men hva fortsetter du med?

 Svaret er at det makker legger i 1. stikk bør bestemme. Legger makker kl 4 spiller du ruter og legger makker f.eks. kl J spiller du hjerter. Ø kan jo ha AD i en av de røde fargene og det er mulig bet med stjeling hos deg i 4. stikk. S hadde sp AK1087- hj J96- ru AD- kl 1076

 

Melder vi for komplisert?

 Se på dette spillet. Det er fra Gressvik BK på mandag, og med åpne kort virker det jo helt opplagt at man skal komme i 7 NT. Men bare 3 bord av 6 klarte det og 1 bord i tillegg var i 7 kløver. Var det meldemisforståelser eller dårlig meldestruktur som var årsaken? V var giver og alle i faresonen.

Har ikke konkret sjekket hvordan det ble meldt, men har mistanke om at man selv kan lage vansker etter kravåpning 2 kløver.

                               Sp 1086543

                               Hj 983

                               Ru J106

                               Kl 5

Sp AD                                   sp KJ7

Hj AD                                    hj KJ6

Ru AK                                   ru D872

Kl AKDJ1096                       kl 874

                               Sp 92

                               Hj 107542

                               Ru 9543

                               Kl 32

 Med 29 HP og 11 helt sikre stikk er V sin hånd av typer man utrolig sjelden vil oppleve å få utdelt. At Ø har god svarhånd med 10 HP burde gi enkel vei til storeslem. Om det står 6 eller 7 vil mange bare sjekke via Blackwood, og brukes vanlig 4-ess BW vil V på spm 5 NT etter konger få vite at makker har to. Da er det ingen mulighet for tapere og 7 NT vil være opplagt sluttbud. ØV har for øvrig 3+3+3+7 stikk å kunne ta rett ned, det holder jo til overmål.

 Enkleste meldingsforløp blir det jo om Ø på makkers åpning 2 kløver svarer naturlig 2 NT, minst 8 HP og jevn hånd. Men mange sverger til avventende 2 ruter når makker kravåpner, og da kan det hende at V og Ø ikke har avtalt eksakte kravsituasjoner og dermed kan miste kontrollen. Si at V gjenmelder 3 kløver og Ø gjør seg til kaptein med 4 NT kan ikke Ø se set enorme poetensialet makkers hånd har.  Andre grunner kan være at man kanskje avviker etter ess- svar på 4 NT og ikke garanterer at alle ess er på plass når 5 NT- kongespørsmål brukes. Her vil tradisjonelt svar 6 hjerter vise 2 av 4 konger og det finns ikke problem for V, men andre viser på 5 NT laveste ekte konge, altså 6 hjerter og V kan bli i tvil om makker har bare den ene, ikke sp K også. Brukes et slikt svarsystem er det likevel vanlig at 4 NT fulgt av 5 NT er minst invitt til storeslem, og da bør 2 konger våre nok for å godta invitten, altså melde 7 NT.

 

Løst og fast fra spill i klubbene.

 Knut Molander trakk fram et spill fra Sarpsborg BK forrige uke. Ø hadde en «kanorhånd» med 20 HP men 1-4-4-4 i fordeling og da makker på 2 kl svarte 2 ruter er det ikke enkelt å gjenmelde. Man mangler jo NT fordeling og også 5- korts farge. Anta at du med et uforsiktig valg ender i 3 NT med spar ut der kongen tar 1. stikk. Du ville selvsagt heller vårt i 4 hjerter, men nå må du prøve å vinne den kontrakten du er i. Hjerter til dame og sjokk da V melder utsolgt. Finns det likevel mulighet for vinst?

Sp KD                                   sp 3

Hj 98753                              hj ADJ10

Ru 10983                             ru AKJ4

Kl 53                                      kl AD97

 Slipper du motparten inn er jo alt håp ute, for de har minst fire stikk i spar å hente (se bort fra blokkering). Hvis du derfor skal få nok stikk må jo ruterfargen ordne seg. «Enda shansen»- spill altså, og du tak ru A og K og jamen kommer N velvillig på med damen i 2. runde. Dermed kan du ta ru J og sette inn bordet på ru 10 for å ta ny finesse. Ikke i kløver, men i hjerter selvsagt, og med 1 sp+ 3 hj+ 4 ru+ 1 kl får du skrapet sammen 9 stikk og berget ca middels. Mange var i 4 hjerter med 10 stikk (kl K i S) men en del hadde stoppet i delkontrakt.

 

Det var et annet spill fra Gressvik BK med svære kort som fortjener litt omtale. Hvor høyt kommer dere i tilfelle her. V giver og ØV i faresonen.

Sp J7                                     sp A2

Hj AKDJ                                 hj 7

Ru KD9854                          ru AJ10732

Kl K                                        kl A732

Med 19 HP i V og bra fordeling og 13 HP i Ø med super tilpasning til makkers åpning 1 ruter må man nesten kunne forvente at minst 6 ruter blir meldt. 3 meldte 6 ru, 2 stoppet i 5 ruter men 7 ruter er jo ren nedlegg og også 7 NT står: 1 sp+ 4 hj+ 6 ru+ 2 kl=13 rett ned. På siste bordet ble det bruduljer, for N som hadde sp D1064- hj 106532- ru – kl D854 meldte med sine 4 HP innpå 1 hjerter over åpning 1 ruter fra V. Fordelingen er jo bra, men fargen har elendig toppstyrke og 5- kort er jo minimum for innmelding i farge. Da ØV meldte 6 ruter fant syd som har litt at med de gunstige soneforholdene kunne en stamp fort lønne seg. 6 hjerter ble doblet og endte med -7, altså 1700 ut mot 1390 som ØV ville fått. Hadde Ø klart å spille ut liten kløver kunne V ha tatt sine fire stikk i trumf og deretter spilt ruter. Da ville N gått 11 beter idet bare siste trumf kan gi stikk! -2900 var i tilfelle et grelt eksempel på stamp! 6 spar doblet kan muligens være forsvarlig stamp mot 6 ruter, men ØV kan teoretisk få to stjelestikk (Ø stjeler hj D for å få tatt kl A og gitt makker en stjeling i kløver) for-6 som bare er -1400, men det er også for dårlig. Teori, 6 spar doblet går neppe i praksis mer enn 5 doblete, -1100 og god stamp.

 

I Råde BK på onsdag var et av spillene klar meldetest. Du kan jo sjekke om du med faste makker ville klare meldeprøven, nemlig å melde 7 spar som normalt står bare trumfen er 3-1 eller 2-2 imot. Det er god sjanse, og spilleføring er kun test i å kunne telle til 13. Men i 7 NT som kan være alternativ får du et spilleproblem.

                               Sp K983

                               Hj AKD

                               Ru AKJ3

                               Kl AK

Sp                                          sp

Hj                                           hj

Ru                                          ru

Kl                                           kl

                               Sp AD1042

                               Hj -

                               Ru 7642

                               Kl J1083

 Jan Martinsen- Jan P. Johansen meldte seg opp til 6 spar etter åpning 2 kl i N og svar 2 spar fra S (5+ og 6/7+ HP). N gikk rett til 6 spar siden makker hadde passet først, men er det ikke mulig kontrollert å få meldt 7 spar? Sparen satt 3-1 imot, men 3x sp+ 3 hj+ 2 ru+ 2 kl og i tillegg tre stikk på kryss (hjerter gir avkast av to rutere i S) = 13. S klarte å rote bort overstikket.

 Knut Engebretsen er ikke ryddig med poengberegning og åpnet i 2. hånd i S med 1 spar. Da klarte ikke Geir Næss å unngå 7 NT som sluttbud, men hvordan skal det 13. stikket vinnes. Det var problemet.

 Beste sjanse er nok å ta kl A og K samt ru A der alle følger lavt. Så toppspille sparen  (2-3 runder) og deretter spille ruter. Hva så om V følger lavt, knipe eller toppe?

 Egentlig er dette ren «eightever» situasjon. Topper man er det i håp om Dx i Ø, men med 5 rutere ute er det jo større sjanse for at damen er der det er tre! Altså er det teoretisk best å ta finesse 2. runde ruter. Geir valgte å spille på at ØV forkastet seg men minor damer stupte ikke. V hadde sp J- hj J109752- ru D1098- kl 72 og 7 NT kan dermed vinnes ved korrekt spilleføring.

 

Gressvik BK 25/1. 12 par, M= 0

1.Bjørn Brovold- Hans Petter Brynildsen +37

2.Hilmar Frønningen- Leif Olsen +17

3.Isaac Holm- Tom Gyllensten +16

4.Øyvind Johannessen- Nils Haakensen +7

5.Torbjørn Eriksen- Ottar Sundt +2

6.Willy Kristiansen- Bjørn Johannessen +0

 

Torsnes BK 25/1. 19 par, M= 0

1.May Liss Lian- Knut Molander +45,8

2.Lars Mosby- Harald Ulfsrød +42,5

3.Arne Marthinussen- Ragnar Helgesen +40,9

4.Leif Rostad- Svein Grimstad +39,2

5.Steinar Fugleneb- Per Rømoen +32

6.Johan Wedeen- Magnus Larssen +29,1

7.Hildur Rostad- Frode Rostad +15,1

8.Ingegerd Spillum- Erik Svendsen +5,9

9.Britt Holt- Anne Lise Amundsen +5

10.Lise Klen- Ingebjørg Berger +3,6

11.Svein Åstrøm- Knut Lerfald +0

 

Fredrikstad BK 26/1. 23 par, M= 0

1.Rene Eriksen- Arild Simensen +101

2.Magnus Larssen- Flemming Johnsen +57

   Gunnar Saxegaard- Ragnar Helgesen +57

4.Bjørn Johannessen- Egil Meyer +34

5.Arne Marthinussen- Fred Hansen +29

6.Tom Gjøs- Jon Martin  Tøsse +27

7.Magnar Andersen- Jon Jahnsen +22

8.Kirsten Langseth- Inger Opsund +13

9.Lise Jakobsen- Hildur Rostad +7

10.Tommy Lødding- Olav Erik Didriksen +4,4

11.Ove Gundersen- Anders Fugleneb +2,2

 

Råde BK 27/1. 8 par, M= 0

1.Jan Arnesen- Kjell Kaelsen +15

2.Jan Martinsen- Jan P. Johannesen +14

3.Helge Koren- Svein Skaufel +5

4.Eivind Ruud- Egil Meyer +4

5.Elisabeth Arntsen- Tone Nordstrøm +0

 

Pensjonistbridge 28/1. 14 par, M= 132

1.Gunnar Bergmann- Leif Rostad 158

2.Ingegerd Spillum- Erik Svendsen 154

3.Siggen Holden- Kari Gudmundsen 148

4.Per Even Melbye- Hilmar Frønningen 145

5.Gerd Skjærstad- Tore Farbrot 144

6.Anne Lise Amundsen- Hans Georg Tveit Hansen 140

7.Reidun Hox- Turid Nordby 138

 

Klubb 44 den 28/1. 8 par, M= 84

1.Nils Haakensen- Per Nordmark 99

2.Hilmar Frønningen- Øyvind Johannessen 98

3.Arne Kristiansen- Reidar Bergset 94

4.Per Kristiansen- Jan Heimdal 93

5.Tone Nordstrøm- Arnfinn Holt 87

 

Sarpsborg BK 28/1. 3. av 3- kv, 26 par, M=0

1.Tone Annette Olsen- Jon Jahnsen +98

2.Roar Johansen- Gorm Norstad +89

3.Anders Fugleneb- Ove Gundersen +60

4.Atle Evensen- Svein Grimstad +52

5.Ivar Rotefoss- Jan Erik Olsen +46

6.Morten Pettersen- Jon Martin Tøsse +30

7.Frode Johnsen- Arild Simensen +29

   Anne Lene Johnsen- Geir Holth +29

9.Kirsten Langseth- May Liss Lian +22

10.Thor Kjennbakken- Torfinn Wilhelmsen +15

11.Jan Talberg- Magnar Andersen +9

   Tore Coward- Thorleif Thalberg +9

13.Tommy Lødding- Olav Erik Didriksen +2

Leif og Helge vant Klubbmesterskapet 2016

Korrigert Sluttresultat finner du her

Harry og Olav vant 6.kveld (Simultan) 9.mars

   - Resultat Lands-simultan her

Sigbjørn og Kjell-Tore vant 5.kveld 2.mars

Margunn og Jakob vant 4.kveld 24.februar

Harry og Olav vant 3.kveld 17.februar

Tor Bakke og Helge Hantveit vant 2.kveld (Simultan) 10.februar

   - Resultat Lands-simultan her

 Morten og Einar vant 1.kveld 3.februar

 

 

Onsdag 3. februar.

Bjørn Sverre og Hans klart best på onsdagens klubbkveld. I disse trange tider må vi vel si oss gledelig fornøyd med 8 par på startstreken

Klubbmesterskapet 2016

Februar 4, 11, 18, 25, Mars 3,17,31

5 av 7 kvelder teller sammenlagt.

Par på kveldene, Plassiffer 100 sammenlagt.

Teller 450 på sesongsammenlagten for 2016.

 Vinnere: Ola Kolstad - Trygve Brøtan

Vintercupen er startet - John Roar og Egil er gått i suveren ledelse

Årets vintercup over 3 kvelder startet i går med flotte 18 par dvs 9 bord på startstreken  . Veldig bra . Det ser nå ut til at vi nå har stabilisert oss på et nivå med 8 til 9 bord.

Første kvelden av vinterturneringen ble enveiskjøring for Jon Roar og Egil. Med en fantastisk score av 75, 4 % poeng har de tatt en suveren ledelse.  På 2.plass etter første kveld ligger  Jon og Ivar  med en % score som normalt er nok til  lede dvs 64,3 %  men likevel er det hele 27, 4 poeng opp til tetparet .  Den foreløbige bronseplass innehas av Tore og Steinar N  også de med over 60 % score.

Ok . Det gjenstår 2 spillekvelder av turneringen. Selv om det på nåværende tidspunkt ser ut som om det hele er avgjort - har det skjedd dramatiske endringer  tidligere . Så for spenningens skyld får vi håpe at lederparet ikke fortsetter med å score over 70 %.

Vell møtt neste torsdag.

Den åttende trumfen

Jeg har skrevet mange ganger om par som "finner opp" sine egne konvensjoner. Noen ganger hender det at det nye kruttet er vassere enn det gamle, men dessverre er det untakene. Her er lederne i parturneringa på Island ute med noe jeg ikke har sett før, nemlig at 2kl viser fire hjerter + en ukjent sidefarge av ukjent lengde. Dermed var de på 4-3 i trumf og selv om det satt greit ble det bare åtte stikk etter en sparstjeling.  Det skal ikke mye galt til før 2hj går beit fordi det er for lite trumf.



Jeg og du melder 2kl som begge major. Makker søker med 2ru etter lengste farge og vi havner i 2sp på 5-3. Der er det alltid ni stikk og henter ikke ØV to kløverstikk i tide, blir det ti.

Det enkle er det beste?

_____________________________________________________________

Det er vel ikke 1.april enda?

men denne linken fikk jeg i dag fra Baard Olav Aasan. (Trykk på bildet for å lese artikkelen)

I Thailand straffes kanskje utspill utenfor tur med flere tusen bath i bot? Hvis vi tenker på spillet der Nord benyttet seg av UI når makker ikke alerterte 2ru, skal han være glad for at det skjedde i Norge. Andre steder hadde det vel blitt ubetinget straff?

_____________________________________________________

Klubbmesterskapet 3. omgang

 

Plass Navn Gj.snitt med én omgang strøket
1 Svein Ove og Geir S 61,1
2 Arne Kristian-Kåre 58,9
3 Odd Harald og Geir M 58,3
4 Odd Helge-Helge Egil 57,7
5 Rolf og Svein Magnus 50,8
6 Kjetil og Sigurd 50,7
7 Juul og Steinar 50,3
8 Jo-Gaute og Frank 50,2
9 Vidar og Randi 47,4
10 Bjarne og Knut 44,6
11 Trine og Hilda 40,8
12 Terje og Sven 39,2
13 Solveig og Gunnlaug 36,8

Svein Ove og Geir lot til å gå på vannet på tirsdag og innkasserte en formidabel seier på over 70%, noe som førte dem rett i tet i klubbmesterskapet. Gutta som vanligvis ikke kan få reist fra spillokalet fort nok hang nå på samfunnshusplassen utover de sene nattetimer og prata bridge. Det kjemper fire par i tet, og er utrolig jevnt rundt middels. Det kan fort snu i bridge, så er det bare å henge med!