Avansert søk


Finale EM lag 1st sesjon - Slufsa mot Orange White

 "Javel", som de sier på Sørlandet. Det betyr alt og ingenting. Vi hilser ved å si "javel", vi uttrykker irritasjon ved å si "javel" og vi sier takk for i dag med "javel". "Javel" kan også være en slags lykkeønskning og denne gangen er det den betydningen jeg mener. Dessverre tror jeg SLUFSA skal få det hardt mot Nederland. Ikke minst er jeg redd Norge kommer til å bli utmeldt av nederelendere med et mer gjennomarbeidet system. I Nederland drives opllæring og utvikling på en langt mer profesjonell måte enn i de fleste andre land. Jeg kjenner ikke detaljer, men har blitt fortalt at de har et "Bridgeakademi" med ansatte som støtter opp rundt både nybegynnere, viderkomne og spillere på landslagsnivå. 

En kommer langt i bridge med sunn fornuft og god logikk, men på det absoluttet toppnivået i Europa er jeg redd at et systemkort skrablet ned på en gul lapp ikke holder. SLUFSA er glimrende kortspillere med lang erfaring og har sin styrke i å løse bridgeutfordringer på en praktisk måte. For oss nordmenn får vi håpe på spill uten alt for mange intrikate meldeproblemer.

 "Du har ikke blitt mørkredd, Aksel Hornslien?". Det er superviktig å ikke bli defensiv i tankegangen, men tørre å gjøre det samme som en ville gjort i klubben på Heimdal. Der hadde Aksel meldt inn 2ru hver kveld, selv i blodsonen. 5ru er nedlegg og Ole-Børre gjør en god vurdering når de stamper i 5sp. Heldigvis står ikke 4sp, så tapet er bare 250 og 6 IMP.

___________________________________________________________________________________

 

Børre Lund har nesten ikke gjort feil her på BBO, verken i kvartfinale eller semifinale. I tillegg har han skapt masse plusspill med aktive aksjoner. Her åpner han tøft med 3sp der Nederlenderen starter med Multi. 3sp passes ut, mens 2ru lar SLUFSA komme inn i meldingsforløpet. Aksel får hjerter ut til knekten og fortsetter med ruter til damen. Så spar til kapp og nok en liten ruter. Vest stikker og spiller mer hjerter, men jeg tror ikke det finnes noe beitende motspill. +600 og 10 IMP til SLUFSA.

______________________________________________________________________________

 2kl-åpningen er et naturlig system sin svakeste side. Aller mest fordi meldingene ofte kommer tidlig på tre-tinnet. Jeg vet ikke hva Ole skulle meldt over 3hj, men 4ru er en nødmelding. Noen vil sikkert si at det benekter sparkontroll, men det tror jeg ikke. 3sp over 3hj er vel naturlig? Kanskje skulle Ole meldt 5hj over 4hj for å si at han mangler sparkontroll, men jeg skjønner også 4NT. 9 av 10 ganger han makker sparkontroll og ved å spørre etter ess kan han finne en nedlegg storeslem. 

Kanskje er "feilen" 3kl? Det er ingen bombe at makker melder 3hj/3sp og da vet han at han får en meldeproblem. Noen vil starte denne hånda med 2ru og så støtte 2hj/2sp til 3hj/3sp. Viser makker en NT hånd, kan han invitere naturlig. Andre griner når jeg antyder at en ikke skal svare positivt med 11hp og EKxxx.

______________________________________________________

1100 i beit var buttspill. 

Sånn er moderne bridge. En kan ikke få skryt de gangene en åpner tynt og lykkes, samtidig som en får kjeft når det går galt.

 

____________________________________________________________________________

Nederland fester grepet?

I spill 10 melder Nederland seg fram til en fin minorutgang og spiller som om de hadde sett alle kortene. Spar dame ut til stjeling og kløver mot bordet. Nord stikker med esset og spiller mer spar til stjeling. Ruter til tieren og sparkongen til stjeling. En gang trumf , kløver til damen, kløver til tieren og på kløver konge forsvinner en hjerter i bordet. 12 stikk. Igjen føler jeg at Aksel er preget av stundens alvor. Han ble tatt i 2sp (1100) i et tidligere spill og valgte derfor å passe med det som han ellers ville åpnet med svake to,selv i sonen.

4sp går en beit på det andre bordet og jeg ser ikke helt hvordan Børre og Ole skulle klart å melde på 5-trinnet etter denne innledningen. Kanskje 4NT av Ole over 4sp, men han var sikkert redd for at makker også hadde spar. Jeg har en mistanke om at Ole i vest mente at passen hans var krav og at makker enten måtte melde eller doble i siste hånd.





Stillingen etter  10 spill er 38 - 10 til Nederland

 

 

 

Kvartfinalen i EM Mixlag

LIVESCORE KVARTFINALE

I lagbridge er det de store spillene som avgjør og dette er et sånt et fra kampen mellom GUTS.COM og FULLHOUSE. Norske Pernille Lindaas og Jørn Arild Ringseth sitter ØV og melder seg opp i en absolutt spillbar 7sp. Jeg skjønner godt at Jørn i øst melder storeslemmen og var ikke spesielt heldig med makkers single ruter.


Nå viser jeg deg alle kortene så du finner helt sikkert vinnende spilleplan med en stjelefinesse i kløver gjennom nord, kombinert med å stjele en kløver lavt og en høyt. Pernille valgte å spille på ruteren 3-3 og når den satt 4-2 ble det et stikk for lite. Det er sikkert noen matematikere som kan si om det er bedre å kappe kløveren den ene eller andre veien framfor å gå på ruteren, men det må i tilfelle være marginale saker. I sluttpossen hadde Pernille vunnet om syd hadde hatt Kx i kløver oggå. Jeg tror ikke det er mulig å kombinere sjansene i kløver og ruter, i alle fall ikke i praktisk bridge. Hadde sparen sittet 2-2, ville hun kunne klart å fange kløverkongen i nord.

Slike spill svinger 29 IMP (!). Nå vant FULL HOUSE 17 IMP med +1430 og +100, mens med hjemgang hadde GUTS.COM vunnet +780 (2210 - 1430) og 12 IMP.

__________________________________________________________________________________

 

 GRÅDIGHETEN FIKK SIN STRAFF?

Det er mulig at dette er etterpåklokskap å kritisere nord for doblingen av 4sp, men Pernille Lindaas i vest gjorde en glimrende beslutning når hun tok ut 4spD i 5ru. Nord trodde julekvelden var kommet i 4sp. Det var den på en måte også, men når fruen fra Arendal tok ut i 5ru var kvelden over for NS. En litt forsiktig spilleføring og Jørn Arild fikk stjålet to hjertere i bordet og kastet en spar på EK i kløver. +750 og masse norske IMP!

 

Det står da 3NT?

ED i spar - EKD i hjerter -  KDKn98 i ruter = 10 stikk?

Neida. Pernille i vest spilte ut spar til konge og ess, satt over ruteren et par ganger og fortsatte i spar. Nå brant KD i hjerter inne på hånda og en beit. Fin bridge, spør du meg.

Finale EM lag 2nd sesjon - Slufsa mot Orange White

Det så ikke bra ut for SLUFSA en stund ut i andre sesjon, men på de siste tre spillene henta de 23 IMP. Nå er det kamp igjen.

Stillingen etter  28 spill er 65 - 39 til Nederland

SLUFSA hadde flere sjanser til å ta mer IMP. Her kommer to av dem.

Spill 20



Kontrakten var 4sp. Ole fikk hjerter to ut fra makker som hadde vist en svak hånd med kløver og så måtte han gjette hva Børre hadde spilt ut fra. Denne gangen hadde makker Kxx (!), så hadde han brukt knekten kunne de henta tre hjerterstikk og beita. Ole spilte på at makker hadde honnøren sin i minor og gikk opp på esset.
Utspillet var det samme ved det andre bordet og her brukte nederlenderen knekten. Nå var det en fullstendig hjerneblødning hos Nederlenderen som jeg tror hadde tre sjanser til å beite 4sp. Da har ikke klarte noen av dem, hadde makkeren vært rasende og klaska kortene i bordet!

Uavgjort spill.

Spill 22

Det var flere ganger Nederland tusta til enkle spill. På spill 22 meldte Ole og Børre selvsagt 3NT, men Nederlenderne havna i en rar 4sp på 4-3. Høyem fant et listig utspill med hjerter 7, men han skjønte ikke hvor godt det var, i alle fall ikke før det var for seint! Bordets nier vant og Aksel fulgte på med femmeren. Så fire ganger spar og tre ganger kløver. Aksel stjal, men da kasta nord en hjerter !! Hadde han holdt alle hjerterne, kunne Aksel spilt hjerter til esset og mer hjerter. Nå hadde nord en hjerter som sto og ruteresset inntakt enda. Uavgjort spill.



__________________________________________________________________


SPILL 18


SLUFSA lå omtrent 40 IMP bak og var klar til å starte opphentinga. Da er det ikke noen god følelse å bomme slilke utspill. Mot Hornslien - Høyem åpner øst med en mini-NT som blir løftet til utgang. Det er noen som sier at "spill ut spar mot NT og ruter mot slem", uten at jeg skjønner at det skal være den minste logikk i det. En farge har vel ikke andre egenskaper enn en annen?
Igjen stemmer teorien med praksis. Når en har knekten femte vs. tieren femte, trenger en mindre hjelp av makker i den første farge for å beite 3NT. Aksel spiller ut spar, sannsynligvis fordi han har en lav sekvens der, mens nederlenderen begynner i hjerter. 



Tenk deg om vi hadde vist bildet over til noen som ikke skjønner bridge. Vi kunne lekt leken"Finn en forskjell" og de ville sannsynligvis ganske kjapt oppdaget en gul firkant ruter spar 10 på bildet til venstre, mens den samme gule firkanten var rundt hjerter to på det andre. For en uinnvidd ser dette helt uinteressant ut, men  for oss som kan spillet, er forskjellen dramatisk.


Spill 26. Norsk utgangssving



Verbeek i nord overmelder først 2kl og kommer igjen med 2sp. Jeg kan ikke skjønne annet enn at han mente dette som krav, fordi med 12hp og en makker som dobler opplysende vil jeg anta han ønsker å komme seg i utgang. Det er mulig jeg tar feil. Olav Arve Høyem sin 2NT er minst inivtt til utgang og Aksel likte kortene sine. Det satt snilt og 10 IMP til Norge

_________________________________________________________________________________

SPILL 28 - Praktisk bridge

Jeg har ved flere anledninger nevnt at Børre og Ole har en praktisk tilnærming til bridge. De har selvsagt et godt naturlig system, men sammenlignet med nederlenderne spiller de minimalt med konvensjoner. Makkers dobling over 2ru viser tre spar og da flæsker Børre til. Hjerterkongen er et flott kort, det samme med renonsen i ruter og kløveresset. Det er helt umulig å finne ut om makker har kort som gjør at det står ti, elleve, tolv eller tretten stikk. Derfor 6sp og +980. Nederland sin øst viser kortfargen sin i ruter omtrent i samme posisjon, men passer ned 4sp fra makker. 





N

"Hasta la vista" i Tromsø

Jeg fikk sett en del av den første sesjonen av kampen mellom norsk/svenske GUTS.COM og svensk/amerikanske FULL HOUSE i kvartfinalen. Det var lovende takter av de norske og ledelse med 41-32. For de andre to norske eller halvnorske lagene så det mørkere ut. CASINO FLOOR (Thomas & Hoffa) r hadde fått bank av Zimmermann, mens LILLEBALUBA (MO BK) lå godt bak sin motstander.

I andre sesjon gikk det ikke så bra for Pernille LIndaas og venner. FULL HOUSE ble for sterke og derfor hasta la vista eller "takk og farvel" som de ikke fullt så språkmektige ville sagt. Her er resultatene.

M-KO - After board 14 of segment 2 c/o 1 Tot 2 Total
Italy BRENO 3 17 20 18 38
ebl WHITE HOUSE 0 26 26 30 56
M-KO - After board 14 of segment 2 c/o 1 Tot 2 Total
ebl CASINO FLOOR 0 7 7 48 55
ebl ZIMMERMANN 0 45 45 28 73
M-KO - After board 14 of segment 2 c/o 1 Tot 2 Total
Norway LILLEBALUBA 0 19 19 26 45
Poland A J DIAMONDS 0 50 50 27 77
M-KO - After board 14 of segment 2 c/o 1 Tot 2 Total
ebl FULL HOUSE 0 32 32 57 89
ebl WWW GUTS COM 0 41 41 14 55

 
______________________________________________________________________________________

 

 

LILLEBALUBA norsk mester for MIXLAG

Norsk Bridgeforbund bestemte tidlig at beste norske lag i EM ville få tittelen "NORGESMESTER". Jeg har ikke sett regler, men antar at det må være kun norske spillere på laget og da var det LILLEBALUBA som kom lengst. De kom til kvartfinalen og ble dermed nr.5 i Europamesterskapet. 

Vi gratulerer!!

(Er det andre regler som gjelder, er det fint om noen oppklarer. Jeg forstod at det selv i Tromsø var diskusjoner om hvem som ble Norgesmester (??!). Kanskje en ide at de som bestemte av beste norske lag/par i EM skal bli Norgesmester, samtidig hadde tenkt gjennom scenarier som ville dukke opp? Håper slike ting er klar til neste turnering er ferdig.



Dette bildet er fra 2012, men jeg regner med Norgesmestrene har holdt seg godt siden den gang.
Fv: Gerd Marit Harding, Helge Stanghelle, Anne Irene Bogen og Frank Bogen. 
Håkon Bogen spilte også på laget.

Finale EM lag siste sesjon - BLUND mot Orange White

Med 38 IMP bak trengtes en kanonsesjon fra BLUND og det startet bra.

SPILL 15
En fin stamp av Aksel, men kun uavgjort når Nederland gjør det samme



________________________________________________________________________

SPILL 17
Ser en på meldingene, kan en tro at det er to forskjellige spill vi snakker om. Jeg liker igjen Børre sin åpning og Ole sitt 6ru. Han trenger ikke mer enn EDxxxxx i kløver hos makker for at 6ru skal være laydown. Ruter skal være trumf, fordi hvis syd tvinges til å stjele hjerter i stikk 1 i kløverkontrakt, kan hånda kollapse. I ruterkontrakt kan kløveren  være sidefarge og dette står normalt om det ikke er rutertaper. 



Det mangler som du ser to esser i ruterkontrakt, men det kan ikke vest vite og stamper i 6hj. Det koster 800 og 12 IMP til BLUND.

Stillingen: 98 - 72

______________________________________________________________________

SPILL 18 - Vinnervilje
Når en skal ta igjen over 30 IMP på 14 spill, må en håpe på fordelilngshender. Derfor 4ru fra Ole, men det kosta -800. Godt forsøk og ikke verre enn 4 IMP ut mot 4sp hjem på det andre bordet.

SPILL 20

Sagt på BBO: "West was prepared to defend 4H until his partner told him it was going down." Aksel har gjort mye bra i denne kampen og nok en gang gjør han et godt valg når han tar ut 4hj dobla. 4hj vinnes  kjapt ved å kappe ruteren gjennom NT-melderen. Uansett et tapt spill for Hornslien - Høyem i det syd meldte 4h og Ole - Børre slapp hjem 3NT. På hjerterkongen mot 3NT la Børre knekten. Øst dukka og Ole fortsatte med damen i håp om Kn10 blokk. Nå ble det ni stikk.



STILLINGEN MED 6 SPILL IGJEN ER 110 -72
_________________________________________________________

Spill 21 - Nederlandsk flaks!!

Her kunne BLUND fort hatt +790, men måtte betale ut 500 når øst hadde singel kløver. Nå har toget gått, mine venner.




STILLINGEN MED 5 SPILL IGJEN ER 122 -72



                                         The train has left the station

 

 SPILL 23

 En fin spilleføring av Aksel når han dukker kløverkongen i utspill. Nord burde spilt mer kløver, men han skifter til spar. Opp på esset, hjerter ess, spar til stjeling, hjerter konge og mer hjerter. Med den tegna kløverkappen får Aksel 1 + 6 + 1 + 2 = 10. 
Det hjelper egentlig ikke å spille mer kløver, fordi da tar Aksel kappen, hjerteresset, ruter til esset, hjerterkongen,spar til esset og kløvesset. Det blir de samme ti stikkene.

På det andre bordet spiller nederlenderen ikke så bra. Han stikker kløveren og fortsetter med spar ess og spar til stjeling. Så kløver mot bordet, men Børre bare stikker og spiller trumf til bordets ess. Kløverknekten kan Ole i syd stjele og de ti stikkene har blitt til ni.

12 IMP til BLUND, men det er for seint, dessverre.

______________________________________________________________________

 

 

 




To norske sølv i OPEN BAM (oppdatert)

ved GAMMA GRAFISK med Turid BONES,  Vegard BREKKE,  Ellen KJÆR og Geir Egil BERGHEIM og MOSTINGAN ( Hege Charlotte FABER,  Kjell Ove HELMERSEN,  Finn . NICOLAYSEN,  Sissel SNEVE og Ola RONNING . Jeg vet ikke om de får Norgesmestertittel, men tror ikke.

(Beklager MASSE at jeg ikke fikk med meg at "Mostingan" var et norsk lag. Det burde jeg abslutt klart)

De lagene som var slått ut i Mixlag kunne fortsette med en 50 spills Board-A-Match lagkamp. To spill i runden og hvert spill ble scoret 2-0/1-1, uavhengig av hvor stor differanse det var på de to lagene sitt resultat . Slike turneringer blir alltid svært jevne og det samme skjedde denne gangen også. 

RESULTATER - 15 beste

1  SANBORN 64.00
2  GAMMA GRAFISK 62.40 MOSTINGAN 62.40
4  GRAIZER 61.00
5  KIBE 60.40
6  BEIJING TRINERGY 60.00
7  ROSENTHAL 59.20 8 ALZADA 58.40
9  BADGER 56.40 TAKK 56.40 SJODAL 56.40
12 SOLHEIM 55.60
13 MAHAFFEY 55.40
14 SILVERFOX 54.40 YABBIES 54.40 

Her er vinnerne, Lag Sandborn.


Ny nyhetsartikkel

7 juli spilte vi en enkeltkveld med deltakelse av 9 par. Tor og Vidar vant en overlegen seier. Martin og Calle ble nr 2 og Arvid og Even ble nr 3. Vi gratulerer.

Arvid leder sommerbridgen når den er halvspilt.

Etter de fire første kveldene i sommerbridgen er stillingen slik blandt de beste:

A-gruppen: SUM 25.6 18.6 11.6 4.6
Arvid Hilstad 187,7 63,4 49,9 62,3 62,0
Svein Magne Granheim 183,8 60,7 51,3 62,3 60,8
Pål Harreschou 182,5 60,7 59,8 54,1 62,0
Bernt Ivar Amundsen 180,0 61,3 57,8 60,9 56,3
Einar Størkersen 179,3   57,8 60,7 60,8
Harald Skretting 171,7 63,4 51,3 47,9 57,0
Olav Førde 170,7   59,8 60,9 50,0
B-gruppen:          
Arne Orsten 146,5   50,4 50,5 45,6
Arne M. Falch 135,6 49,5 48,1 38,0  
Anne Årstad 134,1   39,8 43,8 50,5
Gilles Grima 130,7 43,0 42,5 43,4 45,2
Heidi Røneid 108,0   51,7   56,3

Sammenlagt teller de tre beste resultatene med forskjellige makkere. Alle detaljer finnes her>>>Sommerbridgen tar pause hele juli, så neste spillekveld blir 6. august.