Avansert søk


Ny nyhetsartikkel

Men det ble ikke mer enn 60,65%. Odd Magne og Audun knep 2.plassen foran Jorun Ofstad og Stein Are Sluphaug mens Anders Flø og Sverre sikret seg 4. og siste poengplass. I sammendraget har det omtrent ikke skjedd noe nytt. KOG får lede ennå en kveld eller to før ulvene kommer og tar over. Poengene i sammedraget er egetlig usedvanlige lave om man sammenkligner med tidligere år og bare 7 kvelder igjen. Men mye vil skje etterhvert. Nå er det ca. 11,5% fra KOG på lederplass og ned til Sverre som er på 10.

Begrensa valg?

Dette er en av bridgeteoriens mest diskuterte tema. Du har denne fargen:

E10987


K654

Du legger ned kongen og øst følger med damen eller knekten. Nå sier teorien om begrensa valg at du skal ta finessen gjennom vest i neste stikk. Begrunnelsen er at hvis øst hadde hatt DJ dobbel, kunne han like godt lagt det andre kortet i fargen. Når han visselig fulgte på med honnøren sin, var det derfor sannsynlig at han ikke hadde noe valg. Sannsynligheten for at dette stemmer, er størst når det mangler fiire kort i fargen, men selv med både fem og seks kort ute, er det matematisk korrekt å spille slik selv om sannsynlighetene næremer seg hverandre når det er flere kort ute.

I gårsdagen kamp i 6.runde i NM lag kom disse kortene:



Vest skulle spille 6hj etter at nord hadde meldt inn spar og spilte ut kløverdamen. Kongen i bordet vant og så la de fleste spilleførere ned hjerteresset og en honnør kom på. Ser du isolert på hjerterfargen, er beste spilleplan nå å ta for ruteresset, stjele en ruter, hjerter til åtteren, spar til esset og hjerter til nieren. Nå blir det fire hjerterstikk i bordet, en ruterstjeling på hånd, fem kløverstikk og to esser. Tilsammen 12.

Men hva er det som gjør at denne gangen stemmer ikke kartet helt med terrenget?

Jo, det er fordi at en god spiller i syd vil legge en hjerterhonnørogså fra DJx. Når spillefører så kapper på åtteren, spiller syd en tredje hjerter og spillefører mangler dermed et stikk. Det vil bli en rutertaper til slutt.

Dette forutsetter imidlertid at syd er våken og klarer denne falsecardingen. Hvis syd alltid legger "ekte", er planen med å spille på honnør fjerde foran matematisk korrekt.

Sommerbridgen i gang igjen

15. og nest siste spillekveld ble årets 7. sommerbridgekveld med tilstrekkelig deltakelse til en parturnering. Frank Bogen og Leif Riksvold med 64,6 % viste best form etter sommerbridgedvalen, på plassene bak kom Halgeir Jakobsen og Martinus Birkelund med 60,4 og Anne Irene Bogen - Helge Stanhelle med 55,6.

I sammendraget har Olav Valstad sikret seg et betydelig forsprang. Avgjørelsen faller tirdag den 26. august. Møt opp.

Se alle resultatene under les mer

 

 

Hvordan spiller du 6hj?

Her er kortene og siden jeg spiller selv i dag og ikke har mer tid til å skrive nå, så skal du få dagen på deg til å gruble. Det er en pris for turneringas beste spill i sikte hvis du finner beste spilleplan.  (Bruk kommentarfeltet)

Ny nyhetsartikkel

 Sammenlagt før siste spillomgang sommerbridgen er:

1. Jan Arild Krosshøl 360.90%

2. Harald Alsvik 350.90%

3. Hans Magne Halvorsen 334.80%

4. Tore Kjell Dalene 334.50%

5. Jens Ivar Gunleifsen 326.90%

6. Mette Steel  317.80%

7. Tove Nann Andreassen 316.70%

8. Jon Hagelia

Nyheter fra Bridgefestivalen

Vi ønsker å gratulere Sven-Olai med kåringen til årets ildsjel!

http://bridgefestival.no/modules.php?name=News&file=article&sid=904

I tillegg ønsker vi å gratulere Christian som ble Juniormester 2014 sammen med Tor Eivind Grude. Flink ungdom!

Gull NM junior

Terje og Kjell-Tore vant Sommerbridgeavslutning

Resultat fra Monrad-turnering 27.august

3.september starter høstsesongen i Melandsknekten, hver onsdag kl 18:30

Strileknekten starter tirsdag 2.september

 

Nyheter fra Bridgefestivalen

Vi ønsker å gratulere Sven-Olai med kåringen til årets ildsjel!  Les mer her.

Dernest ønsker vi å gratulere Christian som ble Juniormester 2014 sammen med Tor Eivind Grude.  Resultat her.

Gull NM junior

I tillegg ønsker vi å gratulere Kristine med sølv i NM-Damer sammen med Åse Langeland. De ledet nesten hele turneringen, men seieren glapp helt mot slutten.

Sølv dame

Bridgekurs

Vi starter opp igjen med bridgekurs, og gjør det på liknende vis som i fjor.

13. og 14 september kl. 11-15 begge dager avholder vi introduksjonskurs på EBUS, og hvis det er videre interesse prøver vi å ha fadderkvelder en gang i uka. Vi tar utgangspunkt i å få spilt mest mulig fra starten av, og bygger så på etterhvert.

Hvis du vet om noen som tidligere har sagt at det skulle vært morsomt å lære seg bridge, ta en telefon og spør igjen om han eller hun er klar. Alle har et ønske om flere spillere i klubben, og måten vi kan bidra på er ved å pushe litt ekstra på folk vi vet er interesserte. Alle klubbens medlemmer har et ansvar i så måte!

Kurset er gratis, og de får med seg gratis bridgepakke med hjem. Hvis helga ikke skulle passe så be de ta kontakt allikevel. Kanskje kan vi avholde flere introduksjonskurs senere, alternativt finne andre former på kursinga.

Ingunn til topps i Sommerbridgen

Ingunn ble nr 2 med sin faste makker Turid i går med en score på 59%

Da hun hadde et dårlig resultat å stryke snek hun seg forbi Jon med ett poeng.

Nå er det 3 kvelder igjen med sommerbirdgen så det skal bli spennende å se hvem som vinner.

Kjell S. ligger på 3 plass,  han har også en sjangs til å vinne.

Resultatene finne du under fanen sommerbridge 2014.

SJ