Avansert søk


HAMAR: Lag FARTA vant lagturneringen

Under påsketurneringen på Hamar ble lagturneringen (32 lag) avsluttet søndag. Lag FARTA gikk til topps. På vinnerlaget spilte superveteran Arve Farstad sammen med Eskil Monrad Hagen, Jonny Hansen og Atle Sæterdal.

Resultatene fra lagturneringen finner du her. 

Vinnerlaget (f.v.): Eskil Monrad Hagen, Arve Farstad, Jonny Hansen og Atle Sæterdal

Evigunge Farstad spilte med Hagen i lagturneringen, men etter det skiftet han på ettermiddagen makker og spiller i partuneringen (28 par) med Jonny Hansen. De tok ledelsen i den turneringen også etter en av tre sesjoner er spilt. 

Resultatene fra parturneringen finner du her. 

Fra Scandic Hamar Lag tar vi med et spill som handlet mest om meldingene.

Øst giver, alle i sonen.

Dette er en kompakt lilleslem, best i hjerterkontrakt selv om sparkontrakt er ok det og. Trumffargen (hjerter) er 100% safe om det spilles kongen eller damen først. Hvis hjerteren sitter 3-1 eller 2-2 spiller det ingen rolle hvilken honnør som spilles først, men om det sitter 4-0 vil honnør fra syd gjøre at sitsen oppdages, og om det er 4-0 sits kan finesse tas gjennom den som har fire. Det blir greit tretten stikk om vest har kløver konge.

Etter pass fra øst åpner syd med 1 hjerter. Vest gikk nok innpå med 2 ruter ved mange bord. Da har nord til 4 ruter - Splinter. Men så blir det ikke bare å melde i fred, for øst våkner og melder 5 ruter. Hvordan det går videre om det er starten på meldingsforløpet er ikke godt å si. Det spørs hvor optimistisk nord er. På Hamar var litt over halvparten av N/S-parene i 6 hjerter.

Det satt snilt, trumfen 2-2 og kløver konge i saks. Alle som var i hjerterkontakt fikk tretten stikk, enten +710 eller +1460. 

Vinnerlaget stampet i 5 ruter doblet som Ø/V. Der ble det to tapere i hver av fargene hjerter, ruter og kløver, -1100. Godt scorel mot slem, men tapt spill om lagkameratene ikke er i slem. Det var de ikke. Så vinnerlaget tapte dette spillet med 9 IMP, men det tålte de altså siden de vant turneringen med mer enn 5VP margin til nr. 2.

Ett par var 7 hjerter, kanskje etter at Ø/V stampet i 7 ruter? Det var far og sønn Markus og Børre Lund på lag Bever som var heldige med den avgjørelsen, en alenetopp på butleren med +2210. Så heldige var neppe lag Bever ellers i turneringen da det ble en skuffende plassering til den gjengen å være, svært nære "middelspokal'n. 

PS. Hva om N/S får melde i fred? Da bruker noen svaret 4 kløver og 4 ruter som renons etter majoråpning, altså hvis det går 1 hjerter - 4 ruter i dette tilfellet. I så fall blir syd sine kort veldig gode, og de bør enkelt finne frem til slemmen. De bør vel også kunne finne ut at kløver konge mangler og stoppe i lilleslem. Et poeng i en sånn situasjon - hvis en i makkerparet har vist spesifikt renons i en farge (ikke singelton eller renons) - er at om det blir den som har vist renons som senere spør om nøkkelkort (Key Cards) skal den som svarer ikke telle med esset i renonsfargen om han har det. Det blir en slags "Exclusion"- variant. Den som spør er jo interessert i nøkkelkortene i de andre fargene. Dette gjelder kun om den som spør med 4NT 100% sikkert har vist renons i en farge.   

 

 

Godt meldt på veien mot GULL!

Flere ganger mens Ungdoms EM for par har pågått har vi fokusert på små margin (for eksempel +130 i stedet for +110 i en delkontrakt) kan utgjøre en enorm forskjell. Dette gjør at å spille parturnering blir en del annerledes enn lagkamp. De store spillene får ikke ikke så stor betydning i parturnering (matchpoints) som om det er IMP-beregning. Men det er klart at å finne frem til utganger eller slemmer som ikke mange andre har meldt gir godt betalt det også, ikke bare ett ekstra stikk eller kanskje en ekstra bet. Men om det meldes hardere enn feltet i par blir det en elendig score, så for å melde for eksempel en slem bør den ha bra sjanser om ikke kortene er så sterke at de fleste melder slem. 

Her er et eksempel på at vinnerparet Nicolai Heiberg-Evenstad og Christian Lahrmann (DK) fant under finalen de vant i går. Spillet kom ganske tidlig i finalen på et tidspunkt de var på vei å finne en god posisjon for medalje- eller gullkamp. 

Giver nord. Alle i sonen.

Etter pass fra nord åpnet Nicolai med 1 ruter. Syd meldte inn 1 hjerter, og Christian sa 1 spar. Det er forskjellige varianter som kan brukes i denne situasjonen (etter innmeldingen 1 hjerter), men de spiller med den mest vanlige varianten som er at dobler viser eksakt firekorts spar, mens 1 spar viser minst femkorts farge. Da kunne Nicolai gå for sparkontrakt med det samme. Han hoppet til 3 hjerter. Det viste sterke kort, sparstøtte (normalt firekorts) og singelton hjerter. Da voks Christians kort med god trumf og en kløver konge som garantert var verdifull. Så selv med kun 9HP tok han med seg 4 kløver - kontrollmelding. Nicolai hadde mer enn han hadde lovet, så nå var han ikke til å stoppe og plasserte makkeren i 6 spar via Key-Card Blackwood.

Det kom hjerter ut til det single esset. Slemmen er bra, men trumfen må jo sitte 3-2 (68%) pluss litt til. Enten kan ruteren godspilles, eller kløveren kan gi fire stikk og gi avkast for en hjerter (eller to), og en hjerter kan jo trumfes underveis. 

Inne på hjerter ess spilte Christian ruter konge til esset. Det kom hjerter tilbake til trumf hos øst. Så ut med trumfen. Nå var det svært gode sjanser, og slik det satt ble det raskt tolv stikk og +1430 som ga vinnerparet ren topp, 100%!  

 

 

Over til Ørebro og Philadelphia!

Da har mange norske bridgespillere tatt turen til Ørebro for å delta i den populære svenske bridgefestivalen som startet før helgen. Det er også en del nordmenn i Philadelphia akkurat nå, og de deltar i Summar Nationals som allerede er i gang. 

Her i bloggen vil det bli lagt ut rapporter og spill fra begge disse store bridgebegivenhetene.

Ling til SVENSK BRIDGEFESTIVAL med resultater og alskens informasjon, trykk her.

Link til SUMMER NATIONALS i USA med resultater, bulletiner osv., trykk her. 

RBOL 2025 åpen klasse

RBOL 2025 åpen klasse

Gruppespillet i åpen klasse i RealBridge online lag 2025 er nå ferdigspilt.

Tilbakeblikk: Hansen Moe vs. Hansen Moe

Ungdommene Markus og Brage Hansen Moe hadde henholdsvis svensk (Nordqvist) og amerikansk (Wolpert) makker da de deltok i parturneringen under Ungdoms EM for par i Salsomaggiore forleden. Begge gjorde det skarpt og kom til finalen i U-16 klassen. Og begge de to parene hang godt med i finalen, men da det dro seg til var det Markus og hans svenske makker som hang best med. Her er et skummelt spill fra det innbyrdes oppgjøret mellom de to parene:

Markus og Nordqvist satt N/S og kom seg med i meldingene og fant spartilpasningen etter østs hjerteråpning, 2 kløver fra syd og vest hadde støttet hjerteren. Da Ø/V var i 3 hjerter ville det blitt et middelsspill om det hadde gått pass rundt. Men N/S var med til 3 spar. Da hadde Ø/V en god sjanse og kunne fått seg et kanonspill, for 3 spar eventuelt doblet ville neppe blitt noen fest. Det var øst som hadde vært med til 3 hjerter - ikke unaturlig - og da N/S var i 3 spar trodde vest det var best å si 4 hjerter. Da doblet N/S, og 4 hjerter doblet ble kontrakten. 

Med åpne kort er det lett. Det går an å spille god ruterstikk med riktig valg (liten til knekten) og toppe ut hjerter konge underveis, og i så fall blir det ikke mange tapere! Men altså, det er med åpne kort.

Det var hjerterkontrakt ved alle bord med fra syv til tolv (!) stikk! I 4 hjerter doblet ble det ikke truffet noe særlig godt, og det endte med -500 og 100% score til Markus som til slutt vant bronsemedalje i mesterskapet. Brage kom på 10.plass.

(Foto fra mesterskapsbulletinen)

 

 

SCANDIC HAMAR PAR 2025

Det ble jevnt i parturnering under påskebridgen på Hamar. Far og sønn Stian Andre Evenstad og Nicolai Heiberg-Evenstad vant sluttspurten og tok hjem seieren med 0,4% margin til Jonny Hansen og Arve Farstad som var på vinnerlaget i laturneringen. På 3.plass i par kom Jo-Arne Ovesen-Tor Ivar Bang. Hele resultatlisten og alle spillene finner du ved å klikke her.  

Stian og Nicolai gikk til topps!

Vinnerparet er nylig tatt ut på landslaget til Nordisk Mesterskap på Island i pinsen. På Hamar hadde de en ok men langt fra sikker ledelse før før siste runde. Da det ble ett ekstra overstikk på de som ble nr. 2 i en 3NT ble det jevnere før de to siste spillene. Men far og sønn holdt unna og hindret dermed dobbelseier i påskebridgen til superveteran Arve Farstad og hans makker Jonny Hansen.

Vi tar med et interessant spill fra sparturneringen.

Hva er beste kontrakt her? Er det en god slem om en ikke vet sitsen i mot?

Ja, lilleslem i minorfarge er fint. Men det ville blitt bet der om det hadde vært to rutertapere. Det er imidlertid nok at ruter sitter 3-2 for at lilleslem i kløver eller ruter er bankers. Det er også visse muligheter med 4-1 sits i ruter. Det kan jo sitte singel ruter dame eller knekt hos syd. I så fall feller en av vests ruterhonnører syds single honnør, så spilles den andre honnøren fra vest fulgt av liten mot tieren - kun en rutertaper. Slik det satt var det enkelt å vinne tolv stikk i minorkontrakt. 

Idet vest viser sin sterke, balanserte hånd er det naturlig å bli sleminteressert med østs kort, spesielt om vest viser 22-24 og ikke for eksempel 20-22. Mange bruker svaret 3 spar over en sånn, sterk 2NT, og det spør etter minorfarge. Det har ikke vest og sier 3NT, men da kan kanskje 5NT fra øst være en bra melding - "pick a slem"? 

Fire N/S-par (av 14) spilte 6 kløver med tolv stikk og fikk 75% for det. Fem par stoppet i utgang. To par var i 7 kløver og gikk bet, en kontrakt som var avhengig av Q-J dobbel i ruter. De resterende tre parene var i 6NT. Hvordan er det med sjansene for tolv stikk i 6NT?

Etter et relativt naturlig hjerterutspill til esset er det elleve sikre stikk (3+1+2+5=11). Etter den starten blir det tolv stikk også ved hjelp av en skvis mot syd.

La oss si syd skifter nøytralt til spar etter å ha vunnet stikk for hjerter ess. Spillefører kommer inn, tar det tre sparstikkene og hjerter konge før han kjører i vei med kløveren. Før den siste kløveren ser det slik ut:

På kløver 9 kan syd bare pakke sammen. Kastes hjerter dame forsvinner ruter 6 fra vest og østs A-K i ruter og hjerter knekt tar de tre siste stikkene. Og om syd kaster en ruter for å holde på hjerter dame forsvinner hjerter knekt fra vest og det blir tre ruterstikk til slutt. 

Om ikke spillefører får godspilt hjerter konge blir det bet i 6NT.

En av de tre som var i 6NT fikk kløver ut fra nord og hadde ingen mulighet for å vinne kontrakten. Det paret måtte tåle en nitrist score mens de to andre i samme kontrakt fikk hjerter ut og vant tolv stikk - delt topp. 

 

Oddsbombe (?) i NM for klubblag

Å kalle det oddsbombe er vel kanskje å ta litt i (?), men at Sunnfjord BK skulle slå ut Heimdal BK 4 (Vist) i NM for klubblags 6.runde var det vel ikke mange som trodde på forhånd. Men det skjedde, og laget fra Førde i Sogn og Fjordane er klart for finalen. 

Heimdal fikk to lag videre til til den siste utslagsrunden, og begge de lagene ville vært medaljekandidater i lagfinalen. Det blir altså ikke to lag fra trondheimsklubben i finalen, men Heimdal BK 1 (Bogø) gikk komfortabelt videre da de slo ut Missklikk BK. Bergen Akademiske har også to lag med i 6.runde. Så langt har i tillegg til Sunnfjord BK og Heimdal BK 1 har ett lag til kvalifisert seg for lagfinalen, Kristiansand BK 1 (Olsen) som slo ut Grimstad BK. 

På Sunnfjord sitt lagt som sto for en bragd i denne 6.runden spiller Geir Hoff, Geir Hjelmeland, Øystein Vasset og Arild Hoff. Da jeg hørte dette resultatet kom jeg på en historie fra noe sånt som 30 år siden da undertegnede var med i en rundekamp i Trondheim mot (hvis jeg ikke husker feil) akkurat de fire spillerne Sunnfjord har på laget i år. Jeg spilte med Geir Helgemo, og litt uti kampen kom den glimrende bridgeskribenten Arne Hofstad inn (Adresseavisen). Han ville naturlig nok bakspille superstjernen Helgemo. Så han spurte høflig: "Er det greit at jeg setter meg bak deg, Geir?". Geir Helgemo svarte: "Hvis du vil sitte kan du ikke unngå å sitte bak en Geir i dag, Arne". Vi spilte nemlig mot Geir Hoff og Geir Hjelmeland. Så alle fire spillerne ved det bordet hadde samme fornavn, nokså uvanlig... (for uinvidde, mitt navn er også Geir, ikke GeO egentlig...). Jeg husker ikke så mye fra den kampen annet enn at det var god steming mot det sympatiske Førde-laget, og det ble noen tullekommentarer utover i halvrunden: "Er det Geir som har utspillet? "Hvem er spillefører, Geir kanskje?" osv.

Arne Hofstad ville sitte bak Geir. Det fikk han...

Gutta fra Førde var altså med og kjempet om plasser i NM-finaler og slikt allerede på den tiden, rundt og før årtusenskifet. Så dette er et rutinert lag. Jeg tror de kan være med å kjempe om en plass på pallen i lagfinalen. 

I kampen mot Heimdal BK 4 tok Sunnfjord en ganske bra ledelse omtrent midtveis i kampen. Heimdal spurtet godt, men kom likevel til kort med 7 IMP (91-84). To utspill ble kostbare. Ett var mot en slem hvor Heimdals par kom med i meldingene over en sterk, kunstig 1 kløver og var i 4 spar før Sunnfjord meldte 6 hjerter. Ikke unaturlig kom spar ut, men det var rett inn i spilleførers A-Q dobbel. Med annet utspill ville det blitt bet i slemmen, og da Heimdal stoppet i utgang ved det andre bordet ble det 13 IMP til Sunnfjord. 

Her er et annet utspill som kostet flesk:

Giver vest. N/S i sonen.

       VEST

Hva ville du åpnet med? 

Hvis 2 hjerter viser 8-10 og sekskorts er vel det greit. Om det er vanlig svake 2 og makkerparet har en aggressiv sperrestil har kanskje vest for mye for den åpningen i gunstig. Rett eller galt, det ble til at vest for Heimdal åpnet med 3 hjerter. Nord doblet opplysende, og syd meldte 3NT.

Hva ville du spilt ut?

Det er mange som forsøker seg på et blindt utspill i en annen farge enn langfargen sin såsnart motparten melder grand. I praksis er det ofte best å spille ut fra fargen sin likevel. Her kan godt hjerterutspill godspille fargen, og kanskje har vi muligheten for å komme inn å hente stikkene. I dette tilfellet kan kanskje kløver konge være et alternativ, men det er neppe så ofte et blinkskudd med opplysende dobling bak seg. Det ble til at vest sendte i vei hjerter 10. Det ble veldig feil i dette tilfellet:

En kan diskutere nords opplysende dobling. En føler seg for eksempel nokså miserabel om makkeren svarer 4 kløver på doblingen, for da har de passert 3NT som fort kan være rett kontrakt. Dobling blir dog blink om makkeren har sparfarge, men jeg tror ganske mange ville valgt å melde inn 3NT. Da blir det øst som får utspillsprøven, enten å spille ut i makkerens farge, eller prøve seg med kløverutspill. Hva som ville skjedd om nord hadde gått innpå med 3NT over 3 hjerter får vi aldri vite. Etter hjerter ut fra vest var det imidlertid ti stikk på mindre enn ti sekunder, Sunnfjord +630.

Ved det andre bordet tenkte nok Sunnfjords vest på det med at hånden ikke helt passer for verken 2 eller 3 hjerter i gunstig sone, og det er litt for lite for 1 hjerter. Så han passet, og nord åpnet med 1 ruter. Syd svarte 1 hjerter, og nord måtte velge sin andre melding. 1 spar? 2 spar? Eller 2NT, kanskje? Det er ofte greit å få vist styrken og at man har en balansert hånd, så nord valgte å hoppe til 2NT, 18-19. Syd hadde en enkel løft til 3NT. Men nå var nord spilleføer, og øst hadde et helt normalt kløverutspill. Ø/V tok de seks kløverstikkene og hjerter ess i full fart. Det ble altså tre sonebet i samme kontrakt ved det bordet, Sunnfjord +300 og 14 IMP!

Merk at N/S har ingen annen utgang som vinnes heller. I 5 ruter er det tre topptapere pluss en hjerterstjeling - to bet. I 4 spar som er et bra forslag om en ser kun på N/S sine kort er det kun tre topptapere, men øst kan få seg en stjeling med hjerterspill - en bet. 

To utspill som til sammen kostet 27 IMP var med å bygge opp en god ledelse i favør Sunnfjord BK, og Heimdal klarte ikke helt å ta igjen alt det. 

 

Christian Bakke på 2.plass i USA

US Summer Nationals pågår nå i Phildalphia. Det pågår mange turneringer samtidig, og en av hovedturneringene tidlig i Summer Nationals er Von Zedtwitz Life Master Pairs som ble avsluttet søndag. Et amerikansk par vant, men Christian Bakke med for anledningen svensk makker, Mikael Rimstedt var ikke langt bak på 2.plass.

Sterk 2.plass til Christian og Mikael

Boye Brogeland kom også til finalen som bestod av 78 par. Han ble nr. 32 sammen med amerikanske Zeckhauser.

Her er et spill fra Philadelphia hvor velkjente Zia snellet hjem maks på en elgegant måte. Og det skjedde på noen få sekunder i følge Glubok som fortalte om spillet i bulletinen.

Nord spilte ut spar mot 3NT. Spillet gikk lynfort. Zia stakk med spar konge, tok for A-Q i hjerter og presset ut kløver ess. Det kom spar tilbake til esset. Så kløverstikkene, og det oppstod en dobbelskvis. Sluttposisjonen ble: 

Nord hadde allerede vært nødt til å gi upp ruterstopperen for å holde hjerteren. Det ble spilt ruter til kongen og hjerter konge ble innkassert. Syd kunne ingeting gjøre. Han måtte holde spar dame og kunne ikke holde ruteren han heller. Vest spar 10 forsvant, og de to siste stikkene gikk til ruter ess og den lille gjenværende ruteren. Tolv stikk.