Avansert søk


Gull og sølv i Nordisk

Gull og sølv i Nordisk

Norge er best i Norden. På Island i Pinsen ble det et suverent gull til vårt damelan...

SPILLEPRØVE

I dag får du en spilleprøve som kanskje er mest for litt uerfarne spillere, men kanskje for noen andre og. Det er et ganske typisk spill som handler om å tenke seg om tidlig. Veldig ofte spilles kontrakter bort i det første stikket, eller helt i starten av spillet. Feilen blir gjort, så begynner spillerfører å tenke. Men da er det kanskje for sent...

Giver syd. Alle i sonen

Syd åpnet med 1 hjerter og hørte 1 spar fra vest. Nord hoppet til 3 hjerter som var definert som sperrebetont, men med noen verdier (ca. 4-5 til 8 poeng) med minst firekorts trumfstøtte. Syd løftet til utgangen 4 hjerter. Fra vest kom spar dame i utspill. Spilleplan?

Spillefører tenkte at vest som hadde meldt inn, og antagelig ikke hadde spar konge (spar dame i utspill) var stor favoritt til å ha trumfkongen. Derfor trumffinesse i andre stikk. Da var allerede kontrakten spilt bort!

Spar ess vant altså første stikk, så hjerter dame som fikk seile til østs konge. Øst så hva som var beste motspill her, mer trumf! Dermed kunne ikke spillefører trumfe mer enn to spar og ble hengende med en taper i spar, og en i hver av de andre fargene - en bet. 

Syd burde innsett at her må det trumfes spar hos nord for å få ekstra stikk. Riktignok er å ta ut trumfen ofte riktig i mange spill, men det er også viktig å tenke seg om å stille seg selv spørsmålet "bør trumfen tas ut med det samme, eller må trumfene på den ene siden brukes til noe? Og det er ofte for å dekke opp potensielle tapere på den hånden som skal spilles god ved å trumfe dem på den andre siden, typisk på den siden med færrest trumf.

Beste spilleføring her er å stjele en spar i andre stikk. Så over til syd på kløver ess og en tredje runde spar spilles til stjeling. Den stjelingen bør tas med hjerer 7 i tilfelle øst har bare to spar, men mangler trumfåtteren! Her har øst hjerter 8, men han har tre spar og må følge farge sånn at hjerter 7 vinner stikket. Nå kan kontrakten sikres ved å spille ruter til esset, ingen finesse! Tas ruterfinessen vinner vest med kongen og spiller trumf. Da går det galt! Hvis du slipper trumfskiftet vinner øst med kongen og spiller mer trumf slik at du blir hengende med en spartaper som sammen med tre andre tapere gir en bet. Hvis du går opp med trumfesset går det også galt, for idet den fjerde sparen forsøkes trumfet kan øst trumfe over med åtteren og får dermed to trumfstikk. Så det spilles etter to spartjelinger ruter til esset (!) for så å stjele den fjerde sparen med trumfesset. Så spilles trumf. Spillefører vinner tre trumfstikk hos nord, fire trumfstikk hos syd og for tre ess i sidefargene, totalt 10 stikk, 

 

 

I alle fall EN suksesshistorie

Det gikk ikke veien for det norske U-21 laget da de forleden spilte semifinale i European Youth Online Teams. Norge tapte klart mot Polen som ble et alt for sterkt lag i denne kampen. Men å tape er læring, og når det går dårlig er det viktig å ikke henge med hodet. En må ikke bare dvele ved det som kunne vært gjort bedre, men se på det som var positivt også.

Her er en norsk suksess-historie fra semifinalen.

Prøv deg selv som utspiller med østs kort:

Giver syd, N/S i sonen

      ØST

Meldingene gikk:

Åpningen med 2 ruter var svake 2 som du snart skal få se kan innebære en ganske bra hånd, nesten åpnings styrke (kjenner ikke helt N/S sine avtaler?). Hva spiller du ut?

Spar ut i grand, heter det. Og det ble hva den polske øst valgte da han spilte ut spar 5. Men det utspillet var en skivebom av dimensjoner siden hele spillet så slik ut:

Are Borgar Landsvik la opp en bra hånd som blindemann, kort som mange kanskje vil hevde er gode nok for åpning med 1 ruter. Jørgen Lindaas vant første stikk for spar konge og grabbet til seg tolv stikk på mindre enn tolv sekunder, Norge + 690!

Ved det andre bordet gikk meldingene slik:

Nords hopp til 3NT virker litt udisiplinert (om ikke det har en spesiell betydning), men syd hadde jo passet først. Så 3NT var litt gambling som godt kunne fungert, og litt gambling var vel hoppet til 3NT ved det andre bordet og...

Det var valget av utspill som ble avgjørende i dette spillet.

Kristian Dalemark Austad (øst) tenkte nok at nord måtte ha sparstopper etter disse meldingene og sendte i vei en liten kløver mot 3NT. Einar Osen stakk med kløver konge, og kontrakten var dømt til flere bet. Tolv stikk i 3NT ved det ene bordet, syv stikk i samme kontrakt ved det andre - en sjeldenhet. Spillet ga 13 IMP til Norge.

Ps. Hvis syd åpner med 1 ruter, eller meldingene starter som ved det bordet Polen satt N/S, bør det antagelig gå an å finne frem til trumfkontrakt. Mest naturlig er det vel å komme i 5 ruter, fargen de har 10 trumf til sammen. Men 5 ruter går bet om syd er spillefører og spar dame kommer i utspill. Ø/V må få tatt de tre stikkene med det samme, hvis ikke fyker 5 ruter hjem. Så hvis nord på en eller annen måte blir spillefører i 5 ruter er det veldig vanskelig å bete kontrakten. For da må øst underspille kløver ess mot en kontrakt på fem-trinnet til makkerens konge, så spar dame i skift (åpne kort motspill...) Det skjer normalt ikke, så nords 5 ruter ville føket hjem. Men så skjer det vel heller ikke at den kontrakten havner på nords hånd. 

Utgangen som står er 4 hjerter med kun syv trumf til sammen, og det er ikke lett å finne frem dit. I hjerterkontrakt kan ikke Ø/V få tatt mer enn to sparstikk og for kløver ess.

Sommerbridge kveld 6

Sjette kveld i Sommerbridgen ble vunnet Per Breivik og Gerd Marit Harding med 58,4 foran Oddbjørn Handå og Hans Egil Ro med 52,9. På tredjeplass fulgte Per Tjelmeland og Olav Valstad med 52,5.

SCRATCHlista toppes av Brivik/Harding og Handå/Ro med 53,6.

I sammendraget leder Martinus Birkelund med 270,1 foran Sverre Selfors med 264,1.

SCRATCHlista sammenlagt toppes av Martinus Birkelund med 285,0.

Se alle resultatene under les mer...

Spilleprøve - Et kritisk valg

I denne spilleprøven handler det om å være fremsynt. Det er også viktig å ikke være for rask på labben. Det får være nok "hjelp" før du prøver deg på en normal slem.

Giver syd. Alle i sonen

Ved begge bord i en lagkamp havnet syd i 6NT etter 2NT åpning som viste 20-21 HP. 

Vest spilte ut spar 10 ved begge bord. Her tar du over. Hvordan spiller du?

Det er egentlig ikke noen komplisert analyse i dette spillet. Hvis kløveren ordner seg er det tolv stikk. Det gjør den veldig ofte, 2-1 sits er jo ikke noe problem. Og om en av motspillerne har alle de tre uteværende kløverne går det også bra om det startes med honnør fra riktig side slik at det oppdages at en kan ta en markert finesse gjennom den motspilleren som har damen tredje. Men sitter det 3-0 og en legger ned feil honnør blir det bet i slemmen!

Bestem deg for hva du gjør før du ser på det fullstendige diagrammet.

Ved det ene bordet i den nevnte lagkampen dengte spillefører ned kløver ess etter å ha vunnet det første stikket på hånden. Da kunne ikke kontrakten vinnes lenger siden det satt slik:

Det var litt uflaks dette, men det går an å gjøre det bedre.

Ved det andre bordet tenkte spillefører at det kanskje kan gå an å innhente informasjon før det kritiske kløvervalget. Og det kan jo ikke bli tretten stikk uansett, så hvorfor ikke gi bort ett stikk og så cashe vinnere i sidefargene før valget i kløver gjøres. Kanskje kan det komme nyttig informasjon på den måten.

Derfor spilte han i andre stikk en liten hjerter fra begge hender. Det så merkelig ut, men det var fremsynt. Øst vant det stikket og spilte spar tilbake. Syd kom inn og tok for den tredje sparhonnøren også. Da oppdaget syd at øst hadde startet med kun to spar og vest femkorts farge. Sjansen for at øst hadde kløverlengden (hvis en av dem satt med tre kløvere fra start) økte. Så ble de to hjerterhonnørene tatt. Så sannelig, vest hadde startet med fem kort i hjerter også!

Nå var det nesten sikkert at øst var den som satt med trekorts kløver hvis fargen var fordelt 3-0. Men spillefører tok omhyggelig en ruterrunde også. Hvis vest hadde vært renons i ruter ville det faktisk snudd helt, da ville vests fordeling vært som en åpen bok, 5-5-0-3 sånn at kløver ess burde bli spilt først. Men siden vest fulgte farge i første ruterrunde var han markert med ti kort i majorfargene og minst en ruter. Det er allerede elleve kort tilsammen. Dermed kunne ikke vest ha trekorts kløver lenger så det var 100% sikkert å gå på kløveren med kongen først og være sikker på suksess.

Slik det satt ga denne omhyggelige spilleføringen full uttelling, for vest var faktisk renons i kløver. Deretter ble den markerte kløverfinessen tatt - slem til notering.

Merk at alt det spillefører gjorde i dette spillet ville ganske ofte vært til ingen nytte, for normalt ville jo kløverfargen vært fordelt 2-1 sånn at absolutt alle vinner tolv stikk. Men om kløveren sitter 2-1 og det ved mange bord er claim tolv stikk etter noen få sekunder, så så sitter kløveren 2-1 litt senere også.