Avansert søk


XYZ i reprise

Mandag 23. september tar vi ny gjennomgang av xyz.  

Presentasjonen som vil bli brukt finner du -> HER

Tematimene holdes i lobbyen før vår ordinære kveldsspilling den aktuelle kvelden, lenker dit under fanen "Spillelenker".

Alle er hjertlelig V E L K O M M E N ! 

Punch/Rees: The art of Becoming a Top Bridge Player

Samantha Punch har i The Art of Becoming a Top Bridge Player intervjuat många av världens främsta bridgepersonligheter. Spelarna diskuterar sin inställning till spelet, inklusive ämnen som att förbättra sitt spel, att hantera misstag och känslor, hur man blir en bra partner i ett framgångsrikt partnerskap samt att hantera press och förluster.

kr 299,00

Spillekveld 17.9

Første kveld av Høstturneringen ble avholdt med 9 1/2 bord. Etter 28 spill sto Knut Veiteberg og Svenn Sørensen igjen som vinnere, med Anne Grethe Dahlberg og Marianne Borge på annenplass, Rolf Lassen Lersbryggen og Jens Helge Gundersen på tredje. Vi gratulerer!

Resultatene fra gårsdagens simultanturnering finner dere på NBFs hjemmesider eller via denne linken https://www.bridge.no/var/ruter/html/9901/2024-09-17.htm

Det var dessverre ingen Soonspar som hevdet seg helt i toppen denne gangen.

Nye mestre i BK Missklikk!

Styret i BK Missklikk har stor glede å gratulerer flere av våre medlemmer med nyoppnåde titler:

Anne Lise Beckstrøm - Hjertermester med stjerne

Cathrine Johansen - Hjertermester

Anders Sundvold - Hjertermester

Wenche Bøe Hansen - Rutermester med stjerne

Andreas Pedersen - Rutermester med stjerne

Tore Kvarven - Kløvermester med stjerne

Mary Anne Berg - Kløvermester med stjerne

Venke Handeland - Kløvermester med stjerne

Eli Stavnes Pettersen - Kløvermester

Paula Sofie Haugan - Kløvermester

Lykke til med bridgen fremover og med sanking av flere mesterpoeng som etterhvert kan føre dere til neste mestertittel! Vi er veldig stolte av dere alle sammen! Nåler som bekrefter deres nye mestergrad ble sendt i posten :)

Tirsdag 08.10.24 av btl

 4 fulle bord ved kveldens turnering og best av alle ble Petter og Espen med 64,88% vi gratulerer og venter i spenning på resultane på landsbasis.

HCL International: Til kvartfinale

De norske spillerne som er igjen i hovedturneringen i HCL International i New Dehli gikk videre til Round of 8. Mavericks med Harald Eide hadde ingen problemer med å avansere fra Round of 16 og vant sin kamp med over 100 IMP over et australsk mix-lag. Boye Brogeland, Christian Bakke, Martin Andresen og Thomas Charlsen på WBT Bridge App tapte første og tredje sett, men en kanonrunde i andre sett ga en god ledelse som det greit beholdt kampen ut ved å vinne også det siste settet. De vant sin kamp mot Formidables med 37 IMPs. Laget med Whibley-Brown fra New Zealand er videre etter en klar seier i R-16.

I de 56 spillene som ble spilt i går ble det norsk i toppen på butleren:

Bakke-Brogeland hadde +1,57 per spill (56 spill) og Eide +1,48 (42 spill) 

Her er et spill fra gårdagens kamp hvor antall stikk i normalkontrakten varierte voldsomt.

 

Det mangler litt HP for utgang N/S, men med sterk NT på den ene siden og en brukbar 6-3 tilpasning i minor endte det i 3NT stort sett over alt. 

Vest spiller ut hjerter knekt. Mange spillefører håpet nok at det var vest som skulle komme inn i kløver, en fargen spillefører må innom. I så fall kan første hjerter stikkes og det kan det slik det sitter spilles kløver til esset og kløver til vest. Men nå kan vest finne ruterskift til øst som spiller hjerter gjennom syd gjør, og da blir blir triste saker. Hvis spillefører stikker den første hjerteren blir det med helt maks motspill fem hjerterstikk, ett kløverstikk og to ruterstikk til Ø/V, dvs. hele fire bet i 3NT. Og det fikk Charlsen-Andresen tak i, +400 til Ø/V!

Det fungerer bedre om spillefører legger hjerter 6 på den utspilte knekten. Det behøver ikke alltid være riktig spilt, Det kommer an på hvem av dem som har inntak og kommer inn. Men her setter det forsvaret på prøve. Ø/V har jo etter den starten to hjerterstikk med knekten og esset, og to ruterstikk. Og de må få ett kløverstikk. Men om vest fortsetter med liten hjerter og gir syd ett stikk i fargen kan kontrakten vinnes. Syd vinner i så fall andre stikk, og forsvaret har ikke overgang i fargen. Nå må kløveren spilles annerledes for at vest ikke skal komme inn. Syd må dra tieren! Spilles liten kløver til knekten og damen vil vest få en stopper til i fargen med K-9 over syds 10-8, esset tynt femte gjenværende hos nord. Men med tieren fra syd er Ø/V sjanseløse og vest vil aldri få for hjerter ess slik motspillet startet. De vinner stikk for kløver dame, hjerter knekt i første stikk og to ruterstikk. 

Kun to par vant 3NT, og Brogeland-Bakke var ett av dem. Pluss 600 ga sammen med lagkameratenes +400 hele 14 IMP. 

Ett par spilte delkontrakt i kløver med hjemgang. Foruten de to parene som vant 3NT var det fem N/S-par som gikk to bet, og ved åtte bord ble det fire bet i 3NT.

 

Resultatet 8/10-2024 er klart

Kveldens resultat er klart. Gratulerer til Kjell Erling og Sven-Arne, som vant med god margin i kveld.


I kveld var det første kveld i vinterturneringa.


I kveld var det Simultanturnering. Se NBF sine sider for hvordan dere gjorde det på landsbasis.

Kjell Erling og Sven-Arne kom på en kjempefin sjetteplass på landsbasis denne gangen - Gratulerer!

Erfarne ringrever med seier i kveld!

Gratulerer til Rune Løvås og Øistein Olstad med seier i kveld! De vant med 63,19% foran Svein Elsrud og John Arnesen på 60,32%.  

Kortfarger og kortvurdering

Her er et spill fra finalen i NZ Teams i forrige uke, og du får først syds hånd:

(Giver vest, alle i sonen)

Ved det ene bordet spilte i akkurat den runden to spillere som til vanlig ikke spiller sammen N/S. Ved det andre bordet satt et vel etablert makkerpar N/S, paret som tidligere i uken hadde vunnet NZ Pairs.

Vest passer, og Ø/V passer resten av meldingsforløpet. Makker (nord) åpner med 1 ruter og du svarer 1 spar. Det kommer 2 spar fra makker og det er din tur. Det er selvsagt utgang her, men det kan stå slem også. Hva melder du?

Splinter (vise kortfarge) er ideelt for å finne ut om det er god eller dårlig tilpasning mot din singelton. Om makker i dette tilfellet har lite HP i ruter vil hans honnørpoeng være virksomme i de tre fargene de behøves. Da kan det godt slå slem med mye mindre enn de forskrevne 32-23 poeng som normalt er minimum for å kunne vinne tolv stikk.

Et unødvendig hopp til fire-trinnet viser i slike situasjoner singelton, og makkeren skal da se mer på om den singeltonen passer mot hans hånd (lite bortkastet i kortfargen) enn hvor mange poeng han har. Her vil det for eksempel være en glimrende slem mot disse kortene som er en vanlig 12 poenger:

Det er derimot ingen slem i kortene om makker har andre hender med mer poeng, for eksempel dette (13 HP):

I verste fall blir det om nord har den 13-poengeren bet i 5 spar som man vil stoppe i etter å ha funnet ut at det mangler to ess.

Det er hvor god tilpasningen er makker får anledning til hvis det avgis en Splinter-melding. Her vil 4 ruter fra syd over 2 spar være perfekt. Problemet er at makker åpnet med 1 ruter. Mange bruker Splinter, men så har de den regelen at man ikke melder Splinter i makkers farge. Den regelen har jeg aldri forstått helt. Det kan vel godt hende makkeren har fem små eller knekten femte i den fargen? I så fall er det ideell tilpasning, alle honnørpoengene «virker». Eller han kan ha esset femte i ruter som også er ok.

Ved det ene bordet sa syd 2NT over 2 spar. 2NT spurte om min/maks innenfor det begrensede intervallet for 2 spar, samt om åpneren satt med tre eller fire spar. Nord sa 4 spar som viste litt mer enn minimum og normalt ganske balansert hånd med litt mer enn minimum, 13-14 poeng. Da er det neppe slem mot syds hånd, det må nesten være noen «hull».

Men det var perfekt.

En veldig god slem, og det ble tolv enkle stikk. Merk at med denne sparkombinasjonen bør det startes med kongen. Om det sitter 3-1 eller 2-2 i spar spiller det ingen rolle hvilken rekkefølge du tar honnørene. Men om det sitter 4-0 kan du oppdage at øst har alle de fire uteværende trumfene og dobbelfiske hele trumfbeholdningen hans etter å ha spilt kongen først. Om vest har fire trumf har han i dette tilfellet sikkert trumfstikk uansett med J-10-6-2. Merk forskjellen det er om du har for eksempel AQ1074 mot K953. Da kan man takle 4-0 begge veier og bør starte med honnør fra den siden med to honnører.

I dette spillet ville Splinter 4 ruter fungert perfekt. Nå hadde riktignok nord en singelton selv, og over syds 2NT kunne han vist den med et hopp. Men det er av og til litt ugunstig å vise singelton med esset singel (4HP). Uansett, slemmen ville vært like bra om nord hadde hatt de samme kortene, men 4-2-4-3 fordeling. Det ble alså stopp i 4 spar med tolv stikk for det paret.

Ved det andre bordet hoppet syd til 4 ruter over åpnerens 2 spar i andre melderunde. Nord kunne nesten ikke ha bedre kort enn han hadde mot syds single ruter, så han gikk rett i 4NT – Key Card Blackwood før de endte i 6 spar, 13 IMP i sving.