Avansert søk


Dag Tre: 3 kamper og nesten 3 seiere.

Motstandere i dag var Bulgaria, England og Wales. Mot Bulgaria ble det seier 33-22, men mot England ble det et surt tap 23-24. Det fikk Wales unngjelde for i siste kamp, der de ble feid av banen med sifrene 70-5, noe som sendte dem ned på sisteplass.

Med to spill igjen mot England ledet nordmennene 23-4. Kunne du ha klart å holde på ledelsen?

(S/N-S)

Her gikk det litt over stokk og stein. Opp til 3 (krav) var alt greit, og Boye Brogeland i Syd mente nå å vise en litt sleminteressert hånd uten noen svart singleton med 3NT. Men oops - dette skulle visst vise singel spar, og dermed ble Christian Bakke i Nord veldig interessert i slem.

Vest (Andy Robson) spiller ut ♠kn. Øst stikker med Esset og fortsetter fargen, og Vest dropper ♠10 under din Konge. Han skjønner sikkert at kontrakten avhenger av hjerteren, men prøver han nå å late som om han er kort i spar? For å få deg til å tro at han er lang i hjerter, kanskje? På den annen side - hvis han virkelig er kort i spar, vil han kanskje prøve å late som om han har lang spar? Eller vil han bare få deg til å tro at han prøver å lure deg?

Du har ingen mellomkort i hjerter, så det er 50/50 om du tar finessen den ene eller andre veien. Hvis du ikke tar noen hensyn til Robsons lurerier, gir det allikevel et par tiendels prosent bedre sjanse å ta finessen den ene veien fremfor den andre. Hvilken?

Brogeland regnet med at Robson kanskje ville ha ham til å tro at han var kort i spar fordi han var lang i spar. Hvis han er lang i spar, er han sannsynligvis kortest i hjerter, så han spilte hjerter til Esset og lot hjerter 10 seile.

Det ble feil. 100 ut og 13 IMP til England istedenfor 13 den andre veien hvis du tok finessen gjennom Vest.

Og det gjorde du kanskje hvis du også tok en kikk på kløverfargen? Du må jo ha 5 kløverstikk, så du tåler ikke at Vest har ♣knxxx. Så hvis du finner Vest med 3-korts hjerter, er sjansen litt større for at han ikke har flere enn 3 kløvere sammenlignet med hvis du finner ham med bare dobbel hjerter. Ikke mye å holde seg til, men bedre enn ingenting. Med mindre du tror at Robson prøver å lure deg.

23-17 og ett spill igjen:

Makker spiller ut ♠5 (invitt) - ♠7 - ♠K - ♠2. Hva gjør du i stikk 2?

Kan det tenkes at makker har så god spar som ♠ED10xxx? Syd kan jo godt ha meldt 3NT på kn9xx, og i så fall vil en spar tilbake gjøre susen. Alternativet er å skifte til D, noe som forutsetter at makker har minst Ex og helst også tieren. Hva blir det til?

Allan Livgård valgte å satse på sparen, men det var ikke rett medisin:

Nå kunne ikke kontrakten betes, Vest tok sine 3 sparstikk og prøvde en desperat liten hjerter, men nå tok Syd resten. -430 og 7 IMP til England, da N/S stoppet i 3ved det andre bordet og fikk 11 stikk. Men hvis du fant hjerterskiften, tar dere de første 8 stikkene og vinner 8 IMP isteden.

Det er mulig at Øst skulle ha klart å skifte til hjerter, for ♠5 kan umulig være Vests laveste spar. I så fall må han ha ♣ED10985, og ville sikkert ha spilt ut tieren.

Da fikk Simun Lassaberg fra Færøyene bedre drag på dette spillet. Etter samme meldingsforløp doblet han med Østs kort, som de hadde avtalt skulle be om spar ut. Pass rundt og ♠2 ut fra Vest til Kongen. Nå var det ikke så vanskelig å skifte til hjerter, siden Syd sikkert ville ha rømt fra 3NT doblet hvis han ikke hadde sikkert sparhold. +800 og 14 IMP til Færøyene, som knuste Irland 47-16 og gikk forbi dem i sammendraget.

Nå ble det 42.73 VP på dagen for Norge og opp fra 11. til 7.plass. Danmark leder foran Sverige og Sveits.

 

Einars stalltips for 27.juni: 20 VP - mot Belgia (som ligger på 6.plass) og Frankrike (som er på 12.plass).

Norge ligger nå ifølge Einar: 7 bak skjema til EM-gull.

 

Sommerbridge-resultater

Påskjønnelse og stor ros til Gjert som har lagt ned en formidabel innsats for å gjennomføre Sommerbridgen i partytelt på Tveit Prestegård. Han hadde selv stor tro på prosjektet, mens vi andre ikke hadde drømt om at det skulle bli en så stor suksess. Her har Gjert gjort en kjempetjeneste for bridgen i området, og for Søm Bridgeklubb. Skikkelig gøy at opplegget har trukket spillere fra Søgne til Lillesand, Birkeland og Arendal. Stor takk også til Clas, som har driftet PC'en gjennom hele sommeren, og Markus, som hadde en solid hånd om avslutningsdagen.

Strålende avslutning av Sommerbridgen onsdag 14. august med hele 9 fulle bord, høyest blant de 8 arrangerte kveldene, med vinpremier til besteparet (hcp) og 4 spurtpremierunder underveis. De 3 beste parene (hcp) ble de følgende:
1. Gjert & Terje 63,0%
2. Hanne B. & Inger 60,4%
3. Roy v. P. & Kenneth 56,4%
Med scratch-beregning vant Roy v. P. & Kenneth (63,3%), foran Gjert & Terje (62,5%) og Espen & Rita (57,6%).

Flott stigning igjen i oppslutningen om Sommerbridgen onsdag 7/8, med 7,5 bord. De 3 beste parene (hcp) ble de følgende:
1. Henning & Hanne L. 66,1%
2. Hanne B. & Inger 61,7%
3. Eva & Majken 58,6%%
Med scratch-beregning vant også Henning & Hanne L.(63,7%), foran Roald M. & Jorunn O. (63,0%) og Hanne B. & Inger (59,0%).

Sommerbridgen onsdag 31/7 fortsatte med fin oppslutning, 5,5 bord denne gangen. De 3 beste parene (hcp) ble de følgende:
1. Hanne B. & Majken 58,1%
2. Per & Tommy 57,8%
3. Henning & Hanne L. 57,2%%
Med scratch-beregning vant Per & Tommy (63,7%), foran Ivar & Jane (59,5%) og Henning & Hanne L. (55,4%).

Sommerbridgen onsdag 24/7 fikk 6 bord, med flere nye navn. De 3 beste parene (hcp) ble de følgende:
1. Eva & Majken 59,0%
2. Henrik B. & Erling B. 56,9%
3. Nils David Ø. & Henning 56,1%
Med scratch-beregning vant Nils David & Henning (56,3%), foran Per & Tommy (55,4%) og Henrik & Erling (55,0%).

Tveitsommer 24: Mellom klubbkveldene med sommerbridge ble det invitert til stor turnering med grilling på prestegården lørdag 20. juli, med hele 27 par. Det ble meldt om godt humør og stor stemning under et godt arrangement, ledet av Terje S., og vi gratulerer parene som kom øverst:
1. Siri Gro & Erik - Mandal - 60,9%
2. Helge & Bente Irene - Søgne - 59,0%
3. Martin & Hanne - Ruter 7 / Søm - 58,3%
4. Espen & Terje S. - Søm / Ruter 7 - 57,5%
5. Inger & Alf Terje - Søm / Ruter 7 - 56,7%

Sommerbridge-suksessen fortsetter, onsdag 17/7 ble enda en kveld med imponerende 8,5 bord, inkludert en rekke spillere som ikke hadde prøvd dette før. De 3 beste parene (hcp) ble de følgende:
1. Eva & Majken 62,5%
2. Olav & Elin 60,9%
3. Ingrid & Grethe 59,6%
Med scratch-beregning rykket Olav & Elin til topps (64,1%), foran Lajla & Jorunn (61,3%), med Clas & Monica deretter (59,0%).

Tredje kveld i sommerbridgen på Tveit Prestegård, på en regnfull dag, onsdag 10/7, fikk ytterligere økt oppslutning til 8,5 bord. De 3 beste parene (hcp) ble de følgende:
1. Ingrid & Grethe 64,5%
2. Majken & Eva 61,7%
3. Sebastian & Ståle 58,5%
Med scratch-beregning vant Anne Christine & Rune fra Birkeland (62,9%), foran Ingrid & Grethe (61,6%) og Sebastian & Ståle (58,2%).

Sommerbridgen fortsatte på Tveit Prestegård onsdag 3/7, da oppslutningen økte til fabelaktige 8 bord, og med meget god stemning gjennom det hele. De 3 beste parene (hcp) ble de følgende:
1. Clas & Olav 65,1%
2. Hanne L. & Henning 59,8%
3. Espen & Hanne B. 54,9%
Med scratch-beregning beholdt vi nr. 1 og 2, med Clas & Olav (fantastiske 70,5%), Hanne & Henning (56,4%), og deretter Svein & Tommy (56,0%)

Onsdag 26/6 startet Gjerts ukentlige sommerbridge på Tveit Prestegård (i regi av Søm BK). De fikk en flott start med 12 par, og de beste (hcp) ble følgende 3 par:
1. Majken & Eva 57,4%
2. Sebastian & Ståle 56,0%
3. Bente & Lajla 54,0%
Med scratch-beregning vant Clas & Monica (59,2%), foran Bente & Lajla (56,3%) og Sebastian & Ståle (55,8%).

Sommerbridge onsdag 26.6.24, av PHL

 Det var strålende sommervær på onsdag, kanskje medvirkende til at det bare stilte 7 par på startstreken. Kveldens vinnere ble Nina Johnsson/GeirAtle Toft med småpene 61.5%, etterfulgt av Pernille og Jørgen (58.3%) og Dimitar og Helge Homme (53.1%) på pallen. Husk at neste sommerbridgekveld allerede er mandag 1. juli. Vel møtt kjære bridgevenner. Kveldsresultatene finner dere under "resultater" øverst på siden. Sammenlagtliste kommer antagelig etter neste spillekveld!

EM: LA DET SVINGE!

Nei, dette handler ikke om Bobbysocks vinnermelodi i Melodi Grand Prix i 1985, men om Norge-Belgia i morgenkampen i EM torsdag.

Siden vi bridgejournalister ofte skriver flotte ting om de beste spillerne i verden må det være lov å skrive de gangene det går galt også. Her vil jeg påstå det ble litt vel kreativt, men et spill som ga bare 7 IMP kan vel ikke være så dramatisk?

Geir Helgemo satt vest og Tor Eivind Grude øst der den belgiske syd åpnet med en mini-NT (9-12) i første hånd utenfor sonen. Geir doblet, og nord forsøkte seg på en flukt uten at han egentlig hadde noen steder å rømme. N/S ble spillende 2 kløver doblet. Der ble det fem bet og +1100 til Norge.

En ser jo i ettertid at Ø/V vinner 6 ruter, ja faktisk kan de vinne en usannsynlig 6 spar også siden spar sitter 3-3. Men det er nok ikke en opplagt slem med 30 HP til sammen, og det er omtrent umulig å melde slem etter syds åpningsmelding.

Ved det andre bordet passet Boye Brogeland (syd). Vest åpnet med 1NT, det kom en intelligent pass fra Christian Bakke før øst meldte 2 kløver – Stayman. Hvor dette normalt ville endt nå er vanskelig å si, men godt over halvparten av Ø/V-parene spilte 3NT.

Boye er en spiller som gjør ting som andre ikke tør gjøre. Mye oftere enn at det går galt blir det gull. Likevel må det være lov å si at å doble for utspill med firekorts farge er gambling. Og denne gangen ble det ganske feil. Meldingsforløpet videre ble slik:

Ø/V var altså nesten i 2 kløver redoblet, og der ville det blitt mange stikk! Det kan jo tas syv toppstikk i sidefargene (da regnes to ruterstikk), minst en hjerterstjeling kan tas hos vest, og det blir fort et par trumfstikk til, selvsagt. Så der kan det bli et par redoblede overstikk, vi snakker +1160 eller mer sannsynlig +1560 til Ø/V.

I 3 kløver doblet spilt av nord ble det tre stikk, seks bet utenfor sonen og -1400 som i praksis ikke føles særlig bra. Men i teorien er det resultatet ikke så galt om en tar med i betraktningen at Ø/V kan vinne +1370 i 6 ruter. Og med 1100 inn til Norge ved det andre bordet kostet spillet «bare» 7 IMP.

Og det fortsatte å svinge i Norge - Beliga. Like etter fant Brogeland-Bakke et fint motspill hvor Grude-Helgemo vant sin utgang (doblet),og det førte til at Norge tok kommandoen i kampen. Det spillet får du i neste innlegg, om litt.

Sommerbridge 2024

 Sammenlagt per 31/07

 

Trykk på "les mer"