Avansert søk


BRU29-24

Gressvik BK 15/7, 10 par, M =0

1.Øyvind Bronken- Roy Grønberg+ 22

2.Jan P. Johannesen- Hans Petter Stavrum + 29

3.Jan- Erik Holm- Tore Trondsen + 15

4.Astrid og Hans Lindberg + 1

5.Solveig Arntzen- Grete Simonsen + 0

6.Reidun Ho- Kari Gudmundsen + 0

 

Fredrikstad BK 16/ 7, 19 par, M = 0

1.Jon Egil Furunes- Ove Gundersen + 44,4

2.Jørn Johansen- Egil Hansen + 41,1

3.Terje Haug- Kjell Aadahl + 32,2

4.Roar Johansen- Atle Evensen + 23,2

5.Marianne Kreutz- Torgeir Korseth + 23

6.May Liss Lian- Knut Molander + 22

7.Unni og Jan Mikkelsen + 21,1

8.Trine Furunes- Thomas Feilberg Jacobsen + 16

9.Marita Eikenes- Bernt Ivar Amundsen + 13,3

10.Johnny Holmen- Rolf Kjærvik + 10

11.Torfinn Wilhelmsen- Frode Rostad + 6,7

12.Per Uttisrud- Åsmund Rådahl + 4,4

 

Sarpsborg BK 18/7, 15 par, M = 0

1.Ivar Rotefoss- Jan Talberg + 49,8

2.Magnus Larssen- Olav Kirkebø + 37,6

3.Turid Nordby- Torgeir Korseth + 21,2

4.Thor Kjennbakken- Torfinn Wilhelmsen + 15,6

5.Per Olav Schelderup- Rolf Jacobsen + 15,2

6.Terje Haug-Kjell Aadahl + 15

7.Gerd Irene Knutsen- Karl Johan Bjørn +9,4

8.Treje J. Eriksen- Einar Knutsen + 5,2

9.Marianne Kreutz- Berit Eidsmo + 4,3

 

Ny nyhetsartikkel

 Tirsdag 25. juni spiller Fredrikstad bk på samfunshuset i Torsnes. Spillestedet til Torsnes

MOTSPILLSPRØVE

I Toronto har årets SUMMER NATIONALS startet. I helgen spilles kvalifisering og semifinale i VON Zedtwitz Life Master Pairs.

I kvaliken gikk det bra for Boye Brogeland som tok seg greit til semifinalen med 13.plass (av 246 par) sammen med amerikaneren Richard Zeckhauser.

Vi regner med at flere av de norske proffene (og kanskje andre nordmenn?) dukker opp på resultatlistene etter hvert. Det skal som vanlig spilles en rekke mesterskap frem til 28.juli. Hovedturneringen i Summer Nationals er den prestisjetunge lagturneringen SPINGOLD som starter mandag.

Mens vi venter på resultater og spill fra Toronto kan du bryne det på et motspill. Dette innlegget er en lett omskrevet versjon av en artikkel skrevet av Frank Stewart i bulletinen i Summer Nationals 2024. Det er kanskje ment for litt uerfarne spillere. Poenget kan nok være vanskelig å se for ganske mange.

Forsøk å gi (deg selv) en begrunnelse for det motspillet du velger.

Lagkamp

NORD

(BLINDEMANN)

                        

Du sitter øst (bak blindemann) og har meldt inn 1 spar over nords åpning med 1 ruter. Hele meldingsforløpet blir kort:

Makker på vests plass spiller ut spar 10. Hva tenker du om dette motpillet?

Første tanke bør være at syd antagelig har A-J-x i spar. Hva må til for å bete 3NT da?

Slik så hele spillet ut:

Ved mange bord legger både motspillerne og spillefører på litt for automatisk i starten av slike spill. Det går mange steder spar 10 ut til damen fra øst. Hvis syd er en svak spiller stikker han med esset og tenker "jeg har jo en stopper til med J-x bak østs konge etterpå". Det er riktig, men da går det galt.

Spillefører er avhengig av ruterfargen. Så inne på spar ess over østs dame i første stikk spilles ruter. Vest hopper på med kongen og spiller sin siste spar. Øst setter opp resten av sparfargen mens han fortsatt har ruter ess som inntak med en bet som resultat.

Spillefører bør forhindre dette. Han må jo godspille ruteren for å komme til nok stikk. Håpet er at motspillerne har en ruterhonnør hver. Og da må forbindelsen brytes mellom Ø/V.

At øst har K-Q i spar er ganske opplagt. Så her er det "bare" for spillefører å ligge unna spar dame i første stikk. To stikk i spar får jo syd uansett.

Etter å ha vunnet for spar dame i første stikk fortsetter vel øst med spar, og knekten vinner andre stikk. Så ruter. Nå hjelper det ikke om vest stikker med ruter konge, for han har ikke flere spar å spille. Øst rekker ikke å godspille sparen sin før begge ruterhonnørene er gått, og spillefører vinner enkelt ti stikk.

Hva har dette med motspillsprøve å gjøre?

Jo, øst kan se for seg denne utviklingen og bør satse på at vest har dobbel spar og nettopp ruter konge. Så i stedet for å legge i spar dame legges liten i første stikk. Syd blir tvunget til å med knekten i første stikk, men da har vest en spar til å spille idet han kommer inn på ruter konge i første ruterrunde slik at øst får beholde esset som inntak. Dermed får forsvaret godspilt tre sparstikk i tillegg til kongen og esset i ruter – en bet.

Feiltastinger

Det var noen feiltastinger som gjør at den opprinnelige resultatlisten er noe endret. Halvard har rettet opp disse så den resultatlisten dere ser nå er den gjeldende. Gratulasjoner til Odd Sigmund og makker som var heldige som ikke kom på topp av listen før etter siste spill. En liten bønn til alle spillere, hold støynivået lavere, det er viktig siden alle spiller de samme spillene. Merkelig nok er det flere ganger at kortene er lagt tilbake i mappene med baksiden ned og gjør at Dealer4, stokkemaskinen vår, stopper og forsinker arbeidet. Mange er flinke til å hjelpe til med å rydde bord og stoler på plass og fjerne de igjen etter spillingen. Øystein blir borte to mandager så da trenger IA og Bjørn Ivar hjelp til ryddearbeidet.

SUMMER NATIONALS - Parturnering

Mandag starter det som betraktes som hovedturneringen i SUMMER NATIONALS som foregår i Toronto i perioden 18. - 28.juli.

Akkurat nå spilles parturneringer, og den tøffeste er Von Zedtwitz Life Master Pairs som avsluttes søndag amerkansk tid. Men det spilles også en rekke andre parturneringer.

Såvidt jeg har fått med meg er to norske spillere i aksjon så langt, Boye Brogeland i Von Zedtwitz og Sofie Græsholt Sjødal i NABC+ Open Pairs.

Brogeland ble nr. 22 i semifinalen sammen med amerikanske Richard Zeckhauser og skal spille i finalen som vil bestå av 78 par.

Sjødal ble nr.88 (av 248) i sin turnering sammen med amerikansk makker. 62 par gikk til finalen.

Fra bulletinen sakser vei et spill som Barry Rigal har fortalt om, et spill som inneholder et typisk parturneringspoeng - det lille ekstra stikket.

Før du får spillet kan du ta stilling til hvordan denne bestemte fargekombinasjonen bør spilles:

Å snakke om hvordan en farge skal spilles isloert sett kan bli noen gagner litt dumt, for det er alltid en kontekst. Det er ikke sikkert den beste løsningen matematisk sett er best i akkurat det spillet. Og for eksempel safespilling av en farge kan slå ut motsatt av det som er hensikten. Det bør ikke gjøres hvis det slipper inn motparten og de kanskje kan få seg en stjeling. Da blir safespillingen det motsatte, en taper stikk selv om fargen kanskje satt trill rundt!

Det er mange variasoner på dette. Stikkordet er kontekst. Hvordam ser hele spillet ut? Hva vet du? Hvile faremomenter er det med det ene valget eller det andre?

Med den aktuelle kombinasjonen er det normalt to tapere, det kan bli tre også. Kan en få spilt slik at det blir en taper?

Ja, her er to muligheter:

For det første kan K-Q sitte dobbel. I så fall er det bare å legge ned esset som feller en honnør, så spille liten fra begge hender og den andre honnøren kommer på. Så tas forsvarets tredje spar (tieren) ut med knekten etterpå - kun en taper.

En annen mulighet som forutsetter ett kort riktig plassert, vest må ha tieren dobbel og øst K-Q-x. Det sitter altså slik:

Løsningen her vil være å spille nieren å la den seile. Øst må bruke en honnør for eksempel damen, så neste gang spilles knekten som tar med seg kongen (hvis øst dekker), esset og tieren faller. Åtteren står og tar ut østs tredje lille spar. Dette er en såkalt intrafinesse.

Merk at om knekten spilles i første sparrunde dekker øst og esset finner. Da får forsvaret to stikk etterpå med sine gjenværende spar 10 singel hos vest og honnør dobbel hos øst, de to største sparene.

Over til spillet fra Von Zedwitz Pairs:

En spiller ved navn Milgrim satt syd og skulle spille 3 spar etter dette meldingsforløpet som var ganske vanlig rundt omkring i salen:

Det kan se ut som om øst kan få seg en stjeling hvis det kommer kløver ut. Men i så fall må forsvaret ha overgang i ruter slik at vest får komme inn å spille en tredje runde kløver. Og om de prøver å beholde overgang i ruter kan spillefører kaste en ruter på den andre hjerterhonnøren hos nord.

Da spillet forekom der Milgrim satt syd kom kløver 10 ut til østs ess. Øst gjorde det beste han kunne med ruterskift slik at Ø/V fikk tak i begge ruterstikkene - allerede tre stikk til forsvaret. Det kom etter dette kløver fra øst som gikk til åtteren, nieren og knekten. For spillefører kokte det nå ned til å løse sparfargen med en taper hvis kontrakten skulle kunne vinnes.

Milgrim satset på intrafinesse og tok en stor hjerter, stjal seg over til syd med en liten hjerter til trumf og spilte spar 9. Hvis vest dekker med tieren legges knekten som presser ut en honnør fra øst, og østs andre sparhonnør kan fiskes opp etterpå med A-8 på hånden.

Vest la imidlertid liten på spar 10 som fikk løpe til honnør. Øst spilte hjerter som ble vunnet hos nord, så spar knekt som løste fargen, kun en taper.

Å vinne 3 spar for +140 ga skyhøy score til N/S. Noen som fikk spille 2 spar og vant den akkurat fikk også over middels. For det er nokså naturlig og god bridge av Ø/V å være med til 3 ruter for å presse N/S opp et trinn. Ganske vanlig score var 3 spar med en bet.

Styremøte 240606

Referat – styremøte SBK 6.6.24

Tilstede:

Gorm Norstad, Tom Gjøs, Lars Helgesen, Olav Erik Didriksen, Monika Bråten, Per Rømoen og Roar Johansen (referent)

 

Forfall: Ingen

 

Møte ble avholdt på Musikkhuset, Greåker fra 16:30-17:55

 

Saksnr

 

Sak

 

Diskusjon og beslutning

1

 

Regnskap per 31.05.24

Positivt totalbilde nå, inntekter er i tråd med budsjett. Inntekter har økt og kostnader er redusert sammenlignet med fjoråret. Vi går i balanse på dagens kvelder viser regnskapet.

 

Resultatet per mai; Omlag 10 000 kr. I overskudd.

 

Oppsummert har vi et snitt på 9,2 bord i hovedpulje og 2,8 bord i sidepulje for første 5 mnd.

Vi går nå inn i perioden med sommerbridge som var rimelig bra i fjor, håper at utsendt info til andre klubbmedlemmer i regionen gir godt resultat for oppmøte denne sommeren også.

 

Vi endrer litt på premiering da vi ikke klarer å holde to puljer under sommerbridgen. Beste par fra siste bridgekurs premieres under sommerbridgen. Ellers premiering som før.

 

2

FOSS 2024

Tommy og Atle sitter i arrangementskomiteen, Tore er ute etter mange år som primus motor. Ettersom FOSS har slitt med deltakelse er det nødvendig med en god gjennomgang og plan for eventuell videre satsing.

 

Arrangementskomite sammen med Tom og Roar hadde et møte for å diskutere hva/hvordan/når. Landet på å prøve å få en dagsturnering med enten par- eller lagspill, fortrinnsvis parspill da lagspill kan være mer krevende å få til med god lokal deltakelse. Men ikke endelig landet, sjekker opp interessen.

 

Lokal ledig og ingen nærliggende kollisjoner den 12. oktober på Musikkhuset, Tom har booket Musikkhuset hele dagen med frist for avmelding 3 uker før.

 

Tidspunkt vi har satt 12 oktober passer god med forestående lagspill i divisjon som starter i november, om vi velger en slik turneringsform. Mange lag kan se på dette som trening.

 

Skal vi jobbe videre må det klubbgarantier og personer som får tildelt oppgaver. Dette tar styret videre, også mot Fredrikstad sitt klubbstyre.

 

3

Oppsummering etter bridgearrangement i Bodø

Lars oppsummerte kort fra Bodø-turen.
Bra opplegg i Bodø, fin tur for deltakerne utenom spilling, havørnsafarie på båttur. Foreldrene var støttende og gjorde en flott jobb under turen.

Varierende nivå (fra 8 mnd til 4 års erfaring) på spillerne der men alt i alt et flott arrangement. Kristian Ellingsen gjorde flott jobb som turneringsledelse.

Litt startproblem med utsatt flyreise, de nådde så vidt spillingen rett fra flyplassen.

Økonomi: Utlegg Lars hadde dekkes i sin helhet av kretsen.

4

Hvordan holde tidsplaner for klubbkvelder med 1 samlet pulje i sommerbridgen

Turneringsutvalget ser på måter å varsle tiden, litt press på tid må vi ha for å unngå for mye venting. Men viktig å opptre respektfult, ikke mase. Vi oppfodrer da turneringsleder om å varsle de som henger litt etter og kutte siste spill om det ikke er påbegynt 5 minutter før oppsatt tidsplan. Vi avventer å kjøpe klokke, det blir erfaringsmessig en stressfaktor for mange.

 

5

Forbundets arbeid med omlegging til nye nettsider

Sbk skulle være med i en prøveperiode, men første møte passet ikke og da mistet vi farta. Så vi tar neste fase/oppstart.

7

Makkerskaps-garanti

Fortsetter så lenge klubbmedlemmer svarer positivt på å stille framover.

8

Videre arbeid med skolebridgen og hvordan ivareta de vi har

Kurserfaring hos lærer (Lars), hva har det lært og hva kan man legge er vekt på neste gang det arrangeres kurs på Tindlund.
Thor og Øystein har vært flinke å stille opp. Trenger minst to stk hver gang, helst 3. Det følger vi opp til kommende oppstart.

Møte mandag med Tindlund om å satse ett år til Lars tar oppgaven. Bruke de som har gått kurs om å spre budskapet om hva de har opplevd.

 

Hva med høstens klubbkvelder for kursdeltakere fra tidligere (og nye etter hvert)?

Skal vi ha egen pulje da? Vi tenker det er litt opp til dem, hva vil de. Jan T sender mail for å høre med dem hva de tenker/ønsker.


Skoleelevene da? Å kjøre rene juniorkvelder er vi for små til slik Nesodden fikk til. Må avslutte innen 20:30. dele kveld i to med 2 spill i runden.

 

Hva angår kurs for skoleelever, så har foreldre blitt smittet og forespør om kurs for noen av dem. Veldig positivt, men det trengs flere kandidater. Må ha kandidater fra Bridgens dag, derav fortsatt satsing på rekruttering den dagen.

9

Musikkhuset stengt uke 26, hva da?

Folkets hus er vurdert. Høy pris. Høre med Tindlund skole også. Men Folkets Hus Torsnes er mest interessant og velges da det er ledig og prisen overkommelig. Varsles på klubbkveld samt avklare med Fredrikstad om de også flytter sin spilling dit samme uke.

10

Bridgens dag lørdag 14. sept

Kfr. Kurs over, satser videre  og kan ha gjenbruk av mye. Sted på Borg Amfi viser seg best. Ta kontakt med senterleder for formell avklaring.

11

Kantina

Ferievikar under ferien 4 uker, Monika følger opp.

       

 

Høstsesongen

Så starter Septemberturneringen onsdag 4. Vi fortsetter med å premiere enkeltkveldene etter hcp-beregning, men kårer månedsvinnerne sammenlagt etter scratch.
Vi minner om at vi har makkergaranti, så alle som dukker opp alene er garantert å få spille!

Enda større deltakelse fikk vi på den andre enkeltkvelden, 28. august, med 11 fulle bord. Vi setter enorm pris på at så mange vil komme og spille hos oss!
De premierte (hcp) ble de følgende:
1. Torkjel & Øyvind 57,0%
2. Clas & Lajla 56,4%
3. Inger & Alf Terje 56,4%
Med scratch-beregning snek Clas & Lajla (60,2%) seg så vidt forbi Inger & Alf Terje (60,0%), med Sebastian & Helge (58,1%) deretter.

På den første Sensommer-enkeltkvelden 21. august, tilbake på Bydelshuset på Søm, fikk vi fantastisk bra oppslutning, hele 10 fulle bord. De 3 premierte parene (hcp) ble de følgende:
1. Anne & Stein Olav 64,3%
2. Vigdis & Jan-Petter 61,5%
3. Odd & Hans Arne 60,0%
Med Scratch-beregning føk Odd & Hans Arne til topps (63,7%), foran Vigdis & Jan-Petter (60,4%) og Espen & Terje (60,0%).
 

 

Sommerbridge mandag 22.7.2024, av PHL

 5 fulle bord er bra, men vi setter stor pris på enda flere deltagere, mandagene fremover. Best for kvelden ble Jørgen L. Nordby/Petter H. Lindqvist med småpene 63.4%, tett fullt av Jens Ivar Gunleifsen/Bjørn Torgeir Larsen med 62.5% og Vidar Eikhom/Arne Nystøl på siste pallplass med 60.2%. I sammendraget er det kun 3 spillerer som har 5 spilte kvelder med 5 forskjellige makkere og som har over middels:  (= 250%)

1. Petter H. Lindqvist        298.7%

2. Pernille Lindaas           285.6%

3. Johan S. Braathen       272.8%

Vel møtt bridgevenner til sommerbridge, hver mandag ut august!

Oppstart til høsten 2024

 Eidskog Bk vil starte høstterminen den 20 august

Kl 18.30  i Magnor ungdomslokale 

 

Hilsen styret