Avansert søk


Mandag 23.10.23

 Seier til Ove og Roar i kveld.

Storeslem på squize

Mange spiller oppfatter squize som så komplisert at de ikke tenker noe særlig på det som spilleteknikk. Squize er en måte å få flere stikk på ved å presse motspillere til å kaste kort som normalt gir stikk når eksempelvis en langfarge spilles. 

Spilleførere kan også squize seg selv i egne kontrakter eller makker i motspill, og det tror jeg de fleste har opplevd. Så strålende fornøyd med å ha godspilt en farge at alle stikkene tas med en gang, helt til det slår deg at du plutselig får avkast problem i bordet. Eller makker tar fram inhalator.

På klubbkvelden torsdag var det i følge Doble Dummy et spill med 13 stikk i både NT og fargekontrakt spar. Ett par var i syveren, selvsagt Arild og Atle som er kjent for sine storeslemmer. Også de som står. 

De meldte slemmen etter dette meldingsforløpet slik jeg husker forklaringen (motparten la bare grønne lapper):

1 S - 2 H
2 S - 2 NT*
3 S - 4NT*
5 S - 5 NT
6 Kl - 7 S

Atle teller 12 stikk (vet at Arild har 7 spar) og satset på et det var mulig å finne det siste. Og det var det jo, men da på en squize da kløver lengden var sammen med hjerter Q og spillingen gikk av seg selv. Eller?

Ett par var i 6 NT, en god kontrakt som her ville gitt nesttopp. Skal ikke henge ut noe, men til mitt forsvar var kontrakten i nord, og ruter Q kom ut og ikke kløver Q som spilleførere i syd normalt fikk. De gode motspillerne sine avkast var smarte, Øst holdt alle sine kløver i 2 kort posen mens vest hadde lempet mange kløver uten behov for inhalator. Kutten i kløver stikk 12 kommer ikke i mine memorarer.

NM FOR JUNIORER (korrigert)

Ifølge rapportene ble Junior NM i Trondheim i helgen et kjempefint arrangement. 

Det deltok 24 par i juniorklassen, og det var de mest erfarne som stort sett tok plassene i toppen. Helt til topps gikk Markus Lund-Niolcai Heiberg Evenstad (Heimdal/Sørreisa) med hele 64,5%, eneste par over 60%.

Sølvmedaljene gikk til Sofie Græsholt Sjødal - Marius Dalemark Austad (Nesodden/Flekkefjord) og bronse til Thomas Tøsse - Markus Hansen Moe (Trondheim UBK/Helgeland JBK).  

GULL I NM JUNIOR 2023: Markus (til venstre) og Nicolai vant klart

Det ble også spilt i en rekrutteringspulje. Solveig Dræge - Sienna Vedå Vangdal (OS JBK) vant den puljen foran Daniel Olsen - Agustin Dorao (Trondheim UBK) med Brage Sølevik Bårdgård- Wiktor Orlicz (Helgeland/Trondheim) på tredje.

Vi kommer tilbake til spill fra NM for juniorer om et par dager idet undertegnede er tilbake i NZ etter å vært i Australia for å spille Sydney Spring Nationals i en vel uke (avsluttes onsdag). 

 

Suveren siger til Jorunn og Arvid 2.Kveld av Klubbmesterskapet 23.10.23!

 Oddmund og Gustav på fin 2.plass! 

Neste gong blir me truleg 5.bord. Møt opp!