Avansert søk


Påmelding til spillekveld 11.oktober

      Resultat (på landsbasis)

  • Startkontingent: kr 80 pr. spiller
  • Simultanturnering
  • Otta videregående skole
  • Påmelding før kl 17:00 spillekvelden
  • Problem med påmelding, ring Erik 901 01 633
  • Vipps: 130807
  • Bank: 2095.48.65984

 

Terminliste 2024/2025

Her er nedlastbar PDF versjon.

Vi forbeholder oss om noen endringer.

3.kveld i klubbmesterskapet for par.

 Kveldens vinnere ble nok en gang Martin og Ole. Ellers merker vi oss at K.B. fortsatt behersker sine bridgeferdigheter. Et bra resultat sammen med vår fraske venn, Jerome.Tre' bien!

 

 

 

 

Nykomponert makkerpar vant i kveld

 Vi gratulerer Per Oskar Bergersen og Bodil Koht Krogh med seier i kveld! De vant suverent på 63,75 % foran Nils-Otto Eliassen og Jan Erik Lübker med 52,50 %.

Mandag 09.10.23

 Seier til Ove og Robin i kveld.

Klart for PARFINALEN

Finalen i NM Par starter fredag og avsluttes søndag. Mesterskapet spilles i Stavanger. Det deltar 54 par som skal møte hverandre, tre spill mot hvert av de andre parene, totalt 159 spill. Deltakerlisten finner du her. 

I fjor ble parfinalen vunnet av Kåre Bogø-Geir Helgemo. Det paret deltar også i årets finale og må tåle favorittstempelet. Det er dog flere andre som nok vil ha et ord med i laget, bl.a. Boye Brogeland - Christian Bakke som forleden var på sølv-laget i VM.

Samtidig med parfinalen spilles starter New Zealand Bridge Congress på den andre siden av jordkloden, en åtte dagers festival som kan sammenlignes med den norske bridgefestivalen. Der skal undertegnede delta, men det bør likevel bli muligheter for å rapportere fra den norske parfinalen her i bloggen. 

Uansett om det er parturnering eller lagkamp snakkes og skrives mest om de store spillene, slemmer og slikt. Men i parbridge deles det ut like mange poeng (matchpoints) i småspillene, noe som gjør parbridge veldig intenst. Hvis du slapper litt av fordi du fikk hjem en fin slem kan det godt hende du i neste spill roter bort plusspoengene du fikk for slemmen, kanskje i motspill mot delkontrakt fordi du gir motparten ett overstikk!

Her er det siste spillet i parfinalen 2022, et typisk parturneringsspill:

Et typisk "kamp om kontrakten spill", hvor N/S har hjertertilpasning, Ø/V spartilpasning.

N/S har i eventuell hjerterkontrakt hvor det er litt uheldig hjertersits to trumftapere, to spartapere og en kløvertaper. Det står altså kun i 2 hjerter, +110 er maks. Det betyr at Ø/V tåler å melde 2 spar, og bør slik disse kortene ser ut melde 2 spar, for i sparkontrakten deres vei er det kun seks tapere. Selv om 2 spar dobles (hvem kan doble den?) blir det kun +100 til N/S.

Ideelt bør derfor Ø/V få spille 2 spar. Om N/S går på til 3 hjerter bør det bli en bet. 

I meldingen åpner svært mange med 1NT som syd. Nord overfører til 2 hjerter. Det er ikke sikkert det er riktig å melde 2 spar nå, men om øst sier pass og syd 2 hjerter fulgt av to passer er det mer aktuelt å melde 2 spar. Gjøres det andre gangen vet makkeren at øst ikke er så veldig sterk og øst vet (siden nord passer på 2 hjerter) at makkeren har noen verdier. 

Der N/S gjorde det riktige og lot Ø/V spille 2 spar ble det stort sett en bet, N/S +50. Det ga +6 til N/S (av 26 oppnåelige).

Ingen (!) fikk spille 2 hjerter med +110 til N/S. Det var imidlertid mange N/S-par i 3 hjerter. De fleste av dem gikk en sonebet, Ø/V +100, og N/S måtte tåle -10 for det. Vinnerparet Bogø-Helgemo tok en bet i 3 hjerter og fikk altså +10.

Det var imdlertid hele fem N/S-par som vant 3 hjerter! Da må motspillet ha klikket, og spillefører må ha blitt kvitt tapere (sannsynligvis alle nord sine tre kløvere) på ruterfargen. Men spillefører må innom Ø/V, og at det ble ni stikk ved de fem bordene skjedde stort sett der syd var spillefører så motspillerne ikke så den truende ruterfargen. Å notere +140 ga +22 til N/S. Så det svingte altså hele 32 poeng om motspillet klaffet eller ikke mot 3 hjerter. 

 

 

 

 

GOLD CUP: Mer norsk suksess

Norske spillere gjør det godt over alt for tiden. Samtidig med at det ble norsk seier i den svenske toppserien gikk en av de mest prestisjetunge lagturneringene i England (EBU, English Bridge Union) av stabelen, Gold Cup. Lag De Botton vant med nordmenn på laget. Foruten engelske Janet De Botton, David Bakhshi og Tom Townsend var Thomas Charlsen, Thor Erik Hoftaniska og Artur Malinowski (jeg renger "Malli" som norsk hver gang han gjør det bra, som er ofte...). 

Vinnerlaget fra venstre: Charlsen, Bakhshi, De Botton, Hoftaniska, Malinowski og Townsend (foto: EBU)

I finalen slo De Botton lag Allfrey som har med Espen Erichsen, et lag som har gjort det veldig godt i år.

Her er et veldig interessant spill fra semifinalen:

Med åpne kort ville det som kjent vært mye lettere å spille bridge, ved bordet må det gjettes mer. La oss si du har havnet i 6 ruter som De Botton sitt N/S-par meldte. De fikk kløver konge i utspill, og da er det ganske komfortabelt, men det må spilles litt forsiktig siden trumfen sitter 4-1. Men hva om du får mer press på deg og får hjerter ut mot 6 ruter?

Med hjerter ut til esset kan ikke Ø/V slippes inn da de i så fall tar beten med ett hjerterstikk. Hvis en ser bare N/S sine kort, som jo er realiteten ved bordet, er det vel ikke unaturlig å spille A-K i trumf. Hvis en gjør det og trumfen sitter 3-2 gås i gang med sparen, og om ikke andre runde spar blir stjålet blir man kvitt begge syds små hjertere før den med mastertrumfen kan stjele. Resten ville i så fall vært is og brus. Men trumfen sitter 4-1, og da blir det vanskeligere selv om vest følger tre runder spar slik at syd kan bli kvitt hjerterne. For med trumfen 4-1 har spillefører blitt sårbar etter A-K i trumf, vest har igjen Q-7. Hvis det spilles trumf kan vest vinne med damen og spille en fjerde runde trumf, og uten flere trumf blir spillefører blir hengende med nords hjertertaper. Hvis nords hjerter trumfes først, så trumf vinner vest og trumfmatter nord med en tredje runde hjerter siden syd i så fall ikke har flere trumf. Nords nest siste trumf går jo idet han stjeler hjerter, og den siste idet han så spiller trumf. Vest har igjen en trumf og får to trumfstikk ved å trumfmatte nord. 

Det er flere måter å vinne 6 ruter på selv etter hjerter ut, men det må gjettes på en spilleplan som viser seg å være vinnende. Ja, det går faktisk an å vinne tretten stikk med åpne kort: for eksempel, hjerter ess, ruter til tieren (bridgelivet er enkelt, hva?), tre runder spar med avkast av to hjerter fra syd, hjerter til stjeling, ruter ess og ruter til nok en finesse fulgt av fjerde runde trumf med kongen som tar ut vests siste trumf. Nords hånd står foruten den lille kløveren som esset tar seg av til slutt. 

Ja, den som hadde visst alle kortene rundt bordet ville fått mange poeng... 

Etter hjerter ut til esset er det ikke fristende å ta ruterfinesse, og hvilken vei skal den i så fall tas? Men en det er mulig å starte med spar heller enn å spille A-K i trumf som dog er en helt grei plan, men går fort galt denne gangen.

Tre runder spar uten å røre trumfen går bra her, vest følger farge. Om en av de hadde stjålet i tredje sparrunde ville det ikke vært over. Hvis trumfen løses etter en sånn start går det bra. Men om tredje spar trumfes kan det hende en går bet med spar 4-2 og trumfen 3-2, hvor i så fall A-K i trumf med det samme ville vært tingen. 

Her følger altså vest tre runder spar. Nå er det om å gjøre å beholde kontrollen. Å la ruter knekt seile er en mulighet, eller å stjele nords siste hjerter fulgt av ruter til knekten er også ganske safe. Om finessen ryker har syd trumf til å ta seg av eventuell hjerterfortsettelse, resten står. 

Hva som ville skjedd med hjerter ut vites ikke, for De Botton noterte +920 etter kløverutspill. Ved det andre bordet spilte N/S 4 spar med tolv stikk, 10 IMP til vinnerlaget. 

 

 

Spillekveld 19.9

Vi startet Høstturneringen som går over 5 kvelder og der 4 kvelder teller i sammendraget med "stinn brakke" - 11 fulle bord.

Kveldes vinnere ble Arne Tveiten og Nils Anders Søyland med Jan Føyner og Per Flatabø på annenplass, Rolf Lassen Lersbryggen og Egil Steinar Hansen på tredje. Vi gratulerer!

Høstturneringen fortsetter 26.9 da vi også skal spille Simultanturering med 22 andre klubber i Norge. Vi håper på gode plasseringer for mange Soonspar!

4. divisjon

 Etter suksess ifjor prøver vi igjen med 4. divisjon i Bø. 
se invitasjon for detaljer. Første spillehelg er 28.+