Avansert søk


Fullt på GF Isabel i januar 2024

Vi må dessverre meddele at vi har fått salgsstopp på GF Isabel **** for alle tre uker i januar 2024. Hotellet er rett og slett fullt. 

Heldigvis er det fortsatt noen ledige leiligheter/bungalower/villaer der i november 2023, og alle tre andre samarbeidshoteller har ledige rom. Men det er ingen tvil om at Bridge for Alle på Tenerife er svært populært, så sørg for å booke rom snart dersom du vil sikre deg din foretrukne overnatting. Og husk at det er 15% rabatt frem til 31. august (31. juli for GF Isabel)! 

Per Rasmussen/Svendsen med nok en seier

Godt oppmøte også i omgang 11 med 10 og et halvt bord til tross for at vi nærmer oss midten av juli og noen er på velfortjent sommerferie.. 

 

BridgeSommer 2023

Også i år arrangerer Trondheim ungdomsbridgeklubb gratis sommerskole i bridge, primært beregnet på kortspillende skoleungdom i alderen 10-20 år. Detaljert info her.

Nå er det ikke så mange av kretsens medlemmer som er i den aktuelle aldersgruppen, men kanskje har du slektninger eller bekjente som kan være aktuelle? I så fall hadde det vært fint om du kunne kontakte dem og oppfører dem til å melde seg på.

2.kveld i juniturneringen.

 Nok en gang gjorde juniorene Sebastian og Alfred det bra i klubbspillingen. En flott 2.plass .Disse 2 guttene spilte i slutten av mai i Marit Sveaas Internasjonale Tournament . I Junior B-finalen seiret de langt foran nr.2.! Kjempebra!

Husk sommeravslutningen 17.juni!

Sommerbridge kveld 9

Niende kveld i Sommerbridgen ble vunnet av Oddbjørn Handå og Helge Stanghelle med 68,8 foran  Filip Asplund og Svein Gunnar Karlberg med 59,9. På tredjeplass fulgte Sturla Dahle og Viktor Kvandal med 56,0.

I sammendraget har Helge Stanghelle overtatt ledelsen med 288,4 foran Olav Valstad med 269,6.

Se alle resultatene under les mer...

Anne Årstad - Cecilie Winsnes, Asker vant omgang 6

16 par fant veien til Biblioteket i Holmestrand for å spille omgang 6 i årets utgave av Sommerbridgen til tross for at det er tiden for skoleavslutninger rundt omkring. Anne og Cecilie oppnådde 66,63 og det var det ingen andre som klarte å matche. Per Rasmussen/Svendsen fulgte nærmest og ble det andre paret som brøyt 60 % grensen med sine 60,41 HCP. Tredjeplassen gikk til Jan Bonde - Helge Bugge med 57,11 %.  

 

SPILLEPRØVE

I dag skal vi se på en spilleprøve i en utgang som umiddelbart ser ut til å avhenge av et bestemt valg. 

Giver øst. Ø/V i sonen

Du skal altså spille 5 ruter med åtte trumf til sammen, i stedet for 5 kløver med ni trumf. Den femte kløveren gir ikke noe nyttig avkast i ruterkontrakt, så her er det ikke den fordelen som det av og til kan være med kontrakter på 4-4 fremfor 5-3, eller til og med 5-4 i en annen farge. Hvilken utgang er best?

Svaret på det spørsmålet får du etter at vi har gått gjennom spilleføringen i 5 ruter.

Vest spiller ut spar ess og fortsetter med kongen som syd stjeler. Velg spilleplan.

Joda, det ser ut som denne utgangen avhenger av valget i kløver. Men det er ofte slik at man kan prøve andre sjanser først, og/eller forsøke å finne ut mye som mulig før det kritiske valget tas. Her er det ingen andre sjanser enn kløvervalget, men hvis det er mulig kan det lønne seg å forsøke å innhente informasjon før valget tas.

På stor trumf fra syd i tredje stikk følger begge. Nå er det en variant å vente litt med trumfen og spille hjerter, i alle fall etter å ha tatt maks to trumf. La oss si det spilles hjerter til kongen i fjerde stikk, esset fra øst fulgt av nok en hjerter til knekten. Vest følger med femmeren og nieren. Nå spilles mer trumf og begge følger i andre trumfrunde. Idet en tredje stor trumf tas hos syd kaster vest en spar. Nå gjenstår altså et valg i kløver, toppe og håpe på 2-2, eller ta finesse som er riktig hvis kløver dame sitter tredje. Men hvis kløver sitter 3-1, hvem har i så fall trekorts?

Det vet du ikke, men det koster ikke noe å ta sidestikk for å forsøke å finne ut mer om fordelingen. Så de to hjerterstikkene tas. Allerede i tredje hjerterrunde er vest fri for hjerter og kaster en spar. Hvordan tror du vest og østs fordeling er?

Det er nok ikke noen 100% garanti her, men det er faktisk ganske sikkert hvordan det ser ut om vest og øst er spillere som melder ganske normalt.

I utgangspunktet var det naturlig å tenke at vest har flest spar, derfor er det flere "ledige plasser" hos øst for andre kort, så han er favoritt til å ha flest kløvere. Men det vi fant ut om hjerter- og rutersitsen endret det bildet, for vest staret altså med to hjerter og to ruter, øst med fem hjerter og tre ruter. Hvis øst har kun tre spar har vest syvkorts farge og ville kanskje sperremeldt, eller meldt mer senere, og øst ville kanskje ikke meldt så mye som 3 spar (?). Sparen sitter mest sannsynlig 6-4, for med fem spar hos øst ville han hatt fordelingen 5-5-3-0 og hadde trolig sagt 4 spar i stedet for 3 spar.

Som sagt, ingen garantier, men det er meget sannsynlig at øst har fire spar, fem hjerter (det vet vi) - 3 ruter  (som vi også vet) og en kløver, dvs. 4-5-3-1 fordeling, altså singelton kløver! 

Da spillet forekom tenkte spillefører omtrent sånn og la ned kløver konge som begge fulgte med småkort på, så kløverfinesse over vest. 

Slik så hele spillet ut:

En litt merkelig konklusjon på dette er at kontrakten 5 ruter er bedre enn 5 kløver. I ruterkontrakt kunne spillefører få tatt ut trumfen og testet sidefargen hjerter for å innhente informasjon om fordelingen før kløvervalget måtte tas. I kløverkontrakt har ikke spillefører noen mulighet til å ta sidestikk før trumfen tas ut da det kan gi motparten stjeling, så der må kløveren tippes uten noen ekstra informasjon om fordelingen.

Siste kveld

Sommeren har kommet og torsdag 8.juni er siste kveld med spilling før ferien. Myra bk takker medlemmer og andre spillere for innsatsen, og ønsker alle velkommen tilbake til høsten! God sommer! 

2.kveld i sommerturneringen.

 Også denne gangen vant Åse. Alf Henning var hennes makker i kveld. Ellers merker vi at Ronny og hans unge kone klarte en kjempeflott 2.plass.