Avansert søk


2 seirer på rad !

 Øyvind Sørli og Thorstein Buserud leder klart etter 2 av 4 kvelder i vårcupen! 

KM par spilles på Sortland lørdag 22.april

KM par spilles lørdag 22.april på Sortland. Spillestedet er XL Byggs kantine i Markveien 18 og spillestart er klokka 10. 18 par stiller på startstreken. Det spilles full serie med fire spill i runden, og dermed 68 spill totalt. Spillinga forventes å være ferdig til 19:45. 

Resultater

Ny nyhetsartikkel

Så er sesongen over, og avslutnngen fulgte samme mønster som før. Kort møte, utsøkt bevertning fra Seiersten, raus premiering og Hallgeir som vinner av totoen, denne gang godt understøttet av Tor. Når skal vi lære at det er bortkastede penger å spille på andre?

Simultan måndag 24/4 2023 i Saften

Start  kl 1745 eller kl 1715 om det kjem deltakarar frå Balestrand/Høyanger.

Påmelding:

https://www.bridge.no/ruter/turneringsinfo/1/33984

Erichsen og E. Berg til finale i WINTER GAMES!

I Tignes, Frankrike går European Winter Games mot slutten. I denne meget sterke lagturneringen deltok 47 lag med spillere fra 27 nasjoner. Alle resultatene, lagoppstillinger osv. finner du her.

Boye Brogeland og Geir Helgemo spilte på et profflag (WIGODER) og kom videre til sluttspillet. Der ble det imidlertid stopp for dem i kvartfinalen da de møtte franske VINCIGUERRA. 

Men det skulle bli norsk revansje mot de franske spillerne i semifinalen da lag ORCA med norske Espen Erichsen og Erik Berg på laget (vi kaller Espen norsk selv om han har bodd i England i mange år nå). Orca vant ganske komfortabelt og gikk til finalen som spilles torsdag.

ORCA fikk tidlig opp en god ledelse i semifinalen. Midtveis i nest siste sett fikk de inn en fin "double digit" sving som økte ledelsen. Derfra og inn var det liten tvil, og kampen ble vunnet med hele 60 IMP. I finalen møter laget med de to norske spillerne MULTON. Det er et flernasjonalt lag med gode spillere, men jeg mener likevel ORCA er hårfin favoritt i finalen. 

Berg spiller med engelske Peter Crouch. Erichsens makker er også engelsk, Richard Plackett. På laget spiller også de svenske tvillingbrødrene Mikael og Ola Rimstedt. 

Vi tar med det nevnte svingspillet i semifinales tredje sett, hvor Erik Berg satt nord med disse kortene:

Meldingene gikk slik:

Jeg er ikke helt sikker på betydningen av østs 2 kløver, men mistenker det var såkalt Gazilli (minst 16 poeng og ikke nødvendigvis kløverfarge).

Hva ville du spilt ut?

Riktignok har vest meldt spar, men Berg ville ikke spekulere i andre utspill enn spar med så god farge. Og det viste seg å være fornuftig:

Stor spar fra nord vant første stikk, syd la styrke. Liten spar fra nord i andre stikk gikk til esset, så en tredje runde spar til vests konge. Nå måtte det gjøres et avkast fra øst, og spillefører kastet ruter 6. Selv om han godspiller hjerteren blir det bet. Nord får ett stikk i hjerter og forsvaret får da tre stikk i spar og hjerter konge. Syd må få ett stikk til, for en av kongene sine. Spillefører får ikke mer enn fem hjerterstikk, ett sparstikk og for de to minoressene. 

I stedet for å godspille hjerteren som ikke kan gå bra (om ikke nord har hjerter konge dobbel) ble det tatt kløverfinesse. Nå kunne syd spille ruter til det single esset. Spillefører tok kløverstikkene og forsøkte så ruter dame fra hånden til syds konge. Det var det fjerde stikket til forsvaret. Crouch spilte i firekorts posisjonen, da det var kun hjerter igjen hos øst hjerter 9 rett opp i saksen. Berg hadde beholdt tre hjertere og la selvsagt liten slik at han kunne ta de to siste stikkene med hjerter konge og ett sparstikk - to bet, +200.

Ved det andre bordet ble Espen Erichsen spillefører i 3NT som øst. Syd spilte ut umeldt farge ruter, og Erichsen vant førsrte stikk for ruter dame. Så hjerterfinesse, hjerter ess og mer hjerter til nords konge. Derfra kom nok en ruter til det nå single esset. Erichsen ventet med hjerterstikkene, og i neste stikk spilte han liten kløver fra A-Q-6! Hvis syd stikker opp og tar ett ruterstikk fulgt av sparskift må spar ess sitte foran. Syd la imidlertid liten kløver (husk han så ikke østs kort), og vests kløver knekt vant det stikket. Nå hadde spillefører 0+5+2+2= 9 stikk og tok dem raskt, +600 og 13 IMP til lag ORCA på vei mot finale.

Finalen i Winter Games blir overført på BBO.  

 

Sommerbridge

 

Sommerbridge: 02. mai, 2023 - 29. august, 2023
Sommerbridge tirsdager start kl 18.15 i kulturhuset Kolben, 3 etg, T.o.m. 11. juli. Deretter stengt/ferie i 4 uker. Åpner igjen 15.august. 24 spill. Begrenset kiosk: Fri kaffe, Twist,, Kjeks.

Rubbestadneset til lagfinalen

Det nærmer seg finale i NM for klubblag. Den skal spilles i Kristiansand 26.mai til 29.mai. Arrangør: Kristiansand BK.

Alle finalelagene er snart klare. I finalen skal de syv vinnerne av siste utslagsrunde (6.runden) samt arrangørens lag spille. Vi kommer tilbake med mer informasjon om finalelagene om ikke lenge.

Tidligere denne uken avgjorde Rubbestadneset BK og Førde BK 2 hvem som får spille lagfinalen. Førstnevnte hadde veldig god kontroll gjennom 6.rundekampen som gikk på RealBridge, og de vant soleklart (61 IMP). Men en god slump av seiersmarginen kom i et spill vi tar med her, en megasving. 

Du kan ta Rubbestadnesets Jan Lutros plass (øst). Han satt med dette:

                 ØST

Meldingene gikk:

Hva spiller du ut?

Makker (Trond Are Nitter) på vests plass har altså en lang kløverfarge. Han har sperret kraftig med sitt hopp til 5 kløver. Så dobler han motpartens storeslem! Har han kløver ess og tror det skal gi stikk? Nei, om han har det esset vil han ha liten tro på det i denne sammenhengen. Så hva er han ute etter?

Dette er en såkalt Lightnerdobling. Hvis det etter meldingene er et normalt og naturlig, logisk utspill (for eksempel makkers farge), og den som ikke har utspillet dobler en slem ber han om et unaturlig utspill. Det kan være flere grunner til det. Ikke sjelden ber en slik dobling om bordets først meldte farge. Eller det kan være dobleren har en renons og ønsker seg utspill til stjeling i den fargen. 

Her har ikke blindemann meldt noen farge naturlig, bare støttet hjerteren (med 2NT). Hvis vest har ressurser i ruter kunne han doblet 5 rutermeldingen som ikke er naturlig, men kontrollmelding (cuebid).

Lutro kom til korrekt konklusjon; makkeren måtte være renons i spar og ville ha spar i utspill. Og sparutspill mot 7 hjerter var innerblink, mens alle andre utspill ville vært langt utenfor blinken:

Vest kunne stjele, og den egentlig gode (!) storeslemmen var gått en bet etter første stikk. 

Jo, dette er en glimrende storeslem om en ser kun på N/S sine kort. Enig?

Surt for Førde, men godt samarbeid av Rubbestadnesets par.

Spillet ga hele 17 IMP da Rubbestadnesets N/S-par spilte 6 hjerter med tretten stikk ved det andre bordet (200 +1460).

Hvis spar ikke sitter 6-0 (eller sparutspillet ikke finnes) ville det blitt +2210 og 1460 = +750 i favør Førde som ville gitt 13 IMP, en sving på 30 IMP i ett spill! Det utgjør nesten halvparten av seiersmarginen. Men spillet kom da det var igjen kun fire spill. Så utover i kampen var det egentlig ingen tvil om hvilket lag som ville få ta turen til Kristiansand i mai.

I tillegg til Nitter-Lutro spilte Helge Svendsen-Simon Eileraas på laget som kvalifiserte seg til NM-finalen.  

OM LIGHTNERDOBLINGER

Slike doblinger kan være tveeggede sverd. Ikke sjelden blir man fristet til å doble lilleslem i trumfkontrakt fordi man har en renons. Makker spiller lydig ut den fargen, du stjelder, men så får ikke forsvaret noe mer. Da blir det -1660 i stedet for -1430 eller +1460 (soneslem), tapt spill selv om utspillet var godt. De beste og sikreste Lightnerdoblingene er ofte når man selv har meldt en farge (som makker normalt kommer til å spille ut) og så kommer motparten i 6NT (makker har utspillet), og du har for eksempel A-Q i den fargen blindemann meldte. Da er det en veldig god sjanse for bet om makker spiller den fargen ut mot 6NTx. Og den fargen i utspill finner makker neppe om det ikke dobles - Lightnerdobling.

Det er en annen fare om en Lightnerdobler en trumfslem selv om den kanskje er en bet med det utspillet dobleren vil ha. En risikerer at de flytter til grandkontrakt som kanskje står! Det er nitrist, og kanskje ville makker funnet det drepende utspillet mot trumfkontrakten selv uten utspillsdirigerende dobling. I det spillet vi nettopp så på var den muligheten ikke tilstede for de som ble doblet, det er bare elleve stikk i grandkontrakt. 

Forleden satt vi og snakket om Lightnerdoblinger etter en bridgeturnering. Både suksess- og fiaskohistorier ble fortalt. En morsom historie var om en kar som satt med A-Q tredje i hjerter bak den som hadde åpnet med 1 hjerter. Da den som hadde hjerterfargen ble blindemann i 6 hjerter doblet han med A-Q bak. Makkeren spilte lydig ut hjerter 8, men bordet kom ned med J-10 femte! Dobleren trodde at nå står den der slemmen, hjerter konge var plassert bak esset, ikke hos han med fargen! Uflaks.

Dobleren bannet høyt idet han tok for hjerter ess. Da ramlet den single konge fra spillefører, og banningen ble raskt byttet ut med et bredt smil.  

 

 

Gratulerer!!!

 Thorstein og Hallvard vant Simultanen på landsbasis og 195 klubbpoeng! Gratulerer så mye!!!