Avansert søk


Klubbkveld 23/1

Da må e på nytt gratulere Aslak og Liv, som tok en klar seier forann Morten og Oliver, med Kåre og Anders på tredje. Vart bare 3 bord, men har fortsatt trua. Møt opp da vel.

Morten 

Uvanlig stampemelding

Å stampe skjer som oftest når man har en fin trumftilpasning, bra fordeling og ellers ikke så sterke kort. Man melder over motpartens utgang (stamper) som en tror står i håp om at noen doblede bet blir billigere enn å måtte notere soneutgang i motparten kolonne. Det er selvsagt ikke alltid så lett å vite, kanskje står ikke motpartens utgang - det kalles "fantomstamp" (Phantom sacrifice). Dessuten kan det hende det noen ganger blir for mange bet og følgelig for kostbart å stampe.

Fra kampen om å holde seg i 1.divisjon tar vi med et spill til fra samme kamp som vi forleden fortalte om et fint skvisinnspill i motspill.

I dette spillet forekom en nokså uvanlig stampemelding.

Øst åpnet med 1 hjerter og Lasse Aaseng (Oslo 1) meldte inn 2 ruter. Det er nok en innmelding ikke alle er enige i faresonen, men han hadde i alle fall en hånd som ganske sannsynlig vil produsere mange stikk om makkeren melder mye i tro på at innmelderen har noe mer. Det er dessuten mindre fare for å bli doblet når man har en så lang og god farge enn man melder inn med for eksempel 11-12 poeng og kun femkorts farge og slikt, hender som mange melder inn nokså automatisk med.

Naturlig nok tenkte nord (Tom Johansen) at utgang måtte ha gode sjanser, og han sa 3NT direkte. Øst ville ikke gi seg og sa 4 kløver. Etter pass fra syd sa vest 4 hjerter. Nå ble plutselig nord ikke så sikker på om det var egen side eller Ø/V som hadde utgang. Øst har sikkert ti-elleve kort i de to fargene, og nord regner med at hjerter konge sitter i saks. N/S har neppe mange ruterstikk å hente i motspill. Så Johansen fant ut det kanskje ville være riktig å stampe i 4NT selv om N/S er i ugunstig sone! Han regnet med å gå en bet eller to, men kanskje udoblet, og det ville være greit om motparten faktisk har 4 hjerter i kortene. 

Det hadde de ikke, det blir ikke mer enn ni stikk i hjerterkontrakt. Det kan vel fort bli bare åtte og. 

Så dette var altså en mislykket stamp, en såkalt famtomstamp?

Nei, faktisk ikke. Det viste seg å ikke være en stampemelding i det hele tatt!

Kløver ess kom ut fulgt av skift til ruter dame. Johansen så det var bare åtte sikre stikk, og bestemte seg for å sette opp ett kløverstikk ved sett fra hans synsvinkel trolig gi bort til både kløver konge og knekt hos øst. Men da kløver knekt kom på fra vest (om han ikke dekker tieren blir det to kløverstikk til spillefører for Q-8) var ett stikk i fargen godspilt uten at Ø/V fikk beten med tre kløverstikk pluss hjerter ess. Da spar dame viste seg å sitte dobbel ble det tre stikk i den fargen og totalt ti stikk, 4NT meldt og vunnet. Da en desillusjonert motspiller forsaket seg ble det ett ekstra overstikk for kløver 2 i sluttpossen, elleve stikk og +660.

Sammen med 140 fra lagkameratenes 3 hjerter med ni stikk ga spillet 13 IMP til Oslo 1 som trengte poengene for å holde seg i toppserien. Det greide de til slutt, men med liten margin. 

  

Mandag 23.01.23

Seier til Knut og May-Liss i kveld.

4. divisjon Østerdal - Gratulerer til Engerdal BK 2!

Siste helg av seriemesterskapet 2022/2023 4. divisjon Østerdal ble spilt lørdag 11.02. og søndag 12.02. ved Øiseth Hotell (Rendalen).

 Vi gratulerer "pallen":

1.  Engerdal BK 2   

2.  Rendalen BK  

3.  Folldal BK  

 

Bildet viser vinnerlaget; her representert med Svein Magnus Næsheim, Jan Erik Sæter, Geir Stubsveen og Svein Ove Nordsveen.  Odd Helge Nesheim deltok også på laget.

Golf Thailand 2023

 Golfgjengen består i grunnen av 2 grupper. De som helst velger Asia ("lillebanen") og de som helst vil dra på storbaner... og selvsagt de som vil være med overalt.

Et lite resyme fra "Storbanegjengen".

Vi har pr i dag (18/!) vært 6 ganger på storbane; mandag, onsdag og fredag. Det har deltat fra 6 til 10 stk. Resultatene har vært varierte, men hittil har Knut og Torstein . vist best form av guttene. Blant jentene har Ulla vært den suverene ener. Det må også nevnes at Roar er den som har vist størst fremgang.

Vi spiller helst jentene sammen, men når det ikke klaffer blir Ulla "nedvurdert"  til å spille i guttegruppa. (Hun driver som en kraftkar)

Etter at runden er ferdigspilt har vi koselig treff på banerestauranten, det som blir kalt det 19. hullet. Med en Singa i hånden er vi alle enige i en ting:

Det er godt å leve med golf og ikke av golf!

Tirsdag 24.jan arrengeres "Asiamesterskapet".  Vi håper og regner med at etterpå vil flere "asiaspillere" bli med på storbane.

 

Svein og Turid

Årsmelding 2023

 Midt-Telemark Bridgeklubb – Årsmelding 2022.

Styret:

Styret har vore: Sveinung Børte (leiar), June Furnes Tveitan (kasserar), Anne Grete Seljordslia (turneringsleiar)
Styret har hatt 2 styremøte og behandla 13 saker
Anne Grete Seljorslia er valgt som nestleiar i Telemark Bridgekrets

Medlemer:

Klubben har ved årskiftet 31 medlemer, herav 6 I-medlemer

Arrangement/Kurs:

Klubben har eksponert seg med stand på Bøsentert på Bridgens Dag
Klubben har hatt kurs for nybegynnerar med 8 deltakerar. 6 kurskveldar og 3 spelekveldarMange frå klubben var med som hjelperar

Turneringsaktivitet:

Det har vore 27 spelekveldar. Deltakinga har auka frå 3-4 bord til 6-7 bord i løpet av året. Vi kom ikkje i gang før i slutten av januar pga corona-pausa
Det blei arrangert juleavslutningsturnering med 8 bord
Klubben er denne sesongen (2022/2023) teknisk arrangør av 4.div i seriemesterskapet
Vi har hatt to lag med i NM lag, eit av laga er ennå med i utslagsrundane
Vi har hatt mange lag og spelerar med i seriemesterskapet, både i 2.divisjon og 4.divisjon

Økonomi:

Regnskapet viser eit underskot på 17.436 kr. Noko av dette kan forklaras med krav frå NBF på serviceavgift tilbake frå 2017 og utlegg i forbindelse med 4.div-arrangementet som skal refunderas av kretsen
Beholdning i bank er 62.753 kr. og kontantbeholdningen er 1.284 kr.

 

Klubbmesterskapet 2023 - Kveld 1 av 6

14 par deltok på første kveld i Klubbmesterskapet 2023.
De beste parene ble:
1. Arne Tveiten - Nils Anders Søyland - 654,3
2. Jens H. Gundersen - Jan Steinar Mydland - 601,9
2. Rolf Lassen Lersbryggen - Wenche Austad Lersbryggen - 601,9

Vi gratulerer .

Ny nyhetsartikkel

Noen ganger, eller egentlig ofte, er irritasjonen stor over at motstanderne ikke kan forholde seg rolig mens vi melder. Og da går det gjerne litt ukontrollert i hu og hei.

Spill 14 på torsdag var et spill der ingen mente de ikke hadde gode kort.

Øst åpnet med 1 ruter (4 kort), pass fra syd, 1 hjerter i vest, og nord har en grei opplysende dobling.

2 hjerter fra øst, og syd kunne nå melde 3 kløver på sin 6 kort. 3 hjerter fra vest, ingen vil bli utmeldt. 4 kløver fra nord, og så er sannelig øst med til 4 hjerter. Hvem som har høyeste kontrakt nå vet vi vel best etter spillet. Men nord er nå i den fasen at her skal det ikke spilles noe udoblet motspill, helst egen kontrakt. Så det kommer en dobling i Nord, og da kommer 4 spar fra syd. Tja, hvorfor ikke, syd er vel nesten fri for hjerter så Nord lar det stå til med en sannsynlig 4-3 tilpasning. Tidligere makkere påstår det er favoritten til Jan T. Han har sikkert en gang i tiden fått hjem en slik kontrakt.

Hjerter ut til esset, og så vri til kløver. Alle følger, fine greier. Liten spar fra nord, det er vel dobbelsjanse om spar dame sitter i øst eller sparen 3-3. Øst opp på damen og vri til ruter knekt. Vest inne på esset. Men svarte, ruter tilbake og hjem det føyk. 

At vest nå fikk en kommentar fra øst som åpenbart skulle ha kløver tilbake ble raskt oppklart, begge håpet jo på kløverstjeling. 

Nesttopp, en annen hadde meldt og fått hjem 5 kløver doblet. Det står ikke med beste motspill, her må nok vest ha løftet på ruter A før sparstikket ble etablert.