Avansert søk


Godt nytt år!

Godt nytt år, alle!
I kveld braker det løs med simultan!
Håper vi sees! 18:00 o'clock rock

" Skvis -det er så vanskelig! "

Skvis er noe de gode spillerne får til hører jeg ofte. Men det er ikke sant. 

Skvis er ikke så vanskelig som man vil ha det til. Det gjelder bare å ta kortene i riktig rekkefølge. Det viktigste er at man har overganger mellom hendene når sluttpossisjonen kommer. 

 Her er et spill fra Nummedalsmixen (Der Arna og Morten vant) De var motspillere i dette spillet, men vi vil ta det med her for å vise poenget.

 

 

Hvis man skal klare denne kontrakten må sparkutten gå. Etter ruterutspillet kan vi like gjerne prøve sparkutten og det gikk bra. Nå er det 12 sikre stikk og vi må prøve å fikse et til.
Vi kan se om sparen sitter 3-3 med en gang. Det ble ikke gjort her, men spillet går helt likt om man gjør det.
Hvis Vest også sitter med hjerterfargen vil han få problemer med å holde alle korta til slutt.
For å trylle frem siste stikket her trenger vi ikke å telle noenting. Det eneste man må se etter er om øst eller vest kaster en spar. Da vil resten av sparene stå!.
 

Her er det bare å ta stikk for å se hva som skjer. Etter å ha tatt 2 sparstik, 1 hjerterstikk og alle kløverstikka er det viktig at man beholder ruterkonge til slutt for å komme inn på bordet, samt hjerterkonge for å komme tilbake til hånda. Det er det eneste vi skal tenke på.

Når spar aldri blir kastet, så får vi bare spille hjerter og se hva som skjer.....Vips....så har vi tryllet frem en skvis.

Du kan jo selv stoppe opp og se hva Vest skal gjøre når ruter mot kongen blir spilt. Spar kan han ikke kaste for da står sparene i bordet. Han må kaste hjerter.

 

Resultater Nummedalsmix

 

RealBridge online lag 2022

NBF RealBridge lag er ei lagturnering på tre nivåer som starter 14. februar 2022.

Turneringa er åpen for alle som er medlem av NBF i 2022.

Les info om hvordan RealBridge fungerer  i nyhetssak om kamper på RealBrige i NM for klubblag.

Test av kamera og mikrofon

 

Sluttspill

Oppsett/resultat Kontakter
Seeding
Begynnerklasse      
Åpen klasse Åpen klasse   Åpen klasse
Eliteklasse Eliteklasse   Eliteklasse

Kamplenker

Her finner du: Kamplenker

Bestilling av kamper

Lagene velger kampdag mandag (kl 19:00), fredag (kl 19:00) eller søndag (kl 19:00). Kamper bestilles ved å sende inn skjemaene under. Man kan også spille på andre tidspunkter. Da settes det opp enkeltkamper hvor lagkapteinene på de to lagene starter kampen selv, og man har ikke TL tilgjengelig.

Skjemaet må besvares innen kl 23:59 søndagen før runden skal spilles.

Framskutte kamper bestilles ved å sende e-post



Puljer - gruppespill

Puljeoppsett Resultat m/kampoppsett Kontaktpersoner
Begynnerklasse  Begynnerklasse Begynnerklasse
Åpen klasse Åpen klasse Åpen klasse
Eliteklasse Eliteklasse Eliteklasse


  •  

Turneringsopplegg:

I Elite- og åpenklasse består puljene av 7-8 lag som møtes i seriespill, alle mot alle i kamper på 24 spill..
I Elite og i Åpen går 32 lag videre til sluttspill, som arrangeres som ren cup. I sluttspillet er det 32-spillskamper, bortsett fra i semifinalene som går over 40 spill og finalen som går over 48 spill (3x16). I Elite går de fire beste i hver pulje i grunnspillet videre til sluttspillet. I tillegg går de fire beste 5. plassene videre. I Åpen klasse går de tre beste i hver gruppe videre til sluttspillet. I tillegg går de fem beste 4. plassene videre. Rangering etter VP og deretter IMP-kvotient.
 

I begynnerklassen består puljene av 5-6 lag som møtes i seriespill, alle mot alle i kamper på 16 spill.
To lag går videre til semifinaler; vinner av pulje 1 mot andreplass i pulje 2 og vinner av pulje 2 mot andreplass i pulje 1
I sluttspillet er det 20-spillskamper.

I puljespillet terminfester vi rundefrister, med én kamp i uka. Det går fint å spille framskutte kamper, hvis det er ønskelig. Utsettelse av kamper tillates også, se relgementet for turneringa nedenfor.
I cupspillet blir det også frist på ei uke for å avvikle kampene - her tillates ikke utsettelse av kampene.


Startkontingent:

Elite og åpen: kr 1.500 pr lag i grunnspillet, deretter kr 200 pr lag pr runde de kvalifiserer seg for.
Begynner: kr 500 pr lag i grunnspillet, deretter kr 200 pr lag pr runde de kvalifiserer seg for.
Startkontingenten Vippses til 11161 - velg riktig varekategori (RealBridge - elite/RealBridge - åpen/RealBridge - begynner) 

Nivåinndelinger

Nivå MP-grense HCP-grense
Elite Åpen for alle Åpen for alle
Åpen Åpen for alle Åpen for alle
Begynner < 50 MP HCP>=40

Eliteklassen er åpen for alle medlemmer, uavhenging av antall mestepoeng eller handikap; ønsker et lag å stille i Eliteklassen kan de spille der.
Åpen klasse er også åpen for alle medlemmer. Den er mynta på spillere som har for mange mesterpoeng og/eller for lavt handikap til å spille i begynnerklassen, men som ikke føler seg hjemme i eliteklassen.
Begynnerklassen er for spillere som ikke har fått hjerternåla (<50 MP) eller har et handikap på minst 40.

Man må altså oppfylle ett av kravene - MP eller HCP for å spille i begynnerklassen.
Hvert lag i begynnerklasesn tillates å ha med én spiller på laget som hører hjemme på høyere nivå etter kravene over. Det vil si én pr kamp - et lag i begynnerklassen kan ha flere spillere i "stallen" som hører hjemme på høyere nivå, men da kan bare en av disse spille pr kamp.
  

Terminliste

Uke Dato Begynner Åpen Elite
Uke 7 14.-20. feb Runde 1 Runde 1 Runde 1
Uke 8 21.-27. feb Runde 2 Runde 2 Runde 2
Uke 9 28. feb-6. mar Runde 3 Runde 3 Runde 3 
Uke 10 7.-13 mar Runde 4 Runde 4 Runde 4
Uke 11 14.-20. mar Runde 5 Runde 5 Runde 5
Uke 12 21.-27. mar Fri Runde 6 Runde 6
Uke 13 28. mar-3. apr Semifinaler Runde 7 Runde 7
Uke 14 4.-10. apr Fri Fri  Fri
Uke 15 Påske Fri Fri Fri 
Uke 16 18.-24. apr  Finale 1/16-finaler 1/16-finaler 
Uke 17 25. apr-1. mai  1/8-finaler 1/8-finaler
Uke 18 2.-8. mai  Kvartfinaler Kvartfinaler
Uke 19 9.-15. mai   Semifinaler  Semifinaler
Uke 20 16.-22. mai   Finale Finaler 


  


Premier:

  Elite Åpen Begynner
1. pl. kr 10.000 kr 6.000 kr 4.000 
 2. pl.  kr 5.000 kr 3.000 kr 1.500 
 3. pl.  kr 3.000 kr 2.000  -
 3. pl.  kr 3.000 kr 2.000 -

Tapende kvartfinalister i åpen/elite og tapende semifinalister i begynner får et privat RealBridgebord med fasitspill (ett bord til hver spiller på lagene).
Premiebeløpene utbetales til lagenes kapteiner.



Mesterpoeng:

Kretspoeng etter tabell D2 i gruppespillet; dvs. 12 KP per kamp til fordeling på spillerne i Begynnerklassen, 20 KP per kamp i Åpen klasse og 24 KP per kamp i Eliteklassen.
Forbundspoeng i sluttspillet.
I Begynnerklassen 2 FP per kamp til fordeling på vinnerlaget i semifinalene, 3 FP i finalen.
I Åpen klasse: 3,2 - 3,6 - 4,0 - 5,5 - 7,2 FP per kamp til fordeling på vinnerlaget samt bonus.
I Eliteklassen: 3,6 - 4,0 - 4,4 - 6,0 - 7,8 FP per kamp til fordeling på vinnerlaget samt bonus.
 

Reglement: 

 

PLAN B

Det kan være ganske greit å se hvor de nødvendige stikkene bør kunne komme fra. Men noen ganger treffer motparten med utspillet sitt og forkludrer muligheten til å få til det som ser så opplagt ut. Da må man helst ha en Plan B.

Her er et spill fra en turnering forleden hvor det handlet om å se tidlig nok hvilken sjanse som må prøves hvis motspillet er perfekt og den "opplagte" måten å vinne kontakten på kanskje ikke vil fungere.

Vest var i 4 hjerter nesten over alt, dog etter litt forskjellige meldingsforløp. 

Fra vest kommer trumffireren i utspill og syd følger med en hjerter 5. Planlegg spillet.

Normalt gjøres vests hånd til hovedhånd i et slikt spill. Hvis en teller tapere i dette spillet er det kun to spartapere og en taper i kløver. Tre tapere tilsier ofte at det bør kunne bli ti stikk, men det er ingen garanti for det. Her er det for eksempel potensielt mer enn to spartapere. For å få kun to tapere i den fargen må to spar trumfes hos øst. Men nord var ikke samarbeidsvillig da hun traff trumfutspillet. For før spar kan trumfes må forsvaret settes inn to ganger i spar. Hvis det da kommer trumf hver gang får forsvaret tatt bort tre trumf hos øst før spar kan trumfes. Spillefører får trumfet kun en spar og blir hengende med en tredje spartaper. 

Det kan se ut som et såkalt Dummy Reverse spill det her. Dvs. at den korteste trumfhånden blir gjort til hovedhånd. Hvis tre ruter kan trumfes hos vest står blindemanns kort bortsett fra de to spartaperne og en taper i kløver. Men det er ikke overganger nok til å få trumfet tre ruter uten at N/S må slippes inn, og hvis det da kommer trumf hver gang får de spilt tre runder trumf og det blir ikke mer enn to trumf igjen hos vest til å få det til via Dummy Reverse. Men å komme på den tanken (å stjele ruter) gjør at du også bør komme på hva som er ekstrasjansen i tillegg til at trumfen sitter 2-2 (da blir det alltid to trumf igjen hos øst til å stjele to spar), eller at forsvaret tråkker feil og ikke fortsetter med trumf hver gang de er inne. Ruteren kan gi ekstra stikk! Og det satt slik at de som spilte riktig vant utgangen selv etter det ubehagelige trumfutspillet:

Trumfutspillet stikkes hos vest. Hvis det nå spilles spar kommer mer trumf, og det er en utvikling som fort fører til en tredje spartaper som sammen med en taper i kløver gir en bet. 

Hvis spillefører tenker seg godt om før det settes i gang ser han at ruter ess bør spilles i andre stikk. Så spilles spar. Nord stikker seg inn på spar knekt og spiller mer trumf. Hvis trumfen sitter 2-2 er det som nevnt ingen fare, det blir uansett to trumf igjen hos øst til å stjele spar med og det ville i så fall vært visse muligheter for elleve stikk. Den andre trumfrunden stikkes hos øst, og en ruter trumfes. Så spilles en andre runde spar. Nord stikker seg inn igjen og spiller en tredje runde trumf. Nå kan fortsatt en spar trumfes, så ruter til stjeling for andre gang, og kongen kommer på. Dermed blir ruter dame godspilt, og det kortet gir det tiende stikket. Spillefører vinner seks trumfstikk (fem hos vest og en sparstjeling hos øst), to (!) ruterstikk og to kløverstikk.