Avansert søk


Norge vises på BBO fra 13:30

Det er nå avklart hvilke kamper som vises på BBO i nest siste runde av grunnspillet i VM.

Det blir anledning til å følge to norske lag. I åpen klasse møter vi lederlaget Sveits, mens vi skal møte Polen i dameklassen. 

Runden er framskyndet til klokka 13:30. 

Vi håper på gode prestasjoner fra de norske spillerne. Hvert IMP kan vise seg å telle når sluttspillsplassene skal deles ut i ettermiddag. Heia Norge!

FINALEN, halvspilt kamp: Rosenthal har festet grepet

Finalen i VANDERBILT er halvspilt nå like etter midnatt norsk tid. I andre sett som startet med 1 IMP ledelse for GUPTA (med danskene) gikk det en stund litt begge veier for Brogeland-Bakke og deres lagkamerater. Bl.a kom det et resultat på den norske listen som vanligvis tyder på at noen har gjort noe galt. Men var det så unaturlig det som skjedde her?

Vest satt vel og gned seg litt i hendene da Brogeland meldte inn 2 kløver og håpet nok at makkeren ville doble opplysende i gjenåpningssiutasjonen. Da ville det blitt pass rundt og ikke noen hyggelig kontrakt for syd. Men det er ikke altid åpneren har en hånd egnet for motspill i sånne situasjoner, og øst valgte med dette å gjenåpne med 2 hjerter. Da Brogeland hadde en meget god hånd, og bra tilpsning til alle farger utenom hjerter doblet han opplysende. Bakke passet ut. Kontrakt 2 hjerter doblet av øst.

Den doblede delkontrakten var på ingen måte rett frem å vinne, men Cope spilte godt etter kløver konge ut til esset og ruteravkast. Han trumfet kløver med det samme og spilte stor spar som ble lasjert. Så den andre store sparen for å få syd inn. Hvis ikke syd spiller trumf nå får spillefører trumfet en spar med vests singel trumf, og vil til slutt ende opp med minst åtte stikk. Boye tok for trumfesset. Men spillefører fikk senere trumfet seg ned og fikk til slutt så mange trumfstikk at det endte med +670 til Ø/V.

På det tidspunktet var GUPTA i ledelsen.

Boye og Christian var uheldige i dette spillet. Er det en bra lillelsem i ruter?

Ja, det er ikke noen dårlig slem selv om det mangler ett nøkkelkort (hjerter ess) og trumf dame. Men med ni trumf og både knekt og tier er det en god sjanse.

Uten noen informasjon om sitsen må dog trumfen tippes. Det kom hjerter ut til esset og mer hjerter. Normalt er det nå avhengig av 2-2 (toppe) i ruter, eller singel ruter dame. Det er hvis ikke man har indikasjon på at den ene motspilleren har lengde i ruter. Da er honnør fulgt av finesse over den som trolig har tre best spilt.

Her valgte spillefører å fortsette med liten ruter til esset i tredje stikk. Da var det over:

Uheldig, og en bet i 6 ruter. Og igjen, ingen hadde vel gjort noe veldig galt?

Heldigvis skjedde det samme ved det andre bordet, uvagjort spill!

Mot slutten av andre sett gikk det meget bra ROSENTHAL og det norske paret bidro sterkt til det. Vi kommer tilbake til noen av de gode spillene om litt. 

Etter halvspilt kamp leder ROSENTHAL med de to norske spillerne med 44 IMP. Så de har nå et bra overtak, men med 30 spill igjen kan selvsagt mye skje. 

 

 

Storseier mot USA 1 i åpen klasse!

Norges lag i åpen klasse slo til med storseier mot USA 1 i morgenkampen søndag, og har med det lagt et godt grunnlag for å sikre en av de åtte ettertraktede plassene i sluttspillet som starter i morgen.

I dameklassen ble det dessverre knepent tap for Norge mot svakt plasserte Brasil. Da Frankrike tok en komfortabel seier mot Italia, smatt de forbi Norge på tabellen, og dermed ligger Norge før de to siste rundene på niendeplassen, som altså ikke gir plass i sluttspillet. Vi får håpe på en god avslutning som gjør at laget kan klatre minst en plass før siste kort er lagt i dag.

Oppdatering: Norge har fått nesten 3 VP for lite i kampen, og er dermed egentlig nummer åtte på tabellen.

I veteranklassen trengte Norge en solid seier mot Australia for å beholde et lite håp om avansement, men etter tap i den kampen er det kun syltynn teori som gjør at laget kan gå videre.

Resultatene for de norske lagene i runde 21:

Åpen klasse: Norge - USA 1 15,56 - 4,44 (IMP-score: 43 - 20)
Dameklassen: Norge - Brasil 9,39 - 10,61 (IMP-score: ukjent, men Norge tapte med 2 IMP)
Veteranklassen: Norge - Australia 5,12 - 14,88 (IMP-score: 15 - 37)

Her følger stillinga før de to siste rundene.

Åpen klasse:

Dameklassen:

 

* På grunn av en summeringsfeil i regnskapet har Norge fått med seg for lite vinnerpoeng fra kampen mot Brasil, og har i realiteten nesten 3 VP mer. Riktig totaltscore for Norge etter 21 av 23 runder er 237,07 VP, og dermed holder Norge i realiteten åttendeplassen før de to siste rundene.

Veteranklassen:

Det er all mulig grunn til å følge med videre utover dagen. Neste runde starter klokka 13:30, og da er vi så heldige at vi kan følge Norge i både åpen klasse og dameklassen på BBO. I begge klasser skal Norge få bryne seg på topp motstand, henholdsvis Sveits (førsteplass) og Polen (fjerdeplass).

Nest siste runde: Tre norske tap

Alle de tre norske lagene tapte sine kamper i nest siste runde. Verst gikk det for vårt damelag som gikk på stortap mot Polen. Etter å ha åpnet kampen bra og ledet 24 - 7 etter fire spill, gikk det etter hvert tyngre, og da siste kort var lagt sto det 30 - 56 på resultattavla. Dermed fikk det norske damelaget med seg knapt 4 VP fra oppgjøret, og har nå falt utenfor topp 8. Nå trenger de en storseier i siste runde mot Argentina, og må i tilegg ha hjelp av Tyrkia som skal møte Frankrike.

I åpen klasse åpnet Norge også bra mot Sveits, og ledet 32 -7 etter de første elleve spillene. Dessverre sanket Sveits til sammen 31 IMP på de siste fem spillene, og dermed tapte Norge kampen med med IMP-sifrene 32 - 42. Likevel får laget med seg drøyt 7 VP fra kampen, og har brukbart grep om en sluttspillsplass. Ned til Israel på niendeplass er avstanden drøyt 7 VP før Norge skal opp mot Sør-Afrika i siste runde.

Det norske veteranlaget tapte relativt klart for Italia, og dermed er de utslått av VM.

Resultatene for de norske lagene i runde 22:

Åpen klasse: Norge - Sveits 7,2 - 12,8 (IMP-score: 32 - 42)
Dameklassen: Norge - Polen 3,91 - 16,09 (IMP-score: 30 - 56)
Veteranklassen: Norge - Italia 3,98 - 15,82 (IMP-score: 10 - 35)

Her følger stillinga før aller siste runde i grunnspillet.

Åpen klasse:

Dameklassen:

* På grunn av en summeringsfeil i regnskapet har Norge fått med seg for lite vinnerpoeng fra kampen mot Brasil, og har i realiteten nesten 3 VP mer. Riktig totaltscore for Norge etter 22 av 23 runder er 240,98 VP.

Veteranklassen:

Vi skal se nærmere på det siste spillet denne runden, som ga stor sving i mange av kampene.

Du sitter i siste hånd i gunstig sone med følgende hånd:

Venstre motstander åpner med multi 2 ruter, som viser svake 2 i hjerter eller spar. Deretter går det to passer. Melder du deg på?

Ved mange av bordene ble det meldt 3 kløver. 

Med det gjaldt å få satt på bremsene i tide da hele spillet så slik ut:

Spillet ga mange IMP for alle de norske lagene da man kom for høyt og ble doblet.

Her er meldingsforløpet fra kampen mellom Norge og Sveits i åpen klasse:

Da røyken hadde lagt seg ble det fire beit og 800 ut. Ved det andre bordet ble det åpnet med svake 2 spar i vest, og deretter gikk det pass rundt. I den kontrakten ble det fire sonebeit, og dermed 15 IMP ut for Norge.

Slik gikk meldingene der det norske damelaget satt nord-syd:

Her ble det tre beit for 500 ut, og med 110 inn for Norge i 2 hjerter ved det andre bordet ble det dermed 9 IMP ut på spillet.

For det norske veteranlaget ble det 12 IMP ut etter at kontrakten var 3 kløver doblet med fire beit ved det ene bordet og 3 kløver udoblet med tre beit ved det andre bordet.

Kanskje var det ikke så enkelt for nord å få satt på bremsene etter at det ble meldt 3 kløver i syd. Syd er i en balanseringsposisjon og melder litt på makkers kort, altså at meldingsforløpet indikerer at makker må ha en del kort. Samtidig kan selvsagt syd ha langt bedre kort enn det som aktuelt var tilfelle.

Noe av det som gjør posisjonen intrikat er at det er veldig uvisst hvilke kort øst kan ha. Men det at øst passer 2 ruter tyder i alle fall på at han/hun har veldig dårlig tilpasning i (minst) en av majorfargene. Det kan videre innebære at øst og vest har hver sin majorfarge, og dermed kan det være at sitsen er svært sur med tanke på å spille majorkontrakt nord-syd. Med andre ord kan vi si at det ligger en advarsel i meldingsforløpet om at sitsen ikke er spesielt hyggelig for nord-syd.

Når det er sagt kan det selvsagt også være slik at øst er temmelig svak når det kommer til poengstyrke. Om så er tilfelle, kan det være forhåpninger om at det står utgang. Det gjorde det så visst ikke denne gang, og det ble kostbart å væfe optimistisk.

Resultatoversikten viser også at kontrakten var 2 spar ved et ikke ubetydelig antall bord, og det tyder på at det er et alternativ å la være å være å slenge seg med i meldingsforløpet med kløverhånda i syd.

Siste runde i grunnspillet starter klokka 16:15. Dessverre er det ingen av de norske lagene som vises på BBO.

Triumferte i VANDERBILT!

Boye Brogeland og Christian Bakke spilte på lag ROSENTHAL som vant Vanderbilt, en av de mest prestisjetunge lagturneringene i verden. 

De ledet ganske mye halvveis (34 IMP), men de ble jevnere. ROSENTHAL var 12 IMP foran før siste sett, og til slutt var de 15 IMP foran GUPTA (med tre danske spillere).

Foruten at resultatet er en kjempefin triumf er det også en bekreftelse på storform for Brogeland-Bakke før de skal spille VM som starter til helgen i Italia.

 

Vi kommer tilbake med spill fra den spennende finalen om litt.

 

SPILL FRA FINALEN I VANDERBILT

Som nevnt var det i det andre settet av fire lag ROSENTHAL med Brogeland og Bakke la grunnlaget for triumfen i Vanderbilt. De lå under med 1 IMP før det settet, og det startet litt kranglete i andre sett. Etter åtte spill (av 15 i settet) edet GUPTA med 6 IMP. Men så var det bare ROSENTHAL. På de syv siste spillene frem til halvspilt kamp scoret Boye og Christian sitt lag 40 ubesvarte IMP:

GAVEPAKKE

Det ble stort sett spilt tett og god bridge av begge lagene, men i spill fikk ROSENTHAL en gavepakke.

Med ruter i utspill blir det bortimot umulig å vinne denne 3NT-kontrakten, men hjerter dame er det normale utspillet.

Christian Bakke fikk hjerter dame ut mot 3NT. Han stakk med esset og spilte liten kløver. Vest tok for kongen og skiftet til ruter. siden 10-9 kom i de to første kløverrundene hadde Chrstian fire kløverstikk og ni i alt (2+2+1+4). Da Ø/V klønet det til mot slutten endte det med et overstikk, +630.

Skal en være ærlig så det ut som et butt-spill, eller trolig 1 IMP inn pga. av overstikket. Men syd har jo kun 6 poeng, så det er ikke sikkert de kommer ut i utgang ved det andre bordet. Bedre kan jo ikke det norske paret gjøre det på dette spillet, så en kan jo håpe.

Ved det andre bordet skjedde noe svært uvanlig på dette nivået. Jeg forutsetter at rapporteringen på BBO er riktig, og i så fall mistet spillefører konsentrasjonen fullstendig. Han fikk også hjerter dame ut til esset mot 3NT, og spilte kløver til nieren, damen og kongen. Idet spillefører kom inn igjen på ruter ess tok han for kløver knekt, spilte seg hjem på spar ess og tok for kløver ess. Da øst ikke fulgte farge trodde spillefører at vest hadde stopper med sin fjerde kløver. Han hadde altså ikke fulgt med på at østs to kløvere var nieren og tieren slik at åtteren var størts! Så med 8-5-4 igjen spilte han fireren, og vest vant for singel syver. Han tok sine ruterstikk, to bet og 11 IMP til ROSENTHAL.

Moralen er: hvis du ikke har fulgt med, og ikke vet om noen småkort står, spill i alle fall det høyeste kortet, i tilfelle...

MELDEPRØVE

Hva ville du meldt med disse kortene etter pass fra vest og nord, 1 kløver i åpning fra øst?

Det er i ugunstig sone, og da tenker mange man må være litt mer forsiktig. I gamle dager lærte vi den såkalte 3-2-1 regelen, dvs. for å sperre med for eksempel 3 melding måtte man ha 6, 7 eller 8 stikk på egen hånd, alt etter om det var gunstig, lik eller ugunstig sone. Tanken var at hvis det er ugunstig sone tåler man kun en doblet bet mot en utgang utenfor sonen for motparten.

Men den regelen er det ikke mange som følger lenger. Det blir ikke mange sperremeldinger hvis man må ha åtte stikk på egen hånd for å hoppe til, eller åpne på tre-trinnet!

Med god åttekorts farge synes jeg det er riktig å melde på firetrinnet med det samme. Det mener Brogland og, og han gjorde det uten særlig betenkning - 4 spar. Det gikk pass rundt, og Christian hadde det som skulle til:

Det var to sjanser i 4 spar. Enten at det ikke ble noen spartaper, eller at vest satt med (minst) en ruterhonnør så det kunne blitt kun en taper i den fargen.

Det var som du ser to rutertapere, men Boye spilte spar fra topp og løste dermed trumfen uten taper, ti stikk og +620.

Noen ville kanskje tenkt at å ta sparfinesse kunne være en variant siden øst hadde åpnet. Men N/S er i en utgang med kun 19 HP til sammen, så Ø/V har hele 21 HP. Derfor er det selvsagt god plass til spar dame, eller en ruterhonnør (eller begge deler!) hos vest og ingen god grunn til å ta en råsprek sparfinesse i fargens første runde.

Ved det andre bordet valgte syd det svært forsiktige innhoppet 3 spar i samme situasjon som Boye sa 4 spar. Dermed ble det delkontrakt siden nord passet. Hvis det var den gamle regelen fra 60-70 tallet som gjaldt (3-2-1) burde kanskje nord lagt på til 4 spar, men bare hvis han kunne stolt på at syd hadde åtte stikk (!) på egen hånd fordi det var ugunstig sone - nord har jo to stikk...

Men nei, sånn er det ikke i moderne bridge. Syds kort er for gode for 3 spar, det tror jeg de fleste er enige i.

Og det kostet denne gangen, 10 IMP til ROSENTHAL.

I det tredje settet kjempet GUPTA godt og vant de femten spillene med 22 IMP. Det var en helt åpen kamp med 15 spill igjen. ROSENTHAL 12 IMP foran.

I både sett 3 og 4 var det ganske få spill som slo ut. Det siste settet endte med 3 IMP i favør av ROSENTHAL som altså til slutt vant finalen med 15 IMP.

Klubbmesterskap 2022 - Sammenlagt resultat etter 6.spillekveld

1. 339,89 Fredrik Haugen - Flemming Knutsen

2. 301,45 Ingunn Aasebø - Hans Lauritzen

3. 297,27 Hjalmar Engesvik - Jens Noddeland

4. 284,47 Jan Bergslien - Kåre Tore Halvorsen

5. 281,45 Hans Magne Halvorsen - Geir Undheim

6. 239,34 Even Helge Høgbråt - Jon Hagelia

7. 224,51 Kjell Haglid - Ole Arne Kirkeby

8. 178,18 Svein T. Røed - Raoul Matson

9. 177,09 Ingunn Larsen - Mette Krogsgård