Avansert søk


Bakspilling

Det er mange som liker å bakspille andre når de for eksempel er oversitter eller når de er tidlig ferdig, men det er et par regler som er viktig å huske på når man skal bakspille. Den viktigste reglen er at man er nødt til å spørre de man bakspiller. Noen liker ikke å ha bakspillere, og da skal de slippe det, derfor er det viktig å spørre først.

Den neste reglen som mange ikke er klar over er at det kun er lov å bakspille en hånd. Det betyr at man er nødt til å velge hvem man vil bakspille, og holde seg til den spilleren hele spillet.

En annen viktig ting man må huske på er at det er viktig å ikke forstyrre, man skal verken si noe om bridgen eller noe annet når man sitter bak.

Man skal heller ikke snakke med blindemann, da dette kan være forstyrrende for de andre spillerne. En bakspiller skal derfor være stille og ikke påvirke spillet på noen måter, og skal kun se på om det går greit for spillerne.

Dette gjelder også om et bord er sent ferdig. Det er viktig at ikke mange spillere samler seg rundt et bord og ser på, selv om de er eneste bordet som fortsatt spiller. Mange kan bli stresset av at andre ser på, og det kan føre til at det går enda saktere med det siste bordet, så vær snill og hold avstand så spillerne slipper å bli stresset. Det er viktig å huske på at mange synes det er skummelt å si ifra at de ikke liker bakspillere, så man bør alltid anta at de ikke ønsker det til man har fått svar om det motsatte.  

KM Lag utsatt

KM Lag blir utsatt. Ny dato kommer i løpet av kort tid.

Kroppsspråk

 Når vi spiller bridge er det kun rekkefølgen på meldinger og kort som skal gi informasjon til makker. Dette vet nok de aller fleste, men det er en del som glemmer det.

Noen er ikke så gode til å beholde pokerfjeset når makker gjør noe man ikke er så fornøyd med. Det er veldig viktig at man ikke sier noe, lager grimaser eller på annen måte signaliserer at makker har gjort en feil, før etter at spillet er ferdig. Om makker for eksempel skifter feil farge og man lager en grimase kan det hende at makker kommer inn en gang til, og da finner skiften, fordi det ble laget en grimase.

Selv om det ikke lengre er noe poeng med spillet, og det nesten er ferdig skal man heller ikke si noe før det er helt ferdig. Det er ellers viktig å huske på at makker alltid prøver sitt beste, så det er heller ikke noe poeng å kjefte etter at spillet er ferdig.

Man skal alltid legge ned meldinger og kort på samme måte. Det er ikke lov å endre retningen eller måten et kort eller melding blir lagt ned på etter om det er styrke eller svakhet, gode eller dårlige kort, eller om det er noe annet. Også dette vet de fleste, men det er nok noen som gjør det underbevist, så det kan være fint å være litt obs på det. 

Tilkalling av turneringsleder

Mange, om ikke de fleste, har vært skyldig i å tenke «Vi vil ikke bry turneringsleder, så vi bare fikser det selv» eller «Vi ignorerer det, vi lar det gå» om det skjer noe feil ved bordet. Problemet med dette er at det kan føre til at det blir helt feil resultat.

Selv om mange tror at de kan reglene selv, så kan det være noe man har glemt eller misforstått. Om man velger å ignorere det som skjer, så kan det være at det senere i spillet påvirker noe som skjer, og da er det ofte for sent å rette opp, også blir hele spillet ødelagt, som fører til at turneringsleder er nødt til å justere hele spillet, i stedet for å rette det opp tidlig. Det er derfor viktig å alltid tilkalle turneringsleder om det skjer noe feil ved bordet, som f eks at det blir spilt ut fra feil hånd, meldt utenfor tur eller om det skjer noe dere er usikre på om er riktig eller ikke. Det er uansett bedre å tilkalle turneringsleder en gang for mye enn en gang for lite.

Når man tilkaller turneringsleder er det viktig å gjøre det på en høflig måte. Det er riktig å tilkalle turneringsleder når det skjer noe feil, men det er viktig at man sier ifra til motparten først. 

Mange er redd for å tilkalle turneringsleder, men turneringsleder er der for å hjelpe, og det er derfor bare fint om man sier ifra. Vi oppfordrer derfor alle til å tilkalle turneringsleder om det skjer noe ved bordet som ikke er helt innenfor bridgelovene.  

KLUBBKVELD 31. MARS 2022 - SEIER IGJEN TIL EVJEN/LEIKVOLD

Det ble spilt 8. kveld av klubbmesterskapet og det møtte 9 par. Det ble nok en gang seier til Sigurd og Marius med 63,2%. På 2. plass kom Svein B. og Eirik Eskild med 57,6%. Siste par på pallen ble Johan og John med 56,3%.

Det vises til fullstendig resultatliste på hjemmesiden vår.

Vi gratulerer vinnerne!

Neste torsdag ønsker vi velkommen til ny simultanturnering.

Årsmøte avholdt

 

01.03 ble det avholdt årsmøte i Sortland bridgeklubb.

 

Referatet, i to deler, kan finnes HER og HER

 

På bildet klubbens leder Brynjar Berntsen

Ny nyhetsartikkel

Torsdag 31.mars spilte Inderøy klubbkamp mot Verdal.

19 par stilte.

Totalresultat.

Klubbkampen ble vunnet av Verdal.

Inderøy -68,2 (48,41%)

Verdal +112,0 (52,87%)

Gratulerer til Verdal med en knusende seier!

Melding avgitt i vanvare

Det finnes to forskjellige hovedgrunner til at vi melder feil, enten at vi glemmer oss, fordi vi glemmer systemet eller kanskje vi teller feil på poengene, eller at vi tar feil i boksen. Når vi melder feil er det stor sjanse for at vi har lyst til å endre meldingen, men reglene for om det er lov eller ikke er veldig forskjellig i de to situasjonene.

Hvis det er meldt feil fordi man tenkte feil er det ikke lov å endre melding, men derimot om det blir tatt feil i boksen er det annerledes. For at det skal være lov til å endre melding om det er tatt feil må det være tydelig at det var tatt feil. Dette er det turneringsleder som avgjør, så hvis man har tatt feil i meldeboksen så kan man si ifra til bordet at man har tatt feil, og så tilkalle turneringsleder. Det er viktig at man ikke sier hva man egentlig skulle meldt før man har snakket med turneringsleder, da det kan gi urettmessig informasjon til makker. Turneringsleder vil så gjøre en vurdering på om meldingen kan endres eller ikke.

For at det skal være mulig å endre meldingen må man oppdage det før makkeren har meldt, eller før utspillet om makker ikke har mulighet til å melde igjen. Om neste spiller har rukket å melde før det blir oppdaget kan han/hun endre meldingen sin uten konsekvenser. Dette vil være likt som på nettet når en spiller trykker feil.