Avansert søk


Årsmøte

Vi minner om årsmøtet torsdag 24.mars kl.1745. Merk tidspunktet.

Saksliste

  1.  Godkjenning av innkallingen
  2. Valg av ordstyrer og referent
  3. Årsberetning 2020 og 2021
  4. Regnskap 2020 og 2021
  5. Valg
  6. Innkomne forslag
  7. Fastsetting av kontingent for 2023

Styret

Stillingen i klubbmesterskapet

Fem kvelder er spilt.

 

Odd Arne Abrahamsen – Ketil Andre Olsen 311,91
Gunnleiv Grude – Max Kean 285,87
Morten Brekk - Alf Einar Graven 266,36
Erik Sund - Asbjørn Berg 265,48
Henning Mjølhus - Ivar Eriksen 245,39
Terje Grude – Stian Johansen 239,88
Karl Henrik Lange - Tore Brekknes 246,73
Steinar Solli - Heidi Ellingsen 152,53

Vårturnering med handicap

De neste 8 kveldene vil vi prøve oss på en handicapturnering. Vi starter i morgen og alle kveldene til og med 3. mai er med (også tirsdagen i påskeuka).

5 av de 8 kveldene teller i sammendraget. Man kan velge å telle som et par, men for de som spiller med forskjellige makkere vil man også telle som enkeltspillere, så turneringen kan vinnes av én spiller.

Forige tirsdag testet vi ut dette. Da scoret de med lavest handicap rundt 60% med normal scoring, altså uten at handicapet ble regnet med. Etter at handicapet ble lagt på ble deres score 48%. Så jeg tror vi kan si ganske sikkert at vi vil se andre vinnere i denne turneringen enn de vi vanligvis ser.  En konsekvens av dette er at det vil være en stor fordel for de med lavest handicap å finne seg makkere med høyere handicap for kke å bli straffet like hardt av handicapberegningen.

De to på bildet er hete kandidater her, framadstormende spillere, fortsatt med ganske høyt handicap.

Klubbkveld 17.mars avlyses

 Klubbkvelden 17.mars avlyes fordi  mange er bortreist / opptatt med andre aktiviteter denne kvelden!

Vi satser på å møte 24.mars og håper på godt oppmøte da.

 

Styret

Spelekveld måndag 28. mars

Kantina kommunehuset kl 1745.

Påmelding:

https://www.bridge.no/ruter/turneringsinfo/1/21211

 

 

 

Den uheldige engerdøl skyter doublé!

Den uheldige engerdøl er en ivrig fuglejeger, og om høsten reiser han distriktet rundt med et kobbel mer eller mindre hardtukta settere for å saumfare kratt og kjerr i høyfjellet for ryper. Slik sitter han og drømmer seg tilbake til høstens glade eventyr da det brått smeller hardt to ganger. Den uheldige engerdøl sitter nemlig pal på en stol i klubbens bridgelokale og dagdrømmer da ei nordavindskule slår i luftavtrekket på kjøkkenet som to haglsmeller. Så kommer engerdølen i hug da han hadde med Langemann på fjorårets jakt, der to kjappe skudd fra hagla ga hull i lufta - og lite annet.

Den uheldige engerdølen har spilt seg frem til 5. runde i NM for klubblag og møter et velspillende lag fra Gudbrandsdalen. Det meste har gått i motvind og første halvrunde var nær et havari. Allikevel var det nok til å mønstre et snev av motivasjon for også en andre halvrunde, men midtveis uti denne skjønte også vår gode venn at rypene nok var utafor skuddhold og sjansene i ferd med å forspille seg. Så dukker følgende hånd opp:

Den uheldige engerdølen melder 3 ru i sin tur, som skal vise kortfarge i ruter og hjerterstøtte.

 

 

Vår venn spiller singel ruter ut, som følges av liten, dama hos makker og esset hos spillefører. Bordet og engerdølens hender ser dermed ut som dette:

 

I stikk to spiller spillefører spar 10 fra hånda, engerdølen liten og 10'eren vinner stikket. Så kommer kløver dame.

"Kløver dame?" Den uheldige engerdølen tar seg til å stusse over denne stadige vinglingen mellom farger og vurderer frem og tilbake hva han skal gjøre. Vel, i første omgang er det greit å slippe stikket til makkers ess, tenker engerdølen og spiller liten. Nord følger liten, så klart, og øst? Øst legger også liten! Så kommer kløver ess fra spillefører:

Trur du ikke gudbrandsdølen i syd er ute med lureri! Tredje kløveren trumfes i bordet, så kommer ruter til kongen i øst og ny ruter til stjeling hos engerdølen. Vår uheldige venn spiller hjerter opp igjen til knekt, ess og stjeling, og fjerde kløver går til stjeling i bordet. Hjerter konge, hjerter til stjeling, femte kløver til stjeling med esset og siste stikket med kongen på hånda. Dobla utgang med overstikk er som en lilleslem å regne, med 990 innskrevet i motpartens kolonne.

Stemningen er mørk ved sammenligning. Tapet er ugjenkallelig og laget henger med hodet mens lystige gudbrandsdøler pakker seg i bilen og tar vendereis. "Ja, beklager spill 36", ytrer så lagkompisene fra det andre bordet. "Spill 36? Skal vi se, var det der vi spilte 4 sp x med overstikk? Til motparten?" Den uheldige engerdøl holder dette stille for seg selv, og spør heller: "Jaha, hva skjedde?"

Lagkameratene var noen enkle sjeler som spilte korta sine best i medvind; trivelig og joviale, men ikke de beste kortspillerne. Hos dem hadde meldingene tatt en annen retning:

Lagkompisene hadde tilegna seg noen merkverdige avtaler etter å ha lest seg bort i bridgespaltene i Bridge i Norge. Her hadde de en annen variant, egentlig ment for lettere hender enn syd her hadde, men allikevel. 1 NT viser 4 kort spar og en lengre ukjent minor. Doblinga i andre omgang skulle vise litt mer enn som så. Makkeren i nord på sin side drar ned rullgardina og passer. Hvem vet hva som står, og med to sikre stikk på sin hånd så skal det da være bet i 4 hj?

Syd er imidlertid ikke ferdig med trylleshowet sitt, for nå er det endelig tid for utspill. Som en kanin ut av hatten trekker han frem ruter knekt! Denne vinner kongen og øst spilelr fort opp igjen ruter dame. Denne må syd dekke og spillefører stjeler i bordet. Så kommer hjerter tilbake, nord spiller lavt - og øst gjør det samme, ja da er utgangen så godt som i boks. Ruter 9 presser syd enda en gang, og ikke lenge etter har ØV notert dobla utgang hjem for 790.

"Dobbel dobbelsving for 18 IMP ut?" Den uheldige engerdøl bare rister på hodet og ler: "Jaja, det var nå litt av en doublé!"

 

PS! Engerdal BK takker Gudbrandsdal BK for en hyggelig match. De var klart bedre enn oss i alle faser, og vi heier på disse frem mot en finale. Flere av dem er da også gamle bekjente fra Femund Bridgefestival! Spillefører i 4 sp x var Erik Berg. Erik hadde i ukene i forkant vært på treningsleir i England og USA, og kanskje plukket opp ett og annet triks? Kløver dame i stikk i tre var i hvert fall en kreativ variant den uheldige engerdøl ikke klarte forutse.