Avansert søk


Turneringsleders berertning for perioden 04.03.2020 - 15.03.2022.

 

Turneringsleders beretning for perioden 04.03.2020 - 15.03.2022.

Turneringsleder: Olav Vee
Ass. turneringsleder: Odd Arne solberg

tiurneringsvirksomheten har i perioden vært preget av koronapandemien med lange nedstengninger og spillepauser. Dettre har medført store begrensninger i turneringsvirksomheten. Mangew turneringer er blitt avlyst, bl.a. klubbmesterskapet 2021, sommerbridgen 2020 og 2021, klubbkampen mot holmestrand 2020 og julecupen begge årene. Andre av våre faste turneringer er blitt avviklet over færre kvelder enn det som er vanlig. Fra 2019 ble holmestrand med på våre lagturneringer, men de to siste årene er heller ikke lagturneringene blitt spilt.
 
Turneringsresultater:

klubbmesterskap 2020. Totalt 36 spillere spilte fra 1 til 7 kvelder, hvorav 28 spillere er registrert med minst 5 kvelder. klubbmesterskapet ble redusert fra 10 til 7 kvelder hvorav 5 kvelder talte i sammendraget.

  1.  og klubbmester Per Arvid Andersen - Wiggo Andersen
  2. Thor Holm - Leif Ivar Koksvik
  3. Odd Arne Solberg - Terje Lyngbø

Klubbmesterskapet 2021 ble ikke spilt.

Høstmesterskapet 2020, turneringen ble spilt over 7 enkeltkvelder, hvorav 5 talte i sammendraget. 32 spillere totalt, hvorav 25 spilte minst 5 kvelder.

  1. Thor Holm -. Leif Ivar Koksvik
  2. Odd Arne Solberg - Terje Lyngbø
  3. Einar Gundersen - Knut Dahlby

Høstmesterskapet 2021, turneringen ble spilt over 8 kvelder, hvorav 6 talte i  sammendraget. Totalt 30 spillere, hvorav 20 spilte minst 6 kvelder.


UKE12

 

Nye koster, bare en fortsetter!

 Det er tid for årsmøter i krets og klubber. Sarpsborg BK gjenstår, men her oversikt over eventuelle skifte i lederposisjonene for de andre klubbene.

For tre uker siden var det kretsting for NBF Østfold& Follo der Finn Leiang har sittet ganske lenge som leder. Som ny leder ble Iwona Larssen valgt. Lykke til.

Gressvik BK hadde årsmøte forrige mandag og Hans Petter Brynildsen gikk av som leder og Tor Martinsen ble valgt som ny! Vi gratulerer.

 Torsnes BK hare sitt årsmøte mandag denne uka. Der har Øyvind Larsen sittet fast som leder i 30 år men fortsettersom nestleder! Han hadde uttrykt ønske om å få gå av som leder nå, og Harald Ulfsrød  ble valgt til ny leder. Vi gratulerer!

Fredrikstad BK hadde årsmøte tirsdag denne uka. Her har Arne Marthinussen sittet som leder i ca 12 år og fortsetter neste to år også. Vi gratulerer.

Ellers var det selvsagt noen rokkeringer ellers i styrene, nye inn og de som gikk av takkes for trofast innsats, de fleste gjennom flere perioder.

Klubb 44 har også hatt årsmøte og spiller nå også klubbmesterskap. Jan Heimdal fortsetter som leder og Hilmar Frønningen er nestleder, nyvalgt. Vi gratulerer.

 

Skien Åpen på Real Bridge lørdag

Som i fjor ble denne fine tturrneringen arrangert digitalt. Det var også i år flott deltakelse, hele 54 par, og med god kvalitet. De spilte 54 spil 18 runder a 3 spill og ved å gå inn på kibitzrealbridge. No kunne man bakspille på det bordet man ønsket. Jeg fikk ikke med meg mer enn de siste ca 20 spillene og det var veldig spennende da flere bekjente par var i farta og til dels høyt oppe. Av dem var Arne Jordestedt- Tommy Svendsson somhele siste del fightett helt i toppen og klarte en flott 2. plass. Allan Livgård- Terje Aaa vant og på 3. plass kom Frank Bogen- Tommy Kristiansen.

Sverre Johnsen (Ø)- Frode Holen (V) møtt Eggil Hansen (S)- Jørn Johansen (N) i 3. siste runde, og det neest siste- spill 46 ble dramatisk da det ble satset stort begge retninger. Egil& Jørn bruker svake grandåpninger når de er utenfor sonen og det er av og til lokkemat for motparten! S og ingen.

               Sp 732

                              Hj AK10

Ru J93

                              Kl DJ73

Sp A85

Hj J9875

Ru A6

Kl A62

Sp DJ1094

Hj 2

Ru 1082

Kl K984

                              Sp K6

                              Hj D643

Ru KD754

Kl 105

Eggil åpnet altså med en 8-10 hp- grand og Frode gikk innpå med 2 hjerter i 2. hånd, en rissikabel aksjon. Etter pass fra Jørn meldte Sverre 2 spar og etter to ganger pass var presset på Jørn. Med 11 hp valgte han å balansere med en dobling og da måtte Egil velge, pass eller 3 ruter? Det ble pass og mot 2 spar doblet kom ru K ut til Johnsens sitt ess.Kan du sikre 8 stikk nå?

 Johnsen spilte straks ny ruter og Jørn vant med knekten for å returnert trumf til 9-K og ess. Så kom kl A fulgt av kl 2 til knekt fra Jørn, konge om 10-eren stupte fra Hansen. Spar opp løp til hånden, ru 10ble stjålet og siste trumf fra bordet til knekt og deretter damen. Nå kunnee bare Sverrre spille kl 8 til damen i Nord men etter det var det bare taperen i hjerter og 9 stikk ble vunnet.+680 til Ø-V ga dem 52- 0, ren topp.

 

Men så kom spill 49 med Syd giver i ugunstig sone. Her hadde Jørn og Egil bedre drag over meldinger og spill.

               Sp DJ82

                              Hj AK1075

Ru 5

                              Kl D54

Sp AK104

Hj D9

Ru KJ10763

Kl 6

Sp 97653

Hj J432

Ru D3

Kl 103

                              Sp -

                              Hj 86

Ru A984

Kl AKJ9872

V

N

Ø

S

 

 

 

1 kl

1 ru

1 hj

pass

3 kl

 Sp A ut til stjelingpass

4 ru*

pass

4 sp*

pass

6 kl

pass

Pass

Pass

 

 

 

4 ruter var Splinter, ½- kontroll me<d kløverstøtte og 4 sp cuebid (1/2. kontroll her trolig 1.konttroll) og sleminteresse. Jørn hadde hørt nok og meldte 6 kløver.

 Sp A ut til røff, ru A og ny ruter til røff fulgt av spar til stjeling og siste rutter til stjeling. Da siste spar i bordet kunne stjeles med kl J og trumfen deretter lot seg trekke uy uten tapere ble det 13 stikk og 49-3 som revansje for forrige spill!

 

Med to runder igjen var Arne- Tommy klart med vinnersjanse men nest siste ble det dårlig score på og da ble siste runde avgjørene. Siste spill var nokså ordinært med valg av kontrakt på 66- trinnet som «prøve». Øst giver i ugunstig sone. Og Arne (S)- Tommy (N) hadde de dårligste kortene.

               Sp J107

                              Hj 75432

Ru 62

                              Kl AD5

Sp AK

Hj A108

Ru KD73

Kl J942

Sp 93

Hj KD

Ru AJ9854

Kl K106

                              Sp D86542

                              Hj J96

Ru 10

Kl 873

Tove Stoen åpnet med 1 ruter og Jordestedt hoppet innpå med 2 spar, svake 2. Ars Artur Johansen ni Vest hoppet så til 3 NT men Svendsson «stampet» i 4 spar. Etter 2 ganger pass fikk så Vest avslutte med 6 ruter.

Hj 6 kom ut og etter uttrumfing, hj D, inn på bordet i trumf og sak av kl 6 på hj A kom kl 2 og slik det satt med kl AD5 i Nord kunne ddet ikke velges feil. 1370 ga 24- 28 tap til no/svanskeparet men det skulle vise seg ikke å holde. Allan Livgård- Terje Aa hadde nemlig avslutning med to 78% runder og siste spill med gave<pakke inn

V(Terje)

N(Lasse)

Ø(Allan)

S(Tove)

 

 

1 ru

Pass

2 ru

Dobl?

2 hj

4 sp

6 ru

Dobl

Pas rnt.

 

Ett annet par ble servert samme gave for 51-1. Sverre & makker var høyt oppe med 6 NT og 45-7 som 5 par i beste slem. Aaseng i Nord så her ut å gamble vel hardt, nesten uforståelig, men Ø-V var jo heldige med sitsen i kløver.

 

Klubbspill denne uka.

Har mange fine spill fra uke 12 i tillegg. Bare plass til ett nå, men på Fredrikstad BK sin hjemmeside under fane FREDRIKSTAD BRIDGE er flere tatt med. Nett- adresse til den er:  nbffostfold.org  og Inne der går du til klubber i kretsen, klikker Fredrikstad BK og inne på hjemmesiden er fane Fr.st. bridge oppe lengst til høyre. Tyrkk der og til venstre finner du et rullegardin med årstall og ved å aktivisere 2022 og klikke uke 12 finner du alt fra denne uke som er publisert.

 

Arne Marthinussen (N)- undertegnede ble statister mot Torfinn Wilhelmsen (V)- Thor Kjennbakken (Ø) i spill18 torsdag i Sarpsborg BK. Øst giver i gunstig sone.

Sp DJ                                   sp K1097543

Hj K95                                 hj A96

Ru AKD72                          ru -

Kl 1032                               kl A85

Thor åpnet med 1 spar og Torfinn svarte 2 ruter. Så hoppet Thor direkte til 4 spar som viser en ensidig hånd med lang sparfarge men beskjeden honørstyrke. Men Torfinn haddde såpass god hånd at slemforsøk, 5 ess Blackwood var aktuell å ta i bruk. På 4 NT svarte så Thor 6 ruter- men Torfinn avsltet med 6 spar. Det ble spurt om betydning av budet 6 ruter, vi ante jo at det var en spesiell konvensjon som viser 2 ess samt renons i farzgen!

 Hj D ble spilt ut og esset vant 1. stikk. Så kom trumf til knekt og ess hos Arne. Da han fortsatte med kl K vant Thor med esset, krysset til bordets sp D og stjal så ru 2. Uttrumfing gikk greitt og med inntak på hj K kunne Kjennbakken få saket sine tre tapere. Det var nok.

Marthinussen så at kløver ut fra meg kanskje hadde senket kontrakten, for da er kl D godspilt og jeg kommer jo inn på trumf ess for å hente den? Men det stemmer ikke som dere ser. Nord hadde sp A- hj 10932- ru 9863- kl KD74, men går 1. stikk i kløver vinner bare Øst, krysser til hj K og tar de tre stikkene i ruter med sak av hj 8, kl 9 og 5 og så er bare sp A taper. Ren topp, ikke så rart med 15+11 honørpoengg til sammen. Godt meldt!

 

 

Ekstraspill fra uke 12.

 I Sarpsborg BK er det også for tiden spe frammøte, sist uke med bare 14 par. Mange av de faste spillerne er ddermed ikke stabile spillere med live bridge. Alle klubbene håper på rask «return to bacis» og ffull brakke på spillekveldene.

 Torsdag valgte Arne og jeeg å sette oss direkte på bord 1, ØV og Tommy Lødding (N)- Ove Gundersen (S) er par vi normalt sliter med å spille jevnt mot. Bedre å spille seg oppover tenkte vi.Og allerede i spill 1 var det problem (for meg)!

               Sp 7

                              Hj A106

Ru 107542

                              Kl 9642

Sp D10963

Hj 93

Ru K86

Kl 763

Sp AJ2

Hj 84

Ru AD93

Kl AKJ10

                              Sp K854

                              Hj KDJ752

Ru J

Kl D8

Tommy var giver med ingen i sonen. Han passet før Marthinussen åpneet med 1 kl (2+ og ca 11-19+) og Ove gikk innpå med 1 hjertter. Da kune jeg til nød  melde 1 spar som lover 5+ i fargen og minst 6+- 9 hp. Tommy  støttet til 2 hjerter men da Arne satt med 18 hp samt finn 4- kort støtte kunnee han hoppe direkte til 4 spar som ble sluttkontrakt.

 Nord spilte ut hj A og fortsatte med hj 10 og dda ove bare la i hj 7 kom skift til ruter 4 som løp til 3, J og K. Spillet så enkelt ut, trumfen måtte behandles fførst og sp 10 ikk løpee og vant. Flott tenkte jeeg og fortsatte med trumf, men nå var Tommy utsolgt så jeg kunne like godt stikke opp med esset og fortsatte med sp J. Den stakk Ove og vred til kløver! Det virket som en gedigen tabbe men var det selvsagt ikke. Glad vant jeeg med kl 10 og tok for kl K der Ove bekjente meed damen. Med bare minorkort igjen ni bordet var jeg fotapt, ffor uansett hvilken farge jeg valgte kunne Gundersen stjele- og ddeet var beten! Ove så selvsagt at han kunne sluttspille meg og sette inn bordet som ville bete. Hadde jeg vært synsk kunne jeg tilsynelatende vunnet ved å vinne stikk 3 med ru D og ta sp A og kjøre sp J i 3. stikk. Men det hjelper jo ikke det heller bare Øve venter med å bruke som sp K! 4. spar vil da senere automatisk gi stikk som beter.

 

I 3. siste runde måtte vi Monuka Bråten (N)- Kirsten Langseth (S) og som Vest hadde jeg en nærmest gigantisk hånd med 4-9-5-4 fordeling og gode farger og 19 hp! Det ga meldetekniske fordeler!

               Sp J62

                              Hj A3

Ru D72

                              Kl J10765

Sp AK107

Hj -

Ru AKJ43

Kl A932

Sp D98543

Hj DJ875

Ru 6

Kl 4

                              Sp -

                              Hj K108642

Ru 10985

Kl KD10

Meeldinggsforløpet ble nokså spesielt!

V(Tore)

N(Monikaa)

Ø(Arne)

S(Kirsten)

1 ruter

pass

1 spar

Pass

4  hjerter!

pass

??,6 hj!

Pass

6 spar

pass

pass

Pass

Hoppet mitt var ment å vise renons og god sparsttøtte. Men 2hj ville vært krav sisden det er et reversbud og 3 hjerter ville vært Spliner med 1 eller 2. kontroll ( singel eller rrenons eller A singel). Deermed tok Marthinussen med som utrolige fordeling 6-5 i major sjanse på at jeeg hadde hjerter eller ville ta ut i spar uten hjerter. Jeg måtte opplagt være sterk.

Monika spilte ut hj A til stjeling i bordet. Kan du se mulighet for å vinne alle stikkene? Arne klarte det ved kreativtt og dristig spilleføring!

Det var lett å sa at bordets tapere i minor, ruter og kløver. måtte stjeles vekk. Altså tok Arne ru A og ru K og stjal en ruter der Nord kom på med damen. Så kom hjerter D til K og røff og sp A der Syd var utsolgt.og Monika sp Jxx.. Deretter kunne Arne korte seg i trumf, spille liten hjerter til sp 10, ta kl A og ru ED som ble lasjert av Monika. Så kløver til stjeling og hjerter til sp K. Med 3 kort igjen  og stående ru 4 i bordet og sp D9 samt ståendde hj J på hånden var Bråten sluttspilt. Ru 4 kunne ikke stjeles for da ryker jo stikket for Jx og sakes en kløver daker jo Arne sin stående hjert5er og deretter eer Monikas to trumfer nulle verd siden Marthinussen sitter bar. 5 par var i 6 spar, men bare Arne klarte å vinne 13 stikk- ren topp altså!  

 

Ekstraspill fra uke 12.

 I Sarpsborg BK er det også for tiden spe frammøte, sist uke med bare 14 par. Mange av de faste spillerne er ddermed ikke stabile spillere med live bridge. Alle klubbene håper på rask «return to bacis» og ffull brakke på spillekveldene.

 Torsdag valgte Arne og jeeg å sette oss direkte på bord 1, ØV og Tommy Lødding (N)- Ove Gundersen (S) er par vi normalt sliter med å spille jevnt mot. Bedre å spille seg oppover tenkte vi.Og allerede i spill 1 var det problem (for meg)!

               Sp 7

                              Hj A106

Ru 107542

                              Kl 9642

Sp D10963

Hj 93

Ru K86

Kl 763

Sp AJ2

Hj 84

Ru AD93

Kl AKJ10

                              Sp K854

                              Hj KDJ752

Ru J

Kl D8

Tommy var giver med ingen i sonen. Han passet før Marthinussen åpneet med 1 kl (2+ og ca 11-19+) og Ove gikk innpå med 1 hjertter. Da kune jeg til nød  melde 1 spar som lover 5+ i fargen og minst 6+- 9 hp. Tommy  støttet til 2 hjerter men da Arne satt med 18 hp samt finn 4- kort støtte kunnee han hoppe direkte til 4 spar som ble sluttkontrakt.

 Nord spilte ut hj A og fortsatte med hj 10 og dda ove bare la i hj 7 kom skift til ruter 4 som løp til 3, J og K. Spillet så enkelt ut, trumfen måtte behandles fførst og sp 10 ikk løpee og vant. Flott tenkte jeeg og fortsatte med trumf, men nå var Tommy utsolgt så jeg kunne like godt stikke opp med esset og fortsatte med sp J. Den stakk Ove og vred til kløver! Det virket som en gedigen tabbe men var det selvsagt ikke. Glad vant jeeg med kl 10 og tok for kl K der Ove bekjente meed damen. Med bare minorkort igjen ni bordet var jeg fotapt, ffor uansett hvilken farge jeg valgte kunne Gundersen stjele- og ddeet var beten! Ove så selvsagt at han kunne sluttspille meg og sette inn bordet som ville bete. Hadde jeg vært synsk kunne jeg tilsynelatende vunnet ved å vinne stikk 3 med ru D og ta sp A og kjøre sp J i 3. stikk. Men det hjelper jo ikke det heller bare Øve venter med å bruke som sp K! 4. spar vil da senere automatisk gi stikk som beter.

 

I 3. siste runde måtte vi Monuka Bråten (N)- Kirsten Langseth (S) og som Vest hadde jeg en nærmest gigantisk hånd med 4-9-5-4 fordeling og gode farger og 19 hp! Det ga meldetekniske fordeler!

               Sp J62

                              Hj A3

Ru D72

                              Kl J10765

Sp AK107

Hj -

Ru AKJ43

Kl A932

Sp D98543

Hj DJ875

Ru 6

Kl 4

                              Sp -

                              Hj K108642

Ru 10985

Kl KD10

Meeldinggsforløpet ble nokså spesielt!

V(Tore)

N(Monikaa)

Ø(Arne)

S(Kirsten)

1 ruter

pass

1 spar

Pass

4  hjerter!

pass

??,6 hj!

Pass

6 spar

pass

pass

Pass

Hoppet mitt var ment å vise renons og god sparsttøtte. Men 2hj ville vært krav sisden det er et reversbud og 3 hjerter ville vært Spliner med 1 eller 2. kontroll ( singel eller rrenons eller A singel). Deermed tok Marthinussen med som utrolige fordeling 6-5 i major sjanse på at jeeg hadde hjerter eller ville ta ut i spar uten hjerter. Jeg måtte opplagt være sterk.

Monika spilte ut hj A til stjeling i bordet. Kan du se mulighet for å vinne alle stikkene? Arne klarte det ved kreativtt og dristig spilleføring!

Det var lett å sa at bordets tapere i minor, ruter og kløver. måtte stjeles vekk. Altså tok Arne ru A og ru K og stjal en ruter der Nord kom på med damen. Så kom hjerter D til K og røff og sp A der Syd var utsolgt.og Monika sp Jxx.. Deretter kunne Arne korte seg i trumf, spille liten hjerter til sp 10, ta kl A og ru ED som ble lasjert av Monika. Så kløver til stjeling og hjerter til sp K. Med 3 kort igjen  og stående ru 4 i bordet og sp D9 samt ståendde hj J på hånden var Bråten sluttspilt. Ru 4 kunne ikke stjeles for da ryker jo stikket for Jx og sakes en kløver daker jo Arne sin stående hjert5er og deretter eer Monikas to trumfer nulle verd siden Marthinussen sitter bar. 5 par var i 6 spar, men bare Arne

klarte å vinne 13 stikk- ren topp altså!

 

Så et par spill fra Fredrikstad BK tirsdag. Den 4. kvelden med klubbmesterskapet ga seier til Svein og Flemming og mesterskapet avsluttes den 29/3, altså tirsdag! Atle- Arild, Hans Petter- Egil, Trond- Lars  og Svein Flemming er i tetgruppen men flere par kan avansere til gode premier!

Sp 5 med Øst giver i ugunstig sone.

               Sp J1074

                              Hj A

Ru A10

                              Kl KJ10532

Sp

Hj

Ru

Kl

Sp

Hj

Ru

Kl

                              Sp A8

                              Hj 108

Ru KD873

Kl A964

Her kom Tone Annette (S) i 6 kløver med hj 2 i utspill. Ø-V hadde ikke meldt. Kan du vinne 13 stikk?

 Spill 12 med Vest giver i gunstig sone

               Sp

                              Hj

Ru

                              Kl

Sp DJ72

Hj AJ86

Ru A5

Kl AD9

Sp -

Hj 94

Ru DJ86432

Kl K873

                              Sp

                              Hj

Ru

Kl

Spill 5 ruter som Øst. Sp K kommer ut. Nord har sperremeldt i spar.

Spill 17 med Nord giver og ingen i sonen.

               Sp 5

                              Hj K86542

Ru 43

                              Kl AD74

Sp

Hj

Ru

Kl

Sp

Hj

Ru

Kl

                              Sp KD10984

                              Hj AJ10

Ru AKJ8

Kl –

Etter Multi 2 ruter åpnijng av Nord spør Syd og får  greie på at Nord nesten har åpning med 6- kort hjerterfarge. Ru 2 kommer ut og Syd er spillefører (omv major- svar).

 "Fasit for ekstraspill + ett til fra FBK:

 

Så noen spill fra Fredrikstad BK tirsdag. Den 4. kvelden med klubbmesterskapet ga seier til Svein og Flemming og mesterskapet avsluttes den 29/3, altså tirsdag! Atle- Arild, Hans Petter- Egil, Trond- Lars  og Svein- Flemming er i tetgruppen men flere par kan avansere til gode premier!

Sp 6 med Øst giver i ugunstig sone.

               Sp J1074

                              Hj A

Ru A10

                              Kl KJ10532

Sp K65

Hj KJ642

Ru J942

Kl 10

Sp D932

Hj D9753

Ru 65

Kl 76

                              Sp A8

                              Hj 108

Ru KD873

Kl A964

Her kom Tone Annette (S) i 6 kløver med hj 2 i utspill. Ø-V hadde ikke meldt. Kan du vinne 13 stikk?

Ved å åpne i 2. hånd med 1 ruter og på svar 1 spar fra meg gjenmelde 2 kløver hadde jo Tone Annette fått vist 5-4+ i minor og med min styrke og tilpasnig ble det slemforsøk og med nok ess lilleslem i kløver. Vi var bare to par som meldte denne gode slemmen.

 13 stikk? Det er bare en mulig taper, nemlig i spar. Men det trengs tre avkast i bordet for å unngå den taperen, og bare ruteren kan gi det. Er ruteren 3-3 imot er alt vel, men med ruter 4-2 må du fiske ruteren og bare gjennom Vest kan det gi suksess. Her satt Vest med ru J972 så fasit var å spille ruter fra hånden og ta direkte finesse med 10-eren. Det er en prøve omtrent av typen Sskrivebordsbridtge» så Olsen og den andre spilleføreren i 6 kløver klarte bare 12 stikk, men altså delt topp for det!

 

Spill 12 med Vest giver i gunstig sone

               Sp A1096543

                              Hj 53

Ru 4

                              Kl J102

Sp DJ72

Hj AJ86

Ru A5

Kl AD9

Sp -

Hj 94

Ru DJ86432

Kl K873

                              Sp K5

                              Hj KD1072

Ru K107

Kl 654

Spill 5 ruter som Øst. Sp K kommer ut. Nord har sperremeldt i spar.

 Du stjeler selvsagt og prøver nok å unngå taper i trumf ved at kongen er i Syd. Ru D blir stukket og esset tas og Nord følger farge. Nå kan sp D spilles og presse ut sp K men du stjeler. På ru J følger Syd men Nord saker liten spar. Skal du få 12 stikk, bare taper i trumf må nå sp J gi avkast av hjertertaperen men kløverfargen må også gi 4 stikk og som her sitte 3-3 imot. Slik satt det og Thor Kjennbakken- Kirsten Langseth som hadde klart å melde 6 ruter fikk ren topp for det. Selv kom vi bare i 5 ruter og det ga -2.

 

Spill 17 med Nord giver og ingen i sonen.

               Sp 5

                              Hj K86542

Ru 43

                              Kl AD74

Sp A76

Hj 3

Ru D1052

Kl J10863

Sp J32

Hj D97

Ru 764

Kl K952

                              Sp KD10984

                              Hj AJ10

Ru AKJ8

Kl –

Etter Multi 2 ruter åpnijng av Nord spør Syd og får  greie på at Nord nesten har åpning med 6- kort hjerterfarge. Ru 2 kommer ut og Syd er spillefører (omv major- svar brukt).

 Her har du en taper i spar og må spille trumfen uten taper. Er den 3-1 imot oppstår det problem. Det er da rimelig å finne hj Dxx  mot singel liten, men på hvilken hånd er det flest trumf imot? Da Øst bare la ru 6 på i 1. stikk er det nokså opplagt at Vest har lengde der med D og 10-er men det er for mange kort ute utenom til å gjetter spillemåte. Hvordan ville du spilt?

4 par var i 6 hjerter og alle gikk bet, trolig med «normal» trumfbehandling som nok er å ta hj A og så spille ny til kongen, men her var Vest utsolgt i 2. trumfrunde. Øst hadde altså hj Dxx og damen ga stikk.

 

Spill 25 der 3 par kom i 6 hjerter av Øst så slik ut. Nord og ingen. Konsentrer på Ø- sine kort først.

               Sp DJ5

                              Hj 10876

Ru 1075

                              Kl A74

Sp K9764

Hj KJ52

Ru AJ3

Kl 3

Sp A

Hj AD93

Ru 2

Kl KJ109852

                              Sp 10832

                              Hj 4

Ru KD9864

Kl D6

Jeg fikk åpne i 2. hånd med 1 kløver etter pass fra Atle Evensen. Arild Simensen innpå med 1 ruter. Tone svarte 1 spar, 5+ og positiv hånd og Atle var med ved å hoppe til 3 ruter. Med så spillesterk hånd hvis makker har tilpasning valgte jeg å reversere med 3 hjerter og da gikk makker på for fullt og meldte 6 hjerter.

 Ru K kom ut til esset i bordet og jeg spilte kløver 3 direkte fra bordet. Atle stakk direkte med esset og ny ruter måtte trumfes på hånden. Liten kløver ble spilt, damen kom på fra Syd omen stjålet ibordet. Og alt var bare fryd og gammen tenkte jeg, tok for hj K og spilte ny trumf til 7, Dame og renons! Det var den slemmen. 4-1 imot var «tuen som veltet stort lass», -1 og delt nest bunn, en spiller gikk to beter. Litt surt syntes vi for med heldig valg i kløver tyrengs bare 3-2 imot i trumf.

VM i Italia starter mandag!

NB: Mandag 28/3 er det oppstart av VM- bridge med Vugraph- sendinger på BBO. Det spilles inledende runder Round Robin der de 8 beste i puljen går videre til KO- runder finalespill.

Bermuda Bowl, VM høyeste klasse går med Norsk lag. Venice Cup, dameklassen har også Norsk lag med, d*Orsy som er Seniorklassen går også med Norsk lag der bl.a. Sverre Johnsen- Åsmund Stokkeland er det ene av 3 par. Juniorklasser er det i tillegg, går ut fra at det er klasse 24 år og 16 år.

Spilling starter på BBO mandag 28/3 kl 111 med 3 runder som går fram til 19.15. Spilling hver dag til avgjørende finaler! Spennende å se på, bakspilling anbefales! 

 

Gressvik BK 21(3, 12 par, M= 0

1Jan Erik Holm- Tore Trrondsen ++63

2.Reidun Hocx- Turid Nordby 032

3.Morten Olsen- Nils Haakensen +24

4.Hellen Ødegaard- Lars Emil Rode +8

 

Torenes BK 21/3, 8 par, M= 0

.RoarJohansen- Svein Grimstad +44

2.Ove Gundersen- Flemming Johnsen +15

3,Arne Aarø- Øyvind Larsen ++5

  Anne Lise Amundsen- Knut Lerfald +5

4.Mayn Liss Lian- Knut Molander +4

 

Fredrrikstad BK 22/3, 4. av 5 kvelds klubbmesterska, 18 par, M= 0.

1.Svein Grimstad- Flemming Johnsen +46

.Torfinn Wilhelmsen- Frode Rostad +38

3.Morten Pettersen- Tommy Blom +37

4.Trond Juliussen- Lars Helgesen +31

5.Hans Petter Stavrum- Egil Meyer +29

6,Atle Evensen- Arild Simonsen +21

7.May Liss Lian- Knut Molander +14

8.Arne Marthinussen- Fred Hansen +0

 

Pensjonistbridge 24/3, 12 par, M= 0

1.Per Lorentzen- Jan Martinsen  +21

2.Jan P. Johannesen- Hans Petter Stavrum +21 (men dårligere kvalitet)

3.Siggen Holden- Kari Gudmundsen +20

4.Anne Karin Kjøniksen- Lars Emil Rode +6

5.Britt Slorer- Arne Aarø +0

 

Klubb 44 den 24/3. 6 par, M= 60

1.Tom Gyllensten- Hans Petter Stavrum 74

2.Morrtten Olsen- Morten Adamsen 67

3.Lise Tjønn- Silje Tjønn 65.

NB: Klubb 44 flytter spilleekvelden fra torsdag til onsdag kl 18, første gang 30/3. Vel møtt alle og ta gjerne med nye også!

 

Sarrpsborg BK 24/3, 14 par, M= 0

1.Frode Rostad- Rolf Jacobsen +37,7

2.Arnee Marthinussen- Tore Farbrot +32,3

3.Tommy Lødding- Ove Gundersen +29.3

4.Tone Annette Olsen- Anne-Kari Svendsen +16,7

5.Hans Lindberg- Jan P. Johannesen +16,7

6.Monika Bråten- Kirsten Langseth +12,3

7.Jan Thore Karlsen- Kjell Aadahl +7

Aust-Agder monrad lag 23. april

  

Nok en gang er det mulig å spise landsdelens beste karbonader samtidig som du møter de hyggeligste bridgespillerne
i kretsen til lagturnering.

Mer info og påmelding er her 

Kretsting 2022

Kretsting 23.april kl. 11:00.

Digitalt møte på Zoom, v/Willy Myhre

Innkalling/påmelding

Facebook

 Vi klarer ikke å oppdatere denne siden like raskt som facebooksiden vår så hvis du vil ha de siste nyhetene følg med her:

 

NBF Aust-Agder på facebook

 

ÅRSMØTE I TASTA RANDABERG BRIDGEKLUBB TIRSDAG 26. APRIL 2022 KL 1800 I KANTINA PÅ ELDRESENTERET I RANDABERG SENTRUM

 Det innkalles til årsmøte i Tasta Randaberg Bridgeklubb tirsdag 26. april 2022 kl 18 i kantina på eldresenteret i Randaberg Sentrum.

Saksliste:

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

2. Valg av møteleder og referent.

3. Valg av person til å undertegne protokoll i tillegg til møteleder.

4. Styrets beretning.

5. Regnskap.

6. Innkomne forslag.

7. Valg.

Forslag til vedtak leveres skriftlig til styret v/Odd Raustein (odd.raustein@lyse.net) innen tirsdag 19. april kl 17.

Styret


OS JUNIOR OPEN: Flott helg for bridgeungdommene!

OS JUNIOR OPEN gikk av stabelen i helgen med rundt 80 deltakere i alderen 10-25 år.

Rapporter fra arrangementet tyder på at det ble en super helg i Bjørnafjorden, med mye bridge og også andre aktiviteter for ungdommene.

Leif Juvik forteller: "Turneringen var en kanonsuksess hvor alt gikk på skinner i strålande vårver på Os"

Han forteller videre at det neste nå er Skolemesterskap for lag på Lillehammer i slutten av mai. Under frokosten søndag hørte han at det ble satt sammen mange lag for deltakelse der.

På Os ble det spilt i tre klasser. I toppen ble det jevnt i alle klassene. Og i klassen 20-25 år ble det ekstremt jevnt i hele feltet, med en vinnerscore noe over 53% og sisteplassen på 46%!

Til topps gikk Magnus Sætre-Anders Brogeland (Lyngseidet/Flekkefjord). På 2.plass kom Kaja Brekke – Kristine Bjørbekk Kjellin (Jessheim/Klyve-Gulset) og nr. 3 ble Joakim Sæther – Carl-Otto Curran (Melhus/Os).

Vinnerparet i klasse 20-25 år, Magnus Sætre (t.v.) og Anders Brogeland.

Alle resultatene og spillene for denne klassen finner du her.

I klassen 15-19 år ble det seier til Joakim Isaksen – Jannick Aleksander Isaksen (Helgeland JBK). Men de var minimal vinnermargin med samme poengsum som Cathrine Wedvik – Solveig Grande-Weberg (Trondheim UBK). Så det måtte såkalt kvalitetsberegning til for å skille nr. 1 og 2. På 3.plass i denne klassen kom Johan Bjørkan – Oscar Fagerbakke (Trondheim/Os) som var kun 0,2% bak de to første parene på listen! Stort jevnere kan det nesten ikke bli!

Alle resultater osv. for klassen 15-19 finner du her.

I klassen for de yngste (10-14 år) gikk Heine Ween Klungland – Sander Haulan (Helgeland/Farsund) til topps blant hele 18 par. Også her var det jevnt, og kun 0,4% bak kom Markus Hansen Moe – Brage Hansen Moe (Helgeland JBK). På 3.plass i den klassen kom Ida Kristine Mathisen – Emil Olsen (Helgeland JBK/Trondheim UBK)

Resultater og spill fra klassen for de yngste finner du her.

Vi tar med et spill fra turneringen. Det handlet om hvor optimistisk man var, men også om hvordan kortene satt fordelt. Spillet er fra klassen 15-19 år, og paret som var så uheldige å miste førsteplassen med minst mulig margin gjorde det skarpt i dette spillet.

(Giver nord. N/S i sonen)

Her ligger det an til sparkontrakt, men er dette en utgang eller lilleslem?

Om det hadde vært mulig å melde lilleslem i spar med syd som spillefører ville det vært en bedre slem enn med nord som spillefører, for om syd spiller kontakten er kløverkombinasjonen beskyttet i utspillet. Hvis nord er spillefører og det kommer kløver i utspill må den finessen gå (50%), og det må litt mer til om det går bra også. Hvis det ikke kommer kløver ut fra øst er det ganske gode sjanser selv om vest har kløver konge, for ruter ess kan jo sitte foran slik at K-Q gir to avkast.

Idet nord åpner – ja, dette er nok en åpningshånd selv med kun 11 poeng siden det er 5-4 i major og en veldig god farge – blir naturlig nok syd sleminteressert.

Cathrine Wedvik – Solveig Grande-Weberg meldte som eneste par 6 spar!

Og slik så hele spillet ut:

Ruter ess satt bak, ikke gunstig for spillefører, men ellers satt det fint. Og slemmen som de to jentene hadde meldt føk hjem – ren topp! Vinnerparet satt mot 4 spar med elleve stikk som ga middels.

KM-mix Østerdal

Styret takker alle deltakere for en fin mixdag ved Øiseth Hotell i dag, 26. mars. Pallen gratuleres så mye:

1. Terje Jørgensen-Tove Gullstein Jahr --> Kretsmestre.

2. Magnhild Jørgensen-Ingar Bjørnstad.

3. Trond Magne Aasheim-Sølvi Nordeng. 

Årsmøte

Vi minner om årsmøtet torsdag 24.mars kl.1745. Merk tidspunktet.

Saksliste

  1.  Godkjenning av innkallingen
  2. Valg av ordstyrer og referent
  3. Årsberetning 2020 og 2021
  4. Regnskap 2020 og 2021
  5. Valg
  6. Innkomne forslag
  7. Fastsetting av kontingent for 2023

Styret

KM-mix Østerdal

Vi gratulerer våre spillere, og pallen for øvrig, ved KM-mix Østerdal 2022: 

1. Terje Jørgensen-Tove Gullstein Jahr --> Kretsmestre. Hurra!

2. Magnhild Jørgensen-Ingar Bjørnstad.

3. Trond Magne Aasheim-Sølvi Nordeng.

 

Kretsmesterskapet ble spilt ved Øiseth Hotell i Rendalen 26. mars.