Avansert søk


Tirsdag 15/2-22 av btl

 Så var det tid for oppstart, og vi er glade for at man trolig er kommet igjennom pandeminen uten at man har mistet noen i smitte. Det møtte 4 fulle bord ved kveldens turnering Og Jens og Bjørn hadde en god kveld med 69,05% på andre plass fulgte Henk og Feneke med 55,95% og tredje plassen gikk til Halvard og Helge med 53,57% vi gratulerer. Dette var også simultan så det vil komme resultater på NBF i løpet av dagen skulle vi tro.

Klubbmesterskapet 1.kveld

Da er vi igang med årets klubbmesterskap. 10 par spillte første kveld.
De tre beste ble:
1. Arne Tveiten - Jan Steinar Mydland - 611,1
2. Jens H. Gundersen - Joar K. Eikås - 574,1
2. Dag Torgersen - Ole Tom Johnsrud - 574,1.

Vi gratulerer

2022-02-15, 16.02.2022

Spelekveld 7. mars 2022

 

AVLYST

 Kantina kommunehuset kl 1745.

Påmelding:

https://www.bridge.no/ruter/turneringsinfo/1/20279

 
 

 

Spillekveld 17/2-22 og fremover

Dampen er gjenåpnet og vi spiller der.
Vanligis spiller vi sm med Sinsen Bridgeklubb.

Velkommen tll dyst ved bridgebordet.

mvh

Tor Inge

Veteranlaget: LAV "SPERRE"MELDING

Her er et spill fra den pågående turneringen RealBridge Online Lag.

Du får først to spørsmål:

(Giver øst, N/S i sonen)

1.

Passer du, eller svarer du noe - og i så fall hva - hvis din makker på østs plass har åpnet med 1 kløver, "kortkløver" som viser 2+, eller 3+ kløver?

------

(Giver øst, N/S i sonen)

2.

Motparten åpner med 1 kløver (kortkløver) og du sitter med disse kortene som nestemann. Melder du noe, og i så fall hva?

-----

Dette spillet er fra en kamp Topbridge Senior vant veldig komfortabelt. Det er et lag med landslagsspillere i veteranklassen, og de skal ut for å spille VM i Italia samt også til EM på Madera senere i år. 

Det er interessant hvordan starten på et meldingsfiorløp kan påvirke resultatet i veldig stor grad. 

Øst åpnet med 1 kløver ved begge bord. Da er mitt spørsmål nr. 2 relevant, hva kan syd gjøre? Han har 14 poeng, men ingen god melding. Noen er desperate etter å melde i en sånn situasjon, men doble opplysende er helt feil, og farlig med singel spar. Det går an å bruke meldingen 2 kløver som naturlig over en slik kortkløver, men de fleste bruker vel 2 kløver i den situasjonen som Michaels Cuebid. Dessuten er det ikke så bra å melde inn på to-trinnet med kun damen femte i fargen uansett. Da gjenstår 1 hjerter, og å melde inn på ett-trinnet med firekorts farge er ikke helt bort i natta. Men ikke med kongen fjerde, synes jeg. Eneste logiske melding er pass som ble hva Sverre Johnsen sa. 

Spørsmål 1. Det går an å passe på 1 kløver, det er ikke feil i henhold til "regla", pass viser 0-5 poeng. Men det er selvsagt fristende å melde med dette.

Det staret altså med 1 kløver (øst), pass fra syd og vest svarte 1 ruter ved det ene bordet. Nord passet, og øst sa 1NT. Syd passet igjen, og nå brukte vest XY, dvs. han sa 2 kløver som ba åpneren om å melde 2 ruter som vest passet på. Alt vel å bra for Ø/V, men det var ikke slutt. Åsmund Stokkeland var helt klar over at makkeren godt kunne ha en god hånd med en slik type fordeling at han ikke kunne melde verken første eller andre gangen. Så N/S kunne godt være litt "robbet". Stokkeland kom nå med en opplysende dobling, perfekt med 4-4 i major, men litt uvanlig at man melder seg på etter at alle de andre har meldt tre ganger! Enda mer uvanlig er at makkerparet som har passet hele tiden da melder utgang. For det gjorde Johnsen med syds kort, han hoppet rett til 4 hjerter! 

Vest spilte ut kløver til knekten og damen. Johnsen tok tre runder trumf og spilte kløver. Øst stakk med esset og skiftet til ruter. Johnsen tok "alt"  som var mulig da han vant med ruter ess, tok kløversttkkene og kastet en ruter og en spar fra nord, og så ruter knekt som presset ut vests konge mot trumf. Deretter tapte han kun ett sparstikk og noterte +650 for 4 hjerter med elleve stikk. Overstikk i meldt utgang er ikke uvanlig, men det er uvanlig at det er fra et makkerpar som passer så lenge:

Ved det andre bordet satt Arve Farstad på vests plass. Jan Mikkelsen (øst) åpnet med 1 kløver, og syd sa pass. Arve svarte 1 spar. Det fungerte bedre enn 1 ruter da det faktisk ble en slags sperremelding! Nord hadde ingenting å melde nå, og øst høynet til 2 spar. Syd kan vel ikke klandres for å passe, og dermed var N/S på en måte sperret ut av dette spillet.

Kontrakten ble altså 2 spar Ø/V hvor det ble meldt og vunnet utgang N/S ved det andre bordet. 

Farstad vant 2 spar akkurat, +110. Spillet ga 13 IMP til seniorlaget. 

Slikt vi vi se mye av i Salsomaggiore, Italia om noen uker!

Jarle Fredheim og Aud Mona Sundt vant 3. runde av klubbmesterskapet 22.

Paret Fredheim (bilde) - Sundt vant 3 spillekveld av klubbmesterskapet 22. På delt 2. plass kom parene Jakobsen - Gabrielsen og Åsen - Pedersen.

Sammenlagt etter 3 av 10 runder leder paret Åsen - Johnsen foran parene Fredheim - Sundt og Melkeraaen - Gustavsen.

Ny nyhetsartikkel

 Seier til Morten og Hallgeir,gratulerer! Spillfila finner jeg ikke i øyeblikket, men den kommer ettersendt, håper jeg. Det gjenstår 6 kvelder med mulighet for å spille, så klubbmesterskapet blir i allfall ikke på mer enn 8 kvelder i år. Vi må i ha minst tre fulle bord for at resultatene skal telle.

Marsbridge

Harald F og Kjell-Tore vant En-kvelds 30.mars

Tor-Bjørn og Helge vant 3-kvelds sammenlagt

Finn og Kjell-Tore vant 3.kveld 23.mars (Simultan)

  • Landssimultan her

Sigmund og Bjarne vant 2. av 3-kvelds 16.mars

Tor-Bjørn og Helge vant 1. av 3-kvelds 9.mars

Leif og Harald vant En-kvelds simultan 2.mar

  • Landssimultan her