Avansert søk


OPPSTART LIVE

Da starter Inderøy Bridgeklubb med live spilling igjen. Etter et halvt år uten ordinær spilling, håper vi nå at mange som sitter hjemme kan tenke seg å spille sommerbridge på Inderøya igjen! Første kveld er TORSDAG 15.juli, med spillestart kl.18.15.
Spillinga vil foregå i kantina på AKSET på Straumen, slik den har vært tidligere. På grunn av den epidemien vi har hatt, og av helsehensyn som fortsatt er i virke, vil det medføre noen retningslinjer som hver enkelt må forholde seg til:

* Hver enkelt vil bruke sin egen meldeboks. Har du en hjemme, kan du godt ta med denne, men du vil få utlevert en når du kommer.
* Det vil være sprit-dispensere og egne kort ved hvert bord. Egne regler for bordene blir gjennomgått i forkant av spillinga hver kveld!
* På grunn av at dette medfører noe mer systematisk kort-legging enn tidligere, vil vi ha forhåndspåmelding. Dette må skje på melding (SMS) til Tormod Daling senest kl.15.00 samme dag som spilling skjer, eventuelt på mail eller på facebook. Det holder om en av dere melder fra! Alle får spille!  Eks på melding: 15/7: A Aas og B Bue

* Vi vil ikke gjennomføre kaffepause, men serverer kaffe og kullsyrevann som er med i startkontingenten.

I og med at det fram til nå har vært sommerbridge på nettet (REALBRIDGE), vil denne avsluttes torsdag 8.juli. Da blir det oppsummert og laget egen sammenlagtliste for denne.
Når vi nå starter med ordinær sommerbridge, vil det bli en ny sammenlagtliste, og det vil bli spilt inntil 15 kvelder (godt ut i oktober)! 5 kvelder med ulik makker må til for å bli med sammenlagt. Se terminliste for mer info.
Spillested: AKSET, Straumen, Inderøy
Tidspunkt: Torsdager kl.18.15 (første kveld 15.juli 2021)
Antall spill: 27 spill
Kontingent: Kr. 100,- (kaffe er inkludert) Betaling skjer på VIPPS 651815 før spillestart. 


Velkommen! Vi gle oss på å start igjen 

Tormod Daling
90 87 57 72
tormod2d@yahoo.no

Endelig starter vi opp igjen!

Torsdag 19. august klokka 18.00 starter vi opp igjen på Nyborg.

Spillingen vil foregå i henhold til gjeldende smittevernregler.

Medlemmer piroriteres for spilling denne kvelden. Andre interesserte kan ta kontakt med Øystein Moræus på telefon 916 78 018.

Idd sportsklubb holder kiosken åpen. Som normalt. Du får kun betale med vips og bankkort.

Hjertlig velkommen!

STJELEVERDI

Å ha stjeleverdier (korte farger) er gunstig når man satser på trumfkontrakter. En singleton, eller selv bare en dobbelton gjør at motparten ikke kan ta mange stikk i den fargen. Og å kunne trumfe på den siden, spesielt hvis det er på den hånden med færrest trumf (gir ekstra trumfstikk). I dagens spill fra en IMP-par turnering er dog stjeleverdien litt vanskelig å få øye på. 
 
GIVER ØST. INGEN I SONEN
 
       NORD
 
Det er naturlig å havne i 4 spar. La oss si øst har åpnet med 2 hjerter (hjerter og en minor), eller kanskje passet først og meldt inn 2 hjerter etter åpning 1 kløver av syd og svaret 1 spar fra nord.

Vi tenker oss at øst spiller ut hjerter. Det koster lite å forsøke finessen nå. Ryker den så kan en kløvertaper kastes på hjerter ess senere så det blir bytting av stikk. Men hvis finessen holder ser det mye lysere ut. For om du går opp med hjerter ess blir det veldig vanskelig. Det ser i så fall ut til å bli to tapere i hver minorfarge. Så du tar hjerterfinessen, og den holder. Hvordan spiller du videre? 

Når du nå har bestemt det for en spilleplan kan vi se på alle fire spillernes kort:

 
Syd som har sparstøtte har helt jevn hånd, typisk grandhånd. Det er likevel normalt å havne i 4 spar her, for nord kan jo ha skjev hånd, og her er kløveren sårbar. Det går som du ser av computeranalysen øverst til høyre likevel an å vinne 3NT. Det skjer ved at eventuelt kløverutspill lasjeres. Vest blir helt uten inntak siden øst har ruter ess. Spillefører får godspilt ett stikk i ruter, og en vellykket ruterfinesse gir to stikk i den fargen. Sammen med fem sparstikk og kløver ess blir det ni stikk.

Men altså, 4 spar.
 
Den står også som du ser av computeranalysen, men det betyr ikke at det alltid er lett å vinne ti stikk. Selv etter å ha tatt den vellykkede finessen er det ikke rett frem å vinne 4 spar. I dennevnte turneringen vant kun fire par 4 spar, ett par vant 3NT, og resten gikk bet, de fleste i 4 spar. 

Løsningen for å vinne 4 spar er syds stjeleverdi!
 
For selv med 3-4-3-3 hånd har syd en stjeleverdi, men den er i ruter!

Etter å ha vunnet stikk for hjerter ess kan en kløver kastes på hjerter ess. Så trumfes en hjerter og det spilles ruter mot damen. Hvis øst fyker opp med esset ( på "luft") blir det enkelt. Øst kan riktignok gi vest en ruterstjeling, men i det stikket legger spillefører liten ruter fra begge sidene og får senere stikk både for ruter konge og dame. Det blir i så fall kun en kløvertaper, en rutertaper og en stjeling. Så øst legger ikke ruter ess på "luft". Derfor vinner ruter dame stikk. En hjerter til trumfes, nå med nieren og nord har igjen kun KQJ i trumf. Så spilles mer ruter. Øst kan vinne det stikket billig bak kongen tredje, og spiller kanskje kløver. Spillefører vinner med esset og spiller nok en ruter. Øst vinner og de har fått to ruterstikk. De kan også ta ett kløverstikk, men så har spillefører resten. Han kan trumfe sin fjerde ruter med trumfesset og har så kun KQJ i spar igjen. Det vinnes fem trumfstikk hos nord, to hjerterstikk, ett stikk i ruter og ett i kløver = 10.

Gjette du på at stjeleverdien som var nevnt i overskriften var i N/S sin ruterfarge?
 

Høstsesongen starter tirsdag 24. aug 2021

 Høstsesongen starter tirsdag 24. aug.

Og stedet er Vestby Seniorsenter og spillingen starter kl 1800.

UKE32

 

Vellykket Bridge Festival ferdig- spilt!

Årets festival var som i 2020 preget av Cv-19 pandemi men kunne gjennomføres likevel med begrensninger i deltakelse og betryggende smittevern tiltak. 31/7- 7/8 vil stå som et klart positivt evenement selv om noen få minus også burde vært unngått.

 Noen eksempler fra avslutningen av Monrad lag. Lag OLE i ledelse fikk god motstand. Runde 13 med Geysir- OLE ble vunnet av Anton Reynir Gunnarsson & CO 16-7, mye pga spill 6 med Øst i ugunstig.

                              Sp K10986

                              Hj J

                              Ru AK872

                              Kl K6

Sp -                                     sp DJ52

Hj D9865                            hj AK7

Ru J10653                          ru 94

Kl AJ7                                  kl D942

                              Sp A743

                              Hj 10432

                              Ru D

                              Kl 10853

I lukket åpnet Andre Hagen med 1 kl og Ketil Andre Olsen svarte 1 hj (4+) og Christian Bakke meldte 2 kløver(sp+ru) som Andre doblet (støttedobling, 3 hjertere) men T.A. Grude hadde så til 4 spar med pass rundt. Hj 5 gikk til konghen fulgt av esset til røff, ru D ble tatt og så kom sp A og da Vest var renons måtte Grude gå bet siden stikk til kl A og trumf DJ som satt gardert bak sp K alle måtte gi stikk. I åpent rom

 I åpent rom med Harald Eide som åpnet med 1 kløver, Anton Gunnarson i Syd passet og 1 ruter fra Fyrum (4+ hjerter) og Geir Enge i Nord 1 spar. Eide doblet (Support, 3 kort hjerter) og Gunnarsson var kraftig med og bød 3 spar, et bud som ble løftet til 4 spar av Nord. Hj A fulgt av kongen som Enge stjal og spilte ruter til damen. Så det avgjørende trekk, sp 3 og med sak av hj 8 fra Vest var kontrakten ikke bare avhengig av at kl A var i Vest. DJ52 imot i trumf var dårlig nytt, men sp K vant stikket. Så kom ru A med sak av hjerter og sp 8 til J og A. Hj 10 kunne så stjeles, på ru K stjal Eide med sp 5 men blindemann kunne stjele over med 7-eren. Nå spilte Syd kløver som Vest stakk og returnerte ny kløver til kongen.På ru 7 vokste så sp 4 til stikk og knok en kløver kunne spilles til sp 10 som dermed tok det 10. stikket. Flott prestert og +10 imp til lag GEYSIR.

 

Spill 14, det siste i runde 14 som avsluttet turneringen skulle to gående 9 og 8 stikks majorfarger prege utviklingen. Det gjaldt å «holde tunga rett i munnen» og det klarte lag «Nedre Glomma» mot trønderlaget «Stolen Bid». Nord og alle.

                              Sp 742

                              Hj 3

                              Ru J952

                              Kl AK753

Sp -                                     sp 95

Hj AKDJ109742                 hj 65

Ru K4                                  ru A873

Kl 96                                   kl DJ1084

                              Sp AKDJ10862

                              Hj 8

                              Ru D106

                              Kl 2

Markus Lund passet i åpning, det samme gjorde Tom Gjøs mens Børre Lund startet med 4 spar. Roar Johansen meldte derpå 5 hjerter, Nord 5 spar og rundt til Johansen som bød 6 hjerter men Nord ga seg ikke. 6 spar doblet Gjøs, Roar spilte ut hj A og klarte skift til ruter der de kunne ta to stikk! +500.

 Ved det andre bordet åpnet Atle Evensen med 4 spar, Vest gikk også her innpå med 5 hjerter og Tommy Lødding svarte 5 spar.Øst meldte så 6 hjerter og så rundt til Tommy som doblet! Beten kom direkte med kl A og kl K for +200. Sam Inge Høyland- Ole Marius Myrvold satt Ø-V. Og våre gutter avanserte med dette til en flott 9. plass.

 

Flere mesterskap ble spilt på BBO- Vugraph og Norges Veteraner møtte klart ledende OLE i siste runde. Lederne sanket IMP i fire spill men i siste slo gutta til med +10 IMP og tapet ble redusert til 10-15.

                              Sp D3

                              Hj 84

                              Ru D1097

                              Kl 87652

Sp 10876                            sp AKJ92

Hj 652                                 hj KD10

Ru J3                                   ru 42

Kl KDJ10                             kl A43

                              Sp 54

                              Hj AJ973

                              Ru AK865

                              Kl 9

Harald Eide (Ø) åpnet med 1 spar, Odd A. Frydenberg gikk innpå med 2 spar (trolig spes. Kon.-v. for toseter med kløver+ hjerter. Kjell Gaute i Vest meldte 3 spar. Det fortsatte med 4 kløver fra Lars og 4 spar fra Harald. For kibitserne så dette enkelt ut, Odd tok for ru A og ru K og skiftet til kl 9 det bordets 10-er vant. Unge Eide spilte så trumf til esset og med skjeve fordelinger var sjansen for 3-1 imot ganske stor. Derfor kløver for å komme inn i bordet igjen. Fadese da Syd nå kunne stjele og hj A tok så beten.

 I det andre rommet med Åsmund Stokkeland ()- Sverre Johnsen (Ø) åpnet Sverre med 1 kløver, 10-12 NT eller 17+ hp. Grude gikk innpå med 1 hjerter som Åsmund doblet negativt og Johnsen asluttet så med 4 spar som sluttbud. Grude tok for ru A og ru K som Christian Bakke la 7 og 8 på, men nok en ruter i 3. stikk var til dobbeltrenons og Sverre kunne legge hjerter fra blindemann og selv stjele. På sp A og sp K ble trumfen imot rensket og 10 stikk vunnet. + 10 IMP til veteranlaget som dermed holdt norgesmestrene til beskjedent 15-10 seier. Norges eteraner ble nr 13 i mesterskapet, bra det!

 

Så prøver vi å komme i gang igjen med live bridge.

Jan Heimdal i klubb 44 tok kontakt i weekenden og forklarte at de vil starte vanlig klubbspilling igjen på Nøkledypet fom torsdag 18. august til vanlig tid. Det forutsettes betryggende smittesituasjon. På Pensjonistbridgen i St Croix- huset går vi også i gang med live farmiddagsbridge igjen samme torsdag. Fredrikstad BK og Sarpsborg BK samt Gressvik BK vil etter alle solemerker ha bridge i vanlige klubblokaler men først  noe senere, 6.- 9 september., for sommerbridgen med RelaBridge er tenkt avsluttet først. Torsnes BK og Hvaler BK avventer gjenåpning til noe senere i september. Klubbene ønsker alle som har ventet lenge på å få møtt bridgevennene igjen face to face. Velkomne tilbake og få gjerne med flere med interesse for dette flotte kortspillet. Nye eller litt øvede får oppdatering og hjelp for å komme i gang. Vel møtt alle sammen.

 

NM-Veteran par.

Sen korrigering av et resultat gjorde at pall-rekkefølgen er endret. Arne Farstad- Tor Bakke ble mestre og Nordby- Tollvik fikk bronse mens Mikkelsen- Furunes kapret sølvplassen. Litt pinlig rokkering pga treg kontrollsjekk.

 

Patton (50 lag, 56 spill)

1.ECF Holding, Lie- Fasting& Thoresen- Ovesen, 103

2. 200 pluss3, Rasmussen-Austberg& Ekren- Kvangraven 100

3.Tor+makker, Bakke- Grude & Helness- Helness, 94+

4.Norge Rundt, Ellngen- Marstrander& Farstad- Johansen, 94-

5.Høyland, Høyland- Høyland & Bakke- Hantveit 92

6.Geysir, Gunnarson- Hagen& Enge- Olsen

Norge Senior ble nr 33 og Nadre Glomma nr 37

 

NM Monrad- lag (50 lag, 14 runder a 7 spill)

1.OLE, Fyrun- Eide& Bakke- Grude & Ekren, 185,36 vp

2.DUBB, Dybdahl- Ueland& Bøe- Berg, 174,52 vp

3.Norge Damer, Harding- Fuglestad & Heskje- Vist, 170,25 vp

4.Malermester Mathisen, Sundeng- Grime & Haga- Helness, 170,25 vp

5.Geysir, Gunnarsson- Hagen & Enge- Olsen, 168,04 vp

6.Godt fornøyd Olsen, Olsen- Krosshøl & Birkeland- Pedersen 166,62 vp

Nedre Glomma ble nr 9 og Norges Veteraner nr 13.

 

Gressvik B 9/8, RealBridge, 44 par, M= 50%

1.Frode Tveito- Trond Are Nitter 63,53%

2.Lisbeth Eide- Ragnhild Wenzell 62,09%

3.Iwona Larssen- Magnar Vigrestad 60,75%

4.Svein Grimstad- Flemming Johnsen 58,39%

5.Tom Høiland- Jan Arild Olsen 58,19%

6.Dag Eriksen- Hallard Andersen 56,06%

7.Berit Eidsmo- Eldbjørg G. Gathe 55,81%

8.Anne Karin Kjøniksen- Harald Molteberg 55,19%

9.Jon Hagelie- Stig Jarle Sætre 55,13%

10.Per Reidar Karlsen- Hermod Herstad 54,67%

11.Ranja Sivertsvik- Kåre Bogø 54,26%

12.Ragnhild Evju Olsson- Karin Oppegård 54,12%

13.Anne- Kari Svendsen- Torfinn Wilhelmsen 53,93%

14.Arne Marthinussen- Tore Farbrot 53,05%

15.Tor Martinsen- Jan P. Johannesen 52,41%

16.Siv Hilde Byrkjedal Berg- Sjur Nedrebø 52,19%

17,Anders Dalby Paulsen- Ola Tom Evje 52,10%

18.Hallgeir Gåsø- Jøran Aunan 51,42%

19.Espen Johansen- Rolf Normann Hansen 50,84%

20.Magnus Larssen- Arnold Digre 50,56%

21.Lajla Ellefskaas- Clas Asbjørn Gundersen 50,26%

22.Guri Gisnås- Jim Lurie 50,00%

 

Fredrikstad BK& Namsos BK 10/8, RealBridge, 64 par, M= 50%

1.Thor Simonsen- Jøran Aunan 65,55%

2.Oddbjørn Dyrkorn- Anders Svare 62,17%

3.Per Arvid Andersen- Wiggo Andersen 60,44%

4.Jens H. Gundersen- Arne Tveiten 58,86%

5.Sverre Nordset- Arnvid Johnsen 58,78%

6.Rune Wickmann Haldorsen- Inge Kvarven 57,68%

7.Tommy Svensson- Arne Jordestedt 57,46%

8.Tom Gjøs- Roar Johansen 56,06%

9.Morten A. Rosset- Vidar Bekkeli55,99%

10.Jørn Johansen- Egil Hansen 55,94%

11.Alf Gunnar Pedersen- Roy Kasper Brakalsvålet 55,68%

12.Steinar Nilssen- Georg Sørhøy 55,42%

13.Morten Lund- Børre Lund 55,20%

14.Svein Grimstad- Flemming Johnsen 54,49%

15.Tone Annette Olsen- Tore Farbrot 54,43%

16.Thor Kjennbakken- Torfinn Wilhelmsen 54,24%

17.Siri Hove- Bo Andreas Berg 53,71%

18.Jan Arne Rasmussen- Per Haltbrekken 52,82%

19.Knut Karlsen- Bjørn Roar Haugen 52,61%

20.Margrethe Vassøy- Magnar Vigrestad 52,54%

21.Per Alf Braathen- Clas Andersen 52,33%

22.Wenche Torstensen- Olav Hjerkinn 52,24%

23.Malgorzata Sawicka- Magnus Larssen 52,16%

24.Rolf Torsen- Gøte Bertelsen 52,09%

25.Marit Godejord- Oddbjørn Bråteng 51,58%

26.BjørSvein nOtto  Åsmann- Morten Hermansen

11.n Helgeby- Odd A. Frydenberg 51,53%

27.Espen Østli- Morten Hermansen 51,10%

28.Knut Molander- Per Rømoen 51,09%

29.Tom Høiland- Jan Arild Olsen 50,95%

30.Bjørn Sture Valen- Erik Dahl 50,87%

31.Anne-Britt Andreassen- Sølvi Nicolaisen 50,81%

32.Unni og Jan Mikkelsen 50,77%

33.Rita Sandum- Arild Magne Høiby 50,55%

34.Rune Johansen- Stein Øren 50,13%

35.Frode Tveito- Trond Are Nitter 49,89%

 

Sarpsborg BK 12/8, RealBridge, 54 par, M= 50%

1.Tom Høiland- Jan Arild Olsen 65,15%

2.Siri Hove- Hans Noreng 57,87%

3.Jørn Johansen- Egil Hansen 57,67%

4.Hallgeir Gåsø- Jøran Aunan 57,54%

5.Jonny Holmbakken- Bjørnar Hagen 57,28%

6.Øystein Moræus- Clas Andersen 57,14%

7.Iwona Larssen- Magnar Vigrestad 56,68%

8.Kåre Bogø- Jan Emil Græsli 56,42%

9.Jan Kristen Græsli- Trond Are Nitter 56,15%

10.Svein Otto Åsmann- Morten Hermannsen 55,42%

11.Nico Meek- Torfinn Wilhelmsen 55,36%

12.Knut Molander- Rene Eriksen 55,16%

13.Liv Bugge- Audun Gustavsen 54,76%

14.Tom Benestad- Hans Rønning 54,63%

15.Markus Lund- Jakob Nordvoll Johannessen 54,43%

16.Berit Eidsmo- Eldbjørg Gathe 54,30%

17.Kurt Olausen- Per Valla 553,97%

18.Arnfinn Helgemo- Per Haltbrekken 653,90%

19.Guri Gisnås- Jim Lurie 53,51%

20.Andreas Jansen- Rolf Normann Hansen 52,58%

21.Gorm Norstad- Lars Mosby 52,25%

22.Frank Ivar Falsen- Freddy Johansen 52,12%

23.Tommy Lødding- Olav Erik Didriksen 51,79%

24.Paul Tomassen- Svein Andersen 51,65%

25.Jan nTalberg- Ivar Rotefoss 51,59%

26.Knut Karlsen- Bjørn Hansen 51,48%

27.Dag Mangset- Arne Jordestedt 51,38%

28.Simon Rasmussen- Geir Liabø 50,86%

29.Inger Lise Wold- Inge Kvarven 50,60%

30Arne Marthinussen- Tore Farbrot 50,13%

 

Sommerbridge mandag 28.6., av PHL

 3 bord møtteftil årets første soomerbridge. Da ble det IMP Across The Field. Kveldens vinnere ble Jørgen og Pernille, som snek seg et IMP foran far og sønn Lindqvist. Som de fleste vet er jeg et null på data, så mer enn dette husker jeg ikke - og ingen resultatliste ble skrevet ut. 

Nå starter vi opp igjen!

Mandag 16. august starter vi opp igjen med brask og bram og overraskelser til alle - uavhengig av poengfangst. Ta ikke sjansen på å være hjemmesitter!
Under pandemien har de fleste klubbene i Telemark har vært stengt. Kretsmesterskapsturneringene har vært innstilt eller utsatt, så når kretsen nå inviterer til KM-par (og kvalik til NM-par), er det viktig at vi stiller opp og blåser liv i Telemarksbridgen igjen.
Om 2 uker er det KM-par (og kvalik NM-par). Turneringen går i Bridgens Hus.
Vi oppfordrer alle til å delta. Skien BK vil dekke startkontingenten for klubbens aktive medlemmer.

Sommerbridge mandag 5. juli, av PHL

 Pernille "lokket" med kake til alle som kom til sommerbridge - noe som resulterte i hele 5 fulle bord. Jippi! Har ikke resultatlisten for hånden, men etter hukommelsen vant far og sønn Lindqvist, foran Vidar Eikhom og Svein Kåre Mjølhus, mens Annicken og Camilla tok en flott 3. plass. Vi håper på mange bord også til, mandag 12. juli kl 18.00. Påmelding på NBF's turneringer, men husk å huke av for "Klubbpoeng" øverst opp til venstre, for å finne Arendal BK's sommerbridgepåmelding! Vel møtt.

Hvis ikke det er påmeldt minst 3 bord, innen kl 14.00 på spilledagen, blir spillingen denne dagen avlyst. Ved 3 og 4 bord vil det bli IMP Across The Fieldberegning!

Dato for årsmøte satt

 I styremøte 11.08.21 ble dato for gjennomføring av utsatt årsmøte satt.

 

Årsmøtet blir gjennomført tirsdag 07.09.21 i forkant av ordinær spillekveld på Folkvang Grendehus.

Vi ber medlemmer som har forslag til saker som skal diskuteres på årsmøtet om å sende disse inn så snart som mulig - og senest innen 24.08.

 

Referat fra avholdt styremøte: HER