Avansert søk


Sommernytt

Redaktøren har vært i "dvale" de siste ukene, og skylder på at timene har gått til andre viktige gjøremål. Finnes det viktigere gjøremål enn bridge, vil du kanskje spørre deg - og spørsmålet er muligens berettiget. Ovenfor alle trofaste lesere beklager jeg  inderlig, og håper på tilgivelse.

Sommerbridgen går allikevel sin vante gang hver tirsdag, og i kampen om Tusenlappen leder Jørgen Petter Nermo foreløpig ganske klart. Det har sålangt gått 8 tirsdager i sammendraget,  og man må minst ha 10 deltagelser for å delta i konkurransen. 10 beste ganger blir tellende. Du får plasseringspoeng hver gang, og det vil uten tvil lønne seg å gjøre det godt de ganger vi er mange. Med visse forbehold kan det foreløpig se ut til at Solveig Engernes leder i kampen om Tusenlappen for spillere med inntil kløvernål.

Forbundet arrangerer sommerbridge hver fredagskveld (på BBO) og hver søndagskveld (på RealBridge). Jeg og makker forsøkte oss på søndag, og kan trygt anbefale dette til flere. Det gjentar seg igjen; spillere fra andre klubber er også hyggelige (hvem skulle trodd?).

Bridgefestivalen til NBF dras i gang i starten av august. Du kan lese mer HER.

Klubbstyret har foreløpig ikke bestemt noe om gjenåpning av live-spilling. Vi vil ha et styremøte i løpet av juli for å avgjøre den videre skjebnen. Flere klubber rundt om åpner opp, men det er fortsatt en del smitteverntiltak rundt dette.

Kretsen arrangerer KM for Par 21. august. Denne spillinga blir LIVE! Det vil bli som å slippe kua ut av fjøset i vårskarpen, og vi gleder oss veldig. Påmeldingslink blir liggende synlig øverst på hjemmesida vår, og vi oppfordrer til deltagelse.

Tilslutt minner vi også om at Tynset BK arrangerer sommerbridge hver torsdag. Det er altså rikelig med anledninger til å bryne hjernecellene i løpet av sommeren.

Sommerbridgen 27.juli og 3.august er avlyst

 På grunn av labert oppmøte i det siste, fint sommervær og Norsk Bridgefestival er Sommerbridgekveldene 27.juli og 3.august avlyst.

 

Vielkommen til bridgekvelden 10.august!

BRIDGEFESTIVALEN: "Dårlig kort, men likevel..."

Festivalen er i gang!

Fredag kveld var det åpningsturnering hvor 29 par deltok. Vinnere ble Erik Berg-Sjur Arne Bøe. Resultatene finner du her. 

Den første bulletinen er også publisert, og den finner du her.

Mange har gledet seg i ukesvis før årets festival, og noen av dem ble vel litt skuffet da de tok opp disse elendige kortene som N/S i aller første spill:

"Er det dette vi har gledet oss til?", tenkte kanskje noen. Men det var kun ett spill, det kommer mange flere sjanser i en lang bridgeuke! Kanskje kom tonene fra en gammel Åge sang i hodet deres, litt omskrevet, "Dårlig kort, men likevel, mang ei hærlig stund".

Ja, med slike kort blir man ofte avhengig av hva motparten finner på med sine sterke kort. Og det var et interessant spill for Ø/V, både i meldingene og spilleføringen:

Det er ganske naturlig å havne i 6 spar etter at Ø/V finner spartilpasningen. De vil med noe system på repertoaret finne ut at spar konge mangler (Key Card Blackwood) og unngår dermed storeslemmen i spar hvor det er en sikker spartaper pga. at N/S rår over tieren og nieren i fargen. Men hvis de funderer på storeslem kan det idet de finner ut det normalt er en spartaper gå an å satse på 6NT siden det er parturnering. Og med 35 HP til sammen er det slik kortene ser ut for Ø/V faktisk best å være i grandkontrakt - hvis man vet alle kortene, ja! Det kan jo godt bli to spartapere i sparkontrakt noen ganger med skjev sits, og i så fall blir det bet i 6 spar! Men i 6NT er det minst tolv enkle stikk. Så 6NT var tingen i dette tilfellet. 

I sparkontrakt er det altså en uungåelig spartaper.

I grandkontrakt er det mulig å vinne alle stikkene med kun to stikk i spar. Spillefører har to sparstikk med finesse, tre stikk i hjerter, fire toppstikk i ruter og tre i kløver, totalt tolv stikk. Det trettende kunne kommet ved at hjerter satt 3-3. Det kan imidlertid fort bli tretten stikk selv med 4-2 i hjerter, for det er gode skvissjanser her.

Enten kan fire hjerter sitte sammen med fire/fem kløver som vil bli for mye å passe på for en motstander. Eller en av dem kan ha tre spar og fire hjerter, eller tre spar og fire kløver. Hvis det er slik (en motstander har to av holdene) kan det bli litt gjetting for spillefører med hensyn til timingen, men siden syd i dette tilfellet har alt, tre spar, fire hjerter og også er alene om kløverholdet blir det voldsomt pustebesvær for han tidlig i spillet. Nord blir sittende bare å se på og kan ikke hjelpe makkeren med noe som helst. 

Uansett utspill tar spillefører en sparfinesse ganske tidlig. Så nok en spar, og syd blir sittende en spar og alene om sparholdet. Så innkasseres ruter knekt, hjerter over til vest og ruterstikkene tas. Allerede i tredje ruterrunde er syd ferdig mann, samme hva han kaster gir han opp spar-, hjerter- eller kløverholdet sitt. 

Kun ett par stoppet i utgang. Det var en lang rekke med +980 for 6 spar med tolv stikk som ga -2 til Ø/V for å melde og vinne slem. Tre par var i 6NT. Ett av dem fikk ikke med seg skvisen og noterte +990, likevel +9 av 13 oppnåelige poeng.

To par, den ene var vinnerparet, meldte 6NT og vant tretten stikk, +1020 og delt topp.   

Festivalen fortsetter lørdag med mix NM for par. 

 

Ikke alltid like lurt

Tradisjonelt åpner vi 1NT med 15-17 hp og jevne fordelinger som 4333 eller 4432. Etterhvert er også en fordeling som 5332 anbefalt å åpne i 1NT hvis du har den rette poengstyrken. Særlig hvis du har lengden i minor, men etterhvert også hvis du har lengden i major.

Offensiv meldestil har også gjort seg gjeldende her i fjelltraktene, og du kan ikke lenger være trygg på om motpartens NT-åpning er av den tradisjonelle typen. Like gjerne inneholder NT-åpningen nå både 6-kortsfarger i minor, 4441, 5422 eller 5431-fordelinger, eller er oppvurderte 14-poengere. Noen kliner også til med 1NT-åpning med 7-korts minorfarger, og noen gjør det selv om majorene er fordelt 5-4.

Det som er viktig når man følger slike progressive stiler er at det er enighet i makkerskapet om dette, og at man har avtaler for å avdekke det hvis det finnes nødvendig. Sjøl går jeg ikke nødvendigvis god for de mest ekstreme variantene av disse NT-åpningene, og vil særlig unngå å åpne NT med 5-4 i majorene. Men, det er absolutt noen fordeler ved å åpne i 1NT med mer odde fordelinger også, ikke minst får man avklart styrken sin på et tidlig stadie.

Sist tirsdag satt jeg øst med følgende kort:

Den gode 6-kortsfargen i minor gir ett ekstra poeng, og 14-poengeren min ble oppvurdert til en 15-17 NT. Dermed åpner jeg 1 NT. Makker plasserer oss like etter i 3 NT, som fort er en god kontrakt. Det er 9 stikk fra topp uten hjerter ut, men syd hadde ikke et utspillsproblem når resten av korta så slik ut:

Syd plukket med seg 5 stikk fra topp.

Ved andre bord åpner man 1 ruter i øst. Syd vil gå inn med 1 hjerter, og nå vil det være enklere for ØV å unngå utgang i NT. Her er det 11 stikk i kløver, uten at det er sagt at utgangen er helt opplagt å melde. Samtidig, dette er ikke skremselspropaganda mot mere progressive NT-åpninger; syds 5 stikk kunne like gjerne være plassert i nord, og dermed ville det vært en fordel å få plassert 3 NT på østs hånd.

Sommerbridge på BBO i august

 

Selv om coronaen nærmer seg å være under kontroll, fortsetter vi på BBO inntil videre også i august. Så fort det blir mulig å spille live, legger vi ut info her på hjemmesiden til orientering for spillere utenfor geografisk rekkevidde i forhold til Lørenskog.  LBK-medlemmer vil bli holdt orientert med mail.

Mandager fra 1830 – se ellers info på vår hjemmeside under overskriften "Sommerbridge på BBO i juli".

2021

 

Åpning av Norsk Bridgefestival 2021

President Kari-Anne Opsal åpner Norsk Bridgefestival 2021 og festivalgeneral Svein-Jarle Ludvigsen har masse praktisk info.